1. PREPAREM UNA SORTIDA
Sortida a la masia de Can Déu (Sabadell)
TÍTOL DE LA UNITAT DIDÀCTICA: “Circuit pel món rural”.
CURS: Tercer curs de Primària.
MATÈRIA: Coneixement del Medi Social.
CARACTERÍSTIQUES DEL CONTEXT DEL GRUP-CLASSE: Aquesta sortida està
preparada per a nens de 8-9 anys de l’escola Immaculada Vedruna (privada
concertada), del barri Clot-Sagrada Família de Barcelona. La classe és de 26 nens i
nenes. Són nens que acostumen a sortir poc de la ciutat, es mostren molt
interessats en les activitats del barri i en general els caps de setmana els passen a
Barcelona. Les famílies són de classe mitja i els pares es dediquen principalment a
feines del sector terciari. Només hi ha dues nenes que tenen certa relació amb el
treball al camp: l’una, perquè els seus pares tenen una masia i terres a Solsona i
l’altra perquè viu a Sant Celoni i té un hort. És un grup molt participatiu i que es
motiva de seguida. Els agrada molt sortir de l’escola i la seva actitud és molt
correcta.
OBJECTIUS DIDÀCTICS:
• Aprendre com viuen els pagesos i quins canvis han sofert les seves
condicions de vida amb el pas del temps.
• Conèixer quines són les principals feines del conreu.
• Estudiar la modernització i mecanització del camp.
• Conèixer les diferències entre els conreus de secà i els de regadiu.
• Reconèixer la relació entre la nostra alimentació i el conreu. Saber quina
part de la planta ens mengem.
2. GUIÓ DE CONTINGUTS I RELACIONS AMB EL PROJECTE CURRICULAR
Aquesta sortida està inclosa dins les activitats d’aprenentatge del tema 5 de Medi
Social: “El treball al camp”.
CONTINGUTS RELACIONS AMB EL PROJECTE CURRICULAR DE
DE LA SORTIDA L’ÀREA
FETS I PROCEDIMENTS ACTITUDS,
CONCEPTES NORMES I
VALORS
1. L’espai i les - La vida a la - Descobriment de les - Cura i respecte
condicions de vida masia. condicions de vida per l’entorn
al món rural. dels pagesos. natural.
- Visualització d’una
masia i objectes de la
vida quotidiana.
2. Les eines del - Les feines del - Observació de - Interès en el
camp. camp. les eines que coneixement de
- Nom de les empraven per tradicions.
eines i les feines conrear la
del camp. terra.
La modernització - Comparació
i mecanització del amb les
camp. màquines
actuals.
3. Conreus de secà - L’agricultura. - Observació dels - Passeig correcte
i regadiu. - Els productes diferents tipus de per mig dels
de la terra. conreu. camps de conreu.
4. Els productes de - Què és un hort. - Manipulació i - Cura de les
l’hort. - Les hortalisses i observació de plantes.
els fruits. diferents productes
de l’hort.
- Descobriment de les
parts de les plantes
que són comestibles.
5. El conreu de la - L’agricultura. - Execució del procés - Reflexió sobre la
terra. -Les feines del de conreu. importància de
conreu. Experimentació de la l’agricultura la
diferència entre societat.
sembrar i plantar. - Utilització
- Utilització de les correcta de les
eines per a treballar diferents eines.
l’hort. - Adquisició
d’hàbits de
responsabilitat.
6. L’agricultura - L’agricultura - Descobriment de - Importància de
ecològica. ecològica. l’origen de l’adob l’agricultura
- Els adobs natural. ecològica per a la
naturals. - Utilització de fems nostra salut i per
-Diferència entre per adobar la terra. a la sostenibilitat
adob natural i del planeta.
producte químic.
3. ACTIVITATS DE LA FASE INICIAL ( A L’AULA)
Aquesta sortida és d’experimentació, tot i que la part de la vida a la masia i el
treball sobre el que ens mengem de les plantes serà vivencial, sense prèvia
explicació a classe, només els comentaris de coneixements previs.
Activitat 1: Presentació.
Funció didàctica: Efectuar una petita introducció al tema, situant-lo en un marc
general conegut i realitzant una presentació global de la unitat.
Descripció: Presentació del tema del llibre (El treball al camp). Relacionar-lo
mitjançant la deducció amb els temes ja treballats: el paisatge i el poble.
Materials:
• Llibre de text.
Activitat 2: Què en sé.
Funció didàctica: Determinar i avaluar els coneixements i pre-conceptes que
tenen els alumnes sobre els continguts d’aprenentatge.
Descripció: Fer preguntes per iniciar una conversa. Qui va al camp? Sabeu com és
el paisatge? Què hi veiem? Com hi deu viure la gent? A què es deu dedicar? Com
són les cases? Sabeu què és l’agricultura? I la ramaderia? Què és un hort? Quins
productes s’hi cultiven?...
Posteriorment fan una fitxa anomenada “Què en sé”.
Materials:
• Llibre de text.
• Fitxa què en sé ( poso l’esquema)
QUÈ EN SÉ. EL MÓN RURAL INICI FINAL
1. Quina diferència hi ha entre el paisatge del camp i el de la ciutat.
2. Què és una masia.
3. Com viuen els pagesos.
4. Què és l’agricultura.
5. Què és un hort.
6. Quins productes es cultiven a un hort.
7. Què vol dir secà i regadiu.
8. Com es conrea la terra.
9. Quines eines fan servir els pagesos.
10. Què és l’agricultura ecològica.
D’aquesta fitxa pinten l’inici i la guarden. Pinten verd si ho saben, groc si ho saben
una mica i vermell si no ho saben.
Activitat 3: Què mengem.
Funció didàctica: Connectar l’objecte d’estudi amb els interessos i motivacions
dels alumnes. Establir relacions amb la vida quotidiana.
Descripció: A la classe tenim penjat el menú del mes del menjador. Fem una
fotocòpia ampliada i anem descobrint quins dels plats que mengem estan fets amb
productes del camp. Busquem verdures, fruites, hortalisses. Els classifiquem segons
4. la part que ens mengem. Tot això ho anem fent de manera oral entre tots i ho
anem apuntant en un full din A3.
Materials:
• Menú de l’escola.
• Full din A3 i retoladors.
Activitat 4: Com obtenim els aliments. Els conreus i les feines del camp.
Funció didàctica: Situar el tema d’estudi compartint els objectius d’aprenentatge.
Descripció: Els alumnes porten a classe productes de conreu. Fem una petita
exposició.
També demanem als alumnes que busquin informació sobre les feines dels
pagesos, com llaurar, sembrar, regar i adobar, i recol·lectar, i que vegin per a què
serveix cadascuna i quines eines, màquines o instruments fan servir,
fonamentalment. Fer una exposició oral de la informació que han trobat.
Materials:
• Productes de conreu.
• Llibres o altres informacions que portin els alumnes.
Activitat 5: La importància de menjar bé
Funció didàctica: Reflexionar per arribar a definir un problema o pregunta que
haguem de resoldre durant la sortida.
Descripció: Anem als ordinadors i ens connectem a la pàgina “5aldia”. Després de
reflexionar sobre la importància del consum de fruita i verdura, els pregunto sobre
l’agricultura ecològica. “Sabeu què és això?” Segons el que responguin podem anar
a la web de “biocultura” o alguna altra que parli sobre el tema.
Materials: Ordinadors.
Activitat 6: Agricultura ecològica. Sí o no?
Funció didàctica: Identificar i definir el problema o pregunta a la qual es vol
respondre.
Descripció: Ja a classe fem una assemblea i donem les nostres opinions. El
resultat final és el següent problema: “ COM ACONSEGUIM UN PRODUCTE 100%
ECOLÒGIC? PER QUÈ NO TOTA L’AGRICULTURA ÉS ECOLÒGICA?” Plantegem una
hipòtesi a partir de les respostes de tots: Hem d’ utilitzar adobs naturals i no fer
servir insecticides ni pesticides. És molt difícil perquè hi ha molta gent per
alimentar-se i ara hi ha molta química.
5. Activitat 7: Preparem una enquesta.
Funció didàctica: Organització del treball per obtenir informació i dades. Aplicació
de tècniques de recerca.
Descripció: Els explico en què consistirà la sortida, quines activitats farem
(veurem una masia per dins, visitarem el petit museu d’eines del camp, plantarem
un rave, visitarem un hort i farem de pagesos ). Per grups de quatre han de
preparar unes preguntes per fer-li al monitor que ens guiarà durant la sortida. Ell
ens explicarà coses i ens dirà què hem de fer, però nosaltres hem d’explicar-li què
volem saber. Cada grup prepara preguntes sobre un tema. Cada classe és diferent i
és difícil definir quines preguntes concretes sortiran, però es dividiran en sis temes
(hi haurà sis grups), que són els sis blocs de continguts de la sortida, però
orientades les preguntes cap a la resolució i comprovació de la nostra hipòtesi:
1. L’espai i les condicions de vida al món rural: Com vivien els pagesos
abans i quines diferències hi ha amb l’actualitat, són iguals les masies ara i
abans, quins tipus de masia hi ha, quanta gent viu encara del treball al
camp, qui treballa al camp viu en masies o només hi va a treballar, on hi ha
més masies (costa, plana, muntanya )...
2. Les eines del camp: Quines eines utilitzaven abans i què es fa servir ara,
encara s’utilitzen eines antigues , quanta gent es necessita ara per conrear
el camp, i abans, què és més fàcil de fer servir, quant temps dedicaven
abans a treballar i ara amb les màquines...
3. Conreus de secà i de regadiu: Què vol dir cada cosa, quins productes es
conreen en ambdós tipus, quant terreny es necessita per cada conreu, què
és més freqüent trobar a Catalunya, en què consisteix la dieta
mediterrània...
4. Els productes de l’hort: Què és un hort, quina part de les plantes ens
mengem, per què hi ha productes, com per exemple tomàquets, que són
més grossos que altres o brillen més, podem menjar els productes
directament de l’hort, per què els venen en capses, com és que hi ha
botigues més grans que altres, com es fa per regar les plantes...
5. El conreu de la terra: Quina diferència hi ha entre sembrar i plantar, què
es necessita per a què una planta doni bons fruits, o fulles, o arrels, o el que
sigui que ens mengem, quin procés hem de seguir, com ha canviat el procés
amb el pas del temps...
6. L’agricultura ecològica: Què vol dir agricultura ecològica, abans tota era
així, quan va canviar, quins adobs es fan servir, com s’aconsegueix l’adob
natural, què passa si no s’utilitzen productes químics, hi ha la mateixa
producció que amb l’agricultura que no és ecològica, per què hi ha dels dos
tipus, quina diferència hi ha entre els productes que s’obtenen, quina és més
cara, per què...
Cada grup ha de tenir molta cura amb les preguntes que prepara, perquè si no ens
perdrem coses i no acabarem d’entendre bé la qüestió. Es fa treball cooperatiu a
nivell de grup i a nivell de tots els grups, o sigui, si un nen del grup no treballa bé
els altres membres del grup no poden realitzar bé la seva tasca, i si un grup és el
que no treballa bé, els altres grups tampoc podran aprendre bé. Quan tots els
grups tinguin les enquestes preparades, les acabarem d’arrodonir i polir entre tots.
Aquestes enquestes s’aniran passant al monitor segons l’activitat que fem, doncs
cada activitat està relacionada amb un dels sis continguts.
Materials:
• Fulls i bolígraf.
6. Activitat 8: On anem.
Funció didàctica: Treballar el recorregut que farem per arribar a la masia i
orientar-nos a l’espai.
Descripció: En una primera part penjarem un mapa de Catalunya gran a la
pissarra, i localitzarem Barcelona i Sabadell, dues ciutats properes. Encara que són
nens de tercer i no han après les comarques, podem comentar que són dues
comarques diferents, una a tocar de l’altra i que, tant Barcelona com Sabadell són
els caps de comarca.
Seguidament, utilitzant el projector, es passa la següent imatge sobre el
recorregut, comentem quina és la ruta a seguir, utilitzant el llenguatge adequat
d’orientació espacial i descobrint si anirem cap el nord o el sud...Parlem dels tipus
de carretera, dels diferents mitjans de transport que podem utilitzar tot i que
nosaltres anirem amb autocar. Amb la imatge al projector, reproduïm el camí
individualment en un full. Aquesta activitat pot durar dues sessions.
7. Materials:
• Mapa comarcal de Catalunya.
• Projector.
• Estris per assenyalar.
• Estris per dibuixar.
Activitat 9: Auca de les sortides.
Funció didàctica: Treballar els hàbits d’ordre i correcció per tal de prevenir
accidents i per entendre la necessitat del bon comportament per aprendre tot
gaudint.
Descripció: Es presenta una situació problemàtica: uns alumnes van en autocar i es
deslliguen el cinturó per ensenyar uns cromos que porten als companys asseguts darrere seu.
En aquest moment l’autocar fa una petita frenada perquè hi ha una mica de caravana. Els nens,
que estan de genolls al seient i mirant enrere, es donen un cop i es fan mal al coll.
Tot seguit fem una reflexió: què ha passat, per què (causes), què passarà als nens i si és bo
(valoració), què hem de fer per a què no torni a passar (justificació) i per què anirem sempre
lligats (justificació). Tot això es parla en assemblea. Després, s’afegeixen més preguntes : A
més del bon comportament a l’autocar, com penseu que un heu de portar durant la sortida?
Quines coses us he dit en altres ocasions que creieu que són molt importants complir? Per
què?. A partir d’aquí es concreten sis normes, que s’ escriuran a la pissarra. Després les
redactem en forma de rodolins.
Es fa l’auca en un full de dibuix.
Materials:
• Estris per dibuixar i pintar. Full de dibuix.
8. ACTIVITATS DE LA FASE DE DESENVOLUPAMENT ( SORTIDA)
Activitat1: La vida a la masia.
Funció didàctica: Comprendre els conceptes específics.
Descripció: Visita guiada a la masia de Can Deu. Explicació dels costums sobre
autonomia, transports, llum, cuina, entreteniment, calefacció, aigua, lavabo...i
comparació amb els costums d’ara a les masies. Fer fotografies.
Materials:
• Màquina de fotos.
• Full de l’enquesta el grup corresponent.
Activitat 2: Visita al museu de les eines del camp.
Funció didàctica: Observar per comprendre millor els conceptes específics.
Descripció: Visita guiada al petit museu d’eines antigues. Fer fotografies.
Materials:
• Màquina de fotos.
• Full de l’enquesta el grup corresponent.
Activitat 3: Els conreus de secà
Funció didàctica: Comprendre els conceptes específics.
Descripció: Sortim als afores de la casa per veure l’extensió de terreny(gran)
dedicada al secà. El monitor els explica què són els conreus de secà i els parla de la
vinya i el blat.
Activitat 4: L’hort
Funció didàctica: Observació, passeig i manipulació per aclarir el significat dels
conceptes.
Descripció: Ordenadament i tenint molta cura de no fer malbé el terreny, anem
passejant per l’hort que hi ha a la masia, on trobem gran quantitat de productes.
Podem tocar alguns fruits dels arbres o plantes i descobrim quines parts de les
plantes ens mengem. Anem identificant i coneixent diferents verdures, fruites i
hortalisses. Aprenem també com es fa per regar-les, doncs són productes de
regadiu i no tenen prou amb l’aigua de la pluja. El sistema que s’explica està
preparat per estalviar aigua, mitjançant el goteig.
Materials:
• Full de l’enquesta el grup corresponent.
Activitat 5: Treballant la terra.
Funció didàctica: Interacció entre la realitat i les persones, que possibilita el
treball cooperatiu i l’autonomia dels alumnes. Aquest és treball de camp
pròpiament dit.
9. Descripció: Els nens s’organitzen en grups de cinc i es posen davant d’un tros de
camp delimitat per a què puguin realitzar la feina. Cada membre del grup va a
buscar una eina per fer una tasca (la tasca la fan tots), seguint les indicacions del
monitor i tenint molta cura d’utilitzar bé les eines i no fer malbé la terra ni fer-se
mal ells. Les tasques que realitzen són les següents:
1. Llaurar o remoure la terra amb la fanga per deixar-la ben solta. Se’ls
explica que és una feina molt dura, i que si el camp és gran, ara s’utilitza el
motocultor, amb arades, freses i cultivadors.
2. Arrencar les males herbes i treure les pedres grosses.
3. Adobatge de la terra. L’encarregat va a buscar amb una galleda els fems
que estan en una muntanyeta. Ja estan secs, és així com s’han de posar. Els
llencen amb una pala. Els remouen bé amb la terra amb una forca. El
monitor els explica que és poc comú utilitzar adob natural, que el sistema
més estés de fertilitzar el camp és el d’usar adobs químics.
4. Sembrar. Amb un càvec fan solcs de poca fondària i sembren les llavors de
mongeta una per una. Tapen els forats. S’explica la diferència entre sembrar
i plantar.
5. Regar. Omplen les regadores d’aigua i cada nen rega una mica.
Com que no es podrà veure el producte, el monitor explica les tasques de
manteniment i el resultat final, la recol.lecció. Ells ja han vist les mongetes a l’hort
prèviament. Intentarem que es comprometi a enviar-nos fotos del nostre petit hort
de mongetes.
Durant tot el procés el grup encarregat va fent les preguntes sobre l’agricultura
ecològica, no només al final.
Materials:
• Eines del camp.
• Full de l’enquesta el grup corresponent.
• Màquina de fotos que fa servir la mestra.
Activitat 6: Plantem un rave.
Funció didàctica: Interacció entre la realitat i les persones, que possibilita el
l’autonomia dels alumnes.
Descripció: Prèviament han estat plantades les llavors del rave, una per a cada
nen. Els donen la petita planta que ells planten en un petit test, on posen el
preparat de terra ja adobada i mullada. Se l’emporten a casa, on cada nen l’haurà
de cuidar i, si es dóna el cas que creix perquè la cuiden bé, transplantar-la a un
test més gran.
Materials:
• Planta petita.
• Terra.
• Test.
• Retolador per posar el nom a cada test.
10. ACTIVITATS DE LA FASE DE SÍNTESI ( A L’AULA)
Activitat 1: La masia abans i ara.
Funció didàctica: Tractar la informació.
Descripció: Després de l’exposició del grup de l’enquesta que ha fet i d’haver llegit
el dossier explicatiu que ens han donat, a l’ordinador fem una graella amb les
dades obtingudes sobre la vida a la masia.
COSTUMS D’ABANS D’ARA
AUTONOMIA
TRANSPORTS
LLUM
CUINA
ENTRETENIMENT
CALEFACCIÓ
AIGUA
LAVABO
Materials:
• Ordinador.
• Full de l’enquesta.
• Dossier explicatiu.
Activitat 2: Les nostres imatges.
Funció didàctica: Elaboració de la informació que a nosaltres ens ha resultat més
motivadora . Desenvolupament del treball cooperatiu i l’autonomia dels alumnes.
Descripció: A partir de les fotos que ells han tret i l’exposició de l’enquesta, per
grups de treball fan dos petits murals en cartolina: un de la masia i un altre de les
eines del camp, amb una petita explicació.
Materials:
• Fotografies.
• Full de l’enquesta.
• Cartolina.
• Estris per retallar, enganxar i escriure.
Activitat 3: Auca de les feines del camp.
Funció didàctica: Tractament de la informació. Consolidació dels aprenentatges de
la fase de desenvolupament.
Descripció: Recopilem el que hem après durant la sortida sobre com es treballa la
terra i el que hem fet nosaltres. Ens posem d’acord per escollir una frase de cada
feina i fem un rodolí i un dibuix. FEM UNA ENTRE TOTS. CADA GRUP FA UNA
VINYETA.
Materials:
• Estris per escriure, dibuixar i pintar.
• Full de l’enquesta.
11. Activitat 4: Teníem raó?.
Funció didàctica: Tractament de la informació que hem obtingut per resoldre el
nostre problema i formular conclusions. Consideració crítica de la informació.
Descripció: Fem un buidat de l’enquesta i les altres aportacions que diferents
nens puguin fer. Preparem una graella a l’ordinador amb preguntes sobre la
comparació entre l’agricultura ecològica i la no ecològica que havíem pensat. Han
d’anar enfocades cap a la producció, el tipus de producte (aspecte), els beneficis
per a la salut i la sostenibilitat del planeta, el preu i les dades respostes seran tipus
“més”, “menys”, “més car”, “menys producció”, “pitjor aspecte”.
Comprovem que la nostra hipòtesi era certa, que abans tota l’agricultura era així
perquè la producció era més petita i s’havia d’abastar menys gent, que les masies
eren autosuficients pràcticament i que ara es comercia i s’ha d’alimentar més gent,
que ens fixem molt en l’aspecte dels productes i que l’agricultura ecològica és més
cara perquè no s’utilitzen ni pesticides ni herbicides. Això suposa més feina de
persones, menys màquines i estar una mica supeditats a les condicions naturals
(plagues...).
Materials:
• Ordinador.
• Full de l’enquesta.
• Dossier explicatiu.
Activitat 5: Any de neu, any de Déu.
Funció didàctica: Ampliar els coneixements sobre l’agricultura i la tradició rural
tot interrelacionant-los amb altres àrees.
Descripció: Durant aquest curs, a l’ activitat complementària de Llibre Fòrum fem
teatre llegit. L’obra que llegim, que posteriorment a 4t. escenifiquem, es titula “Any
de neu, any de Déu”. Tracta d’una vila de camperols que té un rei que concedeix
tots els desitjos de la gent perquè és molt bo. Els vilatans li demanen que sempre
sigui una estació determinada, perquè tenen o fred, o calor, o les nits són massa
llargues... Cada vegada que ven al rei els hi concedeix el que volen, però van
quatre vegades, perquè se n’adonen que o bé les llavors no creixen, o no germinen,
o no surten els fruits, o la terra no està preparada...perquè les condicions
climàtiques no són les adequades. Se n’adonen que a cada estació s’ha de realitzar
una feina determinada del camp i al final demanen que les estacions se succeeixin
normalment, com mana la natura. A més, no utilitzen cap producte químic. Aquesta
activitat es fa durant unes tres setmanes, dues sessions d’una hora cada setmana,
o sigui que es va fent encara que l’activitat de la sortida hagi acabat. Cada alumne
té un personatge.
Materials:
• Llibret de l’obra de teatre.
Activitat 6: Què hem aprés.
Funció didàctica: Prendre consciència del que sabíem al principi i el que sabem
ara.
Descripció: Recuperem el full que vam començar a l’inici del tot “Què en sé” i
omplim el final. Pintem de color verd si ho sabem, groc si ho sabem una mica i
vermell si no ho sabem encara ( esperem que això no passi).