SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  5
Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE)
Nama Guru
Mata Pelajaran Matematik
Kelas 1 Budi
Tarikh & Hari 1 Ogos 2016 & Isnin
Masa 8.00 – 9.00 pagi
Bilangan / Kehadiran Murid 20/ 20 orang; 10 lelaki & 10 perempuan
Umur ±7 tahun
Tajuk Ruang
KSSR / Standard
Kurikulum
Standard Kurikulum Hasil Pembelajaran / Objektif
Rujuk dalam KSSR dan
tuliskan di ruangan ini
Rujuk dalam KSSR dan
tuliskan di ruangan ini
BI
L
ASPEK
MODEL
ASSURE
HURAIAN
1
Analyse
Learners
(Analisis
Pelajar)
Ciri Umum
Pelajar
Pengetahuan
Sedia Ada
Gaya
Pembelajaran
1.Berlatar
belakangkan
bentuk-bentuk yang
ada di persekitaran
mereka seperti di
rumah, sekolah,
tempat-tempat
awam dan
sebagainya.
1. Murid pernah
melihat bongkah 3D
dalam kehidupan
harian.
1.Murid lebih
cenderung ke arah
gaya penemuan
berpandu dan
koperatif.
2 State
Objective
(Nyatakan
objektif /
hasil
pembelajaran)
Di akhir pembelajaran diharapkan murid dapat:
1.Kognitif
1.Murid dapat mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan
huraian teks.
2.Murid dapat melabelkan ciri-ciri bentuk 3D.
3.Murid dapat menyenaraikan bentuk-bentuk 3D yang ditemui
dalam kehidupan harian.
2. Afektif
1.Murid menunjuk riak muka yang tersenyum semasa melihat
video ‘ Lagu 3D”.
2.Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan dan
berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi perbincangan.
3 Select
methods,
media and
materials
(Pilih kaedah,
media dan
bahan
sumber)
Kaedah
Pengajaran
dan
Pembelajaran
yang
digunakan
Media yang
digunakan
Bahan sumber
pengajaran dan
pembelajaran yang
digunakan
Kuliah Tayangan video
“lagu 3D”
Gambar 3D
Komputer dan LCD
Projek;
Konstruktivism
e
Media 1 (2D) Gambar bongkah
3DBahan 2D-Foto
Koperatif;
Perbincangan
Media 2 (3D) Model barangan;
Kubus, Piramid tapak
segi empat sama,
Silinder, Sfera, Kuboid
dan Kon
Bahan 3D -
Bongkah;
Gambar-gambar
bongkah 3D
4 Utilize media
and materials
(Menggunaka
n media dan
bahan
sumber)
1.Penerangan ringkas tentang persediaan mengajar serta cara
penggunaan media dan bahan – preview, sediakan bahan
untuk penggunaan dalam kelas, sediakan persekitaran.
2.Bahan 2D – Gambar bongkah-bongkah 3D / gambar meja
murid
3.Bahan 3D - Model bongkah
4.Video - Mengenai ciri-ciri bongkah
5.Aktiviti pengajaran dan pembelajaran akan berlangsung di
dalam bilik darjah. Murid diajar mengenal pasti ciri-ciri yang
ada pada enam jenis bongkah..
6. Murid kemudian diarahkan secara berkumpulan
menyelesaikan masalah menggunakan model bongkah 3D .
5 Require
learner
participation
(Libatkan
pelajar
Dalam
pembelajaran)
Senaraikan langkah-langkah pelaksanaan pengajaran dan
pembelajaran yang mesti meliputi yang berikut:
Langkah & Masa Tajuk Aktiviti P&P
Set induksi
5 minit
1.
Bahan
2D
1.Bahan 2D - Digunakan untuk
set induksi pengajaran dan
pembelajaran.
2.Murid melihat gambar yang
dipaparkan.
3.Murid diminta memerhati ciri-
ciri yang ada pada gambar
tersebut.
4. Murid menjawab soalan yang
ditanya oleh guru.
Langkah 1
15 minit
2.
Nama
bongka
h
dan ciri-
cirinya
1. Video nyanyian - digunakan
semasa sesi perkembangan
pengajaran.
2. Sebagai tugasan supaya
murid menumpukan perhatian,
murid diminta menyenaraikan
nama-nama
bongkah dan ciri-cirinya.
3. Berdasarkan “Lagu 3D”
tersebut, murid dikehendaki
melengkapkan jadual yang
diberikan.
Langkah 2
20 minit
3. hasil
bongka
h 3D
1. Murid dibahagikan kepada
lima kumpulan.
2. Setiap kumpulan diminta
untuk menghasilkan bongkan 3D
berdasarkan pelan yang
diedarkan oleh guru.
3. Selain itu, murid juga diminta
untuk menamakan bentuk 3D
yang telah dihasilkan.
Langkah 3
15 minit
3.Gamb
ar
bongka
h 2D,
3D
1. Bahan 2D - murid dipamerkan
dengan gambar bongkah yang
didapati dalam kehidupan
seharian.
2.Sebagai tugasan, murid
diminta melabelkan bentuk 3D
berdasarkan gambar yang
dipamerkan.
3. Kumpulan yang dapat
melabelkan dengan betul dikira
sebagai pemenang.
Penutup
5 minit
4. Penutup
kognitif
Penutup sosial
1.Membuat
kesimpulan dan
rumusan
daripada
keseluruhan
pembelajaran
pada hari ini.
1.Ucapan
tahniah / cuba
lagi kerana
inisiatif
melabelkan dn
menyelesaika
n masalah
menggunakan
model
bongkah.
tersebut.
2. Video
Nyanyian –
murid
menyanyikan
semula
nyanyian
bongkah untuk
memperkukuh
kan pelajaran
yang telah
dipelajari.
3. Memberi
insentif fizikal
seperti hadiah
carta bintang.
6 Evaluate and
Revise
(Nilai dan
semak
semula)
Aspek Huraian
1.Refleksi 1.Sesi pengajaran dan pembelajaran
berkesan tapi boleh diperkemaskan lagi.
2.Berkesan kerana banyak melibatkan
murid. Tetapi beberapa orang murid yang
introvert tidak mengambil bahagian dan
hanya melihat kawan-kawannya
beraktiviti.
2.Penambahbaikan 1.Guru perlu selalu memanggil nama
murid tersebut dan menggalakkan
mereka terlibat dalam setiap aktiviti
kelas.
3. Rumusan
maklumat
instrumen teknologi
pendidikan (borang
penilaian perlu
disediakan oleh
guru)
1.Video; 20/20 murid fokus kepada klip
video.
2. Bongkah 3D; Semua ahli kumpulan
(4/4) berusaha menggunakan deria
sentuhan untuk bongkah 3D kecuali
beberapa orang murid yang introvert.
Rujukan
Ame-lina. (Feb 12, 2015). RPT- Model Assure Mt Thn 2: Rancangan Mengajar Harian
(Mengikut Model ASSURE). Retrieved From http://documents.tips/documents/rpt-
model-assure-mt-thn-2.html
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure

Contenu connexe

Tendances

Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridPembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
firo HAR
 
Pembelajaran masteri
Pembelajaran masteriPembelajaran masteri
Pembelajaran masteri
zabidah awang
 
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptxRubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
MahmudAhmad21
 
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
share with me
 
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagaiTeori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
SiTi Nurhidayah
 
Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106
Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106
Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106
Azlinda Abdullah
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
Aziyan Bakar
 

Tendances (20)

model-model pengajaran
model-model pengajaran model-model pengajaran
model-model pengajaran
 
Topik 11 isu dan cabaran penggunaan teknologi untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 11  isu dan cabaran penggunaan teknologi untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 11  isu dan cabaran penggunaan teknologi untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 11 isu dan cabaran penggunaan teknologi untuk pengajaran dan pembelajaran
 
Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridPembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
 
Nota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdfNota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdf
 
Topik 1 teknologi dan media pengajaran
Topik 1 teknologi dan media pengajaranTopik 1 teknologi dan media pengajaran
Topik 1 teknologi dan media pengajaran
 
Rubrik slaid
Rubrik slaidRubrik slaid
Rubrik slaid
 
Teknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
Teknologi Dalam Pengajaran dan PembelajaranTeknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
Teknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
 
Pendekatan pengajaran
Pendekatan pengajaranPendekatan pengajaran
Pendekatan pengajaran
 
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
EDUP3033 Murid dan Pembelajaran (Strategi pengajaran berpusatan guru, berpusa...
 
Pembelajaran masteri
Pembelajaran masteriPembelajaran masteri
Pembelajaran masteri
 
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptxRubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
 
Media pengajaran
Media pengajaranMedia pengajaran
Media pengajaran
 
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermaknakapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
 
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 -   Laporan pentaksiran ujianEdup3063 -   Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujian
 
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
 
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagaiTeori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
 
Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106
Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106
Pentaksiran dalam pendidikan khas pku 3106
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
 
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
PENGAPLIKASIAN MODEL-MODEL PENGURUSAN DISIPLIN BILIK DARJAH BERDASARKAN 2 SIT...
 

En vedette

ConAgraPresentation
ConAgraPresentationConAgraPresentation
ConAgraPresentation
Emily Olson
 

En vedette (20)

4 sektor
4 sektor4 sektor
4 sektor
 
презентация каталога Farmasi январь 2016
презентация каталога Farmasi январь 2016презентация каталога Farmasi январь 2016
презентация каталога Farmasi январь 2016
 
XM CV 2015
XM CV 2015XM CV 2015
XM CV 2015
 
Task 3
Task 3Task 3
Task 3
 
Le calendrier de ma piscine
Le calendrier de ma piscineLe calendrier de ma piscine
Le calendrier de ma piscine
 
Ideas for short films
Ideas for short films Ideas for short films
Ideas for short films
 
ConAgraPresentation
ConAgraPresentationConAgraPresentation
ConAgraPresentation
 
السلع تهبط إلى أدنى مستوياتها منذ عام 1999
السلع تهبط إلى أدنى مستوياتها منذ عام 1999السلع تهبط إلى أدنى مستوياتها منذ عام 1999
السلع تهبط إلى أدنى مستوياتها منذ عام 1999
 
HaradinCVBytyqi
HaradinCVBytyqiHaradinCVBytyqi
HaradinCVBytyqi
 
PLAN RSE
PLAN RSEPLAN RSE
PLAN RSE
 
Hazte oir twitter - información
Hazte oir twitter - informaciónHazte oir twitter - información
Hazte oir twitter - información
 
Groupon
GrouponGroupon
Groupon
 
Tag Questions Powerpoint
Tag Questions PowerpointTag Questions Powerpoint
Tag Questions Powerpoint
 
Practica No 8
Practica No 8Practica No 8
Practica No 8
 
Анна Куліберда
Анна КулібердаАнна Куліберда
Анна Куліберда
 
RESUME-Adimulam-Rahul
RESUME-Adimulam-RahulRESUME-Adimulam-Rahul
RESUME-Adimulam-Rahul
 
ERP_Magazine_2_05_2010
ERP_Magazine_2_05_2010ERP_Magazine_2_05_2010
ERP_Magazine_2_05_2010
 
스캠퍼
스캠퍼스캠퍼
스캠퍼
 
ВЦИОМ: итоги отпускного лета-2015 - исследование на mResearcher
ВЦИОМ: итоги отпускного лета-2015 - исследование на mResearcherВЦИОМ: итоги отпускного лета-2015 - исследование на mResearcher
ВЦИОМ: итоги отпускного лета-2015 - исследование на mResearcher
 
Contaminación por Purines
Contaminación por PurinesContaminación por Purines
Contaminación por Purines
 

Similaire à RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure

kit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdfkit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdf
IzzatiAzam1
 
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajarRancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
Salma Ismail
 
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatifRancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Kean Hagen
 
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteriRancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Salma Ismail
 
Contoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docxContoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docx
Ahmad NazRi
 

Similaire à RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure (20)

Rph cuaca
Rph cuacaRph cuaca
Rph cuaca
 
kit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdfkit-media-rph1.pdf
kit-media-rph1.pdf
 
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajarRancangan mengajar berpusatkan pelajar
Rancangan mengajar berpusatkan pelajar
 
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatifRancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
 
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteriRancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
 
Pdpdc abd 21
Pdpdc abd 21Pdpdc abd 21
Pdpdc abd 21
 
Rph kum kpd3016
Rph kum kpd3016Rph kum kpd3016
Rph kum kpd3016
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
Contoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docxContoh rph topeng thn 3.docx
Contoh rph topeng thn 3.docx
 
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatanrancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan
 
Kritik video
Kritik videoKritik video
Kritik video
 
Rph pendidikan seni
Rph pendidikan seniRph pendidikan seni
Rph pendidikan seni
 
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
 
Rph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2DRph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2D
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
Minggu 8 2020
Minggu 8 2020Minggu 8 2020
Minggu 8 2020
 
Mt 2 nilam
Mt 2 nilamMt 2 nilam
Mt 2 nilam
 
AKTIVITI PNP MASA KINI
AKTIVITI PNP MASA KINIAKTIVITI PNP MASA KINI
AKTIVITI PNP MASA KINI
 
Rph pengajaranmakro (1)
Rph pengajaranmakro (1)Rph pengajaranmakro (1)
Rph pengajaranmakro (1)
 
Soalan s po t psk 3103
Soalan s po t psk 3103Soalan s po t psk 3103
Soalan s po t psk 3103
 

Dernier (7)

Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
 
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptxULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
 
Sains Tahun 4: Proses Hidup Manusia.pptx
Sains Tahun 4: Proses Hidup Manusia.pptxSains Tahun 4: Proses Hidup Manusia.pptx
Sains Tahun 4: Proses Hidup Manusia.pptx
 
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdfPENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
 
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdfKIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
 
BAHAN BACAAN PEMULIHAN TAHUN 2 KVKVKV.docx
BAHAN BACAAN PEMULIHAN TAHUN 2  KVKVKV.docxBAHAN BACAAN PEMULIHAN TAHUN 2  KVKVKV.docx
BAHAN BACAAN PEMULIHAN TAHUN 2 KVKVKV.docx
 
Pencegahan dadah di sekolah rendah kebangsaan
Pencegahan dadah di sekolah rendah kebangsaanPencegahan dadah di sekolah rendah kebangsaan
Pencegahan dadah di sekolah rendah kebangsaan
 

RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure

  • 1. Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE) Nama Guru Mata Pelajaran Matematik Kelas 1 Budi Tarikh & Hari 1 Ogos 2016 & Isnin Masa 8.00 – 9.00 pagi Bilangan / Kehadiran Murid 20/ 20 orang; 10 lelaki & 10 perempuan Umur ±7 tahun Tajuk Ruang KSSR / Standard Kurikulum Standard Kurikulum Hasil Pembelajaran / Objektif Rujuk dalam KSSR dan tuliskan di ruangan ini Rujuk dalam KSSR dan tuliskan di ruangan ini BI L ASPEK MODEL ASSURE HURAIAN 1 Analyse Learners (Analisis Pelajar) Ciri Umum Pelajar Pengetahuan Sedia Ada Gaya Pembelajaran 1.Berlatar belakangkan bentuk-bentuk yang ada di persekitaran mereka seperti di rumah, sekolah, tempat-tempat awam dan sebagainya. 1. Murid pernah melihat bongkah 3D dalam kehidupan harian. 1.Murid lebih cenderung ke arah gaya penemuan berpandu dan koperatif. 2 State Objective (Nyatakan objektif / hasil pembelajaran) Di akhir pembelajaran diharapkan murid dapat: 1.Kognitif 1.Murid dapat mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan huraian teks. 2.Murid dapat melabelkan ciri-ciri bentuk 3D. 3.Murid dapat menyenaraikan bentuk-bentuk 3D yang ditemui dalam kehidupan harian. 2. Afektif 1.Murid menunjuk riak muka yang tersenyum semasa melihat video ‘ Lagu 3D”. 2.Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan dan berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi perbincangan.
  • 2. 3 Select methods, media and materials (Pilih kaedah, media dan bahan sumber) Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran yang digunakan Media yang digunakan Bahan sumber pengajaran dan pembelajaran yang digunakan Kuliah Tayangan video “lagu 3D” Gambar 3D Komputer dan LCD Projek; Konstruktivism e Media 1 (2D) Gambar bongkah 3DBahan 2D-Foto Koperatif; Perbincangan Media 2 (3D) Model barangan; Kubus, Piramid tapak segi empat sama, Silinder, Sfera, Kuboid dan Kon Bahan 3D - Bongkah; Gambar-gambar bongkah 3D 4 Utilize media and materials (Menggunaka n media dan bahan sumber) 1.Penerangan ringkas tentang persediaan mengajar serta cara penggunaan media dan bahan – preview, sediakan bahan untuk penggunaan dalam kelas, sediakan persekitaran. 2.Bahan 2D – Gambar bongkah-bongkah 3D / gambar meja murid 3.Bahan 3D - Model bongkah 4.Video - Mengenai ciri-ciri bongkah 5.Aktiviti pengajaran dan pembelajaran akan berlangsung di dalam bilik darjah. Murid diajar mengenal pasti ciri-ciri yang ada pada enam jenis bongkah.. 6. Murid kemudian diarahkan secara berkumpulan menyelesaikan masalah menggunakan model bongkah 3D . 5 Require learner participation (Libatkan pelajar Dalam pembelajaran) Senaraikan langkah-langkah pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran yang mesti meliputi yang berikut: Langkah & Masa Tajuk Aktiviti P&P Set induksi 5 minit 1. Bahan 2D 1.Bahan 2D - Digunakan untuk set induksi pengajaran dan pembelajaran. 2.Murid melihat gambar yang dipaparkan. 3.Murid diminta memerhati ciri- ciri yang ada pada gambar tersebut. 4. Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.
  • 3. Langkah 1 15 minit 2. Nama bongka h dan ciri- cirinya 1. Video nyanyian - digunakan semasa sesi perkembangan pengajaran. 2. Sebagai tugasan supaya murid menumpukan perhatian, murid diminta menyenaraikan nama-nama bongkah dan ciri-cirinya. 3. Berdasarkan “Lagu 3D” tersebut, murid dikehendaki melengkapkan jadual yang diberikan. Langkah 2 20 minit 3. hasil bongka h 3D 1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan. 2. Setiap kumpulan diminta untuk menghasilkan bongkan 3D berdasarkan pelan yang diedarkan oleh guru. 3. Selain itu, murid juga diminta untuk menamakan bentuk 3D yang telah dihasilkan. Langkah 3 15 minit 3.Gamb ar bongka h 2D, 3D 1. Bahan 2D - murid dipamerkan dengan gambar bongkah yang didapati dalam kehidupan seharian. 2.Sebagai tugasan, murid diminta melabelkan bentuk 3D berdasarkan gambar yang dipamerkan. 3. Kumpulan yang dapat melabelkan dengan betul dikira sebagai pemenang. Penutup 5 minit 4. Penutup kognitif Penutup sosial 1.Membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran pada hari ini. 1.Ucapan tahniah / cuba lagi kerana inisiatif melabelkan dn menyelesaika n masalah menggunakan model bongkah. tersebut.
  • 4. 2. Video Nyanyian – murid menyanyikan semula nyanyian bongkah untuk memperkukuh kan pelajaran yang telah dipelajari. 3. Memberi insentif fizikal seperti hadiah carta bintang. 6 Evaluate and Revise (Nilai dan semak semula) Aspek Huraian 1.Refleksi 1.Sesi pengajaran dan pembelajaran berkesan tapi boleh diperkemaskan lagi. 2.Berkesan kerana banyak melibatkan murid. Tetapi beberapa orang murid yang introvert tidak mengambil bahagian dan hanya melihat kawan-kawannya beraktiviti. 2.Penambahbaikan 1.Guru perlu selalu memanggil nama murid tersebut dan menggalakkan mereka terlibat dalam setiap aktiviti kelas. 3. Rumusan maklumat instrumen teknologi pendidikan (borang penilaian perlu disediakan oleh guru) 1.Video; 20/20 murid fokus kepada klip video. 2. Bongkah 3D; Semua ahli kumpulan (4/4) berusaha menggunakan deria sentuhan untuk bongkah 3D kecuali beberapa orang murid yang introvert. Rujukan Ame-lina. (Feb 12, 2015). RPT- Model Assure Mt Thn 2: Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE). Retrieved From http://documents.tips/documents/rpt- model-assure-mt-thn-2.html