Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Öğrenme Araçları
Abdulkadir Karadeniz
Google Search
 Google Inc. tarafından hizmete sunulmuştur.
 Günde 20 bin terabyte'lık veri işlemektedir.
 Kullanıcısı e...
Google Search
Öğrenme aracı olarak,
 Öğrenme sürecine etkisi olan en önemli araçlardan
biridir.
 İnternet üzerinden ulaş...
Wikipedia
 Kullanıcıları tarafından işbirliği içerisinde
hazırlananan web üzerinden erişilebilen wiki*
teknolojisini kull...
Wikipedia
Öğrenme aracı olarak;
 Wikipedia eğitimde özellikle işbirliğine dayalı
öğrenme, proje tabanlı öğrenme ve proble...
Articulate
 Etkileşimli e-öğrenme kurlarının hazırlanmasında kullanılan
önemli yazılımlardan biridir.
 Son dönemde yayın...
iPad ve Uygulamaları
 Apple şirketi tarafından geliştirilen tablet bilgisayar
ve uygulamaları bir çok kullanıcı tarafında...
WebEx
 Eş zamanlı toplantılar için tercih edilmektedir. Bu
doğrultuda öğretim sürecinde eş zamanlı ders
anlatımlarında ku...
Excel
 Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya
da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ...
Glogster EDU
 Glogster EDU interaktif poster hazırlama ve
paylaşma ortamıdır.
 Kullanıcı poster oluşturabileceği gibi ol...
PBWorks
 300.000’in üzerinde eğitim projesine ev sahipliği
yapmış, veli-öğretmen ve öğrenci arasında etkileşim
sağlayan ö...
Zite
 Kişisel öğrenme ortamı olarak ifade edilebilir.
 Mobil teknolojiler için üretilmiş bir yazılımdır.
 Kullanıcının ...
Pearltrees
 Mobil uygulaması da olan ancak bilgisayar
ortamında flash tabanlı çalışan bir araçtır.
 Kullanıcıların kavra...
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Öğrenme Araçları

1 116 vues

Publié le

Bazı öğrenme Araçları...

Publié dans : Formation
 • Login to see the comments

 • Soyez le premier à aimer ceci

Öğrenme Araçları

 1. 1. Öğrenme Araçları Abdulkadir Karadeniz
 2. 2. Google Search  Google Inc. tarafından hizmete sunulmuştur.  Günde 20 bin terabyte'lık veri işlemektedir.  Kullanıcısı en çok olan, en çok tercih edilen arama motorudur.  Kullanıcısı olan ve yayında olan bütün web sayfalarına google search üzerinden erişmek mümkündür.
 3. 3. Google Search Öğrenme aracı olarak,  Öğrenme sürecine etkisi olan en önemli araçlardan biridir.  İnternet üzerinden ulaşılacak bütün verilerin ilk arandığı yerdir.  Sistematik bir bütünlük içerisinde kullanıcıya ihtiyaç duyulan bilgiyi sunar. http://www.google.com/insidesearch/
 4. 4. Wikipedia  Kullanıcıları tarafından işbirliği içerisinde hazırlananan web üzerinden erişilebilen wiki* teknolojisini kullanan bir ansiklopedidir.  Birçok dilde yayın yapmaktadır. Verilerin güvenirliği tartışma konusudur.  Takibinin yapılması olası değildir. Wiki, GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında kullanıcıların yeni sayfa yaratmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına izin veren (olanak sağlayan) bir yazılımdır.
 5. 5. Wikipedia Öğrenme aracı olarak;  Wikipedia eğitimde özellikle işbirliğine dayalı öğrenme, proje tabanlı öğrenme ve probleme dayalı öğrenme gibi yöntemler ile öğrencilerin gruplar halinde belirli bir konu alanına yönelik problemleri çözme becerilerini geliştirmek amacıyla kullanılabilecek etkili bir teknolojidir.  Kullanıcıların sınırsız bilgiye erişimiyle ve zengin metin bağlantılarıyla öğrenme sürecine önemli katkı sağlayan araçlardan biridir.
 6. 6. Articulate  Etkileşimli e-öğrenme kurlarının hazırlanmasında kullanılan önemli yazılımlardan biridir.  Son dönemde yayında olan Storyline sürümü ile son yıllarda tercih edilen programlar arasında üst sıralara çıkmayı başarmıştır.  Öğrenme aracı olarak tercih edilmesinin en önemli özellikleri arasında;  Kolay kullanım  Etkileşim  Esnek değerlendirme  Ekran kaydı  Paylaşım  Geliştirilebilirlik
 7. 7. iPad ve Uygulamaları  Apple şirketi tarafından geliştirilen tablet bilgisayar ve uygulamaları bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.  Her alanda uygulaması bulunan iPad için özel eğitim uygulamaları da geliştirilmektedir.  Öğrenme aracı olarak son yıllarda en çok tercih edilen 100 araç arasında ilk 40 arasında yer almaktadır.  Evernote, Paper, i-Studiez Pro, Wordflex Touch gibi bazı uygulamalar önemli öğrenme araçları arasında gösterilmektedir (http://www.donanimhaber.com/mac-os- x/haberleri/Ogrenciler-icin-one-cikan-7-iPad-uygulamasi.htm).
 8. 8. WebEx  Eş zamanlı toplantılar için tercih edilmektedir. Bu doğrultuda öğretim sürecinde eş zamanlı ders anlatımlarında kullanılmaktadır.  Sesli, Görüntülü ve metin tabanlı iki yönlü iletişim sağlanabilmektedir.  Ücretli bir hizmet sağlayan WebEx, her kullanıcıya dört kişiye kadar ücretsiz toplantı açma yetkisi vermektedir.
 9. 9. Excel  Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm hesaplamaların ve analizlerin yapılmasına olanak tanıyan bir uygulama programıdır.  Excel’de verilerle ilgili;  grafikler çizebilir,  kolay ve hızlı bir şekilde raporlar oluşturulabilir,  özetler hazırlanabilir,  istenilen verilere ulaşabilir,  sıralanabilir,  Çoklu veri dizisi arasında ileri sorgular oluşturulabilir.
 10. 10. Glogster EDU  Glogster EDU interaktif poster hazırlama ve paylaşma ortamıdır.  Kullanıcı poster oluşturabileceği gibi oluşturulmuş posterler arasında ihtiyaç duyduğu bilgilere de ulaşabilir.  Belli bir konu üzerinde oluşturulmuş şekil, video, ses, metin, oyun gibi bileşenlerden meydana gelmesinden dolayı farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin geneline hitap ettiği söylenebilir.  Tasarımları renkli ve canlı olması da dikkat çekiciliği sağlamaktadır. http://kayat.edu.glogster.com/renme-arac-google- search
 11. 11. PBWorks  300.000’in üzerinde eğitim projesine ev sahipliği yapmış, veli-öğretmen ve öğrenci arasında etkileşim sağlayan önemli bir araçtır.  İşbirlikli öğrenme ortamı sağlayan PBWorks birçok önde gelen okul tarafından tercih edilen bir yazılımdır. http://pbworks.com/education
 12. 12. Zite  Kişisel öğrenme ortamı olarak ifade edilebilir.  Mobil teknolojiler için üretilmiş bir yazılımdır.  Kullanıcının ilgi alanına göre belirlediği başlıklar hakkında güncel yayınları tek bir platformda sunan ücretsiz bir uygulamadır. http://www.zite.com/
 13. 13. Pearltrees  Mobil uygulaması da olan ancak bilgisayar ortamında flash tabanlı çalışan bir araçtır.  Kullanıcıların kavram haritaları şeklinde çoklu ortam bileşenlerini birleştirerek ve aralarında ilişkiler kurarak bütün bir yapı oluşturmasını sağlayan web 2.0 aracıdır.  Paylaşım için de kullanılabilen araç bütün paylaşımları inci olarak görmekte ve ilişkili olanları incileri birleştirerek bir ağaç yapısı şeklinde sunmaktadır.

×