Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
TEMA: “Shëndeti i mirë
dhe funksional është
themel për një jetë të
gjatë”
Pranoi: Mësues Olger
PULA
Punoi:Romina Dapellari...
Shendet i mire nuk nenkupton vetem nje
trup te shendetshem.Per te thene se ne
kemi nje shendet te mire ne duhet te kemi
sh...
 Lenda e EDUKIMIT FIZIK eshte lenda qe kete
vit behet 3here ne jave ne shkollat e
Shqiperise,pra eshte shtuar nje ore pas...
 Sporti në rritjen fizike dhe zhvillimin psikologjik ka një rol
të rëndësishëm. Hulumtimi tregon se sporti mund të bëjë
n...
 Studentët e sporteve të ndryshme kanë kërkesa të ndryshme psikologjike,
duke formuar kështu karakteristikat psikologjike...
 Sportet qe ne preferojme me shume jane:
•Futbolli  ♥
•Atletika
•Volejbolli
•Noti
•Basketbolli
Sporti im
Nqs ka nje arsye pse une “e dashuroj” futbollin,ai je ti. Ka
kohe qe me ka terhqeur futbolli por kete vit me ka...
♥♥♥ S’pyet as per Mesin e RONALDON,i
intereson loja e tij,skuadra e tij ku jep
maksimumin,lojtari me i mire ne
Shqiperi,, ...
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Shëndeti i mirë dhe funksional është themel për një jetë të gjatë”

3 682 vues

Publié le

PROJKET ED.FIZIK

Publié dans : Formation
 • Dating direct: ❤❤❤ http://bit.ly/2u6xbL5 ❤❤❤
     Répondre 
  Voulez-vous vraiment ?  Oui  Non
  Votre message apparaîtra ici
 • Soyez le premier à aimer ceci

Shëndeti i mirë dhe funksional është themel për një jetë të gjatë”

 1. 1. TEMA: “Shëndeti i mirë dhe funksional është themel për një jetë të gjatë” Pranoi: Mësues Olger PULA Punoi:Romina Dapellari Klasa:VIII b
 2. 2. Shendet i mire nuk nenkupton vetem nje trup te shendetshem.Per te thene se ne kemi nje shendet te mire ne duhet te kemi shume cilesi si: •te kemi nje trup ne forme •te merremi me aktivitete te ndryshme etj. Shume nga ne me shendet te mire kuptojne vetem mos semurjen,por jo te kemi nje shendet te mire nuk do te thote vetem qe te mos semuremi!
 3. 3.  Lenda e EDUKIMIT FIZIK eshte lenda qe kete vit behet 3here ne jave ne shkollat e Shqiperise,pra eshte shtuar nje ore pasi me pare behej 2 ore ne jave. U be ky shtimi i lesndes se Edukimit Fizik sepse jane hasur disa probleme me femijet e moshave te ndryshme,ndaj dhe kjo lende kete vit behet 3 ore ne jave.Kjo lende aplikon disa ushtrime fizike per nxenesit,si:vrap,lojera me top etj.
 4. 4.  Sporti në rritjen fizike dhe zhvillimin psikologjik ka një rol të rëndësishëm. Hulumtimi tregon se sporti mund të bëjë në një periudhë relativisht të shkurtër kohe për të marrë të personalizuar, trajnimin dhe zhvillimin. Sporte të ndryshme ndryshojnë ndikim mbi njerëzit, të tilla si në luftën kolektive kundër projektit, nxënësit punojnë së bashku për të mirëkuptimit të ndërsjellë heshtur me vullnetin e pamposhtur e karakterit për t'u zhvilluar ; projekt tepër të vështirë dhe emocionuese për të ndihmuar në zhvillimin e aftësive të nxënësve kurajoz, vendimtare dhe i pathyeshëm tipare të personalitetit ; nëpërmjet konkurrencës intensive, studentët mund të kontrollojnë emocionet e tyre dhe vullnetin e aftësinë për të ushtruar zhvillimin intelektual dhe moral. PE mësuesit duhet t'i kushtojnë vëmendje të studentëve për të zotëruar aftësitë motorike duke promovuar cilësinë korresponduese e saj të zhvillimit psikologjik.
 5. 5.  Studentët e sporteve të ndryshme kanë kërkesa të ndryshme psikologjike, duke formuar kështu karakteristikat psikologjike të çdo sporte të caktuara, të tilla si psikologjike atletikë, gjimnastikë mendore, psikologji sportive, duke notuar lojë psikologjike, mendore dhe kështu me radhë.Me sportive mësimdhënies dhe niveli i trajnimit, duke formuar një cilësitë sportive të veçanta psikologjike si atletikë në "kuptimin e distancës", not në "kuptimin e ujit," gjimnastike në "ritëm" dhe kështu me radhë. Në sportive praktikës mësimore, nxënësit duhet të i kushtoj vëmendje të dallimeve individuale ekzistojnë, kryesisht :Dallimet fiziologjike dhe psikologjike, të tilla si organ është e ndryshme në nivele të ndryshme të shëndetit, studentët fizike normale dhe anormale psikologji reflektojnë me një diferencë të konsiderueshme.Dallimet dhe Mosha psikologjike, moshave të ndryshme të interesit të nxënësve në sport,, motivimi qëndrim, mënyrën dhe shtrirjen e pjesëmarrjes së ishin të ndryshme.Dallime gjinore Psikologjike studentët e ndryshme gjinore për të marrë pjesë në sporte qëndrimet, vlerat, dhe në zgjedhjen e sportit, ka dallime.Dallimet individuale psikologjike në diferencat e nxënësve në temperamentin dhe nerva mund të ndikojnë në llojin e interesit në këtë projekt, si dhe në sportet e dallimeve do cilësisë. Pe mësuesit nuk duhet të bazohet vetëm në sport specifike karakteristikave psikologjike, por edhe banalitet studenti psikologjike dhe organizimi i mësimdhënies individualiteti shkencore, individualizuar, të nxitur zhvillimin fizik dhe mendor të nxënësve.
 6. 6.  Sportet qe ne preferojme me shume jane: •Futbolli  ♥ •Atletika •Volejbolli •Noti •Basketbolli
 7. 7. Sporti im Nqs ka nje arsye pse une “e dashuroj” futbollin,ai je ti. Ka kohe qe me ka terhqeur futbolli por kete vit me ka bere tifoze akoma me te cmendur te skuardres sime,SKENDERBEUT,dhe kjo fale teje! S’jam ndiere ndonjehere kurre ne jeten time kaq konfuze ne ndeshjet e ekipit tim!Me pelqen loja jote,menyra qe ti praktikon dhe sidomos kur provokon lojtare te ndryshem,ndaj dhe ti je idhulli im!!! Nje arsye tjeter pse jam fanse e cmendur jotja eshte se dhe une njesoj si ti gjuaj me te majten,luaj si sulmuese ose mesfushore… Je me I miri!!!!!
 8. 8. ♥♥♥ S’pyet as per Mesin e RONALDON,i intereson loja e tij,skuadra e tij ku jep maksimumin,lojtari me i mire ne Shqiperi,, “acaruesi”, “shkurtabiqi i SKENDERBEUT” shkurt idhulli im,,me i miri BERNARD BERISHAAAA ♥♥♥

×