Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
GERİLLA HALKLA İLİŞKİLER 
NEDİR?
 Uluslararası Halkla İlişkiler Birliği halkla ilişkileri, “Özel ya da tüzel kişilerin ilişkide 
bulunduğu kimselerin anla...
GERİLLA PAZARLAMASI NEDİR? 
 Gerilla pazarlama, alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen 
yerlerde, beklenmeyen zam...
 Paradan çok zaman, enerji ve düş gücü gerektiren 
gerilla pazarlama, kulaktan kulağa pazarlama, tele 
pazarlama, tshirtl...
Fast-Food Sektörü 
 Günümüzde, gelişen teknoloji ve sosyo ekonomik 
koşullar, çalışma yaşamında zamana karşı yarışır hale...
 Burger King, 1954 yılında James McLamore ve David 
Edgerton tarafından kurulan, McDonald's ve 
Wendy'sin ardından dünyan...
Burger King yemek odası 
sunan ilk zincir oldu. 
Burger king, genel olarak 
hamburger, çizburger, 
patates kızartması ve 
...
Sosyal Medyada Burger King
GERİLLA PAZARLAMADA 
BURGER KİNG
 Marka kendi tanıtımını gerilla ağırlıklı yapmaktadır. 
Böylelikle markaya olan farkındalığı arttırmaktadır. 
Müşterileri...
 Burger King zaten tüm dünyada tanınmış bir marka. 
Bu nedenle daha kısa yollardan daha çok müşteri 
çekmeyi amaçlamıştır...
 Araştırmalarım sonucunda yapılan çalışmaları 
yeterince yaratıcı buldum. Ama marka ağırlıklı olarak 
bu tanıtımlarını ya...
 Beyzanur KASPAROĞLU
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Beyzanur kasparoğlu
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Beyzanur kasparoğlu

gerilla halkla ilşkiler

 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Beyzanur kasparoğlu

 1. 1. GERİLLA HALKLA İLİŞKİLER NEDİR?
 2. 2.  Uluslararası Halkla İlişkiler Birliği halkla ilişkileri, “Özel ya da tüzel kişilerin ilişkide bulunduğu kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek için sürekli olarak yaptığı faaliyetler” olarak tanımlamıştır. Bu tanımdan hareketle halkla ilişkilerin, herhangi bir faaliyet hakkında kapsamlı bilgi sağlamak, kurum ve kuruluş içinde olumlu beşeri ilişki sağlamak ve verimli bir iletişim sistemi kurmaktan oluşan başlıca üç temel amacı olduğunu söyleyebiliriz. Bu amaçlar aynı zamanda gerilla pazarlama sürecinin de temel amaçlarını oluşturmaktadır. Söyle ki gerillalar hedef müşterileri ile daha iyi ilişkiler kurabilmek ve onlar için daha fazla değer üretebilmek suretiyle karlarını artırabileceklerinin farkında olan kimselerdir. Birçok yenilikçi pazarlama anlayışının temelini oluşturan müşterileri daha iyi tanımak ve onlar için ekonomik değerleri olabildiğince ekonomik biçimde yaratma anlayışının temel enstrümanı halkla ilişkiler faaliyetleridir. Gerillalarda bu faaliyetler yardımıyla daha fazla müşteriler ile daha fazla iyi ilişkiler kurmak suretiyle karlarını arttırmaya çalışırlar. Bu açıdan bakıldığında bir gerillanın içinde bulunduğu toplumun ve ilişki içinde olduğu hedef kitlenin özlem ve özelliklerini tanıması, izlediği politika ve uygulamaları çeşitli iletişim araçları kullanarak halka yansıtması en basta gelen görevleri arasındadır.
 3. 3. GERİLLA PAZARLAMASI NEDİR?  Gerilla pazarlama, alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen yerlerde, beklenmeyen zamanlarda yürütülen pazarlama kampanyalarına verilen isimdir.  Gerilla pazarlama, mümkün olan en küçük bütçeyle, geleneksel araçların yaratacağı etkinin üstüne çıkan bir etki yaratacak pazarlama yöntemlerini bulmak ve uygulamak şeklinde tanımlanabilir.
 4. 4.  Paradan çok zaman, enerji ve düş gücü gerektiren gerilla pazarlama, kulaktan kulağa pazarlama, tele pazarlama, tshirtler, mektuplar, broşürler vb. gibi birçok pazarlama yöntem ve kaynaklarını n kombinasyonlarını kullanır. Böylece rakiplere küçük küçük saldırılar yaparak onları zayıf noktalarından yıpratmayı hedefler.
 5. 5. Fast-Food Sektörü  Günümüzde, gelişen teknoloji ve sosyo ekonomik koşullar, çalışma yaşamında zamana karşı yarışır hale gelinmesi, dışarıda yemek yeme alışkanlığının yaygınlaşması sektörün tüm dünyada ve ülkemizde hızlı bir gelişme göstermesine neden olmuştur. Fast food’un tüm dünyada gıda sektörü içinde en hızlı gelişen sektörlerden biri olmasının nedeni olarak, kolay, pratik, hızlı, uygun fiyatı ve doyurucu olması gösterilmektedir.
 6. 6.  Burger King, 1954 yılında James McLamore ve David Edgerton tarafından kurulan, McDonald's ve Wendy'sin ardından dünyanın üçüncü büyük fast-food lokantalar zinciridir.  İlk Burger King restoranı 4 Aralık 1954 yılında Miami'de açıldı. ATA Grubu'na bağlı TAB Gıda Sanayi A.Ş. tarafından Türkiye'de tanıtıldı. Türkiye'de ilk Burger King restoranı 7 Mart 1995 tarihinde Etiler'de açıldı. Sloganı Have It YourWay (İstediğiniz Gibi)'dir.
 7. 7. Burger King yemek odası sunan ilk zincir oldu. Burger king, genel olarak hamburger, çizburger, patates kızartması ve soğuk içecekler satmaktadır.nan ilk zincir oldu
 8. 8. Sosyal Medyada Burger King
 9. 9. GERİLLA PAZARLAMADA BURGER KİNG
 10. 10.  Marka kendi tanıtımını gerilla ağırlıklı yapmaktadır. Böylelikle markaya olan farkındalığı arttırmaktadır. Müşterilerin ilgisini çekerek kendine çekmeye ve satış sağlama amacı gütmektedir.
 11. 11.  Burger King zaten tüm dünyada tanınmış bir marka. Bu nedenle daha kısa yollardan daha çok müşteri çekmeyi amaçlamıştır.  Yaptıkları gerilla çalışmaları bence başarılıdır. Markanın kurumsal kimliğini kitle içerisinde kaybetmemesini sağlamıştır.
 12. 12.  Araştırmalarım sonucunda yapılan çalışmaları yeterince yaratıcı buldum. Ama marka ağırlıklı olarak bu tanıtımlarını yabancı ülkelerde yapmıştır. Türkiye’de ise marka daha çok karşımıza TV reklamı olarak çıkmaktadır.
 13. 13.  Beyzanur KASPAROĞLU

×