инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
Reljef i vode
1. Основна школа
Наставник
Разред и одељење
Датум и време
Наставни предмет
Наставна целина
Наставна тема
Наставна јединица
Број и тип часа
Циљ часа
Задаци часа
а) образовни
б) васпитни
в) функционални
Наставне методе
Наставни облици
Наставна средства
Наставна помагала
Литература
Стандарди
постигнућа ученика
„ Прва војвођанска бригада“ , Нови Сад
Бранислава Недић
II3
8. 11. 2013. 9,55 -10,40
Свет око нас
Природа
Где човек живи
Рељеф и воде у месту и околини
19. утврђивање
Утврђивање знања о облицима рељефа и водама у месту и околини
Обнављање и утврђивање знања о облицима рељефа: равница, брежуљак,
брег, брдо, планина, делови узвишења, текуће и стајаће воде, делови реке
(извор, ток, ушће), заштита вода и животне средине.
Развијање одговорног односа према себи, другима и природном окружењу.
Развијање пажње, концентрације, логичког мишења и закључивања.
Уочити последице људског деловања на окружење и потребе његове заштите.
Изграђивање критичког става и свести о својој улози у очувању природе.
Вербално- текстуална (усмене речи – дијалог, писане речи – текст као
илустрација); Метода самосталног рада ученика; Демонстративноилустративна ( демонстрација фотографијама)
Фронтални и индивидуални
Мултимедијална презентација, радни листићи
Рачунар, пројектор, пројекционо платно
* проф. др Грдинић, Бранислав, мр Бранковић, Наташа (2005), Методика
познавања природе и света око нас у наставној пракси, Култура, Бачки
Петровац
1ПД1.6.1.
1ПД2.6.1.
Ток часа
Уводни део часа
(5 минута)
Кратка упутства о начину рада и подела наставних листића.
Мотивациону припрему изводим решавањем ребуса на првом наставном
листићу.
Провера урађеног путем мултимедијалне презентације. СЛАЈДОВИ од 1-6.
Најава наставне јединице
Приказивање мултимедијалне презентације.
Понављање и утврђивање знања о рељефу наше околине и рељефу уопште.
Појам рељефа, шта чини рељеф, делови узвишења. СЛАЈДОВИ од 7-14.
Централни део
часа
(30 минута)
Утврђивање знања ученика у вези вода:
препознавање и разликовање текућих вода, СЛАЈДОВИ 15, 16.
делови реке (извор, ушће, ток, обала), одређивање обале реке (десна и
лева обала) СЛАЈДОВИ од 17-21.
разлике између планинске и равничарске реке, СЛАЈД 22.
препознавање и разликовање стајаћих вода, СЛАЈД 23.
познате баре и језера наше околине, СЛАЈД 24.
посебна удубљења у земљишту (котлине и клисуре), СЛАЈД 25.
2. заштита и очување вода, СЛАЈД 26.
Завршни део часа
(10минута)
Подела наставних листића, сачињених у виду кратког теста знања, са
понуђеним (алтернативним) одговорима.
Питања са понуђеним (алтернативним) одговорима су на СЛАЈДОВИМА од
27-36.
Ученици на листићу треба да заокруже слово испред одговора који сматрају
тачним.
Провера тачности решења путем СЛАЈДОВА 37 – 47.