1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 5
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 2 Ogos 2012
Tajuk : Gaya Hidup Sihat Hari : Khamis
- Penyalahgunaan Bahan Masa : 11.05 – 11.35 pagi
a) Hidup Sejahtera Tanpa Rokok Kelas : 5 Mutiara
b) Hidup Sihat Tanpa Alkohol Bilangan murid : 27 orang ( 11P 16L )
Hasil pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Kognitif
1. Menyenaraikan tiga daripada lima kesan buruk merokok dan meminum minuman beralkohol
2. Menyatakan tiga daripada lima cara mengelakkan diri daripada dipengaruhi oleh orang lain.
Afektif
1. Menunjukkan semangat ingin tahu yang tinggi dengan bertanyakan soalan kepada guru semasa sesi perbincangan.
2. Bekerjasama dengan melakukan perbincangan bersama rakan sekelas.
Psikomotor
1. Melakonkan lakonan berdasarkan situasi yang diberikan oleh guru dengan betul.
2. Pengalaman sedia ada : Murid – murid pernah mempelajari tajuk penyalahgunaan bahan semasa di Tahun 4.
Strategi utama : KKE, KB Kreatif,TKP, Kaedah Perbincangan
KBKK : Meneliti sebahagian dan keseluruhan ( gambar yang ditunjukkan)
Penerapan nilai : Kerjasama, Semangan Ingin Tahu dan Kasih Sayang
Kesepaduan : Sains – Kesan Buruk kepada tubuh badan
Bahan Bantu Mengajar :
:
Bil. Sumber Kuantiti
1. Kad arahan 4
2. Lembaran kerja 27
3. Kertas Mahjung 4
4. Marker 4
3. Perlaksanann :
Bahagian / Masa Strategi/Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan
1. Set Induksi Kaedah Perbincangan Lakonan oleh murid. Kad arahan
( 5 minit) KKE
Perbincangan berdasarkan Apakah yang dapat diperhatikan oleh murid - Ingin tahu
lakonan. berdasarkan lakonan tersebut? KB Kreatif
1. Orang mabuk - Menjana idea
2. Penghisap rokok TKP
- Visual- ruang
Tajuk pembelajaran hari ini adalah kesan – - Intrapersonal
kesan pengambilan rokok dan juga alkohol. Kaedah Perbincangan
Perbincangan berdasarkan
lakonan.
2. Perkembangan
( 20 minit )
Langkah 1 Kaedah Perbincangan Murid dibahagikan kepada empat Kertas mahjung
kumpulan. Marker
Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas
4. mahjung.
Murid dikehendaki membincangkan dalam TKP
kumpulan tentang : - Intrapersonal
- Apakah kesan buruk - Visual linguistik
penyalahgunaan rokok dan alkohol? KBKK
a) Mengubah cara berfikir - Menjana Idea
b) Mengakibatkan kematian
c) Menyebabkan penyakit
d) Merosakkan organ – organ tubuh
- Bagaimanakah cara – cara untuk
mengelak diri daripada terpengaruh?
a) Libatkan diri dengan aktiviti
berfaedah
b) Berani menolak ajakan rakan
c) Amalkan meneliti kandungan
sesuatu bahan
Bentangkan setelah siap.
Langkah 2 Mengedarkan lembaran kerja bagi setiap
murid.
5. 1.Guru mengedarkan lembaran kerja Lembaran kerja
kepada setiap murid sebagai latihan KBKK
pengukuhan. - Menyelesaikan masalah
Penutup
(5 minit)
Mengarahkan murid menghantar lembaran
i. Refleksi/ kerja.
rumusan Mengimbas kembali pengisian maklumat
dari murid-murid
1. Apakah yang kita pelajari pada hari
ini?