Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
1. Huraian / Penerangan Berkaitan RPH Kepelbagaian Pelajar ( Pelajar Cemerlang
dan Pelajar Sederhana)
Adalah penting untuk menunjukkan perkaitan antara teori dengan penyediaan pelan
pengajaran. Bagi setiap langkah dalam RPH, wajarlah ada rasional dan justifikasi kenapa
sesuatu itu dilakukan. Teori-teori yang dipelajari dalam kursus lain khasnya psikologi,
sosiologi, kurikulum , pemikiran kritis dan sebagainya WAJAR diintegrasikan bersama
dalam penerangan. Contoh profil pelajar diambil kira semasa merancang aktiviti. Soalan
taksiran pula dijadikan sebagai cara untuk melihat sama ada objektif pada hari itu berjaya
atau tidak dan disemak sendiri oleh pelajar untuk maklumbalas segera.
Profil Kelas
Untuk rancangan pengajaran harian 3 ini, ia melibatkan pelajar-pelajar daripada kelas 4
ERT 2 yang melibatkan kumpulan pelajar-pelajar yang cemerlang dan sederhana dalam
akademik. Kumpulan pelajar-pelajar ini dibezakan dengan latar belakang psikologi yang
melibatkan kebolehan kognitif, kelajuan penerimaan dan gaya belajar. Setiap kelas ERT
adalah lebih baik sekiranya tidak mempunyai lebih daripada 20 orang pelajar kerana
matapelajaran ini banyak melibatkan aktiviti dalam bengkel yang hanya boleh
dikendalikan oleh pelajar dalam bilangan yang kecil supaya senang diawasi oleh guru dan
juga disebabkan peralatan yang terhad.
Tajuk pengajaran dan pembelajaran pada hari itu ialah Bab 3 – Pemilihan dan
penyimpan makanan dan sub topiknya ialah Makanan Segar- Sayur-sayuran. Sesi P&P
ini dijalankan selama 80 minit iaitu dua sesi dimana ia bermula pada jam 8.20 pagi
hingga 9.40 pagi. Tujuan waktu P&P ini dijalankan pada waktu pagi adalah kerana pada
waktu ini, pelajar-pelajar segar dan masih boleh menerima input-input daripada guru
serta mereka juga lebih aktif untuk menjalankan aktiviti dalam kelas jika dibandingkan
dengan waktu tengahari di mana pelajar menjadi penat dan daya penerimaan mereka juga
menjadi rendah terutamanya sekiranya guru itu lebih melakukan pengajaran secara
tradisional dimana guru hanya mengajar dan pelajar hanya duduk mendengar.
2. Dalam tajuk ini sebenarnya pelajar telah didedahkan dan juga telah mempunyai
sedikit pengalaman dalam pengendalian makanan segar semasa mereka menjalani amali
masakan di tingkatan 1 hingga 3 untuk subjek elektif kemahiran hidup- Ekonomi Rumah
Tangga.
Secara keseluruhannya saya ingin pelajar menumpukan pada bahagian klasifikasi,
pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran.
Hasil Pembelajaran
Hasil pembelajaran yang saya ingin pelajar peroleh adalalah dua hasil iaitu yang pertama
ialah:
Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar
Tingakatan 4 ERT1 (A) dapat:
1. menyatakan ( B-aras) kesemua (D) klasifikasi sayur-sayuran
iaitu berdaun, bunga, batang dan pucuk, buah, biji, bebawang, kacang dan akar.
Menyenaraikan diletakkan pada aras pertama Taksonomi Bloom iaitu aras pengetahuan.
Saya mentargetkan kesemua pelajar kelas cemerlang ini dapat menyenaraikan kesemua (8
klasifikasi) sayur-sayuran.
Manakala untuk hasil pembelajaran kedua iaitu:
Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar
Tingakatan 4 ERT1 (A) dapat:
2. menghuraikan (B-aras) 80% (D) ciri-ciri pemilihan dan penyimpanan
sayur-sayuran
Untuk hasil pembelajaran kedua ini, ia lebih kepada aras kefahaman dalam Taksonomi
Bloom. Target saya pula pelajar dapat menghuraikan ciri-ciri penyimpanan dan
pemilihan sayur-sayuran ini sebanyak 80% dengan kefahaman mereka sendiri untuk
menerangkannya. Saya tidak terlalu mentargetkan peratusan yang tinggi kerana tahap
penerimaan dan tahap kognitif pelajar-pelajar kelas ini berlainan kerana berbezanya latar
belakang psikologi.
3. Turutan Aktiviti
Untuk RPH ini, saya menggunakan model Hunter’s Lesson Cycle Design kerana model
ini banyak membantu pelajar untuk mengukuhkan tahap penerimaan mereka untuk subjek
tersebut dengan adanya permodelan, guru menyemak kefahaman murid, guru memantau
dan mengubahsuai sekiranya ada perkara yang perlu dibetulkan, mengadakan praktis
terbimbing dan juga praktis bertempoh yang boleh mengkonkritkan pelajar untuk topik
berkenaaan.
Set Induksi:
Untuk set induksi, proses ini cuma dijalankan secara ringkas iaitu selama 4 minit sahaja
dimana saya menggunakan bahan maujud atau alat fizikal yang pelajar boleh lihat,
sentuh, rasa dan bau iaitu dengan menggunakan tomato dan sayur kangkung dimana
sedikit sebanyak pelajar dapat gambaran mengenai tajuk yang akan guru ajar pada hari
itu. Dalam set induksi, kemahiran berfikir secara secara kritis dan kreatif, pelajar dapat
menjana minda mereka untuk meneka apakah tajuk yang akan diajar oleh guru. Nilai
kerjasama juga diterap dimana 2 daripada 20 orang pelajar memberi kerjasama dengan
meneka secara sukarela pengajaran yang ingin guru ajar pada hari itu.
Maklumkan objektif pembelajaran:
Guru memaklumkan objektif pembelajaran kepada pelajar supaya mereka mendapat
gambaran apakah yang perlu mereka dapat pada akhir pengajaran nanti dan apa
kepentingan menguasai isi pelajaran tersebut.
Input pengajaran:
Untuk menyampaikan input tentang topik yang ingin diajar, guru menggunakan alat
bantu mengajar daripada slaid powerpoint yang telah disediakan guru (Rujuk Lampiran
BBM- 2) untuk memberi penerangan kepada pelajar tentang klasifikasi, pemilihan dan
penyimpanan sayur-sayuran. Guru menggunakan slaid powerpoint yang disediakan oleh
guru keran ia lebih mudah untuk difahami oleh pelajar daripada menggunakan buku teks.
4. Permodelan:
Untuk permodelan guru akan membahagikan pelajar kepada 2 kumpulan mengikut tahap
kognitif mereka iaitu pelajar cemerlang dan pelajar sederhana. Untuk pelajar cemerlang
guru telah menggunakan kaedah Pembelajaran Berdasarkan Masalah (PBL) kepada. PBL
digunakan kerana ia merupakan salah satu alternatif untuk pembelajaran aktif.
Pembelajaran berasaskan masalah merupakan satu kaedah pembelajaran yang
menggunakan masalah sebenar yang relevan serta bermakna sebagai fokus dalam proses
pembelajaran. Ianya didapati sesuai digunakan bukan sahaja dalam meningkatkan
pengetahuan dan kemahiran pelajar tetapi juga mampu menyokong kepada pembangunan
kemahiran generik seperti kemahiran menyelesaikan masalah, kemahiran bekerja dalam
kumpulan dan kemahiran berkomunikasi. Nilai bekerjasama juga dipupuk dalam aktiviti
ini.
Dalam PBL, para pelajar diberikan suatu masalah atau situasi sebenar dan
dikehendaki menyelesaikannya dengan mencari input-input daripada artikel yang
diperoleh daripada surat khabar (Rujuk Lampiran BBM 3).
Pelajar sederhana pula masuk ke kumpulan heterogenous. Guru menjalankan
aktiviti, guru menggunakan kaedah kecerdasan pelbagai iaitu visual kepada pelajar-
pelajar sederhana ini dimana mereka berkebolehan mengesan dan menggambarkan
gambar (Rujuk Lampiran BBM 4) yang diberikan oleh guru serta mengaitkannya dengan
isi pelajaran hari tersebut. Sebab mengapa guru menggunakan kaedah visual ini kerana
pelajar daripada kelas sederhana ini gemar melihat gambar-gambar daripada tulisan yang
berjela-jela dan sukar untuk mereka fahaminya.
Semak Kefahaman Murid:
Guru bertindak sebagai pembimbing atau penggerak kepada penyelesaian yang dilakukan
oleh para pelajar dimana guru menerangkan keperluan untuk melakukan tugasan secara
berkumpulan dengan memberi peluang kepada setiap rakan dalam kumpulan untuk
menyumbang idea. Di sini kemahiran sosial iaitu pelajar menjadi penyokong yang baik
kerana memberi dan menghormati idea rakan-rakan yang lain serta memberi cadangan
yang bernas untuk meyokong idea rakan-rakan.
5. Pelajar pula diminta untuk merekodkan hasil perbincangan daripada apa yang
mereka faham dari gambar yang diberi. Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif iaitu
menjana idea juga dipraktikkan di mana setiap pelajar digalakkan untuk menyumbangkan
idea mereka atau menghasilkan idea yang asli dan bernilai dalam pembentukkan peta
konsep yang kreatif yang berkaitan dengan gambar dan isi pelajaran berkaitan dengan
klasifikasi, pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran. Untuk pelajar sederhana, guru
mengemukakan panduan bahan rangsangan iaitu GO banding beza (Rujuk Lampiran
BBM 5) untuk membantu murid membuat keputusan terbaik dalam aktiviti
Pantau dan ubah suai:
Pada sesi ini guru telah memantau serta membimbing pelajar agar tidak tersasar daripada
objektif pembelajaran dan pembincangan serta memberi panduan kepada pelajar untuk
menyelesaikan masalah dalam aktiviti mereka.
Praktis terbimbing:
Pelajar dari kumpulan cemerlang telah diberikan masa selama 20 minit untuk melakukan
perbincangan dalam kumpulan. Pelajar juga bersama-sama bekerjasama
mengaplikasikan dan mengeluarkan segala apa isi yang berkaitan dengan topik hari
tersebut semua pengetahuan dan kemahiran mereka dalam topik hari tersebut untuk
menyelesaikan masalah daripada artikel yang diberikan oleh guru. Kemudian pelajar
mengekpresikan maklumat yang mereka perolehi dalam bentuk peta minda.
Untuk kumpulan pelajar hetegenous, mereka juga diberikan masa selama 20 minit untuk
menyediakan peta konsep yang kreatif merujuk kepada jadual GO banding beza yang
mereka isikan. Pelajar juga bersama-sama bekerjasama untuk menyediakan peta konsep
yang paling kreatif di atas kertas mahjung yang disediakan oleh guru. Manakala guru
akan terus memantau kedua-dua kumpulan pelajar ini untuk aktiviti adan tugasan yang
diberikan kepada pelajar agar mereka tidak tersasar.
6. Praktis bertempoh:
Untuk praktis bertempoh guru telah meminta pelajar dari kumpulan untuk merumuskan
apa yang telah mereka pelajari dan perolehi daripada pengajaran dan aktiviti yang
dijalankan. Kemudian, guru mengedarkan soalan taksiran dan memberi pelajar 5 minit
untuk menjawab diikuti dengan semakan jawapan yang ditulis di papan putih. Soalan
yang dikemukan adalah soalan kognitif yang ingin menguji tahap kefahaman dan
pengetahuan pelajar mengenai topik yang diajar.
Penutup:
Untuk penutup, guru merumuskan apa yang pelajar belajar pada hari tersebut,
mengatakan nilai yang mereka perolehi secara tidak langsung semasa proses P&P ini
berjalan serta menekankan sekali lagi isi pelajaran yang perlu pelajar kuasai.