SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                 : 8 Ogos 2012

Hari                   : Rabu

Tahun                  : 4 Budi

Masa                   : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit)

Bilangan Murid         : 17 Orang

Mata Pelajaran         : Pendidikan Seni Visual

Bidang                 : Membuat Corak dan Rekaan

Tajuk                  : Corak Tak Terancang

Aktiviti               : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis.

Objektif               : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

                       i.       Menghasilkan corak tak terancang.

                       ii.      Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.




Pengalaman sedia ada murid      : Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak
terancang.

BBM / ABM                      : Pensil, jangka lukis, kertas lukisan, lilin, mancis, warna

                                   poster, palet, pembaris, sebotol dakwat dan berus lukisan,

                                   video langkah penghasilan, slaid jenis-jenis corak .

Penerapan Nilai                : Kerjasama, ketelitian dan ketekunan.

Persediaan Murid               : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan

                                   membawa alat dan bahan yang diperlukan.

Persediaan Guru                : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membuat

                                   Corak dan Rekaan menerusi slaid power point dan video

                                   langkah.

KBKK                           : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat

                                   urutan, mereka bentuk.

Rujukan                        :

   1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah
       Pendidikan Seni Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.
2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah
       Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
   3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan
       Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.



Langkah / Masa     Isi Kandungan                 Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran       Catatan



Set Induksi        Bahan maujud                     1. Guru membawa hasil corak tak         BBM : Bahan maujud
                                                       terancang yang telah siap
(5 minit)          Hasil Coral Tak Terancang                                                Sikap : Sikap ingin
                                                       dibingkaikan
                   yang telah siap.                                                         tahu pelajar.
                                                    2. Murid diminta menganalisis apakah
                   .                                                                        Pengetahuan sedia
                                                       jenis corak yang ditunjukkan oleh
                                                                                            ada : Murid telah
                                                       guru.
                                                                                            mengetahui apa itu
                                                    3. Murid menyatakan ianya jenis corak   corak tak terancang.
                                                       tak terancang.
                                                                                            Teori Kecerdasan
                                                                                            Pelbagai.



Langkah 1          Bentuk-bentuk corak tak          1. Guru menayangkan slaid bentuk-       ABM : Komputer Riba
                   terancang.                          bentuk corak tak terancang yang      , projektor, Slaid
(5 minit)                                       terdapat di sekeliling.               Power Point.

                                             2. Murid menonton tayangan slaid guru.   Strategi Berasaskan
                                                                                      Sumber
                                             1. Guru membuat perkaitan slaid
                                                tersebut dengan aktiviti seni yang    Kaedah Demonstrasi
                                                akan dipelajari pada hari tersebut.




Langkah 2    Reka bentuk penghasilan corak   1. Guru meminta murid mengeluarkan       BBM : kertas lukisan,
             tak terancang                      kertas lukisan, jangka lukis, warna   jangka lukis, warna
(15 minit)
                                                poster, pembaris dan pensil.          poster, pembaris,
                                                                                      pensil dan video
                                             2. Bahan-bahan lain telah pun
                                                                                      langkah.
                                                disediakan oleh guru.
                                                                                      ABM : Gunting,
                                             3. Guru mula membimbing murid cara-
                                                                                      krayon dan gam.
                                                cara menghasilkan corak tak
                                                terancang menggunakan bantuan         Strategi Pemerhatian
                                                video langkah.
                                                                                      Strategi Berasaskan
                                                                                      Sumber
Kaedah Demonstrasi




Langkah 3    Langkah –langkah penghasilan   1. Murid memulakan aktiviti seperti :    Strategi Berpusatkan
                                                                                     Murid
(25 minit)



                                                                                     Mereka cipta.

                                                                                     Menjana idea.

                                                                                     Pendekatan Induktif



                                            (i) Menyediakan bahan dan alat seperti
                                               kertas lukisan, warna poster,
                                               pembaris dan pensil.
(ii)   Lakarkan bentuk segiempat
       dengan             menggunakan
       pembaris bermula dari
       bahagian tepi kertas lukisan.    Strategi Kolaboratif




(i)    Warnakan lakaran lapisan
segiempat

yang telah dibuat denganmenggunakan
warna poster.




(v) Gunakan warna-warna kontras
  supaya corak yang dihasilkan
  nampak menarik.
(vi) Akhiri dengan warna gelap seperti
   biru gelap.
(vi) Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara
    bebas di atas corak yang telah
    dibuat. Titiskan lilin sehingga
    memenuhi ruang.
(i)   Ambil sebotol dakwat dan
      berus lukiasan. Sapukan
      dakwat ke seluruh corak yang
      telah dihasilkan.
(ii)   Dengan menggunakan
       pembaris, guriskan titisan-
       titisan lilin itu.
(i)   Inilah rekaan corak titisan lilin
      dengan teknik gurisan. Hasilnya
      cukup unik dan menarik.




2. Guru memantau dan membantu
      sekiranya murid memerlukan
      bantuan
1. Guru meminta murid-murid
                                             mengangkat dan menunjukkan
Langkah 4   Sesi apresiasi dan refleksi                                                Membanding beza.
                                             hasilan kreativiti corak yang terhasil.
(5 minit)                                                                              Menganalisi.
                                          2. Murid mengangkat dan menunjukkan
                                             hasil kreativiti masing-masing.           Pendekatan Induktif

                                          3. Secara rawak, guru bertanyakan
                                             perasaan murid-murid sepanjang
                                                                                       Kaedah Bercerita
                                             penghasilan corak tak terancang
                                             tersebut.                                 Verbal Linguistik.

                                          4. Murid yang dipilih bangun dan
                                             bercerita secara ringkas perasaan
                                             mereka.

Langkah 5   Rumusan isi pembelajaran      1. Guru membuat kesimpulan
                                            berdasarkan topik yang diajar.
(5 minit)

Contenu connexe

Tendances

Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1ronita67
 
Pengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikan
Pengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikanPengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikan
Pengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikanEzzatul Nadeera Idris
 
kompetensi 6c pembelajaran bermakna
kompetensi 6c pembelajaran bermaknakompetensi 6c pembelajaran bermakna
kompetensi 6c pembelajaran bermaknanoorfarahanahmohdnoo
 
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusifPeranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusifRekha Mariappan
 
Membentuk dan membuat binaan
Membentuk dan membuat binaan Membentuk dan membuat binaan
Membentuk dan membuat binaan Mandy Cheng 92
 
Kemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsanganKemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsanganSohib AlQuran
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesionalSella Yunik
 
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANGCONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANGAinun Bariah Jaafar
 
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssrSharieda Md Dam
 
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2Hazean Erdawaty
 
Rph (batik)
Rph (batik)Rph (batik)
Rph (batik)NJ1617
 
Topik 4 pengetahuan asas dalam seni visual
Topik 4 pengetahuan asas dalam seni visualTopik 4 pengetahuan asas dalam seni visual
Topik 4 pengetahuan asas dalam seni visualWany Hardy
 
Rph Pend.Seni - Tanglung
Rph Pend.Seni - TanglungRph Pend.Seni - Tanglung
Rph Pend.Seni - TanglungHui Chew
 
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)ArifahAzlanShah2
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarSalini Dharan
 

Tendances (20)

Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
Rancangan pengajaran harian jawi tahun 1
 
RPI murid berkeperluan khas
RPI murid berkeperluan khasRPI murid berkeperluan khas
RPI murid berkeperluan khas
 
Contoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mpContoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mp
 
Pengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikan
Pengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikanPengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikan
Pengetahuan dan kemahiran asas seni dalam pendidikan
 
4 BIDANG DALAM PSV
4 BIDANG DALAM PSV4 BIDANG DALAM PSV
4 BIDANG DALAM PSV
 
kompetensi 6c pembelajaran bermakna
kompetensi 6c pembelajaran bermaknakompetensi 6c pembelajaran bermakna
kompetensi 6c pembelajaran bermakna
 
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusifPeranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
Peranan pelbagai pihak dalam pendidikan inklusif
 
Membentuk dan membuat binaan
Membentuk dan membuat binaan Membentuk dan membuat binaan
Membentuk dan membuat binaan
 
Kemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsanganKemahiran variasi rangsangan
Kemahiran variasi rangsangan
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesional
 
Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &
 
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANGCONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
 
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr
 
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2
RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2
 
Rph (batik)
Rph (batik)Rph (batik)
Rph (batik)
 
Topik 4 pengetahuan asas dalam seni visual
Topik 4 pengetahuan asas dalam seni visualTopik 4 pengetahuan asas dalam seni visual
Topik 4 pengetahuan asas dalam seni visual
 
Rph Pend.Seni - Tanglung
Rph Pend.Seni - TanglungRph Pend.Seni - Tanglung
Rph Pend.Seni - Tanglung
 
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 

En vedette

Rancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambarRancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambarSalihin Leen
 
Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
Rancangan   pengajaran    harian    kssr   seni   tahun  4Rancangan   pengajaran    harian    kssr   seni   tahun  4
Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4Ahmad NazRi
 
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalSalihin Leen
 
psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4share with me
 
4. krp 3974 latihan mengajar rph minggu ke empat
4. krp 3974  latihan mengajar rph minggu ke empat4. krp 3974  latihan mengajar rph minggu ke empat
4. krp 3974 latihan mengajar rph minggu ke empatche aishah abd aziz
 

En vedette (6)

Rancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambarRancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambar
 
Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
Rancangan   pengajaran    harian    kssr   seni   tahun  4Rancangan   pengajaran    harian    kssr   seni   tahun  4
Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
 
psv t4 Resis 1
psv t4 Resis 1psv t4 Resis 1
psv t4 Resis 1
 
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
 
psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
psv Rancangan pengajaran harian kssr seni tahun 4
 
4. krp 3974 latihan mengajar rph minggu ke empat
4. krp 3974  latihan mengajar rph minggu ke empat4. krp 3974  latihan mengajar rph minggu ke empat
4. krp 3974 latihan mengajar rph minggu ke empat
 

Similaire à Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

Mengenal kraf tradisional ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional   ragam hias wauMengenal kraf tradisional   ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional ragam hias wauAzie Zainal
 
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglungPersediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglungAlyana Azmi
 
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2
2. krp 3974  latihan mengajar  minggu 22. krp 3974  latihan mengajar  minggu 2
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2che aishah abd aziz
 
Menggambar resis
Menggambar   resisMenggambar   resis
Menggambar resisAzie Zainal
 
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Azah Faridah
 
Rph Bekas Serbaguna
Rph Bekas SerbagunaRph Bekas Serbaguna
Rph Bekas Serbagunarurounidin
 
Boneka wayang kulit(tahun 5)
Boneka   wayang kulit(tahun 5)Boneka   wayang kulit(tahun 5)
Boneka wayang kulit(tahun 5)ong2012
 
(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdf
(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdf(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdf
(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdfhariyati83
 
Rph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzle
Rph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzleRph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzle
Rph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzleNANAPOYO
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)dileng
 
6. t. peristiwa sabtu, minggu 1
6. t. peristiwa sabtu, minggu 16. t. peristiwa sabtu, minggu 1
6. t. peristiwa sabtu, minggu 1aspriyadi
 
RPH M2P MUZIK TAHUN 3.docx
RPH M2P MUZIK TAHUN 3.docxRPH M2P MUZIK TAHUN 3.docx
RPH M2P MUZIK TAHUN 3.docxAmilaSaliza1
 
Modul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum MerdekaModul Guruku
 
RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)
RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)
RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)Ruzaimy Ismail
 
072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...
072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...
072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...Rendy Alfiq
 
7. krp 3974 latihan mengajar minggu ke 7
7. krp 3974  latihan mengajar minggu ke 77. krp 3974  latihan mengajar minggu ke 7
7. krp 3974 latihan mengajar minggu ke 7che aishah abd aziz
 

Similaire à Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan (20)

Mengenal kraf tradisional ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional   ragam hias wauMengenal kraf tradisional   ragam hias wau
Mengenal kraf tradisional ragam hias wau
 
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglungPersediaan mengajar pendidikan seni visual  tanglung
Persediaan mengajar pendidikan seni visual tanglung
 
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2
2. krp 3974  latihan mengajar  minggu 22. krp 3974  latihan mengajar  minggu 2
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2
 
Menggambar resis
Menggambar   resisMenggambar   resis
Menggambar resis
 
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
 
Rph Bekas Serbaguna
Rph Bekas SerbagunaRph Bekas Serbaguna
Rph Bekas Serbaguna
 
Boneka wayang kulit(tahun 5)
Boneka   wayang kulit(tahun 5)Boneka   wayang kulit(tahun 5)
Boneka wayang kulit(tahun 5)
 
(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdf
(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdf(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdf
(Fase B ) - Kearifan Lokal HARIYATI_SDN SENDANGREJO 3.pdf
 
Krp 3974 rph inovasi
Krp 3974 rph inovasi Krp 3974 rph inovasi
Krp 3974 rph inovasi
 
Rph konstruktivisme
Rph konstruktivismeRph konstruktivisme
Rph konstruktivisme
 
Rph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzle
Rph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzleRph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzle
Rph nana 2 Oktober 2017 4k3 (isnin ) puzzle
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
 
6. t. peristiwa sabtu, minggu 1
6. t. peristiwa sabtu, minggu 16. t. peristiwa sabtu, minggu 1
6. t. peristiwa sabtu, minggu 1
 
Rph mozek
Rph mozekRph mozek
Rph mozek
 
RPH M2P MUZIK TAHUN 3.docx
RPH M2P MUZIK TAHUN 3.docxRPH M2P MUZIK TAHUN 3.docx
RPH M2P MUZIK TAHUN 3.docx
 
Modul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Kelas 11 Seni Rupa Fase F Kurikulum Merdeka
 
PRAKARYA.pdf
PRAKARYA.pdfPRAKARYA.pdf
PRAKARYA.pdf
 
RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)
RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)
RPH Membentuk dan Membuat Binaan (Bekas Telur)
 
072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...
072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...
072.b.08. rpp menerapkan-prinsip-prinsip-seni-grafis-dalam-desain-komunikasi-...
 
7. krp 3974 latihan mengajar minggu ke 7
7. krp 3974  latihan mengajar minggu ke 77. krp 3974  latihan mengajar minggu ke 7
7. krp 3974 latihan mengajar minggu ke 7
 

Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 8 Ogos 2012 Hari : Rabu Tahun : 4 Budi Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 17 Orang Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tajuk : Corak Tak Terancang Aktiviti : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat : i. Menghasilkan corak tak terancang. ii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri. Pengalaman sedia ada murid : Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak
  • 2. terancang. BBM / ABM : Pensil, jangka lukis, kertas lukisan, lilin, mancis, warna poster, palet, pembaris, sebotol dakwat dan berus lukisan, video langkah penghasilan, slaid jenis-jenis corak . Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian dan ketekunan. Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan membawa alat dan bahan yang diperlukan. Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membuat Corak dan Rekaan menerusi slaid power point dan video langkah. KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat urutan, mereka bentuk. Rujukan : 1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.
  • 3. 2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur. 3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya. Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan Set Induksi Bahan maujud 1. Guru membawa hasil corak tak BBM : Bahan maujud terancang yang telah siap (5 minit) Hasil Coral Tak Terancang Sikap : Sikap ingin dibingkaikan yang telah siap. tahu pelajar. 2. Murid diminta menganalisis apakah . Pengetahuan sedia jenis corak yang ditunjukkan oleh ada : Murid telah guru. mengetahui apa itu 3. Murid menyatakan ianya jenis corak corak tak terancang. tak terancang. Teori Kecerdasan Pelbagai. Langkah 1 Bentuk-bentuk corak tak 1. Guru menayangkan slaid bentuk- ABM : Komputer Riba terancang. bentuk corak tak terancang yang , projektor, Slaid
  • 4. (5 minit) terdapat di sekeliling. Power Point. 2. Murid menonton tayangan slaid guru. Strategi Berasaskan Sumber 1. Guru membuat perkaitan slaid tersebut dengan aktiviti seni yang Kaedah Demonstrasi akan dipelajari pada hari tersebut. Langkah 2 Reka bentuk penghasilan corak 1. Guru meminta murid mengeluarkan BBM : kertas lukisan, tak terancang kertas lukisan, jangka lukis, warna jangka lukis, warna (15 minit) poster, pembaris dan pensil. poster, pembaris, pensil dan video 2. Bahan-bahan lain telah pun langkah. disediakan oleh guru. ABM : Gunting, 3. Guru mula membimbing murid cara- krayon dan gam. cara menghasilkan corak tak terancang menggunakan bantuan Strategi Pemerhatian video langkah. Strategi Berasaskan Sumber
  • 5. Kaedah Demonstrasi Langkah 3 Langkah –langkah penghasilan 1. Murid memulakan aktiviti seperti : Strategi Berpusatkan Murid (25 minit) Mereka cipta. Menjana idea. Pendekatan Induktif (i) Menyediakan bahan dan alat seperti kertas lukisan, warna poster, pembaris dan pensil.
  • 6. (ii) Lakarkan bentuk segiempat dengan menggunakan pembaris bermula dari bahagian tepi kertas lukisan. Strategi Kolaboratif (i) Warnakan lakaran lapisan
  • 7. segiempat yang telah dibuat denganmenggunakan warna poster. (v) Gunakan warna-warna kontras supaya corak yang dihasilkan nampak menarik.
  • 8. (vi) Akhiri dengan warna gelap seperti biru gelap.
  • 9. (vi) Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara bebas di atas corak yang telah dibuat. Titiskan lilin sehingga memenuhi ruang.
  • 10. (i) Ambil sebotol dakwat dan berus lukiasan. Sapukan dakwat ke seluruh corak yang telah dihasilkan.
  • 11. (ii) Dengan menggunakan pembaris, guriskan titisan- titisan lilin itu.
  • 12. (i) Inilah rekaan corak titisan lilin dengan teknik gurisan. Hasilnya cukup unik dan menarik. 2. Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan
  • 13. 1. Guru meminta murid-murid mengangkat dan menunjukkan Langkah 4 Sesi apresiasi dan refleksi Membanding beza. hasilan kreativiti corak yang terhasil. (5 minit) Menganalisi. 2. Murid mengangkat dan menunjukkan hasil kreativiti masing-masing. Pendekatan Induktif 3. Secara rawak, guru bertanyakan perasaan murid-murid sepanjang Kaedah Bercerita penghasilan corak tak terancang tersebut. Verbal Linguistik. 4. Murid yang dipilih bangun dan bercerita secara ringkas perasaan mereka. Langkah 5 Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan berdasarkan topik yang diajar. (5 minit)