Curs Multimedia Digital Marketing Lavinia Bolintiru
PROIECT DE LECȚIE 1.pdf
1. PROIECT DE LECȚIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL ECONOMIC ION GHICA BACĂU
CLASA: a XI
PROFESOR:
TITLUL LECȚIEI: Determinarea impozitului pe profit
TIPUL LECȚIEI: lecție de formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: formarea priceperilor și deprinderilor de a determina impozitul pe profit
DATA: 2 decembrie 2020
TIMP DE LUCRU: 40 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: online
UNITATEA DE REZULTATE ALE ÎNVĂȚĂRII: URÎ 14 Aplicarea procedeelor statistice și financiare
REZULTATE ALE ÎNVĂȚĂRII:
Abilități: 14.2.7. Determinarea impozitelor și taxelor;
Atitudini: 14.3.5. Manifestarea atentiei si rigurozitatii în stabilirea corectă a veniturilor și cheltuielilor publice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, toți elevii vor fi capabili:
O1 – să prezinte formulele de calcul utilizate pentru determinarea profitului impozabil;
O2 – să identifice veniturile neimpozabile la calculul impozitului pe profit;
O3 – să identifice cheltuielile nedeductibile la calculul impozitului pe profit;
O4 – să calculeze corect impozitul pe profit, pornind de la o situație dată.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE DE INSTRUIRE: conversația, expunerea, explicația, demonstrația, problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: laptop/telefon conectat la internet, prezentare Power Point, fișă de lucru, Google Forms
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal și individual
FORME DE EVALUARE: Evaluare formativă prin aprecierea modului de rezolvare a sarcinilor de lucru pe parcursul orei, evaluare orală.
BIBLIOGRAFIE: Finanțe și fiscalitate filiera tehnologică, profil servicii autori: Daniela Hangan, Monica Bizadea, Mihaela Tudor, Dumitru Lămâie, Ed. CD Press, București,
2007;
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
2. DESFĂȘURAREA LECȚIEI:
Etapele lecţiei
Timp
Conţinutul informaţional al lecţiei Strategie didactică
Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
a activității
1. Moment
organizatoric
1’ Salută elevii, verifică prezența, face
observații și recomandări, dacă este
cazul.
Răspund întrebărilor profesorului, își
însușesc observațiile și recomandările
primite.
Se pregătesc pentru lecție.
Conversaţia Laptop/
telefon conectat la
internet;
Google Meet;
Meet Attendance
Frontală -
2. Anunțarea
titlului și a
obiectivelor
lecției
2’ Partajează pe ecranul laptopului
prezentarea ppt și prezintă obiectivele
lecției.
Notează în caiete titlul lecției.
Ascultă obiectivele enunțate.
Expunerea Laptop,
Google Meet
Prezentare ppt
Frontală -
3. Actualizarea
cunoștințelor
necesare
desfășurării
activității
O1, O2, O3
5’ Adresează întrebări privind:
- formula de calcul a impozitului pe
profit;
-formula de calcul a profitului
impozabil.
-categoriile de venituri neimpozabile;
-categoriile de cheltuieli nedeductibile.
- afișează pe ecran informațiile corecte.
Sunt atenți, răspund întrebărilor
adresate și se implică în recapitularea
cunoștințelor.
Notează pe caiete formulele de
calcul.
Conversația
Explicația
Laptop,
Google Meet
Prezentare ppt
Individuală
Frontală
Evaluare orală
4. Explicarea și
demonstrarea
modelului
acțiunii de
executat
O1, O2, O3, O4
6’ Proiectează pe ecran o aplicație și
enumeră etapele ce trebuie parcurse
pentru determinarea impozitului pe
profit.
Cu ajutorul elevilor identifică
veniturile neimpozabile și cheltuielile
nedeductibile apoi calculează profitul
impozabil și impozitul pe profit.
Notează pe caiete aplicația și
identifică veniturile neimpozabile și
cheltuielile nedeductibile.
Calculează pe caiete profitul
impozabil și impozitul pe profit.
Ascultă cu atenție explicațiile
profesorului și își însușesc modul de
lucru.
Explicația
Demonstrația
Laptop,
Google Meet
Prezentare ppt
Frontală Observare
curentă
3. 5. Obținerea
performanței
2’ Solicită elevilor să dea exemple de
venituri neimpozabile și cheltuieli
nedeductibile.
Confirmă și apreciază răspunsurile
corecte ale elevilor.
Elevii solicitați răspund la întrebările
profesorului.
Rețin aprecierile și explicațiile
suplimentare.
Conversația
Explicația
Laptop,
Google Meet
Frontală
Individuală
Observare
curentă
5. Exersarea
propriu-zisă
13’ Atribuie fiecărui elev câte o Fișă de
lucru pe Classroom.
Solicită elevilor citirea cu atenție a fișei
și rezolvarea cerințelor acesteia.
Intervine atunci când este solicitat.
Citesc cu atenție informațiile din Fișa
de lucru.
Adresează întrebări, dacă au
neclarități.
Rezolvă fișa de lucru.
Problematizarea
Exercițiul
Explicația
Laptop,
Google Meet
Google Classroom
Fișă de lucru
Individuală Observare
sistematică
6. Evaluarea
rezultatelor
obținute,
formularea
concluziilor și
aprecierilor
5’ Trimite elevilor un formular Google în
care să completeze valorile obținute în
cadrul aplicației rezolvate.
Analizează rezultatele obținute de elevi
și prezintă modul corect de rezolvare a
fișei de lucru.
Face aprecieri asupra modului în care
s-a lucrat și recomandări pentru
îmbunătățirea tehnicii de lucru.
Completează în formularul Google
rezultatele obținute.
Analizează modul corect de rezolvare
a fișei de lucru.
Ascultă și rețin aprecierile și
recomandările profesorului.
Conversația
Explicația
Laptop,
Google Meet
Google Forms
Prezentare Power
Point
Frontală
Individuală
Evaluare orală
Autoevaluare
7. Fixarea și
sistematizarea
cunoștințelor
5’ Trimite elevilor link-ul unui joc online,
le explică modul cum trebuie să
procedeze și le solicită rezolvarea
sarcinilor propuse în joc.
Elevii accesează link-ul și rezolvă
sarcinile propuse în joc.
Explicația Laptop,
Google Meet
LearningApps
Frontală
Individuală
Autoevaluare
8. Prezentarea
temei pentru
acasă
1’ Distribuie elevilor o fișă de lucru ce
vizează calcularea impozitului pe profit
și explică modul de rezolvare a temei.
Notează tema pentru acasă și rețin
explicațiile profesorului.
Explicația
Conversația
Laptop,
Google Meet
Frontală,
Individuală
-