1. PROIECT DIDACTIC
Clasa: a III -a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de învă are:ț Înmultirea numerelor naturale mai mici decât 100
Subiectul: Ordinea efectuării operaţiilor. Exerciţii şi probleme
Tipul lec iei:ț consolidarea şi sistematizarea cunoştin elorț
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
O.R.1: Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere mai mici decât 1000;
O.R.2: Să efectueze operaţii de înmulţire cu numere mai mici decât 100.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
OC1-să opereze cu termeni specifici matematicii;
OC2- să folosească corect algoritmul de rezolvare a exerciţiilor şi problemelor propuse ;
OC3- să elaboreze planul logic de rezolvare a problemelor, efectuând operaţiile corespunzătoare ;
OC4- să compună o problemă după un exerciţiu dat ;
AFECTIVE:
OA1- să participe cu interes la concurs;
OA2- să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupe.
PSIHO-MOTORII:
OM1- să-şi reprime tendinţa de efectuare a unor acţiuni inutile în timpul activităţii;
OM2- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru soluţionarea sarcinile primite;
OM3- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Resurse procedurale:
a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia,explicaţia, exerciţiul, problematizarea, brainstorming, jocul didactic, demonstraţia, şi
munca independentă, tehnica „Ştiu/Vreau să ştiu/Am aflat.
b. Forme de organizare: frontală, în perechi, individuală .
c. Resurse materiale: fişe de lucru, fi e de evaluare, coli A4 i A3 , carton, marker, pix ro u, tabla, creta albă i colorată, imagini cuș ș ș ș
frunze i fructe, plicuri.ș
2. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, proba orală, proba scrisă, probă practică,autoevaluare, aprecierea verbală,chestionarea
orală, calificative.
TIPUL DE INTERACŢIUNE: - dialogată, expozitiv, dirijat,bazată pe activitatea elevilor, frontal, pe echipe, individuală
RESURSE TEMPORARE: 45 minute
RESURSE UMANE: 14 elevi
INTERVENŢIA ÎNVĂŢĂTORULUI: permanentă
LOCUL DE DESFÂŞURARE : sala de clasă ;
BIBLIOGRAFIE:
• ****** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a, Matematica ”, Bucureşti, 2004
• Mihaela Singer – „Manual: Matematica pentru clasa a III-a”, Editura Sigma, 2005
• Ion Neac u –ș „Metododica predarii matematicii la clasele I-IV”,Editura didactică i pedagogică, 2008ș
• Eduard Dăncilă, Ioan Dăncilă, “Culegere de exerciţii şi probleme de matematică pentru clasele I-IV”, Editura FF PRESS, Bucureşti,
1995
• Angelica Călugăriţa, “Exerciţii şi probleme de matematică pentru clasele I-IV”, Editura Universal Pan, Bucureşti, 1996
• ***„Didactica matematicii în învăţământul primar”, Editura Geneze, Galaţi, 2002
• Mariana Mogo ,ș ”Culegere matematică- competen e i performan ă pentru clasa a III-a”,ț ș ț Editura Paralela 45, 2012
REZULTATE AŞTEPTATE:
• -participarea activă la desfă urarea lec iei;ș ț
• -aplicarea informa iilor dobândite iîn rezolvarea sarcinilor didactice;ș
• -manifestarea simt ului răspunderii prin evaluare reciprocă i autoevaluarea rezultatelor muncii personale;ț ș
• -asumarea responsabilită ii individuale i de grup.ț ș
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:
FOARTE BINE BINE SUFICIENT
Rezolvă corect ex. de pe fi a de lucru;ș
Cunoa te terminologia matematică;ș
Rezolva coret toate exercitiile;
Rezolvă corect problema; compune
probleme dupa exerci ii date;ț
Participă activ la lec ie.ț
Rezolvă ex. de pe fi a de lucru;ș
Cunoa te terminologiaș
matematică, cu unele ezitări;
Rezolvă coret toate exerci iile, cuț
mici ezitări;
Rezolvă corect problema, cu mici
ezitări;
Compune probleme după
exerci ii date;ț
Participă la lec ie.ț
Rezolvă ex. de pe fi a de lucru cuș
ajutorul învă ătorului;ț
Cunoa te terminologia matematică, cuș
unele gre eli;ș
Rezolvă coret toate exerci iile, cu ajutorț
din partea învă ătorului;ț
Rezolvă corect problema, cu ajutor din
partea învă ătorului;ț
Compune probleme după exerci ii dateț
cu ajutorul învă ătorului;ț
Este antrenat la lec ie de către învă ător.ț ț
4. ETAPELE
LEC IEIȚ
OB.
OP.
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ
EVALUARE
ACTIVITATEA INVĂ ĂTORULUIȚ ACTIVITATEA
ELEVILOR
RESURSE
PROCEDURALE
RESURSE
MATERIALE
FORME DE
ORGANIZARE
1. Moment
organizatoric
OM1 • Pregăte te materialele necesare pentruș
lecţie.
• Stabile te ordinea şi disciplina.ș
• Se pregătesc
pentru lecţie.
∙ instructajul
verbal
∙ conversaţia
∙ cretă albă,
colorată
∙ frontal ∙ observarea
sistematică
2. Verificarea
temei
•Verifică frontal tema. • Citesc
rezultatele
găsite.
∙ conversaţia ∙ caietele
elevilor
∙ pix ro uș
∙ frontal ∙ evaluarea
orală
3.Captarea
atenţiei
Captarea atenţiei se va realiza cu ajutorul
scrisorii lăsate de Zâna Toamna.
• Elevii vor fi
mobiliza i săț
fie aten i.ț
∙ convrsa iaț
observa iaț
∙ scrisoarea ∙ frontal ∙ observarea
sistematică
4.Anunţarea
titlului lecţiei şi
a obiectivelor
• Atunci haideţi copii să dăm curs provocării
la care ne-a supus Toamna şi să rezolvăm
sarcinile lasate de ea în plicuri. Rezolvând
aceste sarcini vom exersa împreună cu
Toamna „ Ordinea efectuării opera iilor -ț
exerci ii i probleme”ț ș .
• Scrie titlul lecţiei pe tablă .
• Ascultă cu
atenţie.
• Reţin titlul
i îl notează.ș
∙ explicaţia
∙ observaţia
∙ cretă albă,
colorată
∙ frontal
∙ individual ∙ expunerea
5. Dirijarea
consolidării
OC1
OC2
-Vom extrage plicul-ciuperca- va avea
cerinţele:
a) Exerciţii de creaţie şi formare de
priceperi şi deprinderi de calcul matematic
si consolidare a terminologiei matematice:
Se vor efectua exerci ii deț calcul oral:
• 52 + 7 ; 16-9 ; 9 x 3 ;
• Găseşte numărul:
- cu 7 mai mare decât 5;
- de 9 ori mai mare decât 8;
- cu 4 mai mic decât 67.
•Află - triplul numărului 2;
- suma nr 90 şi 30;
• Elevii sunt
atenţi la
explicaţiile
date.
• Rezolvă
exerciţiile de
calcul oral.
∙ exerciţiul
∙ explicaţia
∙ conversaţia
∙brainstorming
∙ cretă albă,
colorată
∙ caietele
∙ frontal
∙ individual
∙ evaluare
orală
OC4
- diferenţa numerelor 360 şi 60.
Va cere:
- compunerea orală a trei probleme
folosind opera iile subliniate.ț
• Vor alcătui
oral probleme
după cele trei
exerci ii.ț
∙ observarea
sistematică
OM2
-Vom extrage a doua surpriză pregătită pentru
voi de vrăbiu ă:ț
”Din codrul cel îngălbenit
• Rezolvă
exerciţiile
propuse la
∙ exerciţiul ∙ cretă albă,
colorată
∙ frontal
∙ evaluare
orală
5. 6. Evaluarea
priceperilor
iș
deprinderilor
OC1
OC2
-Plicul 5-melcul o fi ă de lucru a pregătitș
pentru voi:
a)Activitate independentă
Elevii vor avea de rezolvat fişa de lucru
• Distribui fişe de lucru.
• Monitorizează activitatea independentă.
• Verifică exerci iile prin citirea rezultatelor.ț
• Rezolvă fişa
de lucru.
∙ exerciţiul
∙ explicaţia
∙ conversaţia
∙ fi e deș
lucru∙
frunzuli eț
din carton
individual ∙ evaluare
scrisă
∙ observarea
sistematică
OA1
-Plicul 6-tufănica
b) Joc didactic –„Cuvântul magic” -
rezolvare la tablă
• Solicită elevii pentru a nota în căsu eleț
libere litera corespunzătoare pentru fiecare
răspuns par ial i pentru cel final alț ș
problemei, conform grilei date.
• Solicită citirea cuvântului obţinut.
• Îndeplinesc
sarcinile jocului
∙ exerciţiul
∙ explicaţia
∙ conversaţia
∙ jocul
didactic
∙ cretă albă,
colorată
∙ desenul
∙ frontal
∙ individual
∙ evaluare
orală
∙ observarea
sistematică
7. Încheierea
lecţiei
• Va face unele aprecieri asupra modului în
care au răspuns elevii în cadrul orei.
•Va da tema pentru acasă.
• Ascultă
concluziile,
observaţiile,
recomandările
făcute .
• Notează tema
pentru acasă.
∙ conversaţia
∙ explicaţia
∙ manualul ∙aprecieri
verbale
6. FIȘĂ DE LUCRU
Colorează conform explicaţiilor de mai jos:
2-galben
4-portocaliu Ştii ce culoare au frunzele? Colorează-le!
6-roşu
8-violet
10-maro
7. Fişa de lucru
Obiective:
să efectueze operaţiile de înmulţire;
să colorează conform explicaţiilor
Itemii de evaluare
ITEMI FOARTE BINE BINE SUFICIENT
I.1
Calculează corect toate
operaţiile.
Calculează corect aseș
opera ii.ț
Calculează corect o trei
opera ii.ț
I.2
Colorează corect conform
explicaţiilor.
Colorează conform
explicaţiilor.
Colorează corect conform
explicaţiilor.
8.
9. 4 x 4 =
A B R O V
4+ 14 + 16 + 8 =
42
2 x 4 =87 – 3 = 4; 1 x 4 = 4 2 x 7 =
14 16 42 84
Joc didactic – „Cuvântul magic”
Nota iț în căsu ele libere litera corespunzătoare pentru fiecare răspuns par ial i pentru cel finalț ț ș
al problemei, conform grilei date.
Citiţi cuvântul obţinut.
10.
11. ,, Bună ziua, dragi copii! Sunt Zâna Toamnei. În
curând va trebui să plec în Ţara Soarelui . M-am simţit
bine în compania voastră încât aş dori să mai
rămân puţin cu voi. Vântul Năprasnic a suflat şi mi-a
golit toţi pomişorii de frunze şi fructe.
Dacă voi azi veţi rezolva sarcinile propuse
de doamna învăţătoare veţi câştiga merele şi frunzele
cu care veţi împodobi copacul toamnei. Ajutaţi-ma!
La revedere!”
12. 1. Ciuperca
Bună, eu sunt ciupercuţa Lia!
Tocmai încercam să calculez oral
exerci ii!ț
Caută tu rezultatele orale
Căci pentru mine s-au dovedit
A fi foarte grele !
Dacă te învoieşti
Primele frunzuli e le primeşti!ț
2. Vrăbiu ă:ț
”Din codrul cel îngălbenit
Vrăbiu a pentru voi a pregătitț
Exerci ii de rezolvat.”ț
3.Veveriţa
Eu sunt Riţa Veveriţa
Abia am început grădiniţa.
Dar întâlnesc exerciţii
complicate
Nu ştiu să le rezolv pe toate.
Dacă mă vei ajuta
Câ tigș vei avea.
4.Iepuraşul:
Bombănilă urecheat
Este tare supărat.
De o umbră s-a speriat
Şi s-a pus pe alergat
Spre-un tufiş apropiat.
Din grabă, s-a-mpiedicat
De Rilă îngândurat.
Câte picioru eș s-au pus
În mi care în această aventură?ș
Cine vine imediat
Să-l ajute, neapărat?
—Elevule, de vei putea
Rezolva problema mea
Frunzuli e vei avea!ț
5.Melcul:
Spune melcul supărat:
De ieri, de când s-a înserat
Şi Zâna-n grabă a plecat,
Am tot stat şi-am calculat,
Din păcate pentru mine
Eu sunt lent şi nu e bine !
Dacă corect vei calcula
Frunzuli a în copac o vei a eza!ț ș
6. Tufănica
Bună, eu sunt Tufănica!
Floarea toamnei,
Tocmai s-au pierdut numerele!
Completează grila de pe fi ăș
i cuvântul magic îl vei gasi!Ș