1. Schemat scenariusza lekcji
1. Temat lekcji.
2. Cele kształcenia:
2.1. ogólne (niekoniecznie, ale przed sformułowaniem celów szczegółowych
należy je przemyśleć);
2.2. szczegółowe – sformułowane przy pomocy czasowników operacyjnych; w
celach należy określić umiejętności uczniów, jakimi będą dysponować po
zakończeniu lekcji; umiejętności powinny być powiązane z wiadomościami,
np.:
- uczeń definiuje (umiejętność) bajkę jako gatunek literacki (wiadomości).
3. Metody i techniki kształcenia – służące osiągnięciu efektów przedstawionych
w szczegółowych celach kształcenia.
4. Środki (materiały dydaktyczne) – teksty kultury wykorzystywane na zajęciach,
inne materiały: karty pracy, audycje, prezentacje itp. W tym punkcie należy
wskazać materiały np. z biblioteki internetowej Wolne Lektury lub Filmoteki
Szkolnej.
5. Czas: np. 45 min. lub 90 min.
6. Przebieg lekcji (z określeniem czasu trwania poszczególnych czynności uczniów
i nauczyciela)1:
6.1. Część wstępna:
− wstępne uporządkowanie pojęciowe,
− sformułowanie problemu,
− umotywowanie uczniów do pracy.
6.2. Część główna:
− przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie i działanie jako drogi uczenia się (im
bardziej zróżnicowane są ćwiczenia i im bardziej wszechstronne jest
oddziaływanie, tym lepsze efekty kształcenia).
6.3. Część końcowa:
− rozwiązanie problemu,
− wspólne podsumowanie zajęć,
− końcowe uznanie dorobku lekcji.
7. Zadanie pracy domowej ściśle powiązanej z wiadomościami i umiejętnościami
ćwiczonymi na lekcji; a także utrwalającej zdobyte wiadomości i umiejętności.
1
Za: Bolesław Niemierko, Kształcenie szkolne. Podręcznik skutecznej dydaktyki,
Warszawa 2007., s. 186.