SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  7
Télécharger pour lire hors ligne
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI
prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine
1. Autor: Anna Wołoszyn
2. Grupa docelowa: klasa 1 Gimnazjum
3. Liczba godzin: 2
4. Temat zajęć: Symetria względem prostej i względem punktu
5. Cele zajęć:
- Kształcenie umiejętności określania i formułowania własności figur i punktów symetrycznych
względem prostej i punktu - symetria osiowa i środkowa, rozwijanie wyobraźni i aktywności
matematycznej,
- Uczeń wykreśla punkty i figury symetryczne względem prostej i względem punktu wykonując
rysunki w programie Geogebra, potrafi rozwiązywać zadania z zastosowaniem symetrii
osiowej i środkowej
- Wykorzystanie komputera jako narzędzia poznawczego,
6. Metody i techniki pracy:
pogadanka, burz mózgów, praca z komputerem, platformą edukacyjną, programem Geogebra,
7. Materiały dydaktyczne: kartki, szpilki, serwetka, program Geogebra, platforma edukacyjny
z apletami tworzonymi w programie Geogebra
8. Literatura: „Geogebra: wprowadzenie innowacji edukacyjnej” – Pod redakcją Katarzyny
Winkowskiej-Nowak, „Matematyka z plusem 1” – pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej
9. Przebieg zajęć:
ETAP 1 – czynności organizacyjne
Uczniowie przygotowują stanowisko pracy, włączają komputery logują się na platformę
edukacyjną. Pobierają pliki, które będą wykorzystywać podczas lekcji.
ETAP 1 – wprowadzenie do tematu
Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki i szpilki - mają złożyć kartkę, a następnie przebić ją
szpilką w dowolnym miejscu.
Pogadanka na temat symetrii – powtórzenie
Linia kartki jest modelem prostej k, a otwory po szpilce modelami odpowiednio punktów A i B.
Co możemy powiedzieć o wzajemnym położeniu odcinka AB i prostej k oraz o odległościach
punktów A i B od prostej k ?
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Wniosek:
Punkt B jest symetryczny do punktu A względem prostej k, gdy:
 Odcinek AB jest prostopadły do prostej k,
 Punkty A i B leżą po przeciwnych stronach prostej k.
 Odległości punktów A i B od prostej k są równe.
Nauczyciel prezentuje aplet 1 wykonany w programie
Geogebra dot. symetrii figur względem prostej k (rysunek 1)
1. Za pomocą myszki nauczyciel zmienia położenie punktu A,
zmieniając w ten sposób odległość tego punktu od prostej k.
Uczniowie obserwują, jak zmienia się równocześnie położenie
punktu A'. Co możecie powiedzieć o tych odległościach?
2. Identycznie postępuje z punktami: B, C, D Jak zmieniają się
położenia punktów: B', C', D'.
3. Za pomocą myszki zmienia położenie prostej k względem
figury ABCD.
4. Co możecie powiedzieć o położeniu figur ABCD i A'B'C'D'
względem prostej k?
Wniosek:
Prosta k dla punktów A i A’ jest ich symetralną. Może zdarzyć się, że punkt A pokryje się z A’,
stanie się tak, gdy punkt A znajdzie się na prostej k. Punkty A i A’ nie mogą się nigdy znaleźć po
tej samej stronie prostej k
Nauczyciel prezentuje serwetkę (rozumek 2). We wzorze
serwetki widać pewną symetrię, choć nie istnieje żadna prosta,
względem której obie części wzoru byłyby symetryczne.
Co możemy powiedzieć o wzajemnym położeniu figur
przedstawionych na serwetce?
Uczniowie:
Jeżeli połączmy odcinkami niektóre odpowiadające sobie punkty
np. szypułki jabłek i szypułki gruszek, to dorysowane odcinki
przetną się jednym punkcie.
Wniosek:
Figury na serwetce są symetryczne do siebie względem punktu
Nauczyciel prezentuje aplet 2 wykonany
w programie Geogebra dot. symetrii figur
względem prostej (rysunek 3) Za pomocą
myszki nauczyciel zmienia poleżenie
wierzchołków trójkąta ABC oraz punktu D.
Uczniowie obserwują, jak zmienia się
równocześnie położenie punktów
odpowiednich A’, B’, C'. Co możecie
powiedzieć o tych odległościach?
Wniosek:
Punkty A i A’ są symetryczne do siebie
względem punktu D, punkt D jest środkiem
odcinka AA’.
Rysunek 2
Rysunek 3
Rysunek 1
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
ETAP 3 – realizacja tematu, rozwiązywanie zadań utrwalających
Nauczyciel przypomina jak w programie Geogebra umieszcza się punkty symetryczne względem
prostej, a jak punkty symetryczne względem punktu
Uczniowie otwierają pliki z zdaniami przygotowanymi przez nauczyciela w programie Geogebra.
Wykonują zadnia, a następnie umieszczają na platformie edukacyjnej pliki z rozwiązaniami.
Nauczyciel analizuje wykonane zadnia, przyznaj punkty oraz oceny.
Punktacja: celujący za 100% wykonanych zadań, bdb za 90%, db - 75%, dst. - 50%, dp - 30%
Zadnie 1 (1 pkt.)
Zaznacz na rysunku punkty symetryczne do A, B, C i D względem prostej a.
Nazwij je odpowiednio A', B', C' i D'
Zadanie Rozwiązanie
Symetria względem prostej:
Wybierz punkt (obiekt) do odbicia
następnie prostą (oś odbicia)
Symetria względem punktu:
Wybierz punkt (obiekt) do odbicia
następnie środek symetrii (punkt)
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zadnie 2 (1 pkt.)
Narysuj figurę symetryczną do danej względem prostej a
Zadanie Rozwiązanie
Zadnie 3 (4 pkt.)
Korzystając z zadania 2 umieść zrzuty ekranowe figur symetrycznych względem prostej a:
a) Nieprzecinającej trójkąta
b) Zawierającej jeden z boków trójkąta
c) Przechodzącej przez jeden z wierzchołków
d) Przecinającej dwa boki trójkąta
Rozwiązanie
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zad 4 (4 pkt.)
Narysuj okrąg i trójkąt o wierzchołkach
lezących na tym okręgu. Zaznacz na okręgu
dowolny punkt P, który nie jest wierzchołkiem
trójkąta. Znajdź odbicia symetryczne punktu P
względem prostych zawierających boki
trójkąta. Sprawdź czy otrzymane punkty leżą
na jeden prostej.
Umieść w tym pliku zrzut ekranowy
wykonanego zadania.
Rozwiązanie
Zadanie 5 (1 pkt.)
Znajdź punkty symetryczne do punktów A, B, C, D względem punktu S
Nazwij je odpowiednio A', B', C', i D'
Zadanie Rozwiązanie
Zadanie 6 (1 pkt.)
Narysuj trójkąt symetryczny do trójkąta ABC względem punku S
Zadanie Rozwiązanie
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zadanie 7 (3 pkt.)
Korzystając z zadania 6 skonstruuj trójkąt symetryczny do trójkąta ABC względem:
a) Jednego z wierzchołków
b) Środka jednego z boków
c) Punktu leżącego wewnątrz trójkąta
Umieść w tym pliku zrzuty ekranowe wykonanych zadań.
Rozwiązanie
Zadanie 8 (2 pkt.)
Narysuj trójkąt , którego wierzchołkami są punkty symetryczne do punktu P względem wierzchołków
trójkąta ABC. Ilu krotnie powiększy się pole powstałego trójkąta A’B’C’ ?
Zadanie Rozwiązanie
Pole trójkąta A’B’C’ zwiększy się 4 razy.
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zadanie 9* dodatkowe (2 pkt.)
Dane są trzy punkty nieleżące na jeden prostej. Przez punkty te poprowadź trzy proste równoległe
w taki sposób, aby odległość między sąsiednimi prostymi była taka sama. Opisz konstrukcję.
Zadanie Rozwiązanie
Punkty A' i B' to obrazy punktów odpowiednich A i B w symetrii względem C.
Szukanymi prostymi są proste AB', A'B oraz prosta przechodząca przez środki odcinków AB i A'B'
ETAP 4 – podsumowanie
Nauczyciel na tablicy interaktywnej przedstawia i omawia wraz z uczniami rozwiązane zadnia.
Wstawia oceny dla uczniów, którzy wykonali zadania.
10. Spostrzeżenia po realizacja:
Dla niektórych nauka matematyki jest łatwa i przyjemna, dla innych, niestety, wiąże się z ogromnym
wysiłkiem, żmudnym wykonywaniem obliczeń, konstrukcji. Scenariusz tych lekcji przygotowany jest
zarówno dla tej pierwsze, jak i drugiej grupy; dla uczniów uzdolnionych matematycznie, jak i dla tych,
którym nauka tego przedmiotu przychodzi z trudem. GeoGebra to bezpłatne oprogramowanie
wspomagające nauczanie matematyki. Praca na lekcji z komputerem 1:1 sprawia, że uczniowie są
zaabsorbowani wykonywanymi zadaniami, a co za tym idzie, wzrasta skuteczność nauki.
Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich.
Czytelny podpis Anna Wołoszyn

Contenu connexe

Plus de Anna Wołoszyn

Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieAnna Wołoszyn
 
Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?Anna Wołoszyn
 
Bryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjnyBryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjnyAnna Wołoszyn
 
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieAnna Wołoszyn
 
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.Anna Wołoszyn
 
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnymAnna Wołoszyn
 
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie Anna Wołoszyn
 
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.Anna Wołoszyn
 
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015Anna Wołoszyn
 
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
"Uczen online" - koło matematyczne ŻmigródAnna Wołoszyn
 
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Anna Wołoszyn
 
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w ŻmigrodzieZłota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w ŻmigrodzieAnna Wołoszyn
 

Plus de Anna Wołoszyn (20)

Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
 
Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?
 
Złota Księga 2017
Złota Księga 2017Złota Księga 2017
Złota Księga 2017
 
Bryły Platońskie
Bryły PlatońskieBryły Platońskie
Bryły Platońskie
 
Zagadki matematyczne
Zagadki matematyczneZagadki matematyczne
Zagadki matematyczne
 
Złota Księga 2016
Złota Księga 2016Złota Księga 2016
Złota Księga 2016
 
Bryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjnyBryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjny
 
Bryły wokół nas
Bryły wokół nasBryły wokół nas
Bryły wokół nas
 
Bryły wokół nas
Bryły wokół nas Bryły wokół nas
Bryły wokół nas
 
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
 
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w  zadaniach.
Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.
 
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
 
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
 
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
 
Złota Księga 2015
Złota Księga 2015Złota Księga 2015
Złota Księga 2015
 
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
 
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
 
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
 
Urodziny liczby Pi
Urodziny liczby PiUrodziny liczby Pi
Urodziny liczby Pi
 
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w ŻmigrodzieZłota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
Złota Księga 2013/2014 Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie
 

Symetria względem prostej i względem punktu

  • 1. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Anna Wołoszyn 2. Grupa docelowa: klasa 1 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 2 4. Temat zajęć: Symetria względem prostej i względem punktu 5. Cele zajęć: - Kształcenie umiejętności określania i formułowania własności figur i punktów symetrycznych względem prostej i punktu - symetria osiowa i środkowa, rozwijanie wyobraźni i aktywności matematycznej, - Uczeń wykreśla punkty i figury symetryczne względem prostej i względem punktu wykonując rysunki w programie Geogebra, potrafi rozwiązywać zadania z zastosowaniem symetrii osiowej i środkowej - Wykorzystanie komputera jako narzędzia poznawczego, 6. Metody i techniki pracy: pogadanka, burz mózgów, praca z komputerem, platformą edukacyjną, programem Geogebra, 7. Materiały dydaktyczne: kartki, szpilki, serwetka, program Geogebra, platforma edukacyjny z apletami tworzonymi w programie Geogebra 8. Literatura: „Geogebra: wprowadzenie innowacji edukacyjnej” – Pod redakcją Katarzyny Winkowskiej-Nowak, „Matematyka z plusem 1” – pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej 9. Przebieg zajęć: ETAP 1 – czynności organizacyjne Uczniowie przygotowują stanowisko pracy, włączają komputery logują się na platformę edukacyjną. Pobierają pliki, które będą wykorzystywać podczas lekcji. ETAP 1 – wprowadzenie do tematu Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki i szpilki - mają złożyć kartkę, a następnie przebić ją szpilką w dowolnym miejscu. Pogadanka na temat symetrii – powtórzenie Linia kartki jest modelem prostej k, a otwory po szpilce modelami odpowiednio punktów A i B. Co możemy powiedzieć o wzajemnym położeniu odcinka AB i prostej k oraz o odległościach punktów A i B od prostej k ?
  • 2. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Wniosek: Punkt B jest symetryczny do punktu A względem prostej k, gdy:  Odcinek AB jest prostopadły do prostej k,  Punkty A i B leżą po przeciwnych stronach prostej k.  Odległości punktów A i B od prostej k są równe. Nauczyciel prezentuje aplet 1 wykonany w programie Geogebra dot. symetrii figur względem prostej k (rysunek 1) 1. Za pomocą myszki nauczyciel zmienia położenie punktu A, zmieniając w ten sposób odległość tego punktu od prostej k. Uczniowie obserwują, jak zmienia się równocześnie położenie punktu A'. Co możecie powiedzieć o tych odległościach? 2. Identycznie postępuje z punktami: B, C, D Jak zmieniają się położenia punktów: B', C', D'. 3. Za pomocą myszki zmienia położenie prostej k względem figury ABCD. 4. Co możecie powiedzieć o położeniu figur ABCD i A'B'C'D' względem prostej k? Wniosek: Prosta k dla punktów A i A’ jest ich symetralną. Może zdarzyć się, że punkt A pokryje się z A’, stanie się tak, gdy punkt A znajdzie się na prostej k. Punkty A i A’ nie mogą się nigdy znaleźć po tej samej stronie prostej k Nauczyciel prezentuje serwetkę (rozumek 2). We wzorze serwetki widać pewną symetrię, choć nie istnieje żadna prosta, względem której obie części wzoru byłyby symetryczne. Co możemy powiedzieć o wzajemnym położeniu figur przedstawionych na serwetce? Uczniowie: Jeżeli połączmy odcinkami niektóre odpowiadające sobie punkty np. szypułki jabłek i szypułki gruszek, to dorysowane odcinki przetną się jednym punkcie. Wniosek: Figury na serwetce są symetryczne do siebie względem punktu Nauczyciel prezentuje aplet 2 wykonany w programie Geogebra dot. symetrii figur względem prostej (rysunek 3) Za pomocą myszki nauczyciel zmienia poleżenie wierzchołków trójkąta ABC oraz punktu D. Uczniowie obserwują, jak zmienia się równocześnie położenie punktów odpowiednich A’, B’, C'. Co możecie powiedzieć o tych odległościach? Wniosek: Punkty A i A’ są symetryczne do siebie względem punktu D, punkt D jest środkiem odcinka AA’. Rysunek 2 Rysunek 3 Rysunek 1
  • 3. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań ETAP 3 – realizacja tematu, rozwiązywanie zadań utrwalających Nauczyciel przypomina jak w programie Geogebra umieszcza się punkty symetryczne względem prostej, a jak punkty symetryczne względem punktu Uczniowie otwierają pliki z zdaniami przygotowanymi przez nauczyciela w programie Geogebra. Wykonują zadnia, a następnie umieszczają na platformie edukacyjnej pliki z rozwiązaniami. Nauczyciel analizuje wykonane zadnia, przyznaj punkty oraz oceny. Punktacja: celujący za 100% wykonanych zadań, bdb za 90%, db - 75%, dst. - 50%, dp - 30% Zadnie 1 (1 pkt.) Zaznacz na rysunku punkty symetryczne do A, B, C i D względem prostej a. Nazwij je odpowiednio A', B', C' i D' Zadanie Rozwiązanie Symetria względem prostej: Wybierz punkt (obiekt) do odbicia następnie prostą (oś odbicia) Symetria względem punktu: Wybierz punkt (obiekt) do odbicia następnie środek symetrii (punkt)
  • 4. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zadnie 2 (1 pkt.) Narysuj figurę symetryczną do danej względem prostej a Zadanie Rozwiązanie Zadnie 3 (4 pkt.) Korzystając z zadania 2 umieść zrzuty ekranowe figur symetrycznych względem prostej a: a) Nieprzecinającej trójkąta b) Zawierającej jeden z boków trójkąta c) Przechodzącej przez jeden z wierzchołków d) Przecinającej dwa boki trójkąta Rozwiązanie
  • 5. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zad 4 (4 pkt.) Narysuj okrąg i trójkąt o wierzchołkach lezących na tym okręgu. Zaznacz na okręgu dowolny punkt P, który nie jest wierzchołkiem trójkąta. Znajdź odbicia symetryczne punktu P względem prostych zawierających boki trójkąta. Sprawdź czy otrzymane punkty leżą na jeden prostej. Umieść w tym pliku zrzut ekranowy wykonanego zadania. Rozwiązanie Zadanie 5 (1 pkt.) Znajdź punkty symetryczne do punktów A, B, C, D względem punktu S Nazwij je odpowiednio A', B', C', i D' Zadanie Rozwiązanie Zadanie 6 (1 pkt.) Narysuj trójkąt symetryczny do trójkąta ABC względem punku S Zadanie Rozwiązanie
  • 6. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zadanie 7 (3 pkt.) Korzystając z zadania 6 skonstruuj trójkąt symetryczny do trójkąta ABC względem: a) Jednego z wierzchołków b) Środka jednego z boków c) Punktu leżącego wewnątrz trójkąta Umieść w tym pliku zrzuty ekranowe wykonanych zadań. Rozwiązanie Zadanie 8 (2 pkt.) Narysuj trójkąt , którego wierzchołkami są punkty symetryczne do punktu P względem wierzchołków trójkąta ABC. Ilu krotnie powiększy się pole powstałego trójkąta A’B’C’ ? Zadanie Rozwiązanie Pole trójkąta A’B’C’ zwiększy się 4 razy.
  • 7. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zadanie 9* dodatkowe (2 pkt.) Dane są trzy punkty nieleżące na jeden prostej. Przez punkty te poprowadź trzy proste równoległe w taki sposób, aby odległość między sąsiednimi prostymi była taka sama. Opisz konstrukcję. Zadanie Rozwiązanie Punkty A' i B' to obrazy punktów odpowiednich A i B w symetrii względem C. Szukanymi prostymi są proste AB', A'B oraz prosta przechodząca przez środki odcinków AB i A'B' ETAP 4 – podsumowanie Nauczyciel na tablicy interaktywnej przedstawia i omawia wraz z uczniami rozwiązane zadnia. Wstawia oceny dla uczniów, którzy wykonali zadania. 10. Spostrzeżenia po realizacja: Dla niektórych nauka matematyki jest łatwa i przyjemna, dla innych, niestety, wiąże się z ogromnym wysiłkiem, żmudnym wykonywaniem obliczeń, konstrukcji. Scenariusz tych lekcji przygotowany jest zarówno dla tej pierwsze, jak i drugiej grupy; dla uczniów uzdolnionych matematycznie, jak i dla tych, którym nauka tego przedmiotu przychodzi z trudem. GeoGebra to bezpłatne oprogramowanie wspomagające nauczanie matematyki. Praca na lekcji z komputerem 1:1 sprawia, że uczniowie są zaabsorbowani wykonywanymi zadaniami, a co za tym idzie, wzrasta skuteczność nauki. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis Anna Wołoszyn