Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Histori Shqiptare

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 18 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (20)

Publicité

Similaire à Histori Shqiptare (20)

Histori Shqiptare

 1. 1. Punim nga A rbron dhe Albion Rekaj
 2. 2. prezanton <ul><li>Reportazhin nga SKENDERBEU deri tek PAVARSIA E KOSOVES </li></ul>
 3. 3. prezanton reportazhin Nga SKENDERBEU deri tek PAWARSIA E KOSOWES
 4. 4. Gjergj Kastrioti skenderbeu(1405-1468) <ul><li>Ne kohën kur osmanet kishin pushtuar zotrimet e Kastriotëve,skenderbeu kishte 9 vjet.atë së bashku me vëllezrite tij e morën peng osmanët.fëmijërin dhe rinin e hershme I kaloinë shkollat ushtarake të sulltanit.ai u dallua për mençuri,shkathtësi e trimëri.për meritat e treguara sulltani ia vuri emrin skender dhe ia dha titullin bej.për këtë arsye ai u quajt Skënderbej. </li></ul>
 5. 5. Skenderbeu dhe familja e tij Gjon kastrioti ishte I martuar me vjosavën.vjosava ishte njenga familjet bujare te rrethit te tetovës.ata kishin:5 vajza dhe 4 djem.vajzat quheshin:Mara,Jella,Angjelina,Vlajka dhe Mmica.nga djemët më I madhi ishte Stanishi,epastaj vinin Reposhi,Konstandini,dhe GJergji,më i vogli.
 6. 6. Skenderbeu komandant I pergjithshen I ushtrise shqiptare <ul><li>Skenderbeu organizoi nje ushtri te stervitur.Ajo ishte e gatshme te mbronte atdheun e vet.Nder komandantet me te shquar te ushtrise se skenderbeut njiheshin:Moisi Golemi,Konti Uran,Pal Dukagjini,Gjergj Balsha,Andrea Topia etj. </li></ul>
 7. 7. Gjergj Kastrioti fitimtar I betejave <ul><li>Pas betejes se torviollit u zhvilluanedhe shume luftera dhe beteja ndermjet ushtris shqiptare dhe asaj osmane.ushtria shqiptare udhëhequr nag Skenderbeu dhe komandantet e tij arriten qe ne luften kunder osmaneve te fitojne 24 beteja.keto fitore I dhan lavdi skenderbeut dhe e ben popullinshqiptar shume te njohur. </li></ul>
 8. 8. Idriz seferi (1847-1927) <ul><li>Lindi ne fshatin sefer te karadakut te gjilanit.mori pjese ne kuvendin e ne veprimet luftarake te lidhjes shqiptare te prizerenit dhe teasaj te pejes.ishte nder udhheqsit kryesore te kruengritjes te kosoves me 1910 dhe u shqua per aftesite luftarake.idriz seferi u dallua si nje nder udhheqesit kryesore te kryengritjes te pergjithshme antiosmane ne kosove. </li></ul>
 9. 9. Hasan prishtina (1873-1933) <ul><li>Lindi ne vushtrri ne nje familje me tradita atdhetare.studioi ne stamboll shkencat politiko-juridike.hasan prishtina ishte nje nder personalitetet me te merituara qe shpallen pavarsine e shqiperise.ai ishte minister ne qeverine kombetare te vlores.u vra ne selanik te greqis nga armiqet e popullit shqiptar. </li></ul>
 10. 10. Jorenim de rada (1814-1903) <ul><li>Lindi ne fshatin Maki te Kalabrise ne itali edhe I njohur ne shume fusha te dijes.ishte shkrimtar dhe mesues,themelues i letersisse dhe i kultures arbereshe.Ai botoi gazeten e pare shqipe “L’Albanese d’Italia”(Shqiptari I Italise).jorenim de rada perkrahur lidhjes shqiptare te prizerenit dhe ngriti zerin kunder sopetimit te trojeve shqiptare. </li></ul>
 11. 11. Naum Verqilharxhi(1797-1846) <ul><li>Lindi ne vithkuq te Korqes.ishte njeri nder idealoget e pare te rilindjes kombetare shqiptare.se bashku me familjen e tij mergoi ne ruamni.Naum Verqilharxhi e botoi abetaren e pare ne gjuhen shqipe me 1844. </li></ul>
 12. 12. Zef Jubani (1818-1880) <ul><li>Lindi ne shkoder.ishte veprimtar dhe idealog I shquar I rilindjes kombetare.Zef Jubani shkroi disa vepra letrare me teme nga folklori dhe kultura shqiptare.njihet si perpilues I nje alfabeti te gjuhes shqipe I mbeshtetur ne shkronja latine. </li></ul>
 13. 13. Shqiptaret luftojne per liri dhe shtet te pavarur <ul><li>Dhuna e pushtetit osman ndaj shqiptareve dhe mospranimi I kerkesave te tyre e veshtirson edhe me shume jeten e shqiptareve.per kete arsye ata u ngriten ne lufte kunder pushtuesve osman.ne vitin 1910 ne kosovë ndodhen disa kryengritje.kryengritsit kerkonin qe vendi I tyre te qeverisej nga shqiptaret.udhëheqsit kryesor te kryengritjes ishin:idriz seferi dhe isa boletini. </li></ul>
 14. 14. Ne Vlorë u shpall pavarsia e Shqiperis <ul><li>Perderisa shqiptaretvazhdoninperpjekjet e tyre per tu qliruar nga osmanet ne anen tjeterata rrezikoheshinnag pushtuesit e rinj.shtetet fqinj te shqiptareve kishin shfaqurpretendimet e tyre per te pushtuar tokat shqiptare serbia, mali I zi dhe greqia benin lufte te hapur per te coptuar keto treva.prandaj shqiptare u gjenden ne pozit te veshtire.aty ushpall pavarsia e shqiperise.ata ne anen tjeter duheshin te luftonin kunder osmaneve per tu qliruar e ne tjetren tu mbroheshin nga shtetet fqinj.pavarsin e shqiperis e shpalli ismail qemaili me 28 nentor 1912 ne vlore. </li></ul>
 15. 15. Kush e ka qendisur falmurin e shqiperis <ul><li>Falmurin e shqiperis e ka qendisur marigona e ka qendisur falmurin kombetar te shqiperis ne vitin 28 nentor 1912 kur eshte shpallur pavarsia e shqiperisajo e ka qendisur flamurin me shqiponjen me dy krere te cilin ismail qemaili me atdhetaret e tjer e ngriti ne vlore marigona njihet nje nder femrat e angazhuar ne luften per lirin e popullit ajo ak qen luftarake dhe shum e shum e angazhuar per luften e shqipetareve. </li></ul>
 16. 16. Kur u shpall pavarsia e Kosoves <ul><li>Pavarsia e kosoves u shpall me 17 shkurt 2008 edhe ate e shpalli hashim thaqi dhe te gjithe shqiptaret jane gezu shume per shpalljen e pavarsise se kosoves dhe tash kosova eshte shtet I pavarur dh e sovran dhe deri me tashpavarsin e kosoves e kan njohur 57 shtete . </li></ul>
 17. 18. Fakte dhe ngjarje te rendesishme <ul><li>Elena gjika shkrimtare perparimtare rumune me origjine shqiptare.Motrat Qiriazi pas hapjes se shkolles se vajzave me 1891 ne korçë ishin mesueset dhe edukatoret e para te kesaj shkolle.Marigona qendisi falmurin kombetar te cilin Ismail Qemaili me atdhetaret e tjere ngriti ne Vlore.Ne vitin 1910 ne Kosovë ndodhennje varg kryengritjesh.Njeri nder udhëheqesit e kruengritjes ishte Dëdë Gjo Luli.Udheheqesit kryesore ishin:Hasan Prishtina,Ismail Qemaili,Bajram Curri,Isa Boletini,Idriz Seferi etj. </li></ul>

×