1. Pripremu izradila:
Broj sata:
Kristina Novak
39., 40.
PRIPREMA
ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Škola: OŠ „Matija Gubec“ Cernik
Mjesto:
Cernik
Razred: 7.
Predmet:
Nastavna jedinica:
Tip sata:
Informatika
Sigurno na društvenoj mreži (uz Dan sigurnijeg Interneta)
Ključni pojmovi
Obrada
sigurnost na društvenoj mreži, zaštita privatnosti, odgovorno
ponašanje, opasnosti na društvenoj mreži
PLAN VOĐENJA (ORGANIZACIJE) NASTAVNOGA PROCESA
Cilj obrade metodičke jedinice:
Osvjestiti kako je važno u Internetskoj komunikaciji postupati primjereno i odgovorno
radi vlastite i tuđe sigurnosti i stvaranja boljeg Interneta zajedno. Upoznati pravila
ponašanja na mrežnim stranicama i sigurnosti na Internetu.
Zadatci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao:
Obrazovni (materijalni) zadatci:
Učenici će:
-
osvjestiti da se na internetu ne smiju objavljivati osobni podatci (datum rođenja, adresa,
broj telefona, lozinke...)
usvojiti pravila lijepog ponašanja na Internetu – netiquette, posebice pri komunikaciji
na društvenim mrežama i ostalim servisima koji omogućuju komunikaciju s više
sugovornika
razumijeti pojam autorskih prava
razumijeti pravila pri stvaranju dobre lozinke
osvjestiti opasnosti koje se kriju iza tajnosti Interneta (ne znamo s kime komuniciramo)
odabrati (i objasniti odabir) načine djelovanja u pojedinim problemskim situacijama na
društvenim mrežama – pozivi za prijateljstvo, objavljivanje fotografija, pisanje
negativnih komentara
naučiti odgovorno i sigurno koristiti Facebook
razumijeti posljedice objave osobnih podataka i fotografija
Funkcionalni (psihomotorički) zadatci:
1
2. Učenici će:
-
upoznati i uvježbati i rad u web 2.0 alatu za izradu stripa
uvježbati rad u Prezi alatu za izradu prezentacija ili MS Power Pointu
koristiti web kao izvor podataka uz pravilno navođenje izvora
razvijati smisao za procjenom osoba i kritički odnos prema fotografijama
Odgojni (afektivni) zadatci:
Razvijati kod učenika:
- kritički stav prema opasnostima na Internetu
- rad u paru i prijateljske odnose
- promišljanje o važnosti kvalitetnih, odgovornih prijateljstvava kako u virtualnom, tako i
u stvarnom životu
- komunikaciju i suradnju, kreativnost i maštu
- interes za korištenje informatičke tehnologije u svakodnevnom životu i različitim
životnim situacijama
- preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke
Organizacija sata
Faze rada i sadržaj
Metodičko
oblikovanje
Vrije
me
Razgovor
Materijalno tehnička priprema
- učiteljica upisuje sat
- učiteljica provjerava prisutnost učenika na satu
- učenici pripremaju računala za rad
Učiteljica pita učenike da tko od njih ima Facebook profil.
Učiteljica skreće pozornost kako profil na Facebooku smiju imati
samo osobe starije od 13 godina.
Učiteljica pita učenike da li su ikad na društvenoj mreži doživjeli Praktični rad
na računalu
neugodnost. Učenici iznose svoje doživljaje.
Demonstracija
Prikaz videa – Zaustavimo nasilje na društvenim mrežama
Psihološka priprema učenika (motivacija i najava teme)
Motivirati učenike za današnji zadatak – izrada prezentacije ili
stripa sa savjetima kako se ponašati na društvenoj mreži kako bi
se povećala sigurnost, zaštitila privatnost i njegovalo lijepo
ponašanje
Pisanje naslova današnje teme na ploču (učenici pišu u
bilježnice).
2
Razgovor
Pisanje
oko 10 minuta
Uvodni dio
Sadržajna priprema
3. 1. dio (15 min)
Učenici u parovima igraju obrazovnu igru: Sigurnost na
društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
Igra je osmišljena kroz niz kratkih priča koje djecu stavljaju u
problemske situacije kakve susreću na društvenim mrežama,
primjerice pozivi za prijateljstvo, objavljivanje fotografija ili
pisanje negativnih komentara.
Uz svako pitanje pripremljen je i savjet koji objašnjava moguće
probleme i posljedice raznih postupaka i oblika ponašanja na
internetu. Učenici rade u paru i međusobno komentiraju svoj
odabir u datoj problemskoj situaciji.
Obrazovna igra
na računalu
(rad u paru)
Učiteljica postavlja pitanje: Kako postupiti kada na Internetu
doživiš neugodnosti?
Učiteljica navodi kako kao i u svakodnevnom životu, tako i u
virtualnom uvijek postoje ljudi koji se ne pridržavaju pravila
lijepog ponašanja.
Razmotranje nekih neugodnosti i kako se s njima nositi:
Neprilični sadržaji
Nasilje preko interneta
Privatno vlasništvo, autorska prava
Razgovor
–
frontalni rad
Razgovor:
Što se na društvenoj mreži smije, a što ne smije
objavljivati?
Kako ispravno podesiti lozinku?
Zlonamjerni programi i prijetnje na facebooku (Moraš
vidjeti ovo, Promocije, nove aplikacije, događaji koji
uključuju poznate ličnosti...)
oko 75 minuta (15 + 20 +30 + 10)
- Glavni dio
2. Dio (20 min)
Učiteljica pita učenike što misle koja su temeljna pravila lijepog
ponašanja na internetu? Razgovor o bontonu na Internetu –
netiquette (već spominjano prošle školske godine).
3. dio (30 min)
Učiteljica daje učenicima usmene upute za rad i nastavni listić sa
pismenim uputama. (Vidi listić)
Učiteljica kratko demonstrira rad u alatu za izradu stripa na
stranici http://writecomics.com/ i može se koristiti bez registracije.
Učenici rade u paru.
Demonstracija
Praktični
rad
na računalu –
rad u paru
Učiteljica obilazi učenike, prati njihov rad i savjetima pomaže po
potrebi. Nakon što pojedini učenici završe zadatak pozovu
učiteljicu koja im pregleda rad.
Svi radovi se nakon završetka sata objavljuju na web stranici
škole i učenici ih mogu pregledati od kuće.
4. dio (10 min)
Kratko izlaganje rada svake grupe – prikaz rada.
3
4. Završni
dio
Komentar današnjeg rada.
Dogovor za idući sat – komentar učeničkih radova nakon što
učenici kod kuće pregledaju sve radove.
razgovor
5
minuta
Potrebna nastavna sredstva, pomagala i ostali materijalni uvjeti rada:
računala, projektor, bilježnica, ploča, flomasteri za bijelu ploču, nastavni listići,
obrazovna igra na webu, brošura Opasnosti Facebooka na webu
Korelativne veze metodičke jedinice s ostalim predmetima i područj ima:
Engleski jezik
Nastavne metode:
razgovor, praktični rad na računalu, igranje, čitanje
Metodički oblici rada:
rad u paru, frontalni rad
Literatura za učenike:
1. WWW INFORMATIKA 7: udžbenik s CD-om za 6. razred osnovne škole, Matko Barišić,
Silvana Svetličić, Hrvoje Vrhovski, Profil
2. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
3. Pravila lijepo ponašanja na Internetu - http://www.hr-netiquette.org/
4. Obrazovna igra: Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
5. Opasnosti Facebooka http://www.cert.hr/sites/default/files/Opasnosti%20Facebooka.pdf
Literatura za učiteljicu:
1. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Udžbenik informatike za peti razred osnovne škole, Profil,
2013.
2. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Radna bilježnica informatike za peti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
3. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Udžbenik informatike za šesti razred osnovne škole, Profil,
2013.
4. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Radna bilježnica informatike za šesti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
5. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Udžbenik informatike za sedmi razred osnovne škole,
Profil, 2013.
6. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Radna bilježnica informatike za sedmi razred osnovne
škole, Profil, 2013.
7. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
8. Priručnik za roditelje
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID_prirucnik_2012/
9. Priručni za profesionalce
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/2012-4-travanj/Prirucnik_za_profesionalce.pdf
4
5. 10. Opasnosti Facebooka http://www.cert.hr/sites/default/files/Opasnosti%20Facebooka.pdf
11. Obrazovne igre:
Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1
Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
Zamke elektroničke pošte: http://bit.ly/igra3
12. Plan ploče:
Sigurno na društvenoj mreži
-
Netiquette – bonton, pravila lijepog ponašanja na Internetu
Sigurna lozinka
Postavke privatnosti
Krađa identiteta
Razmisli prije nego objaviš!
U prilogu:
Nastavni listić
Bilješke nakon održanog sata:
5
6. NASTAVNI LISTIĆ
Koristeći web i sve prikazane web lokacije danas (video, igra, brošure) kao izvor znanja
izradi prezentaciju u kojoj ćeš dati upozorenja na moguće opasnosti Facebooka i savjete
kako izbjeći te opasnosti.
Možeš dodati i osnovna pravila lijepog ponašanja na društvenim mrežama.
U prezentaciji obavezno navedi Izvore – URL adrese web mjesta s kojih si koristio
informacije.
Ili
Izradi strip u kojem ćeš animirati jednu problemsku situaciju vezanu uz opasnosti
Facebooka i dati savjet za njeno buduće izbjegavanje ili reagiranje u datoj situaciji.
NASTAVNI LISTIĆ
Koristeći web i sve prikazane web lokacije danas (video, igra, brošure) kao izvor znanja
izradi prezentaciju ili strip u kojoj ćeš dati upozorenja na moguće opasnosti Facebooka i
savjete kako izbjeći te opasnosti.
Možeš dodati i osnovna pravila lijepog ponašanja na društvenim mrežama.
U prezentaciji obavezno navedi Izvore – URL adrese web mjesta s kojih si koristio
informacije.
Ili
Izradi strip u kojem ćeš animirati jednu problemsku situaciju vezanu uz opasnosti
Facebooka i dati savjet za njeno buduće izbjegavanje ili reagiranje u datoj situaciji.
NASTAVNI LISTIĆ
Koristeći web i sve prikazane web lokacije danas (video, igra, brošure) kao izvor znanja
izradi prezentaciju ili strip u kojoj ćeš dati upozorenja na moguće opasnosti Facebooka i
savjete kako izbjeći te opasnosti.
Možeš dodati i osnovna pravila lijepog ponašanja na društvenim mrežama.
U prezentaciji obavezno navedi Izvore – URL adrese web mjesta s kojih si koristio
informacije.
Ili
Izradi strip u kojem ćeš animirati jednu problemsku situaciju vezanu uz opasnosti
Facebooka i dati savjet za njeno buduće izbjegavanje ili reagiranje u datoj situaciji.
6