SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  4
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANSAINS SUKANTINGKATAN 4
Tarikh : 8 Mac2014 Hari : Sabtu
Masa : 11.50 pg – 1.00 tghri Tingkatan : 4 Jasmine
Bil. Pelajar : 17 Orang Minggu : Ke –10
Tunjang Pembelajaran : Anatomi dan Fisiologi Manusia
Tajuk Pembelajaran : Pengenalan Anatomi dan Fisiologi
FokusPembelajaran : OrganisasiStrukturManusia
Pengetahuansediaadamurid : Pelajarpernahmendengarbidangpsikologisukan di negaraini.
Objektif : Di samping proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan memperolehi :
Kognitif : Pelajardapatmenjelaskanstruktur-strukturdanfungsisistemtubuhmanusiasekurang-kurangnya 2 daripada 3 kali percubaan.
: Pelajardapatmenyatakansecaralisandefinisianatomidanfisiologisecaratepatdanbetul.
Afektif : Pelajar menunjukkan minat dan semangat kerjasama sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
Strategi Mengajar : Penemuan berbimbing (F)
KBKK / Nilai : Pelajar dapat mengaitkan hubungan antara struktur dan fungsi sistem yang terdapat dalam tubuh manusia.
PersediaanPelajar: Bukucatatan, alattulis, bukuteks, bukurujukan
Persediaan Guru : Buku teks, buku rujukan dan model tubuh manusia.
2
FASA AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI CATATAN
PERMULAAN
SET INDUKSI
( 10 minit)
PERKEMBANGAN
LANGKAH 1
(15 minit)
Guru menunjukkan gambar
carta manusia dan rangka
Guru menerangkan isi
pelajaran yang akan dipelajari.
1. Guru menunjukkan salah satu contoh dengan
menggunakan carta dan juga rangka manusia.
2. Definisi anatomi dan fisiologi
Anatomi kajian tentang struktur tubuh badan dan
perkaitan antara setiap struktur tersebut.
Fisiologi merupakan kajian tentang fungsi struktur
tubuh manusia.
3. Organisasi struktur tubuh manusia
Rajah 1 : Aras Organisasi Struktural Manusia
G
xxx xxx
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar
G
xxx xxx
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar
3
LANGKAH 2
(40 minit)
Pengenalan kepada sistem
tubuh.
4. Guru akan menanyakan soalan tentang sistem-
sistem tubuh dan organ utama dalam setiap
sistem tubuh.
5. Pelajar diberi kumpulan dan memilih salah satu
sistem tubuh yang terdiri daripada 11 sistem.
6. Sistem tubuh terbahagi kepada 11 iaitu :-
6.1. Sistem integumentari
6.2. Sistem rangka
6.3. Sistem otot
6.4. Sistem saraf
6.5. Sistem endokrina
6.6. Sistem kardiovaskular
6.7. Sistem limfatik
6.8. Sistem respiratori
6.9. Sistem pencernaan
6.10. Sistem urinari
6.11. Sistem reproduktif
(gambar dan penerangan rujuk pada
lampiran)
7. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil
perbincangan mereka di hadapan kelas.
8. Sesi soal jawab antara pelajar lain dengan
pembentang
xxx xxx
G
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar
4
PENUTUP
(REFLEKSI)
(5 minit)
Rumusan tentang pelajaran
yang telah dipelajari.
9. Pelajar membuat rumusan dan mengimbaskembali
tentang isi pelajaran.
10.Pelajar disoal secara rawak tentang sistem tubuh
manusia.
G
xxx xxx
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar

Contenu connexe

Tendances

Lari berganti ganti
Lari berganti gantiLari berganti ganti
Lari berganti ganti
Yusuf Uchem
 
Gimnastik artistik
Gimnastik artistikGimnastik artistik
Gimnastik artistik
Afzan Razali
 
PERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTOR
PERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTORPERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTOR
PERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTOR
Tembuakar Corp
 
Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3
Azzam Yusof
 
Tgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmani
Tgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmaniTgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmani
Tgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmani
PAKLONG CIKGU
 
Nota sains sukan tahap i
Nota sains sukan tahap iNota sains sukan tahap i
Nota sains sukan tahap i
sairi72
 

Tendances (20)

Peraturan 230
Peraturan 230Peraturan 230
Peraturan 230
 
Sains Sukan Tingkatan 5 Bab 4
Sains Sukan Tingkatan 5 Bab 4Sains Sukan Tingkatan 5 Bab 4
Sains Sukan Tingkatan 5 Bab 4
 
Periodisasi Latihan
Periodisasi LatihanPeriodisasi Latihan
Periodisasi Latihan
 
1 asas-kawalan-motor
1 asas-kawalan-motor1 asas-kawalan-motor
1 asas-kawalan-motor
 
Merejam lembing
Merejam lembingMerejam lembing
Merejam lembing
 
3 kaedah-latihan-fizikal
3 kaedah-latihan-fizikal3 kaedah-latihan-fizikal
3 kaedah-latihan-fizikal
 
Lari berganti ganti
Lari berganti gantiLari berganti ganti
Lari berganti ganti
 
Pengenalan psikologi sukan
Pengenalan psikologi sukanPengenalan psikologi sukan
Pengenalan psikologi sukan
 
Gimnastik artistik
Gimnastik artistikGimnastik artistik
Gimnastik artistik
 
Bab 1: Pengenalan Sekolah dan Masyarakat
Bab 1: Pengenalan Sekolah dan MasyarakatBab 1: Pengenalan Sekolah dan Masyarakat
Bab 1: Pengenalan Sekolah dan Masyarakat
 
Merejam lembing 2
Merejam lembing 2Merejam lembing 2
Merejam lembing 2
 
4 asas-biomekanik
4 asas-biomekanik4 asas-biomekanik
4 asas-biomekanik
 
Kaedah latihan suaian fizikal
Kaedah latihan suaian fizikalKaedah latihan suaian fizikal
Kaedah latihan suaian fizikal
 
4 psikologi-sukan-tingkatan-4
4 psikologi-sukan-tingkatan-44 psikologi-sukan-tingkatan-4
4 psikologi-sukan-tingkatan-4
 
PERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTOR
PERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTORPERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTOR
PERGERAKAN LOKOMOTOR DAN BUKAN LOKOMOTOR
 
Sistem tuas
Sistem tuasSistem tuas
Sistem tuas
 
Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan jasmani tahun 3
 
Lontar peluru
Lontar peluruLontar peluru
Lontar peluru
 
Tgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmani
Tgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmaniTgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmani
Tgfu satu pembaharuan dalam pendidikan jasmani
 
Nota sains sukan tahap i
Nota sains sukan tahap iNota sains sukan tahap i
Nota sains sukan tahap i
 

En vedette

Stail latihan complete
Stail  latihan completeStail  latihan complete
Stail latihan complete
Ahmad Afnan
 
rph-majulah-sukan-untuk-negara
rph-majulah-sukan-untuk-negararph-majulah-sukan-untuk-negara
rph-majulah-sukan-untuk-negara
syida rasid
 
3394071 kaedah-teknik-mengajar
3394071 kaedah-teknik-mengajar3394071 kaedah-teknik-mengajar
3394071 kaedah-teknik-mengajar
Farizam Mohd Noor
 
PSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukan
PSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukanPSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukan
PSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukan
Amin Upsi
 

En vedette (20)

RPH anatomy & physiology
RPH anatomy & physiologyRPH anatomy & physiology
RPH anatomy & physiology
 
Stail latihan complete
Stail  latihan completeStail  latihan complete
Stail latihan complete
 
Rpt sains t4_2017
Rpt sains t4_2017Rpt sains t4_2017
Rpt sains t4_2017
 
Contoh rph kssr th2 b
Contoh rph kssr th2 bContoh rph kssr th2 b
Contoh rph kssr th2 b
 
rph-majulah-sukan-untuk-negara
rph-majulah-sukan-untuk-negararph-majulah-sukan-untuk-negara
rph-majulah-sukan-untuk-negara
 
Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sukan F4 dan F5
Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sukan F4 dan F5Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sukan F4 dan F5
Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sukan F4 dan F5
 
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaranKaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaran
 
Teknik-teknik mengajar
Teknik-teknik mengajarTeknik-teknik mengajar
Teknik-teknik mengajar
 
Rekabentuk Pengajaran
Rekabentuk PengajaranRekabentuk Pengajaran
Rekabentuk Pengajaran
 
Rph8 12 jan16
Rph8 12 jan16Rph8 12 jan16
Rph8 12 jan16
 
Strategi & Prinsip Pengajaran Pendidikan Islam
Strategi & Prinsip Pengajaran Pendidikan IslamStrategi & Prinsip Pengajaran Pendidikan Islam
Strategi & Prinsip Pengajaran Pendidikan Islam
 
3394071 kaedah-teknik-mengajar
3394071 kaedah-teknik-mengajar3394071 kaedah-teknik-mengajar
3394071 kaedah-teknik-mengajar
 
Rsl sains sem 1svm 2016
Rsl sains sem 1svm  2016Rsl sains sem 1svm  2016
Rsl sains sem 1svm 2016
 
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadahKaedah dan teknik pengajaran ibadah
Kaedah dan teknik pengajaran ibadah
 
ASSURE MODEL
ASSURE MODELASSURE MODEL
ASSURE MODEL
 
Tutorial 29 reka bentuk resos
Tutorial 29 reka bentuk resosTutorial 29 reka bentuk resos
Tutorial 29 reka bentuk resos
 
5. kaedah pengajara nl
5. kaedah pengajara nl5. kaedah pengajara nl
5. kaedah pengajara nl
 
Anatomi dan fisiologi
Anatomi dan fisiologiAnatomi dan fisiologi
Anatomi dan fisiologi
 
Model model pengajaran
Model model pengajaranModel model pengajaran
Model model pengajaran
 
PSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukan
PSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukanPSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukan
PSIKOLOGI SUKAN kebangkitan dan kebimbangan dalam sukan
 

Similaire à RPH Sains Sukan F4

Similaire à RPH Sains Sukan F4 (20)

Contoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk sel
Contoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk selContoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk sel
Contoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk sel
 
Boneka
BonekaBoneka
Boneka
 
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
 
Rphnew
RphnewRphnew
Rphnew
 
Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1
 
4 amanah
4 amanah4 amanah
4 amanah
 
Present
PresentPresent
Present
 
Present
PresentPresent
Present
 
Rph sains t2
Rph sains t2Rph sains t2
Rph sains t2
 
Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1
 
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
 
New microsoft power point presentation
New microsoft power point presentationNew microsoft power point presentation
New microsoft power point presentation
 
Pemetaan dsp dan hsp sains tingkatan 2
Pemetaan dsp dan hsp sains tingkatan 2 Pemetaan dsp dan hsp sains tingkatan 2
Pemetaan dsp dan hsp sains tingkatan 2
 
KSSM BioT4 Bab11 (11.3) Pendekatan Modular.pptx
KSSM BioT4 Bab11 (11.3) Pendekatan Modular.pptxKSSM BioT4 Bab11 (11.3) Pendekatan Modular.pptx
KSSM BioT4 Bab11 (11.3) Pendekatan Modular.pptx
 
Konsep sains
Konsep sainsKonsep sains
Konsep sains
 
PEMBELAJARAN
PEMBELAJARANPEMBELAJARAN
PEMBELAJARAN
 
Rph proped
Rph propedRph proped
Rph proped
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
 
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
123094583 rph-sains-tahun-4 (1)
 

RPH Sains Sukan F4

  • 1. 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIANSAINS SUKANTINGKATAN 4 Tarikh : 8 Mac2014 Hari : Sabtu Masa : 11.50 pg – 1.00 tghri Tingkatan : 4 Jasmine Bil. Pelajar : 17 Orang Minggu : Ke –10 Tunjang Pembelajaran : Anatomi dan Fisiologi Manusia Tajuk Pembelajaran : Pengenalan Anatomi dan Fisiologi FokusPembelajaran : OrganisasiStrukturManusia Pengetahuansediaadamurid : Pelajarpernahmendengarbidangpsikologisukan di negaraini. Objektif : Di samping proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan memperolehi : Kognitif : Pelajardapatmenjelaskanstruktur-strukturdanfungsisistemtubuhmanusiasekurang-kurangnya 2 daripada 3 kali percubaan. : Pelajardapatmenyatakansecaralisandefinisianatomidanfisiologisecaratepatdanbetul. Afektif : Pelajar menunjukkan minat dan semangat kerjasama sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran. Strategi Mengajar : Penemuan berbimbing (F) KBKK / Nilai : Pelajar dapat mengaitkan hubungan antara struktur dan fungsi sistem yang terdapat dalam tubuh manusia. PersediaanPelajar: Bukucatatan, alattulis, bukuteks, bukurujukan Persediaan Guru : Buku teks, buku rujukan dan model tubuh manusia.
  • 2. 2 FASA AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI CATATAN PERMULAAN SET INDUKSI ( 10 minit) PERKEMBANGAN LANGKAH 1 (15 minit) Guru menunjukkan gambar carta manusia dan rangka Guru menerangkan isi pelajaran yang akan dipelajari. 1. Guru menunjukkan salah satu contoh dengan menggunakan carta dan juga rangka manusia. 2. Definisi anatomi dan fisiologi Anatomi kajian tentang struktur tubuh badan dan perkaitan antara setiap struktur tersebut. Fisiologi merupakan kajian tentang fungsi struktur tubuh manusia. 3. Organisasi struktur tubuh manusia Rajah 1 : Aras Organisasi Struktural Manusia G xxx xxx xxx xxx Petunjuk : G – Guru X – Pelajar G xxx xxx xxx xxx Petunjuk : G – Guru X – Pelajar
  • 3. 3 LANGKAH 2 (40 minit) Pengenalan kepada sistem tubuh. 4. Guru akan menanyakan soalan tentang sistem- sistem tubuh dan organ utama dalam setiap sistem tubuh. 5. Pelajar diberi kumpulan dan memilih salah satu sistem tubuh yang terdiri daripada 11 sistem. 6. Sistem tubuh terbahagi kepada 11 iaitu :- 6.1. Sistem integumentari 6.2. Sistem rangka 6.3. Sistem otot 6.4. Sistem saraf 6.5. Sistem endokrina 6.6. Sistem kardiovaskular 6.7. Sistem limfatik 6.8. Sistem respiratori 6.9. Sistem pencernaan 6.10. Sistem urinari 6.11. Sistem reproduktif (gambar dan penerangan rujuk pada lampiran) 7. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil perbincangan mereka di hadapan kelas. 8. Sesi soal jawab antara pelajar lain dengan pembentang xxx xxx G xxx xxx Petunjuk : G – Guru X – Pelajar
  • 4. 4 PENUTUP (REFLEKSI) (5 minit) Rumusan tentang pelajaran yang telah dipelajari. 9. Pelajar membuat rumusan dan mengimbaskembali tentang isi pelajaran. 10.Pelajar disoal secara rawak tentang sistem tubuh manusia. G xxx xxx xxx xxx Petunjuk : G – Guru X – Pelajar