SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  16
Standart : 4.1.2 Sözün qrammatik mənasını kontektə
uyğun izah edir.
4.1.4 Əsas nitq hisslərinin yazılışı ilə bağlı qaydalara
əməl edir.
Məqsəd: Sifətin müqayisə dərəcələrinin yaranma
yollarını müəyyən edir.
Sifətin müqayisə dərəcələrinin yazılışı ilə bağlı
qaydalara əməl edir.
İnteqrasiya: Xarici dil 4.1.2
Əşya və hadisələrin əlamətlərini yazır.
Dərsin tipi: İnduktiv
İş formasi: Frontal iş, qrup işi
İş üsulu: Beyin həmləsi, müzakirə
Resurslar: Müəllim üçün metodiki vəsait,dərslik, iş
vərəqləri, vatman kağızları,kompyuter,proyektor
Motivasiya
Şagirdlərə belə bir sualla müraciət
edirəm.Gördüyünüz şəkillər bir-
birindən nə ilə fərqlənir.
Tez ol şəkilə bax
fikiləş tap!!!!
Sifətin müqayisə dərəcələri
hansı yollarla əmələ gəlir?
Qrup iş formasından istifadə
olunur.Müəllim saydırma yolu ilə
şagirdləri qruplara bölərək işçi
vərəqlərini paylayır.
Verilmiş ifadələrin qarşısında onları əvəz edən
sözləri yazın.
1. Şirinliyi adi normadan çox olan çay –
2. Sarılığı adi normadan az olan rəng –
3. Boyunun hündürlüyü adi normadan az olan adam –
4. Göylüyü adi normadan az olan rəng –
5. Ağlığı adi normadan az olan rəng –
Boş sütunları doldurun.
Azaltma dərəcəsi Adi dərəcə
Göy
Qara
Ağ
Təmiz
Duru
Boş
Qırmızı
Çoxaltma dərəcəsi
Sol sütundakı söz,şəkilçi və ya söz hissələrini
sağ sütundakı sifətlərdən uyğun gələnlərə artırıb yazın.
-ca2
, qıp, tər, sap, düm,
daha, ən, lap, tünd
Qırmızı, doğru, göy,
maraqlı, yaşıl, yaxşı,
gözəl, qara, təmiz, sarı,
şirin
Verilmiş sözləri uyğun gələn sütunlarda yerləşdirin:
açıq qırmızı, tünd göy, ən yaxşı,şip-şirin, göm-göy, tər-
təmiz, sapsarı, qırmızımtıl, ağ-appağ, düm-düz, ən
doğru
YANLIŞ DOĞRU
Məlumatın mübadiləsi və
müzakirəsi:
Qruplar təyinatı üzrə qrup liderləri işlərini
təqdim edirlər.İş vərəqləri lövhəyə
asılır.Şagirdlər suallar əsasında
müzakirəyə başlayırlar.
Nəticə və ümumiləşdirmə:
Şagirdlərin diqqətini tədqiqat sualına yönəldərək qeyd
edirəm ki,sifətin 3 müqyisə dərəcəsi var.
1.Adi 2.Azaltma 3.Çoxaltma
Sifətin azaltma və çoxaltma dərəcələri 2 üsulla
əmələ gəlir: morfoloji üsul , sintaktik üsul
Morfoloji üsulla yaranan sifətlə şəkilçilərin və ya
hissəciklərin, sintaktik üsulla yaranan sifətlər isə bəzi
sözlərin, ədatların və hissəciklərin köməyi ilə yaranır.Daha
sonra sifətin dərəcələrinin rus və ingilis dili fənlərində tədrisi
haqqında məlumat verərək qeyd edirəm ki, ingilis və rus
dillərində sifətin adi,müqayisə və üstünlük dərəcələri vardır.
Bu dillərdə müqayisə dərəcəsi adi dərəcəyə şəkilçilərin,
üstünlük dərəcəsi isə bəzi sözlərin artırılması yolu ilə
yaranır.Məs:
ingilis dilində
old – qoca (adi dərəcə)
older – qoca (müqayisə dərəcəsi)
oldest – qoca (üstünlük dərəcəsi)
interesting – maraqlı (adi dərəcə)
more interesting – daha maraqlı (müqayisə dərəcəsi)
most interesting - ən maraqlı (üstünlük dərəcəsi)
rus dilində
красивий – gözəl (adi dərəcə)
красивee – gözəl (müqayisə dərəcəsi)
caмый красивий – gözəl (üstünlük dərəcəsi)
Yaradıcı və tətbiqetmə:
Müəllim şagirdlərə dərslikdəki elmi məlumatı
öyrənin və sifətin müqayisə dərəcələrindən istifadə
edərək söz birləşmələri düzəldib yazın.
Əməkdaşlıq edir5.
Fəallıq göstərir4.
Sifətin dərəcələrinin yazılışı
ilə bağlı qaydalara əməl
edir.
3.
Sifətin dərəcələrinin hansı
yollarla əmələ gəldiyini bilir.
2.
Sifətin dərəcələrini tanıyır
və fərqləndirir.
1.
IVIIIIIIQruplar
Meyarlar
№

Contenu connexe

Tendances (20)

Vafa
VafaVafa
Vafa
 
Əvəzlik və onun məna növləri
Əvəzlik və onun məna növləriƏvəzlik və onun məna növləri
Əvəzlik və onun məna növləri
 
əVəzlik hazır
əVəzlik hazırəVəzlik hazır
əVəzlik hazır
 
İsim - ad bildirən söz
İsim - ad bildirən sözİsim - ad bildirən söz
İsim - ad bildirən söz
 
Heca
HecaHeca
Heca
 
Aciq ders
Aciq dersAciq ders
Aciq ders
 
Fonetika. Samitlər
Fonetika. SamitlərFonetika. Samitlər
Fonetika. Samitlər
 
Ədat
ƏdatƏdat
Ədat
 
Əksmənalı sözlər
Əksmənalı sözlərƏksmənalı sözlər
Əksmənalı sözlər
 
Hərəkət bildirən sözlər
Hərəkət bildirən sözlərHərəkət bildirən sözlər
Hərəkət bildirən sözlər
 
İtə ataram, yada satmaram
İtə ataram, yada satmaramİtə ataram, yada satmaram
İtə ataram, yada satmaram
 
Qoşma
QoşmaQoşma
Qoşma
 
Isim
IsimIsim
Isim
 
Sifət (1)
Sifət (1)Sifət (1)
Sifət (1)
 
Açıq dərs
Açıq dərsAçıq dərs
Açıq dərs
 
Mürəkkəb sözlər
Mürəkkəb sözlərMürəkkəb sözlər
Mürəkkəb sözlər
 
Aciq ders aybeniz
Aciq ders aybenizAciq ders aybeniz
Aciq ders aybeniz
 
Hissələr, kəsrlər
Hissələr, kəsrlərHissələr, kəsrlər
Hissələr, kəsrlər
 
Kəsrlərin müqayisəsi
Kəsrlərin müqayisəsiKəsrlərin müqayisəsi
Kəsrlərin müqayisəsi
 
Vurma əməli
Vurma əməliVurma əməli
Vurma əməli
 

En vedette

Opera teatrı (5-ci sinif)
Opera teatrı (5-ci sinif)Opera teatrı (5-ci sinif)
Opera teatrı (5-ci sinif)Nermin27
 
əLamət bildirən sözlər
əLamət  bildirən  sözlərəLamət  bildirən  sözlər
əLamət bildirən sözlərnaile1
 
İngilis dili testi 2
İngilis dili  testi 2İngilis dili  testi 2
İngilis dili testi 2Elka Ismylove
 
5 sinif Azerbaycan tarixi tekrar
5 sinif Azerbaycan tarixi tekrar5 sinif Azerbaycan tarixi tekrar
5 sinif Azerbaycan tarixi tekrarayxan12
 
Numerativ sözlər
Numerativ sözlərNumerativ sözlər
Numerativ sözlərNermin27
 
İsmin hallar üzrə dəyişməsi
İsmin hallar üzrə dəyişməsiİsmin hallar üzrə dəyişməsi
İsmin hallar üzrə dəyişməsimimio_azerbaijan
 
Cümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növləri
Cümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növləriCümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növləri
Cümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növlərimimio_azerbaijan
 
İbtidai siniflərdə fonetikanın tədrisi metodikası
İbtidai siniflərdə fonetikanın  tədrisi metodikasıİbtidai siniflərdə fonetikanın  tədrisi metodikası
İbtidai siniflərdə fonetikanın tədrisi metodikasımimio_azerbaijan
 
Cümlə və onun növləri
Cümlə və onun növləriCümlə və onun növləri
Cümlə və onun növlərimimio_azerbaijan
 
Fonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınması
Fonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınmasıFonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınması
Fonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınmasımimio_azerbaijan
 
Azərbaycan tarixi testlər
Azərbaycan tarixi testlərAzərbaycan tarixi testlər
Azərbaycan tarixi testlərSevda Nadirova
 
Cümlənin quruluşca növləri
Cümlənin quruluşca növləriCümlənin quruluşca növləri
Cümlənin quruluşca növlərimimio_azerbaijan
 

En vedette (20)

Opera teatrı (5-ci sinif)
Opera teatrı (5-ci sinif)Opera teatrı (5-ci sinif)
Opera teatrı (5-ci sinif)
 
əLamət bildirən sözlər
əLamət  bildirən  sözlərəLamət  bildirən  sözlər
əLamət bildirən sözlər
 
1 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 31 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 3
 
İngilis dili testi 2
İngilis dili  testi 2İngilis dili  testi 2
İngilis dili testi 2
 
Mübtəda nədir?
Mübtəda nədir?Mübtəda nədir?
Mübtəda nədir?
 
Cümlənin quruluşu
Cümlənin quruluşuCümlənin quruluşu
Cümlənin quruluşu
 
Saitlər. Samitlər
Saitlər. SamitlərSaitlər. Samitlər
Saitlər. Samitlər
 
5 sinif Azerbaycan tarixi tekrar
5 sinif Azerbaycan tarixi tekrar5 sinif Azerbaycan tarixi tekrar
5 sinif Azerbaycan tarixi tekrar
 
Modal sözlər
Modal sözlərModal sözlər
Modal sözlər
 
Numerativ sözlər
Numerativ sözlərNumerativ sözlər
Numerativ sözlər
 
İsmin hallar üzrə dəyişməsi
İsmin hallar üzrə dəyişməsiİsmin hallar üzrə dəyişməsi
İsmin hallar üzrə dəyişməsi
 
Cümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növləri
Cümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növləriCümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növləri
Cümlənin məqsəd və intonasiyaya görə növləri
 
Az
AzAz
Az
 
İbtidai siniflərdə fonetikanın tədrisi metodikası
İbtidai siniflərdə fonetikanın  tədrisi metodikasıİbtidai siniflərdə fonetikanın  tədrisi metodikası
İbtidai siniflərdə fonetikanın tədrisi metodikası
 
Cümlə və onun növləri
Cümlə və onun növləriCümlə və onun növləri
Cümlə və onun növləri
 
Ahəng qanunu
Ahəng qanunuAhəng qanunu
Ahəng qanunu
 
Fonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınması
Fonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınmasıFonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınması
Fonetika haqqında keçilmiş mövzuların sistemə salınması
 
Azərbaycan tarixi testlər
Azərbaycan tarixi testlərAzərbaycan tarixi testlər
Azərbaycan tarixi testlər
 
Cümlənin quruluşca növləri
Cümlənin quruluşca növləriCümlənin quruluşca növləri
Cümlənin quruluşca növləri
 
Fonetika
FonetikaFonetika
Fonetika
 

Plus de Nermin27

Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan diliFormativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan diliNermin27
 
Formativ qiymetlendirmedefteri edebiyyat
Formativ qiymetlendirmedefteri edebiyyatFormativ qiymetlendirmedefteri edebiyyat
Formativ qiymetlendirmedefteri edebiyyatNermin27
 
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrBudaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrNermin27
 
Səməd Vurğun "Azərbaycan"
Səməd Vurğun "Azərbaycan"Səməd Vurğun "Azərbaycan"
Səməd Vurğun "Azərbaycan"Nermin27
 
Basatın təpəgözü öldürdüyü boy
Basatın təpəgözü öldürdüyü boyBasatın təpəgözü öldürdüyü boy
Basatın təpəgözü öldürdüyü boyNermin27
 
Mahmudova govher rafiq qizi
Mahmudova govher rafiq qiziMahmudova govher rafiq qizi
Mahmudova govher rafiq qiziNermin27
 
Xocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımıXocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımıNermin27
 

Plus de Nermin27 (7)

Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan diliFormativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
 
Formativ qiymetlendirmedefteri edebiyyat
Formativ qiymetlendirmedefteri edebiyyatFormativ qiymetlendirmedefteri edebiyyat
Formativ qiymetlendirmedefteri edebiyyat
 
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrBudaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
 
Səməd Vurğun "Azərbaycan"
Səməd Vurğun "Azərbaycan"Səməd Vurğun "Azərbaycan"
Səməd Vurğun "Azərbaycan"
 
Basatın təpəgözü öldürdüyü boy
Basatın təpəgözü öldürdüyü boyBasatın təpəgözü öldürdüyü boy
Basatın təpəgözü öldürdüyü boy
 
Mahmudova govher rafiq qizi
Mahmudova govher rafiq qiziMahmudova govher rafiq qizi
Mahmudova govher rafiq qizi
 
Xocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımıXocalı soyqırımı
Xocalı soyqırımı
 

Sifətin dərəcələri

  • 1.
  • 2.
  • 3. Standart : 4.1.2 Sözün qrammatik mənasını kontektə uyğun izah edir. 4.1.4 Əsas nitq hisslərinin yazılışı ilə bağlı qaydalara əməl edir. Məqsəd: Sifətin müqayisə dərəcələrinin yaranma yollarını müəyyən edir. Sifətin müqayisə dərəcələrinin yazılışı ilə bağlı qaydalara əməl edir. İnteqrasiya: Xarici dil 4.1.2 Əşya və hadisələrin əlamətlərini yazır. Dərsin tipi: İnduktiv İş formasi: Frontal iş, qrup işi İş üsulu: Beyin həmləsi, müzakirə Resurslar: Müəllim üçün metodiki vəsait,dərslik, iş vərəqləri, vatman kağızları,kompyuter,proyektor
  • 4. Motivasiya Şagirdlərə belə bir sualla müraciət edirəm.Gördüyünüz şəkillər bir- birindən nə ilə fərqlənir. Tez ol şəkilə bax fikiləş tap!!!!
  • 5.
  • 6. Sifətin müqayisə dərəcələri hansı yollarla əmələ gəlir?
  • 7. Qrup iş formasından istifadə olunur.Müəllim saydırma yolu ilə şagirdləri qruplara bölərək işçi vərəqlərini paylayır.
  • 8. Verilmiş ifadələrin qarşısında onları əvəz edən sözləri yazın. 1. Şirinliyi adi normadan çox olan çay – 2. Sarılığı adi normadan az olan rəng – 3. Boyunun hündürlüyü adi normadan az olan adam – 4. Göylüyü adi normadan az olan rəng – 5. Ağlığı adi normadan az olan rəng –
  • 9. Boş sütunları doldurun. Azaltma dərəcəsi Adi dərəcə Göy Qara Ağ Təmiz Duru Boş Qırmızı Çoxaltma dərəcəsi
  • 10. Sol sütundakı söz,şəkilçi və ya söz hissələrini sağ sütundakı sifətlərdən uyğun gələnlərə artırıb yazın. -ca2 , qıp, tər, sap, düm, daha, ən, lap, tünd Qırmızı, doğru, göy, maraqlı, yaşıl, yaxşı, gözəl, qara, təmiz, sarı, şirin
  • 11. Verilmiş sözləri uyğun gələn sütunlarda yerləşdirin: açıq qırmızı, tünd göy, ən yaxşı,şip-şirin, göm-göy, tər- təmiz, sapsarı, qırmızımtıl, ağ-appağ, düm-düz, ən doğru YANLIŞ DOĞRU
  • 12. Məlumatın mübadiləsi və müzakirəsi: Qruplar təyinatı üzrə qrup liderləri işlərini təqdim edirlər.İş vərəqləri lövhəyə asılır.Şagirdlər suallar əsasında müzakirəyə başlayırlar.
  • 13. Nəticə və ümumiləşdirmə: Şagirdlərin diqqətini tədqiqat sualına yönəldərək qeyd edirəm ki,sifətin 3 müqyisə dərəcəsi var. 1.Adi 2.Azaltma 3.Çoxaltma Sifətin azaltma və çoxaltma dərəcələri 2 üsulla əmələ gəlir: morfoloji üsul , sintaktik üsul Morfoloji üsulla yaranan sifətlə şəkilçilərin və ya hissəciklərin, sintaktik üsulla yaranan sifətlər isə bəzi sözlərin, ədatların və hissəciklərin köməyi ilə yaranır.Daha sonra sifətin dərəcələrinin rus və ingilis dili fənlərində tədrisi haqqında məlumat verərək qeyd edirəm ki, ingilis və rus dillərində sifətin adi,müqayisə və üstünlük dərəcələri vardır.
  • 14. Bu dillərdə müqayisə dərəcəsi adi dərəcəyə şəkilçilərin, üstünlük dərəcəsi isə bəzi sözlərin artırılması yolu ilə yaranır.Məs: ingilis dilində old – qoca (adi dərəcə) older – qoca (müqayisə dərəcəsi) oldest – qoca (üstünlük dərəcəsi) interesting – maraqlı (adi dərəcə) more interesting – daha maraqlı (müqayisə dərəcəsi) most interesting - ən maraqlı (üstünlük dərəcəsi) rus dilində красивий – gözəl (adi dərəcə) красивee – gözəl (müqayisə dərəcəsi) caмый красивий – gözəl (üstünlük dərəcəsi)
  • 15. Yaradıcı və tətbiqetmə: Müəllim şagirdlərə dərslikdəki elmi məlumatı öyrənin və sifətin müqayisə dərəcələrindən istifadə edərək söz birləşmələri düzəldib yazın.
  • 16. Əməkdaşlıq edir5. Fəallıq göstərir4. Sifətin dərəcələrinin yazılışı ilə bağlı qaydalara əməl edir. 3. Sifətin dərəcələrinin hansı yollarla əmələ gəldiyini bilir. 2. Sifətin dərəcələrini tanıyır və fərqləndirir. 1. IVIIIIIIQruplar Meyarlar №