Rangkuman rencana pengajaran harian bahasa Melayu tahun 4 membahas tentang keluarga bahagia. Murid akan belajar berbicara tentang cara menciptakan keluarga bahagia, membaca teks tentang keluarga bahagia dengan intonasi yang tepat, dan menulis lima kalimat berdasarkan gambar yang diberikan.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
Tahun : 4 Maju
Bilangan Murid : 25 orang
Masa : 8.10 pagi – 9.10 pg (1 jam)
Tema : Keluargaku Sayang
Tajuk : Keluarga Bahagia
Fokus Utama : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian
dengan menggunakan kata-kata ungkapan, ayat, sebutan,intonasi
dan nada yang sesuai.
Aras 1 (i) Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami atau yang
dilihat atau yang dibaca.
Fokus Sampungan : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan itonasi
yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan
intonasi yang betul.
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Berbual tentang cara-cara mewujudkan keluarga bahagia.
2. Membaca lancar teks “Keluarga Bahagia” dengan intonasi yang
betul.
3. Menulis lima ayat berdasarkan gambar yang diberikan.
Sistem Bahasa : Kata Kerja
Pengisian Kurikulum : 1. Ilmu - Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan
2. Nilai – kasih sayang, hormat –menghormati, bekerjasama dan
tolong-menolong dan menghargai jasa.
2. Kemahiran Bernilai Tambah:
1. Kemahiran berfikir – menjana idea
2. Kecerdasan pelbagai – muzik/ interpersonal
3. Kontekstual – pengalaman sedia ada
Alat Bantu Mengajar :
1. Video “Lagu Kelaurga Bahagia – Saujana”
2. Teks cerita “Kelaurga Bahagia”
3. Komputer
4. LCD
5. Carta gambar keluarga
6. Lembaran kerja
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid mampu bercerita tentang keluarga mereka
2. Murid telah dapat menguasai kemahiran membaca berdasarkan pembelajaran sebelumnya.
Langkah
/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
Mencungkil
idea
(5 minit)
Tema:
Pengalaman
Keluargaku
Sayang
1.Guru menunjukkan
gambar keluarga.
2.Guru bersoal jawab
dengan murid tentang
gambar tersebut
3. Guru mengaitkan
gambar dengan tajuk
”Keluarga Bahagia”.
1.Murid melihat
gambar yang
ditunjukkan.
2. Murid memberi
pandangan tentang
gambar tersebut.
BBM- Carta gambar
keluarga
KBKK-menjana idea dan
kontekstual
Teknik: Persoalan
seluruh kelas
3. Langkah 1
Menstruktur
Semula idea
(15 minit)
Tajuk:
Keluarga
Bahagia
1.Guru meminta murid
membaca teks
”Keluarga bahagia”
dengan sebutan dan
intonasi yang betul
secara individu dan
kelas.
2.Guru bersoaljawab
tentang isi dalam teks.
1.Murid membaca
kuat teks
“Keluarga
Bahagia” secara
individu dan kelas.
2.Murid bersoalja
wab tentang
petikan.
Kemahiran membaca
BBM: Teks bacaan
KBT: Menjana idea
Teks “Keluarga Bahagia”
Rujuk Lampiran 3
Langkah 2
(15 minit)
Aplikasi
idea
Video Lagu
”Keluarga
Bahagia”
Keluarga
Bahagia
Adab seorang
anak:
1menghormati
2.mendengar
nasihat
3.Belajar
bersungguh-sungguh
4.bantu-membantu
5.membalas
jasa
6.mendoakan
mereka
7.menyayangi
1.Guru menayangkan
video lagu ”Keluarga
Bahagia”
2. Guru
meminta murid secara
berpasangan
berbincang tentang
bagaimana adab
seorang anak terhadap
ibu bapa.
2.Guru memilih murid
secara rawak untuk
membentangkan hasil
perbincangan.
1.Murid
mendengar sambil
menyanyi
bersama-sama.
2.Murid
berbincang secara
berpasangan meng
enai adab seorang
anak terhadap ibu
bapa.
3.Murid
membentangkan
hasil perbincangan.
Kemahiran berfikir &
kemahiran lisan
Nilai :
Kasih sayang,
bekerjasama, hormat-menghormati,
menghargai
jasa.
BBM : Komputer, LCD
KBT:
Kecerdasan pelbagai-muzik
Menjana idea
Video "Lagu Keluarga
Bahagia"
4. Langkah 3
Aplikasi
idea
(20 minit)
Keluarga
Bahagia
-Menulis lima
ayat
berdasarkan
gambar
tunggal
Kata kerja:
meminum
memasak
mencuci
menyusun
menyimpan
1. Murid dibahagikan
kepada 4 kumpulan
2. Murid ditayangkan
tayangan slaid.
3. Ketua kumpulan
memilih gambar yang
ditayangkan.
Kemudian setiap
kumpulan menyatakan
kata kerja yang telah
dibulatkan.
4. Kemudian setiap
murid memilih gambar
dan membina empat
ayat berdasarkan
gambar yang dipilih.
5. Murid
membentangkan hasil
kerja di hadapan kelas
1.Murid
menyenaraikan
kata kerja dalam
gambar.
2.Murid menulis
empat ayat dalam
lembaran kerja.
Tatabahasa: Kata kerja
Panilaian menilai
BBM:
Lembaran kerja,
tayangan slaid
KBT: menjana idea
Rujuk Tayangan Slaid
Penutup/
Refleksi
(5 minit)
Guru meminta murid
menyanyi lagu
”Keluarga Bahagia”
sekali lagi.
2.Guru merumuskan
isi pelajaran dan
menyenaraikan nilai
murni.
1.Murid
menyanyi lagu
bersama-sama.
2.Murid
menyebut
pengajaran dan
nilai murni yang
dipelajari.
Strategi:
Persoalan keseluruhan
kelas.