SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  7
Proiect didactic
Data: 10.10.2015
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Structura şi funcţiile plantelor –Organele vegetative
Subiectul: Rădăcina- alcătuire externă
Propunător: ovea LaviniaȘ
Scopul lecţiei: Cunoa terea i caracterizarea principalelor tipuri de rădăcini i alcătuirea vârfuluiș ș ș
rădăcinii.
Competenţe specifice:
1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu plante
1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori
2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/ investigării lumii vegetale
3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală
Obiective opera ionale:ț
O1 - să specifice rela ia rădăcinii cu mediul;ț
O2 - să definească corect rădăcina;
O3 - să clasifice diferitele tipuri de rădăcini;
O4 - să recunoască elementele structurale caracteristice rădăcinii;
O5 - să caracterizeze fiecare tip de radăcină;
O6 - să descrie corect alcătuirea externă a unei rădăcini;
O7 - să demonstreze rolul rădăcinii în viaţa plantelor.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Resurse procedurale: -observaţia ;
-modelarea ;
-conversaţia euristică ;
-demonstraţia ;
-învăţarea prin descoperire ;
b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fişă de lucru, manualul;
-pentru întreaga clasă: planşe, modele, imagini rădăcini diferite de plante,
atlase botanice;
Forma de organizare: frontal şi pe grupe
Evaluare: formativă prin chestionare orală.
Locul desfăşurării: laboratorul de biologie.
Bibliografie:-Mohan Gheorghe, Ardelean Aurel, Mihail Aurora -Biologie.Manual pentru clasa a V
a,EdituraALL, Bucure ti 1997ș
- MEN, 2009, Programe şcolare pentru clasa aV-a, Bucureşti
-Toma Constantin, Ni ă Mihaela, Ivănescu Lăcrămioara, Costică Naela, Ruginăț
Rodica, Morfologia şi anatomia plantelor, Editura Universităţii „ Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi,
2004.
- Costică Naela, Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iaşi, 2008
Desfăşurarea lecţiei
Etapele
activită iiț
didactice
Obiectivele
opera ionaleț
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevilor
Resurse Evaluare
1. Moment
organizatoric
Verifică dacă
sunt condiţii
optime pentru
desfăşurarea
lecţiei.
Notează
absen ii.ț
Pregăteşte
materialul
didactic
necesar lecţiei.
Işi pregătesc
caietul de
biologie,
manualul şi
obiectele de
scris
Catalog
2. Verificarea
cuno tin elorș ț
Ţesutul
vegetal.Tipuri
de ţesuturi.
1.Ce este un
ţesut vegetal?
2.Ce tipuri de
ţesuturi
cunoaşteţi?
3.Care sunt
ţesuturile
conducătoare
?
1. O grupare de
celule care au
aceeaşi
formă,structură,
şi îndeplinesc
aceeaşi funcţie.
2. De protecţie,
conducătoare,
de susţinere,
asimilatoare,
de depozitare,
secretoare.
Prin
chestionare
orală verific
lecţia.
4.Ce rol au
ţesuturile
asimilatoare?
3.Vase
conducătoare
lemnoase şi
vase
conducătoare
liberiene.
4.Au rol în
prepararea
hranei.
3. Captarea
atenţiei
Prezint elevilor
imagini sau
material
proaspăt cu
alcătuirea
externă a
rădăcinii şi îi
încurajez să
spună ce
observă.
Elevii vor da
răspunsuri cu
ceea ce
observă.
Plan e,ș
diferite tipuri
de rădăcini.
4. Anunţarea
temei şi
obiectivelor
Anunţ şi scriu
pe tablă tema
lecţiei şi
prezint
obiectivele pe
care elevii
trebuie
să le cunoască
la terminarea
lecţiei.
Notează în
caiete titlul
lecţiei şi
urmăresc
obiectivele.
Manualul,
tabla
5. Dirijarea
învă ăriiț
O1
O2
O3
O4
O5
Prezint
materialul
didactic, adică
rădăcinile.
Unde crede iț
că se dezvoltă
rădăcina?
Rădăcina este
organul
vegetativ al
plantei care
cre te, deș
obicei, în
pământ.
Folosindu-mă
de materialul
didactic
existent dirijez
pe elevi în
descoperirea
tipurilor de
rădăcini.
Ce formă are
În pământ
Notează
defini iaț
rădăcinii
Elevii spun că
rădăcinile sunt
pivotante,
firoase,
rămuroase iș
adventive.
Are formă de
Tabla,
plan ele,ș
materialul
biologic viu
Plan ele,ș
materialul
biologic viu
Evaluare orală
pe parcursul
orei la elevii
care dau
răspunsuri
bune i foarteș
bune.
rădăcina
pivotantă?
Câte tipuri de
rădăcini o
alcătuiesc?
Sunt alcătuite
dintr-o
rădăcină
principală iș
mai multe
rădăcini
secundare.
La ce plante se
întâlnesc?
Cum arată
rădăcinile
firoase?
Din ce sunt
alcătuite?
Ele sunt
alcătuite din
rădăcini de
aceea iș
grosime iș
lungime.
La ce plante se
întâlnesc?
Cum crede i căț
arată rădăcinile
rămuroase?
Rădăcinile
rămuroase au
rădăcinile
secundare
aproape tot a aș
de lungi iș
groase ca iș
rădăcina
principală.
La ce plante
întâlnim astfel
de rădăcini?
Din ce iau
na tereș
rădăcinile?
Rădăcinile
adventive, în
anumite
condi ii, iauț
na tere peș
ăru .ț ș
Elevii notează
în caiete
descrierea
rădăcinii.
La păpădie,
lucernă, rapi ă.ț
Arată ca un
mănunchi,
smoc.
La cereale.
Seamănă cu
coroana unui
arbore, arbust.
La arbori iș
arbu ti.ș
Din sămân ă.ț
O6
O7
tulpini sau
frunze.
Cu ajutorul
plan elor iș ș
desenului din
carte le voi
prezenta
zonele vârfului
rădăcinii.
De la vârf spre
bază:
-scufia: esutț
care protejează
vârful
rădăcinii; rol:
protec ie;ț
-zona netedă:
zona de
cre tere înș
lungime a
rădăcinii;
-zona
peri orilorș
absorban i:ț
aspect de
man on,ș
alcătuit din
firi oareș
sub iri numiteț
peri oriș
absorban i;ț
-zona aspră:
formată din
partea bazală a
fo tilorș
peri oriș
absorban i.ț
Care crede i căț
este rolul
rădăcinii în
via a plantei?ț
De ce rădăcina
are un rol atât
de important
pentru plantă?
Elevii descriu
mai întâi ce
observă, iar
apoi notează iș
realizează în
caiete desenul
cu vârful
rădăcinii.
Elevii răspund
la întrebări iș
dau exemple.
SCHI A LEC IEI:Ț Ț
Rădăcina-alcătuire
Organele plantei cu flori:
- vegetative: - rădăcina
- tulpina
- frunza
- de înmul ire: - floareaț
- fructul
- sămân aț
Radăcina este organul vegetativ al plantei care se dezvoltă, de obicei, în pământ i nu prezintăș
niciodată muguri sau frunze.
Tipuri de rădăcini: - pivotante: - forma unui ăruț ș
- sunt alcătuite dintr-o rădăcină principală, groasă, i mai multeș
rădăcini secundare, sub iri.ț
- se întâlnesc la păpădie, lucernă, rapi ă, morcov, fasole, trifoi.ț
-firoase: - au toate rădăcinile de aceea i grosime i lungimeș ș
- rădăcina principală dispare de timpuriu, fiind înlocuită de un
mănunchi de rădăcini egal dezvoltate
- se întâlnesc la grâu,secară,lalea
-rămuroase: - rădăcinile secundare sunt aproape la fel de lungi i de groase ca iș ș
rădăcina principală
- se întâlnesc la stejar, fag, brad
- adentive: - în anumite condi ii, la unele plante, iau na tere pe tulpini sauț ș
frunze
- exemplu: iedera
Alcatuirea externă a vârfului rădăcinii de la vârf spre bază:
- scufia: acoperă şi protejează vârful rădăcinii.
-zona netedă zona de creştere reprezintă zona de cre tere în lungime a rădăciniiș
-zona absorbantă : are aspectul unui man on i este alcătuită din a a numi ii peri oriș ș ș ț ș
absorban i; ace tia asigurț ș ă absorbţia apei cu sărurile minerale;
-zona aspră reprezintă partea bazală a fo tilor peri ori absorban i.ș ș ț
Voi efectua desene la tablă pentru fiecare tip de rădăcină i alcătuirea externă a rădăcinii.ș
.
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

Contenu connexe

Tendances

Tendances (20)

Plantele
PlantelePlantele
Plantele
 
Celula. Structura, proprietati
Celula. Structura, proprietatiCelula. Structura, proprietati
Celula. Structura, proprietati
 
Alcătuirea unei flori ppt
Alcătuirea unei flori pptAlcătuirea unei flori ppt
Alcătuirea unei flori ppt
 
Tesuturi clasa5
Tesuturi clasa5Tesuturi clasa5
Tesuturi clasa5
 
Particularitati ale sensibilitatii la vertebrate
Particularitati ale sensibilitatii la vertebrateParticularitati ale sensibilitatii la vertebrate
Particularitati ale sensibilitatii la vertebrate
 
2. INMULTIREA PL. PARTEA II. AGRO+HORTI.pdf
2. INMULTIREA PL. PARTEA II. AGRO+HORTI.pdf2. INMULTIREA PL. PARTEA II. AGRO+HORTI.pdf
2. INMULTIREA PL. PARTEA II. AGRO+HORTI.pdf
 
Citate despre bibliotecă
Citate despre bibliotecăCitate despre bibliotecă
Citate despre bibliotecă
 
Relatii intere speciile animale
Relatii intere speciile animaleRelatii intere speciile animale
Relatii intere speciile animale
 
Lectie muschi ferigi_eval
Lectie muschi ferigi_evalLectie muschi ferigi_eval
Lectie muschi ferigi_eval
 
Alcatuirea unei plante
Alcatuirea unei planteAlcatuirea unei plante
Alcatuirea unei plante
 
Stimularea creativitatii elevilor prin activitati outdoor
Stimularea creativitatii elevilor prin activitati outdoorStimularea creativitatii elevilor prin activitati outdoor
Stimularea creativitatii elevilor prin activitati outdoor
 
Respiratia la plante
Respiratia la planteRespiratia la plante
Respiratia la plante
 
Părțile componente ale unei plante
Părțile componente ale unei plantePărțile componente ale unei plante
Părțile componente ale unei plante
 
Tesuturi Vegetale
Tesuturi VegetaleTesuturi Vegetale
Tesuturi Vegetale
 
Viermii paraziţi
Viermii paraziţiViermii paraziţi
Viermii paraziţi
 
Viermii
ViermiiViermii
Viermii
 
Celula eucariota
Celula eucariotaCelula eucariota
Celula eucariota
 
Sangele
SangeleSangele
Sangele
 
Prezentare STEM
Prezentare STEMPrezentare STEM
Prezentare STEM
 
Viermii (1)
Viermii (1)Viermii (1)
Viermii (1)
 

Similaire à Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

Similaire à Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia (20)

Laleaua
LaleauaLaleaua
Laleaua
 
0 biotopul si_biocenoza
0 biotopul si_biocenoza0 biotopul si_biocenoza
0 biotopul si_biocenoza
 
Proiect stiinte plante
Proiect  stiinte planteProiect  stiinte plante
Proiect stiinte plante
 
Lecție
LecțieLecție
Lecție
 
Bioritm proiect
Bioritm proiectBioritm proiect
Bioritm proiect
 
Proiect didactic plantele
Proiect didactic planteleProiect didactic plantele
Proiect didactic plantele
 
proiect 2 floarea.docx
proiect 2 floarea.docxproiect 2 floarea.docx
proiect 2 floarea.docx
 
Clasa 7
Clasa 7Clasa 7
Clasa 7
 
Tema platforma
Tema platformaTema platforma
Tema platforma
 
Proiect platforma
Proiect platformaProiect platforma
Proiect platforma
 
Plantele medicinale
Plantele medicinalePlantele medicinale
Plantele medicinale
 
Plantele medicinale
Plantele medicinalePlantele medicinale
Plantele medicinale
 
Proiect didactic. conservarea florei si a faunei. Programul educatie online
Proiect didactic. conservarea florei si a faunei.  Programul educatie onlineProiect didactic. conservarea florei si a faunei.  Programul educatie online
Proiect didactic. conservarea florei si a faunei. Programul educatie online
 
proiect celula.docx
proiect celula.docxproiect celula.docx
proiect celula.docx
 
Bilogie gimnaziu 2017
Bilogie gimnaziu  2017Bilogie gimnaziu  2017
Bilogie gimnaziu 2017
 
ces_nou_10.1 2022.docx
ces_nou_10.1 2022.docxces_nou_10.1 2022.docx
ces_nou_10.1 2022.docx
 
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concretArborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
 
Fructificația plantelor lemnoase .pptx
Fructificația plantelor lemnoase .pptxFructificația plantelor lemnoase .pptx
Fructificația plantelor lemnoase .pptx
 
Proiect didactic Stăncescu Adina
Proiect didactic Stăncescu AdinaProiect didactic Stăncescu Adina
Proiect didactic Stăncescu Adina
 
Nutr mixotrofec11
Nutr mixotrofec11Nutr mixotrofec11
Nutr mixotrofec11
 

Plus de Simonne Chirilă

Sistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare pptSistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare pptSimonne Chirilă
 
Fisă de evaluare Stăncescu Adina
Fisă de evaluare Stăncescu AdinaFisă de evaluare Stăncescu Adina
Fisă de evaluare Stăncescu AdinaSimonne Chirilă
 
Radacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa finalRadacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa finalSimonne Chirilă
 
Radacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa finalRadacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa finalSimonne Chirilă
 
Proiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorProiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorSimonne Chirilă
 
Prezentare ppt - Sistemul respirator
Prezentare ppt - Sistemul respiratorPrezentare ppt - Sistemul respirator
Prezentare ppt - Sistemul respiratorSimonne Chirilă
 

Plus de Simonne Chirilă (8)

Sistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare pptSistemul digestiv - Prezentare ppt
Sistemul digestiv - Prezentare ppt
 
Fisă de evaluare Stăncescu Adina
Fisă de evaluare Stăncescu AdinaFisă de evaluare Stăncescu Adina
Fisă de evaluare Stăncescu Adina
 
Fisa-de-evaluare Radacina
Fisa-de-evaluare RadacinaFisa-de-evaluare Radacina
Fisa-de-evaluare Radacina
 
Radacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa finalRadacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa final
 
Radacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa finalRadacina alcatuire externa final
Radacina alcatuire externa final
 
Proiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorProiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respirator
 
Fisa-de-evaluare
Fisa-de-evaluareFisa-de-evaluare
Fisa-de-evaluare
 
Prezentare ppt - Sistemul respirator
Prezentare ppt - Sistemul respiratorPrezentare ppt - Sistemul respirator
Prezentare ppt - Sistemul respirator
 

Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

  • 1. Proiect didactic Data: 10.10.2015 Clasa: a V-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii Obiectul: Biologie Unitatea de învăţare: Structura şi funcţiile plantelor –Organele vegetative Subiectul: Rădăcina- alcătuire externă Propunător: ovea LaviniaȘ Scopul lecţiei: Cunoa terea i caracterizarea principalelor tipuri de rădăcini i alcătuirea vârfuluiș ș ș rădăcinii. Competenţe specifice: 1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu plante 1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori 2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/ investigării lumii vegetale 3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare 4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare 5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală Obiective opera ionale:ț O1 - să specifice rela ia rădăcinii cu mediul;ț O2 - să definească corect rădăcina; O3 - să clasifice diferitele tipuri de rădăcini; O4 - să recunoască elementele structurale caracteristice rădăcinii; O5 - să caracterizeze fiecare tip de radăcină; O6 - să descrie corect alcătuirea externă a unei rădăcini; O7 - să demonstreze rolul rădăcinii în viaţa plantelor. Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe Resurse procedurale: -observaţia ; -modelarea ; -conversaţia euristică ; -demonstraţia ;
  • 2. -învăţarea prin descoperire ; b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fişă de lucru, manualul; -pentru întreaga clasă: planşe, modele, imagini rădăcini diferite de plante, atlase botanice; Forma de organizare: frontal şi pe grupe Evaluare: formativă prin chestionare orală. Locul desfăşurării: laboratorul de biologie. Bibliografie:-Mohan Gheorghe, Ardelean Aurel, Mihail Aurora -Biologie.Manual pentru clasa a V a,EdituraALL, Bucure ti 1997ș - MEN, 2009, Programe şcolare pentru clasa aV-a, Bucureşti -Toma Constantin, Ni ă Mihaela, Ivănescu Lăcrămioara, Costică Naela, Ruginăț Rodica, Morfologia şi anatomia plantelor, Editura Universităţii „ Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2004. - Costică Naela, Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iaşi, 2008 Desfăşurarea lecţiei Etapele activită iiț didactice Obiectivele opera ionaleț Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare 1. Moment organizatoric Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei. Notează absen ii.ț Pregăteşte materialul didactic necesar lecţiei. Işi pregătesc caietul de biologie, manualul şi obiectele de scris Catalog 2. Verificarea cuno tin elorș ț Ţesutul vegetal.Tipuri de ţesuturi. 1.Ce este un ţesut vegetal? 2.Ce tipuri de ţesuturi cunoaşteţi? 3.Care sunt ţesuturile conducătoare ? 1. O grupare de celule care au aceeaşi formă,structură, şi îndeplinesc aceeaşi funcţie. 2. De protecţie, conducătoare, de susţinere, asimilatoare, de depozitare, secretoare. Prin chestionare orală verific lecţia.
  • 3. 4.Ce rol au ţesuturile asimilatoare? 3.Vase conducătoare lemnoase şi vase conducătoare liberiene. 4.Au rol în prepararea hranei. 3. Captarea atenţiei Prezint elevilor imagini sau material proaspăt cu alcătuirea externă a rădăcinii şi îi încurajez să spună ce observă. Elevii vor da răspunsuri cu ceea ce observă. Plan e,ș diferite tipuri de rădăcini. 4. Anunţarea temei şi obiectivelor Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei. Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele. Manualul, tabla 5. Dirijarea învă ăriiț O1 O2 O3 O4 O5 Prezint materialul didactic, adică rădăcinile. Unde crede iț că se dezvoltă rădăcina? Rădăcina este organul vegetativ al plantei care cre te, deș obicei, în pământ. Folosindu-mă de materialul didactic existent dirijez pe elevi în descoperirea tipurilor de rădăcini. Ce formă are În pământ Notează defini iaț rădăcinii Elevii spun că rădăcinile sunt pivotante, firoase, rămuroase iș adventive. Are formă de Tabla, plan ele,ș materialul biologic viu Plan ele,ș materialul biologic viu Evaluare orală pe parcursul orei la elevii care dau răspunsuri bune i foarteș bune.
  • 4. rădăcina pivotantă? Câte tipuri de rădăcini o alcătuiesc? Sunt alcătuite dintr-o rădăcină principală iș mai multe rădăcini secundare. La ce plante se întâlnesc? Cum arată rădăcinile firoase? Din ce sunt alcătuite? Ele sunt alcătuite din rădăcini de aceea iș grosime iș lungime. La ce plante se întâlnesc? Cum crede i căț arată rădăcinile rămuroase? Rădăcinile rămuroase au rădăcinile secundare aproape tot a aș de lungi iș groase ca iș rădăcina principală. La ce plante întâlnim astfel de rădăcini? Din ce iau na tereș rădăcinile? Rădăcinile adventive, în anumite condi ii, iauț na tere peș ăru .ț ș Elevii notează în caiete descrierea rădăcinii. La păpădie, lucernă, rapi ă.ț Arată ca un mănunchi, smoc. La cereale. Seamănă cu coroana unui arbore, arbust. La arbori iș arbu ti.ș Din sămân ă.ț
  • 5. O6 O7 tulpini sau frunze. Cu ajutorul plan elor iș ș desenului din carte le voi prezenta zonele vârfului rădăcinii. De la vârf spre bază: -scufia: esutț care protejează vârful rădăcinii; rol: protec ie;ț -zona netedă: zona de cre tere înș lungime a rădăcinii; -zona peri orilorș absorban i:ț aspect de man on,ș alcătuit din firi oareș sub iri numiteț peri oriș absorban i;ț -zona aspră: formată din partea bazală a fo tilorș peri oriș absorban i.ț Care crede i căț este rolul rădăcinii în via a plantei?ț De ce rădăcina are un rol atât de important pentru plantă? Elevii descriu mai întâi ce observă, iar apoi notează iș realizează în caiete desenul cu vârful rădăcinii. Elevii răspund la întrebări iș dau exemple.
  • 6. SCHI A LEC IEI:Ț Ț Rădăcina-alcătuire Organele plantei cu flori: - vegetative: - rădăcina - tulpina - frunza - de înmul ire: - floareaț - fructul - sămân aț Radăcina este organul vegetativ al plantei care se dezvoltă, de obicei, în pământ i nu prezintăș niciodată muguri sau frunze. Tipuri de rădăcini: - pivotante: - forma unui ăruț ș - sunt alcătuite dintr-o rădăcină principală, groasă, i mai multeș rădăcini secundare, sub iri.ț - se întâlnesc la păpădie, lucernă, rapi ă, morcov, fasole, trifoi.ț -firoase: - au toate rădăcinile de aceea i grosime i lungimeș ș - rădăcina principală dispare de timpuriu, fiind înlocuită de un mănunchi de rădăcini egal dezvoltate - se întâlnesc la grâu,secară,lalea -rămuroase: - rădăcinile secundare sunt aproape la fel de lungi i de groase ca iș ș rădăcina principală - se întâlnesc la stejar, fag, brad - adentive: - în anumite condi ii, la unele plante, iau na tere pe tulpini sauț ș frunze - exemplu: iedera Alcatuirea externă a vârfului rădăcinii de la vârf spre bază: - scufia: acoperă şi protejează vârful rădăcinii. -zona netedă zona de creştere reprezintă zona de cre tere în lungime a rădăciniiș -zona absorbantă : are aspectul unui man on i este alcătuită din a a numi ii peri oriș ș ș ț ș absorban i; ace tia asigurț ș ă absorbţia apei cu sărurile minerale; -zona aspră reprezintă partea bazală a fo tilor peri ori absorban i.ș ș ț Voi efectua desene la tablă pentru fiecare tip de rădăcină i alcătuirea externă a rădăcinii.ș .