SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  11
Суверенній Україні – слава нині і повік! 
Вікова категорія: 8 клас 
Мета: ознайомити учнів з історією державотворення; формувати 
переконаність у нетлінності духовних скарбів народу; виховувати в учнів 
почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, 
розуміння своєї причетності до всіх подій, які відбувалися в Україні; почуття 
гордого ім’я – українець. 
Обладнання: державні символи України, Конституція України, вишитий 
рушник, композиції з калини та верби, хліб-сіль, колосся пшениці, 
адміністративно-територіальна карта України, слайд – шоу, фонограми 
пісень, портрети відомих історичних постатей. 
Тип уроку: урок - подорож . 
Міжпредметні зв’язки: історія, географія, українська література, 
геральдика, логіка. 
План уроку 
І. Організаційний момент 
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності 
ІІІ. Урок – подорож (презентація) 
І зупинка – географічна. Візитка 
ІІ зупинка – історична 
ІІІ зупинка – Символи України 
ІV зупинка – фольклорна 
V зупинка – мовознавча 
ІV. Підбиття підсумків. Рефлексія 
Хід уроку 
І. Організаційний момент 
Учень 
Святковий день – двадцять четверте серпня, 
Так хочеться усмішок і пісень. 
Віднині Україна незалежна. 
Запам’ятайте, люди, світлий день! 
Учениця 
Здійснилась давня заповітна мрія, 
Бажання і надія поколінь. 
Це почуття свободи серце гріє 
І піднімає думи височінь. 
Учень 
Давайте ж станьмо пліч-о-пліч всі народи, 
Щоб славу України відродить, 
Щоб дружно жити, в радості і згоді, 
Ми України сестри і брати!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності 
Слово вчителя. Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним 
трепетом згадує місця де народилася, де минуло її дитинство. То родинне 
вогнище, маленька батьківщина кожної людини, де живуть батьки, бабуся, 
дідусь, сестри, брати. І якщо скласти маленькі батьківщини кожного з нас – 
вийде велика держава. 
Асоціативний кущ «З чого для вас починається Україна?» 
Україна 
Отже, тема нашого уроку - подорожі – «Суверенній Україні – слава нині і 
повік!» Ми, уявно подорожуючи, переглянемо цікаві сторінки історії нашої 
Батьківщини, згадаємо історію її державного становлення, повторимо 
державні і народні символи. Будемо захоплено милуватися мальовничими 
краєвидами рідної землі, зачаровано слухати мудре українське слово і чудові 
пісні. 
(Виконується пісня «Україночка» - сл. А.Демиденка, муз. Г. Татарченка ) 
Україна… В одному цьому слові й для нас і навіть для чужинців бринить 
музика смутку і жалю… Україна - країна трагедій і краси, країна, де 
найбільше люблять волю і найменше знали її, країна гарячої любові до 
народу й чорної йому зради, довгої вікової героїчної боротьби за волю. Шлях 
України позначений високими степовими могилами, руїнами та прекрасними 
піснями… 
Діалог учнів 1 і 8 класів: 
- Хто ти, дівчинко маленька? 
- Доня України - неньки, 
Українкою зовуся 
Й тою назвою горжуся. 
- Хто ти, хлопчику маленький? 
- Син я України - неньки. 
Українцем я зовуся 
Й тою назвою горжуся. 
- А почім тебе пізнаю? 
- По вкраїнському звичаю. 
В мене вдача щира й сміла, 
І відвага духа й тіла, 
І душа моя здорова, 
Українська в мене мова. 
І зупинка – географічна. Візитка 
(Виступ групи географів) 
«Одна Батьківщина – і двох не буває»
Україна – одна з найбільших європейських країн. Її площа – 603,7 тис. 
кв. км. Вона перевищує за територією Францію (544 ти. кв. км.), Іспанію 
( 505 тис. кв. км.), Швецію (450 тис. кв. км.), Польщу (312,7 тис кв. км). 
Загальна протяжність кордонів – близько 6500 км, у тому числі морем 
проходять 1050 км кордонів країни. 
Найбільша гірська система в нашій державі – Українські Карпати, висота 
1000 м, найвища гора України – Говерла, її висота в межах Закарпатської 
області – 2061 м над рівнем моря. 
Найбільшим морем, що омивається, є Чорне море ( площа – 420 тис. кв. км.) 
Найбільша річка України – Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на 
Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка 
Європи (після Волги і Дунаю). Найповноводнішою річкою у республіці є 
Дунай ( на території України – 174 км). 
В її території проживають представники більш як 130 націй та народностей. 
Чисельність населення становить близько 48 млн. чоловік. За кількістю 
населення Україна залишається однією з найбільших країн Європи. 
Самостійна робота: 
1. Покажи на карті кордони сучасної України. Познач їх яскравим 
кольором. 
2. На контурній карті познач: 
- столицю України; 
- рідне місто корабелів. 
3. Підкреслити назву найбільшої річки на території України. 
ІІ зупинка - історична 
«Бо ми – це держава, велика, єдина… 
Так, ми – українці, наш дім – Україна!» 
Учитель. Ми з вами живемо в незалежній державі, ім’я якій – Україна. 
Двадцять останніх років – це роки нашого воскресіння, єднання, осмислення 
своєї історії і долі. А перед цими роками незалежності були століття, якими 
українці йшли до своєї держави. Історія нашої державності складна і 
суперечлива, сягає корінням у сиву далечінь віків, має свої злети і падіння. 
(Виступ групи істориків) 
Київська Русь 
Перший державний період княжої України – Русі припадає на ХІ – ХІІ 
століття нашої ери. Найбільшого розквіту мала Київська Русь за часів
київських князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Першу згадку 
про Україну зафіксовано в Іпатіївському літописі 1187 року. 
Галицько – Волинська держава 
Після зруйнування у середині ХІІІ ст. Київської держави, українські землі 
розпалися на декілька самостійних князівств. Серед них особливе місце 
посідало Галицько-Волинське князівство. Князь Данило Романович 
Галицький настільки зміцнив владу, що під його вплив попала Литва і 
частина Польщі. Після його смерті вплив і могутність Галицько-Волинської 
держави ослабли. 
Українські землі під владою Польщі та Литви 
У ХV ст. українські землі входять до складу Великого князівства 
Литовського. Це була Литовсько-українська держава: власне литовські землі 
становили у ній лише одну десяту частину, офіційною мовою була мова 
Київської держави, продовжувала діяти система права, закріплена «Руською 
правдою». У ХVІ ст. більшість українських земель опинилась у складі 
новоутвореної держави – Речі Посполитої. Закарпаття відійшло до 
Угорщини, а південні землі – до Кримського ханства. 
Доба Козаччини 
В ХVІ – ХVІІ століттях в Україні знову відроджуються паростки 
незалежності й виникає Козацька держава. Засновником її вважається 
Дмитро Байда-Вишневецький. Найбільшої політичної сили мала Козаччина 
за часів Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка. 
Початок ХХ століття 
На початку ХХ століття державне існування України ставало історичним 
фактом, зафіксованим у писаній формі в І- ІV Універсалах української 
Центральної Ради. 
У зв’язку з цим хочеться пригадати імена Михайла Грушевського, 
Володимира Винниченка, Симона Петлюри. 
Кінець ХХ століття 
16 липня 1990 року Верховна Рада України ухвалила Декларацію про 
державний суверенітет України. 24 серпня 1991 р. Верховна Рада УРСР
прийняла Акт проголошення незалежності України, який дав нашому народу 
можливість самостійно будувати власне життя і увійти до співдружності 
європейських держав. Це свято омріяне та виплекане багатьма поколіннями 
героїчних борців за волю і незалежність України. 
(Учень зачитує документ) 
АКТ ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ 
Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку 
з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 р., 
- Продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, 
- Виходячи з права на самовизначення, передбаченого статутом ООН та 
іншими міжнародно-правовими документами, 
- Здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна 
Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто 
ПРОГОЛОШУЄ 
Незалежність України та створення самостійної Української держави 
– України. Територія України є неподільною і недоторканою. Віднині на 
території України мають чинність виключно Конституція і закони 
України. 
Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення. 
Верховна Рада України 
24 серпня 1991 р. 
Дидактична гра «SMS – повідомлення» 
Правила гри. Учні повинні, користуючись наведеними цифро-буквеними 
кодами, прочитати назви понять і вписати їх поряд із відповідними 
визначеннями. 
1 
АБВГ 
2 
ГДЕ 
3 
ЄЖЗ 
4 
ИІЇЙ 
5 
КЛМ 
6 
НОП 
7 
РСТ 
8 
УФХ 
9 
ЦЧШ
0 
ЩЬЮЯ 
1 7 6 5 1 2 0 6 4 6 
- особа, що належить до постійного населення якоїсь держави, 
користується її правами та виконує обов’язки, встановлені законами 
цієї держави. (Громадянин) 
7 8 7 6 4 5 0 7 7 1 6 
- сукупність людей, об’єднаних певними інтересами, потребами, 
взаємними симпатіями або видом діяльності. (Суспільство) 
ІІІ зупинка – Символи України 
Виступ групи знавців символів України 
«Нема ціни святині дорогій!» 
Відгадайте загадки 
1. Існує 40 версій його походження. Цей знак зустрічається на кам’яній 
застібці часів Трипільської культури (5 – 3 тис. до н. е.). Його можна зустріти 
на монетах київського князя Володимира Великого, який правив більше 
тисячі років тому. У ньому відображено триєдність життя – це Сила, 
Мудрість, Любов. Після проголошення незалежності України, було 
затверджено Малим Державним гербом України. (Тризуб. Державний Герб 
України). 
2. Одна із перших згадок про нього належить до 1410 року, коли він майорів 
над українськими полками в Грюнвальдській битві з німецькими рицарями. 
У геральдиці блакитний колір символізує чесність, вірність, а також 
пов'язаний з небом, повітрям. Золото уособлює могутність, силу, багатство, 
шляхетність, віру, милосердя, справедливість. ( Державний Прапор України) 
3. Пісня, яку написав у 1863 році український поет, етнограф, фольклорист 
П. Чубинський, мелодія українського композитора М. Вербицького. Одне з 
перших виконань перед усім світом відбулося на Олімпійських іграх у 
Барселоні. (Державний Гімн України)
Вправа «Знайди відповідність» (робота в парах) 
Герб – відмінний символічний знак держави, міста, дворянського роду або 
окремої особи тощо, зображений на прапорах, монетах, печатках, 
документах. 
Гімн – урочиста пісня, прийнята як символ державної або класової єдності. 
Державний Герб – офіційна емблема держави. 
Державний Прапор – полотнище певного кольору чи кількох кольорів, часто 
з певним зображенням, що прикріплене до держала чи шнура; є офіційною 
емблемою держави, символом її суверенітету. 
Символ – 1) у науці (логіці, математиці тощо) – те саме, що й знак; 2) у 
мистецтві – характеристика образу з точки зору осмислення, вираження ним 
якоїсь художньої ідеї. 
Символіка – наука, про слово, сукупність символів, що виражають певну 
ідею, почуття за допомогою уявних знаків. 
Учитель. Любі діти, ми з вами – нащадки славетного українського минулого, 
творці нової історії своєї держави. Тому зрозуміло, чому останнім часом ми 
все частіше звертаємося до витоків нашої української духовності, прагнемо 
стати учасниками відродження національної культури та історії. Тому 
ми з вами пригадали державні символи України: герб, прапор, гімн. 
Яким державним документом вони затверджені? 
(Конституція України, ст. 20) 
Учень зачитує статтю 20 Конституції України. 
Основний Закон держави – Конституція, була прийнята в Україні 28 
червня 1996 року. Вона має найвищу юридичну силу і встановлює засади 
політичної, економічної і правової систем держави. Конституція створена для 
людей і за для блага людей. Закон проголошує рівноправність всіх громадян. 
Робота в групах. 
Скласти пам’ятку «Права та обов’язки людини» 
Хто більше? 
Обов’язки держави стосовно людини Обов’язки людини стосовно держави 
ІV зупинка - фольклорна 
(Виступ групи фольклористів) 
«Без верби, калини й тополини – нема України» 
Майже у всіх народів, крім державних символів, є свої, народні символи, 
не затверджені законами, але які любовно передаються з покоління в 
покоління. 
Вони віддавна уособлюють красу України, духовну міць її народу любов до 
рідної землі – це дерева-символи: вишня, калина, верба, тополя, дуб, 
чорнобривці, барвінок, червона рута.
На всій планеті росте понад 200 видів калини, а в Україні – лише 8. 
Калина – дерево українського народу. Вона пов’язується з народженням 
Всесвіту, вогняної трійці – Сонця, Місяця, Зорі, також це символ кохання, 
дівочої краси, щастя. Дівчата довіряли їй найпотаємніші мрії. Не обходився 
без неї і такий важливий обряд, як весілля. Найдорожчих гостей зустрічали 
короваєм, прикрашеним калиною. Ягоди калини стали символом крові та 
невмирущості. Образ калини входить в нашу свідомість ще з дитинства 
разом з маминою колисковою, з маминими розповідями про лікувальні 
властивості цих ягід. Не було в народній медицині корисніших ліків від 
застуди, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживалися при 
кашлі, серцевих захворюваннях. Соком її очищали обличчя, щоб 
рум’янилося. 
(Лунає пісня «Одна калина» у виконанні С. Ротару) 
Верба в Україні в пошані здавна. Ще з давніх слов’ян вона вважалась 
деревом священним. Саме верба символізує язичного бога сонця Ярила, який 
подарував людям вогонь. До наших днів зберігся звичай: у вербну неділю 
освячували і роздавали лозу. Здавна українці вірили, що вона володіє 
здатністю відганяти всяку нечисть з людей і тварин. Верба – це символ краси, 
неперервності життя, вона дуже живуча. Дуже часто в народних піснях верба 
є символом суму, туги. 
Тополя – символ рідної землі, Батьківщини. Вони стоять на сторожі наших 
поселень і людських доль. 
Кожен народ в своєму образі уособлює якогось птаха. Таким птахом для 
України є лелека – птах, що приносить щастя.
Що таке Батьківщина? 
Під віконцем калина, 
Тиха казка бабусі, 
Ніжна пісня матусі, 
Дужі руки у тата, 
Під тополями хата, 
Під вербою криниця, 
В чистім полі пшениця, 
Серед лугу лелека, і діброва далека, 
І веселка над лісом, 
І стрімкий обеліск. 
«Зберіть» прислів’я 
Дерево міцне корінням, своє гніздо знає. 
За рідною землею чужа – мачуха. 
Всяка пташка що пташка без домівки. 
Рідна сторона – мати, людина – родом і народом. 
Людина без Батьківщини, і в раю скучно. 
Яку моральну цінність характеризують прислів’я з попереднього завдання? 
п а т р і о т и з м 
V зупинка – мовознавча 
(Виступ групи мовознавців) 
«Моя країна – Україна» 
Нація без держави є неповна і незакінчена, нація без власної мови 
існувати не може. Бо мова – це душа народу. Якщо забувається мова, то 
народ, який користується цією мовою, зникає, але не фізично, а морально. 
Надзвичайне багатство нашого народу – це милозвучна українська мова. 
Мова народу – це ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, 
в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, 
почуття. 
Мірилом ставлення до своєї держави є, в першу чергу, ставлення до 
мови. Через мову пізнається людина, виявляється її моральне обличчя, 
духовність – «Убога мова – убогі думки», «Чим багатша думка, тим багатша 
мова».
Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. У ній 
материнська ласка і любов, світ добра, краси і справедливості, велика 
ніжність. Пісня – це голос душі народної, поетичний вияв працелюбної і 
співучої вдачі, образне втілення його історії, моралі, мрій і прагнень. Вона 
така ж нездоланна й безсмертна, як і той народ, що її породив. Зароджувалась 
вона у праці й забавах, у календарних обрядах та ритуальних дійствах наших 
далеких предків. Була вона з козаками у звитяжних походах, і в турецькому 
полоні, і на жалібних тризнах ночувала, при чумацьких вогнищах під 
високими зорями, тамувала біль розлуки і заглушала брязкіт кайданів на 
сибірській каторзі… У пам’яті народній збереглися ті справжні пісні. Вони 
були нашою суттю, нашою духовною основою, нашою долею. Вони жили, бо 
жив наш народ. Тож передавайте у спадок іншим, щоб нашому народу не 
було переводу, щоб ми могли сказати світові: « Ми – цивілізована нація, ми – 
народ!» 
Гра «Мікрофон» - назвати одну з українських народних пісень. 
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 
Вчитель. 20 років незалежності. Для історії це зовсім небагато. Ви – майбутнє України. 
Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте культуру, славте її! Будьте гідними 
своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій 
народ і його мелодійну мову. Щоб кожен із гордістю міг сказати: 
«Я громадянин України!» Україна потребує вашої енергії та молодечого запалу, вашої 
праці та любові. Сьогодні ви – ще тільки школярі, але вже у цю мить ви є громадяни, які 
небайдужі до всього, що відбувається в рідній домівці, громаді, Батьківщині. Адже 
зробити свою країну багатою, а себе щасливим, зможе тільки той, хто любить свою 
Вітчизну, свій народ, своїх батьків і свою оселю. Для того потрібно багато працювати. 
Сьогоднішня ваша праця – навчання. Отриманні знання повинні допомогти вам увійти в 
доросле життя зрілими громадянами незалежної держави, зрозуміти цінності 
демократичного світу, усвідомити себе часткою великого українського народу, який 
створив цю державу і є в ній єдиним джерелом влади. Нема життя без України, бо 
Україна – це пісня, яка вічна на цій землі. 
Тож давайте виконаємо вправу «Фортеця моєї держави». Впишіть у кожний блок 
«Фортеці моєї держави» якості, необхідні для того, щоб держава була міцною, як фортеця. 
(Лунає пісня М. Поплавського «Батьківщина» - сл. А.Матвійчука, муз. Г.Татарченка)
V. Домашнє завдання: 
Розв’язання змодельованих ситуацій: 
- Уявіть себе кореспондентом, який побував у нас на уроці. Підготуйте 
репортаж.

Contenu connexe

Tendances

У мріях виплекана, у боротьбі народжена
У мріях виплекана, у боротьбі народженаУ мріях виплекана, у боротьбі народжена
У мріях виплекана, у боротьбі народженаДБУ для юнацтва
 
Презентація. Історія Дніпропетровщини.
Презентація. Історія Дніпропетровщини.Презентація. Історія Дніпропетровщини.
Презентація. Історія Дніпропетровщини.Ольга Володимирівна
 
Виникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтваВиникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтваOlgaGorbenko1
 
Наша рідна Україна! 25 років незалежності
Наша рідна Україна! 25 років  незалежностіНаша рідна Україна! 25 років  незалежності
Наша рідна Україна! 25 років незалежностіSavua
 
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політикаЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політикаSvetlana Barvinchenko
 
історія українського війська
історія українського війська  історія українського війська
історія українського війська al12309
 
Моя україна
Моя українаМоя україна
Моя українаselezengalina
 
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...Tetjana Bilotserkivets
 
презентація на урок
презентація на урокпрезентація на урок
презентація на урокtania_semeshchuk
 
Sta 2019 grade 9 history of ukraine vlasov
Sta 2019 grade 9 history of ukraine vlasovSta 2019 grade 9 history of ukraine vlasov
Sta 2019 grade 9 history of ukraine vlasovVitalik Migur
 

Tendances (20)

Суверенна Україна – закономірний вияв історії
Суверенна Україна – закономірний вияв історіїСуверенна Україна – закономірний вияв історії
Суверенна Україна – закономірний вияв історії
 
Україна єдина
Україна   єдинаУкраїна   єдина
Україна єдина
 
Феномен українського козацтва
Феномен українського козацтваФеномен українського козацтва
Феномен українського козацтва
 
У мріях виплекана, у боротьбі народжена
У мріях виплекана, у боротьбі народженаУ мріях виплекана, у боротьбі народжена
У мріях виплекана, у боротьбі народжена
 
Україна
УкраїнаУкраїна
Україна
 
Соборна. Вільна. Неподільна! Моя Україна.
Соборна. Вільна. Неподільна! Моя Україна.Соборна. Вільна. Неподільна! Моя Україна.
Соборна. Вільна. Неподільна! Моя Україна.
 
8 9.5
 8 9.5 8 9.5
8 9.5
 
Презентація. Історія Дніпропетровщини.
Презентація. Історія Дніпропетровщини.Презентація. Історія Дніпропетровщини.
Презентація. Історія Дніпропетровщини.
 
Виникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтваВиникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтва
 
Prezentatsia microsoft power_point_2
Prezentatsia microsoft power_point_2Prezentatsia microsoft power_point_2
Prezentatsia microsoft power_point_2
 
Наша рідна Україна! 25 років незалежності
Наша рідна Україна! 25 років  незалежностіНаша рідна Україна! 25 років  незалежності
Наша рідна Україна! 25 років незалежності
 
ЗУНР
ЗУНРЗУНР
ЗУНР
 
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політикаЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
 
Україна єдина
Україна   єдинаУкраїна   єдина
Україна єдина
 
історія українського війська
історія українського війська  історія українського війська
історія українського війська
 
Моя україна
Моя українаМоя україна
Моя україна
 
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
 
україна єдина
україна   єдинаукраїна   єдина
україна єдина
 
презентація на урок
презентація на урокпрезентація на урок
презентація на урок
 
Sta 2019 grade 9 history of ukraine vlasov
Sta 2019 grade 9 history of ukraine vlasovSta 2019 grade 9 history of ukraine vlasov
Sta 2019 grade 9 history of ukraine vlasov
 

En vedette (15)

5 7.5
 5 7.5 5 7.5
5 7.5
 
1 4 klas
 1 4 klas 1 4 klas
1 4 klas
 
5 7.9
 5 7.9 5 7.9
5 7.9
 
8 9.3
 8 9.3 8 9.3
8 9.3
 
8 9.1
 8 9.1 8 9.1
8 9.1
 
5 7.2
 5 7.2 5 7.2
5 7.2
 
10 11.2
 10 11.2 10 11.2
10 11.2
 
5 7.6
 5 7.6 5 7.6
5 7.6
 
1 9 614
 1 9 614 1 9 614
1 9 614
 
5 7.8
 5 7.8 5 7.8
5 7.8
 
10 11.1
 10 11.1 10 11.1
10 11.1
 
5 7.4
 5 7.4 5 7.4
5 7.4
 
5 7.3
  5 7.3  5 7.3
5 7.3
 
5 7.1
 5 7.1 5 7.1
5 7.1
 
5 7.7
 5 7.7 5 7.7
5 7.7
 

Similaire à 8 9.2

Суверенній Україні - слава нині і повік!
Суверенній Україні - слава нині і повік!Суверенній Україні - слава нині і повік!
Суверенній Україні - слава нині і повік!Marina Efremova
 
Перший урок "Україна єдина країна"
Перший урок "Україна єдина країна"Перший урок "Україна єдина країна"
Перший урок "Україна єдина країна"labinskiir-33
 
Державність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становленняДержавність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становленняSavua
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016UA7009
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016NEW8
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_20164book
 
вірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнєвірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнєAnna Reichert
 
Перший урок: «Україна – єдина країна»
Перший урок: «Україна – єдина країна»Перший урок: «Україна – єдина країна»
Перший урок: «Україна – єдина країна»Ковпитська ЗОШ
 
Історія української державності в запитаннях і відповідях.
Історія української державності в запитаннях і відповідях.Історія української державності в запитаннях і відповідях.
Історія української державності в запитаннях і відповідях.estet13
 
Прийди до серця Україно!
Прийди до серця Україно!Прийди до серця Україно!
Прийди до серця Україно!Yulia Novichenko
 
Промова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рік
Промова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рікПромова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рік
Промова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рікGhanna Mamonova
 
урок мужності україна єдина країна
урок мужності   україна єдина країнаурок мужності   україна єдина країна
урок мужності україна єдина країнаgavronnatalia
 
Ю.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія України
Ю.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія УкраїниЮ.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія України
Ю.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія УкраїниTetjana Bilotserkivets
 
Istoria ukraine oporni_konspektu_7_serednucka
Istoria ukraine oporni_konspektu_7_serednuckaIstoria ukraine oporni_konspektu_7_serednucka
Istoria ukraine oporni_konspektu_7_serednuckatania_semeshchuk
 
україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]biblio_alaz
 
україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]biblio_alaz
 

Similaire à 8 9.2 (20)

Суверенній Україні - слава нині і повік!
Суверенній Україні - слава нині і повік!Суверенній Україні - слава нині і повік!
Суверенній Україні - слава нині і повік!
 
Перший урок "Україна єдина країна"
Перший урок "Україна єдина країна"Перший урок "Україна єдина країна"
Перший урок "Україна єдина країна"
 
День Незалежності.
День Незалежності.День Незалежності.
День Незалежності.
 
Державність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становленняДержавність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становлення
 
україна єдина країна
україна   єдина країнаукраїна   єдина країна
україна єдина країна
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
 
вірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнєвірю в твоє майбутнє
вірю в твоє майбутнє
 
Перший урок: «Україна – єдина країна»
Перший урок: «Україна – єдина країна»Перший урок: «Україна – єдина країна»
Перший урок: «Україна – єдина країна»
 
Історія української державності в запитаннях і відповідях.
Історія української державності в запитаннях і відповідях.Історія української державності в запитаннях і відповідях.
Історія української державності в запитаннях і відповідях.
 
Прийди до серця Україно!
Прийди до серця Україно!Прийди до серця Україно!
Прийди до серця Україно!
 
Промова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рік
Промова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рікПромова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рік
Промова Кравчука на першу річницю Дня Незалежності - 1992 рік
 
урок мужності україна єдина країна
урок мужності   україна єдина країнаурок мужності   україна єдина країна
урок мужності україна єдина країна
 
Ю.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія України
Ю.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія УкраїниЮ.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія України
Ю.А.Мицик, О.Г.Бажан, В.С.Власов. Історія України
 
україна соборна держава
україна    соборна державаукраїна    соборна держава
україна соборна держава
 
Istoria ukraine oporni_konspektu_7_serednucka
Istoria ukraine oporni_konspektu_7_serednuckaIstoria ukraine oporni_konspektu_7_serednucka
Istoria ukraine oporni_konspektu_7_serednucka
 
україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]
 
україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]україна єдина країна.[автосохраненный]
україна єдина країна.[автосохраненный]
 

Plus de Sergey Mischenko

сзш №91 план заходів на зимових канікулах 2016 2017н.р
сзш №91 план заходів  на зимових канікулах 2016 2017н.рсзш №91 план заходів  на зимових канікулах 2016 2017н.р
сзш №91 план заходів на зимових канікулах 2016 2017н.рSergey Mischenko
 
на подіумі юнь, краса, гармонія 2015
 на подіумі юнь, краса, гармонія 2015 на подіумі юнь, краса, гармонія 2015
на подіумі юнь, краса, гармонія 2015Sergey Mischenko
 
урок № 5.технічні проблеми теплопостачання
 урок № 5.технічні проблеми  теплопостачання урок № 5.технічні проблеми  теплопостачання
урок № 5.технічні проблеми теплопостачанняSergey Mischenko
 
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
 урок№1.енергопостачання,енергозбереження. урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.Sergey Mischenko
 
заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного виховання
 заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного виховання заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного виховання
заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного вихованняSergey Mischenko
 
мониторинг 1 семестр
 мониторинг 1 семестр мониторинг 1 семестр
мониторинг 1 семестрSergey Mischenko
 
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
 урок№1.енергопостачання,енергозбереження. урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.Sergey Mischenko
 
навчання реєстраторів 2015
навчання реєстраторів 2015навчання реєстраторів 2015
навчання реєстраторів 2015Sergey Mischenko
 

Plus de Sergey Mischenko (20)

Ptahi ukraїni
Ptahi ukraїniPtahi ukraїni
Ptahi ukraїni
 
Ptahi ukraїni
Ptahi ukraїniPtahi ukraїni
Ptahi ukraїni
 
презентация1
презентация1презентация1
презентация1
 
сзш №91 план заходів на зимових канікулах 2016 2017н.р
сзш №91 план заходів  на зимових канікулах 2016 2017н.рсзш №91 план заходів  на зимових канікулах 2016 2017н.р
сзш №91 план заходів на зимових канікулах 2016 2017н.р
 
презентация1
 презентация1 презентация1
презентация1
 
презентация1
 презентация1 презентация1
презентация1
 
додаток 2
 додаток 2 додаток 2
додаток 2
 
додаток 1
 додаток 1 додаток 1
додаток 1
 
додаток 3
 додаток 3 додаток 3
додаток 3
 
на подіумі юнь, краса, гармонія 2015
 на подіумі юнь, краса, гармонія 2015 на подіумі юнь, краса, гармонія 2015
на подіумі юнь, краса, гармонія 2015
 
урок № 5.технічні проблеми теплопостачання
 урок № 5.технічні проблеми  теплопостачання урок № 5.технічні проблеми  теплопостачання
урок № 5.технічні проблеми теплопостачання
 
урок №4
 урок №4 урок №4
урок №4
 
урок №3
 урок №3  урок №3
урок №3
 
урок №2
 урок  №2 урок  №2
урок №2
 
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
 урок№1.енергопостачання,енергозбереження. урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
 
заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного виховання
 заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного виховання заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного виховання
заходи щодо реалізації обласної та міської програм з екологічного виховання
 
мониторинг 1 семестр
 мониторинг 1 семестр мониторинг 1 семестр
мониторинг 1 семестр
 
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
 урок№1.енергопостачання,енергозбереження. урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
урок№1.енергопостачання,енергозбереження.
 
навчання реєстраторів 2015
навчання реєстраторів 2015навчання реєстраторів 2015
навчання реєстраторів 2015
 
сзш №91
 сзш №91 сзш №91
сзш №91
 

Dernier

Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 

Dernier (10)

Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 

8 9.2

  • 1. Суверенній Україні – слава нині і повік! Вікова категорія: 8 клас Мета: ознайомити учнів з історією державотворення; формувати переконаність у нетлінності духовних скарбів народу; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, розуміння своєї причетності до всіх подій, які відбувалися в Україні; почуття гордого ім’я – українець. Обладнання: державні символи України, Конституція України, вишитий рушник, композиції з калини та верби, хліб-сіль, колосся пшениці, адміністративно-територіальна карта України, слайд – шоу, фонограми пісень, портрети відомих історичних постатей. Тип уроку: урок - подорож . Міжпредметні зв’язки: історія, географія, українська література, геральдика, логіка. План уроку І. Організаційний момент ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності ІІІ. Урок – подорож (презентація) І зупинка – географічна. Візитка ІІ зупинка – історична ІІІ зупинка – Символи України ІV зупинка – фольклорна V зупинка – мовознавча ІV. Підбиття підсумків. Рефлексія Хід уроку І. Організаційний момент Учень Святковий день – двадцять четверте серпня, Так хочеться усмішок і пісень. Віднині Україна незалежна. Запам’ятайте, люди, світлий день! Учениця Здійснилась давня заповітна мрія, Бажання і надія поколінь. Це почуття свободи серце гріє І піднімає думи височінь. Учень Давайте ж станьмо пліч-о-пліч всі народи, Щоб славу України відродить, Щоб дружно жити, в радості і згоді, Ми України сестри і брати!
  • 2. ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя. Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує місця де народилася, де минуло її дитинство. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини, де живуть батьки, бабуся, дідусь, сестри, брати. І якщо скласти маленькі батьківщини кожного з нас – вийде велика держава. Асоціативний кущ «З чого для вас починається Україна?» Україна Отже, тема нашого уроку - подорожі – «Суверенній Україні – слава нині і повік!» Ми, уявно подорожуючи, переглянемо цікаві сторінки історії нашої Батьківщини, згадаємо історію її державного становлення, повторимо державні і народні символи. Будемо захоплено милуватися мальовничими краєвидами рідної землі, зачаровано слухати мудре українське слово і чудові пісні. (Виконується пісня «Україночка» - сл. А.Демиденка, муз. Г. Татарченка ) Україна… В одному цьому слові й для нас і навіть для чужинців бринить музика смутку і жалю… Україна - країна трагедій і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше знали її, країна гарячої любові до народу й чорної йому зради, довгої вікової героїчної боротьби за волю. Шлях України позначений високими степовими могилами, руїнами та прекрасними піснями… Діалог учнів 1 і 8 класів: - Хто ти, дівчинко маленька? - Доня України - неньки, Українкою зовуся Й тою назвою горжуся. - Хто ти, хлопчику маленький? - Син я України - неньки. Українцем я зовуся Й тою назвою горжуся. - А почім тебе пізнаю? - По вкраїнському звичаю. В мене вдача щира й сміла, І відвага духа й тіла, І душа моя здорова, Українська в мене мова. І зупинка – географічна. Візитка (Виступ групи географів) «Одна Батьківщина – і двох не буває»
  • 3. Україна – одна з найбільших європейських країн. Її площа – 603,7 тис. кв. км. Вона перевищує за територією Францію (544 ти. кв. км.), Іспанію ( 505 тис. кв. км.), Швецію (450 тис. кв. км.), Польщу (312,7 тис кв. км). Загальна протяжність кордонів – близько 6500 км, у тому числі морем проходять 1050 км кордонів країни. Найбільша гірська система в нашій державі – Українські Карпати, висота 1000 м, найвища гора України – Говерла, її висота в межах Закарпатської області – 2061 м над рівнем моря. Найбільшим морем, що омивається, є Чорне море ( площа – 420 тис. кв. км.) Найбільша річка України – Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Найповноводнішою річкою у республіці є Дунай ( на території України – 174 км). В її території проживають представники більш як 130 націй та народностей. Чисельність населення становить близько 48 млн. чоловік. За кількістю населення Україна залишається однією з найбільших країн Європи. Самостійна робота: 1. Покажи на карті кордони сучасної України. Познач їх яскравим кольором. 2. На контурній карті познач: - столицю України; - рідне місто корабелів. 3. Підкреслити назву найбільшої річки на території України. ІІ зупинка - історична «Бо ми – це держава, велика, єдина… Так, ми – українці, наш дім – Україна!» Учитель. Ми з вами живемо в незалежній державі, ім’я якій – Україна. Двадцять останніх років – це роки нашого воскресіння, єднання, осмислення своєї історії і долі. А перед цими роками незалежності були століття, якими українці йшли до своєї держави. Історія нашої державності складна і суперечлива, сягає корінням у сиву далечінь віків, має свої злети і падіння. (Виступ групи істориків) Київська Русь Перший державний період княжої України – Русі припадає на ХІ – ХІІ століття нашої ери. Найбільшого розквіту мала Київська Русь за часів
  • 4. київських князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Першу згадку про Україну зафіксовано в Іпатіївському літописі 1187 року. Галицько – Волинська держава Після зруйнування у середині ХІІІ ст. Київської держави, українські землі розпалися на декілька самостійних князівств. Серед них особливе місце посідало Галицько-Волинське князівство. Князь Данило Романович Галицький настільки зміцнив владу, що під його вплив попала Литва і частина Польщі. Після його смерті вплив і могутність Галицько-Волинської держави ослабли. Українські землі під владою Польщі та Литви У ХV ст. українські землі входять до складу Великого князівства Литовського. Це була Литовсько-українська держава: власне литовські землі становили у ній лише одну десяту частину, офіційною мовою була мова Київської держави, продовжувала діяти система права, закріплена «Руською правдою». У ХVІ ст. більшість українських земель опинилась у складі новоутвореної держави – Речі Посполитої. Закарпаття відійшло до Угорщини, а південні землі – до Кримського ханства. Доба Козаччини В ХVІ – ХVІІ століттях в Україні знову відроджуються паростки незалежності й виникає Козацька держава. Засновником її вважається Дмитро Байда-Вишневецький. Найбільшої політичної сили мала Козаччина за часів Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка. Початок ХХ століття На початку ХХ століття державне існування України ставало історичним фактом, зафіксованим у писаній формі в І- ІV Універсалах української Центральної Ради. У зв’язку з цим хочеться пригадати імена Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюри. Кінець ХХ століття 16 липня 1990 року Верховна Рада України ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. 24 серпня 1991 р. Верховна Рада УРСР
  • 5. прийняла Акт проголошення незалежності України, який дав нашому народу можливість самостійно будувати власне життя і увійти до співдружності європейських держав. Це свято омріяне та виплекане багатьма поколіннями героїчних борців за волю і незалежність України. (Учень зачитує документ) АКТ ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 р., - Продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, - Виходячи з права на самовизначення, передбаченого статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, - Здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто ПРОГОЛОШУЄ Незалежність України та створення самостійної Української держави – України. Територія України є неподільною і недоторканою. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення. Верховна Рада України 24 серпня 1991 р. Дидактична гра «SMS – повідомлення» Правила гри. Учні повинні, користуючись наведеними цифро-буквеними кодами, прочитати назви понять і вписати їх поряд із відповідними визначеннями. 1 АБВГ 2 ГДЕ 3 ЄЖЗ 4 ИІЇЙ 5 КЛМ 6 НОП 7 РСТ 8 УФХ 9 ЦЧШ
  • 6. 0 ЩЬЮЯ 1 7 6 5 1 2 0 6 4 6 - особа, що належить до постійного населення якоїсь держави, користується її правами та виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави. (Громадянин) 7 8 7 6 4 5 0 7 7 1 6 - сукупність людей, об’єднаних певними інтересами, потребами, взаємними симпатіями або видом діяльності. (Суспільство) ІІІ зупинка – Символи України Виступ групи знавців символів України «Нема ціни святині дорогій!» Відгадайте загадки 1. Існує 40 версій його походження. Цей знак зустрічається на кам’яній застібці часів Трипільської культури (5 – 3 тис. до н. е.). Його можна зустріти на монетах київського князя Володимира Великого, який правив більше тисячі років тому. У ньому відображено триєдність життя – це Сила, Мудрість, Любов. Після проголошення незалежності України, було затверджено Малим Державним гербом України. (Тризуб. Державний Герб України). 2. Одна із перших згадок про нього належить до 1410 року, коли він майорів над українськими полками в Грюнвальдській битві з німецькими рицарями. У геральдиці блакитний колір символізує чесність, вірність, а також пов'язаний з небом, повітрям. Золото уособлює могутність, силу, багатство, шляхетність, віру, милосердя, справедливість. ( Державний Прапор України) 3. Пісня, яку написав у 1863 році український поет, етнограф, фольклорист П. Чубинський, мелодія українського композитора М. Вербицького. Одне з перших виконань перед усім світом відбулося на Олімпійських іграх у Барселоні. (Державний Гімн України)
  • 7. Вправа «Знайди відповідність» (робота в парах) Герб – відмінний символічний знак держави, міста, дворянського роду або окремої особи тощо, зображений на прапорах, монетах, печатках, документах. Гімн – урочиста пісня, прийнята як символ державної або класової єдності. Державний Герб – офіційна емблема держави. Державний Прапор – полотнище певного кольору чи кількох кольорів, часто з певним зображенням, що прикріплене до держала чи шнура; є офіційною емблемою держави, символом її суверенітету. Символ – 1) у науці (логіці, математиці тощо) – те саме, що й знак; 2) у мистецтві – характеристика образу з точки зору осмислення, вираження ним якоїсь художньої ідеї. Символіка – наука, про слово, сукупність символів, що виражають певну ідею, почуття за допомогою уявних знаків. Учитель. Любі діти, ми з вами – нащадки славетного українського минулого, творці нової історії своєї держави. Тому зрозуміло, чому останнім часом ми все частіше звертаємося до витоків нашої української духовності, прагнемо стати учасниками відродження національної культури та історії. Тому ми з вами пригадали державні символи України: герб, прапор, гімн. Яким державним документом вони затверджені? (Конституція України, ст. 20) Учень зачитує статтю 20 Конституції України. Основний Закон держави – Конституція, була прийнята в Україні 28 червня 1996 року. Вона має найвищу юридичну силу і встановлює засади політичної, економічної і правової систем держави. Конституція створена для людей і за для блага людей. Закон проголошує рівноправність всіх громадян. Робота в групах. Скласти пам’ятку «Права та обов’язки людини» Хто більше? Обов’язки держави стосовно людини Обов’язки людини стосовно держави ІV зупинка - фольклорна (Виступ групи фольклористів) «Без верби, калини й тополини – нема України» Майже у всіх народів, крім державних символів, є свої, народні символи, не затверджені законами, але які любовно передаються з покоління в покоління. Вони віддавна уособлюють красу України, духовну міць її народу любов до рідної землі – це дерева-символи: вишня, калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, барвінок, червона рута.
  • 8. На всій планеті росте понад 200 видів калини, а в Україні – лише 8. Калина – дерево українського народу. Вона пов’язується з народженням Всесвіту, вогняної трійці – Сонця, Місяця, Зорі, також це символ кохання, дівочої краси, щастя. Дівчата довіряли їй найпотаємніші мрії. Не обходився без неї і такий важливий обряд, як весілля. Найдорожчих гостей зустрічали короваєм, прикрашеним калиною. Ягоди калини стали символом крові та невмирущості. Образ калини входить в нашу свідомість ще з дитинства разом з маминою колисковою, з маминими розповідями про лікувальні властивості цих ягід. Не було в народній медицині корисніших ліків від застуди, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживалися при кашлі, серцевих захворюваннях. Соком її очищали обличчя, щоб рум’янилося. (Лунає пісня «Одна калина» у виконанні С. Ротару) Верба в Україні в пошані здавна. Ще з давніх слов’ян вона вважалась деревом священним. Саме верба символізує язичного бога сонця Ярила, який подарував людям вогонь. До наших днів зберігся звичай: у вербну неділю освячували і роздавали лозу. Здавна українці вірили, що вона володіє здатністю відганяти всяку нечисть з людей і тварин. Верба – це символ краси, неперервності життя, вона дуже живуча. Дуже часто в народних піснях верба є символом суму, туги. Тополя – символ рідної землі, Батьківщини. Вони стоять на сторожі наших поселень і людських доль. Кожен народ в своєму образі уособлює якогось птаха. Таким птахом для України є лелека – птах, що приносить щастя.
  • 9. Що таке Батьківщина? Під віконцем калина, Тиха казка бабусі, Ніжна пісня матусі, Дужі руки у тата, Під тополями хата, Під вербою криниця, В чистім полі пшениця, Серед лугу лелека, і діброва далека, І веселка над лісом, І стрімкий обеліск. «Зберіть» прислів’я Дерево міцне корінням, своє гніздо знає. За рідною землею чужа – мачуха. Всяка пташка що пташка без домівки. Рідна сторона – мати, людина – родом і народом. Людина без Батьківщини, і в раю скучно. Яку моральну цінність характеризують прислів’я з попереднього завдання? п а т р і о т и з м V зупинка – мовознавча (Виступ групи мовознавців) «Моя країна – Україна» Нація без держави є неповна і незакінчена, нація без власної мови існувати не може. Бо мова – це душа народу. Якщо забувається мова, то народ, який користується цією мовою, зникає, але не фізично, а морально. Надзвичайне багатство нашого народу – це милозвучна українська мова. Мова народу – це ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почуття. Мірилом ставлення до своєї держави є, в першу чергу, ставлення до мови. Через мову пізнається людина, виявляється її моральне обличчя, духовність – «Убога мова – убогі думки», «Чим багатша думка, тим багатша мова».
  • 10. Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. У ній материнська ласка і любов, світ добра, краси і справедливості, велика ніжність. Пісня – це голос душі народної, поетичний вияв працелюбної і співучої вдачі, образне втілення його історії, моралі, мрій і прагнень. Вона така ж нездоланна й безсмертна, як і той народ, що її породив. Зароджувалась вона у праці й забавах, у календарних обрядах та ритуальних дійствах наших далеких предків. Була вона з козаками у звитяжних походах, і в турецькому полоні, і на жалібних тризнах ночувала, при чумацьких вогнищах під високими зорями, тамувала біль розлуки і заглушала брязкіт кайданів на сибірській каторзі… У пам’яті народній збереглися ті справжні пісні. Вони були нашою суттю, нашою духовною основою, нашою долею. Вони жили, бо жив наш народ. Тож передавайте у спадок іншим, щоб нашому народу не було переводу, щоб ми могли сказати світові: « Ми – цивілізована нація, ми – народ!» Гра «Мікрофон» - назвати одну з українських народних пісень. ІV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Вчитель. 20 років незалежності. Для історії це зовсім небагато. Ви – майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте культуру, славте її! Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Щоб кожен із гордістю міг сказати: «Я громадянин України!» Україна потребує вашої енергії та молодечого запалу, вашої праці та любові. Сьогодні ви – ще тільки школярі, але вже у цю мить ви є громадяни, які небайдужі до всього, що відбувається в рідній домівці, громаді, Батьківщині. Адже зробити свою країну багатою, а себе щасливим, зможе тільки той, хто любить свою Вітчизну, свій народ, своїх батьків і свою оселю. Для того потрібно багато працювати. Сьогоднішня ваша праця – навчання. Отриманні знання повинні допомогти вам увійти в доросле життя зрілими громадянами незалежної держави, зрозуміти цінності демократичного світу, усвідомити себе часткою великого українського народу, який створив цю державу і є в ній єдиним джерелом влади. Нема життя без України, бо Україна – це пісня, яка вічна на цій землі. Тож давайте виконаємо вправу «Фортеця моєї держави». Впишіть у кожний блок «Фортеці моєї держави» якості, необхідні для того, щоб держава була міцною, як фортеця. (Лунає пісня М. Поплавського «Батьківщина» - сл. А.Матвійчука, муз. Г.Татарченка)
  • 11. V. Домашнє завдання: Розв’язання змодельованих ситуацій: - Уявіть себе кореспондентом, який побував у нас на уроці. Підготуйте репортаж.