1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tarikh : 31 Mac 2015
Masa : 7.45 pagi – 8.15 pagi
Tahun : 5 Murni
Bilangan Murid : 24 orang L : 13 P : 11
Tajuk : Kecederaan Ringan
Standard Kandungan : 3.3 Mengetahui asas pertolongan cemas dan kepentingan bertindak dengan bijak mengikut situasi.
Standard Pembelajaran : 3.3.1 Memahami situasi yang menyebabkan kecederaan ringan iaitu melecet dan melecur.
3.3.2 Mengaplikasi langkah-langkah semasa memberi bantu mula untuk kecederaan ringan iaitu melecet
dan melecur.
Hasil Pembelajaran : Tahap 2 Memberi contoh situasi yang boleh menyebabkan kecederaan ringan iaitu melecet dan melecur.
Tahap 3 Mendemonstrasi langkah-langkah memberi bantu mula untuk kecederaan ringan iaitu melecet
dan melecur
Pengetahuan Sedia Ada : Kebanyakan murid pernah melihat dan mengalami situasi-situasi yang menyebabkan kecederaan ringan.
2. Penerapan Nilai : Kerjasama dan bertanggungjawab
KBKK : Kemahiran berfikir kritis
EMK : Didik hibur
KBAT : Menilai
Penggabungjalinan : Pendidikan Jasmani, Pendidikan Muzik, Sains
Strategi Utama : Kontekstual
BBM :
Bahan Sumber PdP Bilangan
1. Video nyanyian 1
2. Slaid Power Point 1
3. Lembaran kerja 1 24
4. Peta bulatan 4
5. Sampul bergambar (Langkah 1) 4
6. Kad gambar 12
7. Sampul bergambar (Langkah 2) 4
8. Kad perkataan 3
9. Kad gambar 4
10. Kad manila 4
11. Lembaran kerja 2 24
3. Langkah/Masa Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran dan Aktiviti Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1. Menyanyikan lagu
‘Kalau Rasa Gembira’.
2. Hubung kait antara
kecederaan yang
dialami membataskan
sesuatu pergerakan
disebabkan rasa sakit.
Fokus Pembelajaran
Murid memberi maklum balas berdasarkan video yang
ditunjukkan.
Aktiviti
1. Murid ditayangkan dengan video nyanyian yang bertajuk
‘Kalau Rasa Gembira’.
2. Murid dan guru bersama-sama menyanyikan lagu
tersebut sambil melakukan pergerakan yang melibatkan
anggota badan.
3. Selepas itu, murid disoal oleh guru tentang pergerakan
yang dilakukan sebentar tadi sama ada menyakitkan
atau tidak.
Contoh Soalan :
Situasi yang bagaimana kita akan menyanyi lagu begini?
Apakah situasi yang menggembirakan kamu?
Bagaimana pula situasinya jika kita dalam keadaan
sakit?
4. Murid mendengar guru mengaitkan aktiviti yang
dilaksanakan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
Strategi
Menghubung kait
Penggabungjalinan
- Pendidikan
Jasmani
- Pendidikan Muzik
EMK
Didik Hibur
BBM
Video nyanyian
4. Langkah 1
(10 minit)
Jenis-jenis kecederaan :
1. Melecur
2. Melecet
Fokus Pembelajaran
Murid dapat mengenalpasti situasi-situasi yang boleh
menyebabkan kecederaan ringan seperti melecur dan melecet.
Aktiviti
1. Guru memaparkan slaid gambar melecet dan melecur
kepada murid.
2. Beberapa orang murid yang dipilih secara rawak diminta
untuk berkongsi pengalaman mereka berhadapan
dengan kecederaan ringan yang pernah mereka alami.
3. Murid mendengar penerangan daripada guru tentang
situasi-situasi yang boleh menyebabkan kecederaan
ringan tersebut.
4. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan untuk
melekatkan kad gambar pada peta pemikiran (peta
bulatan) mengenai situasi yang boleh menyebabkan
kecederaan ringan.
5. Murid dan guru bersama-sama menyemak jawapan yang
telah dilekatkan pada papan putih.
Strategi
- Pembelajaran
Kontekstual
- Menghubung kait
- Pembelajaran
koperatif
Nilai
- Kerjasama
- Bertanggungjawab
Penggabungjalinan
Sains
BBM
- Slaid Power Point
- Peta bulatan
bersaiz kad manila
- Sampul bergambar
- Lembaran kerja 1
5. Langkah 2
(10 minit)
1. Langkah-langkah bantu
mula.
Melecur
Fokus Pembelajaran
Murid dapat bertindak dan merawat dengan pantas apabila
berlakunya kecederaan ringan.
Aktiviti
1. Murid ditunjukkan langkah-langkah merawat kecederaan
melecur dan melecet oleh guru.
2. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan iaitu
Kumpulan A, B, C, dan D
3. Wakil setiap kumpulan diminta ke hadapan untuk
mencabut undi bagi menentukan jenis kecederaan
ringan yang akan diperoleh dan mengambil sampul berisi
gambar bahan-bahan yang boleh merawat kecederaan
melecur dan melecet.
4. Kad gambar kecederaan yang diperoleh akan dilekatkan
pada mana-mana bahagian seorang daripada wakil
setiap kumpulan.mengikut kesesuaian kecederaan.
5. Setiap kumpulan dikehendaki melekatkan bahan-bahan
yang diperoleh ke atas kad manila yang diberikan
dengan urutan langkah dengan betul.
6. Setiap kumpulan dikehendaki untuk berbincang tentang
langkah-langkah bantu mula bagi merawat kecederaan
ringan berdasarkan sampul bergambar yang diberikan.
Strategi
Konstruktivisme
KBKK
BBM
- Sampul bergambar
- Kad perkataan
- Kad manila
- Lembaran kerja 2
Catatan
Menerusi aktiviti ini, murid
dapat mengetahui dan
memahami langkah-
langkah bantu mula bagi
merawat kecederaan
ringan.
1. Tuang air sejuk di
tempat yang
melecur.
2. Keringkan tempat
yang melecur.
3. Balut menggunakan
kain pembalut.
6. 2. Lembaran kerja.
7. Wakil daripada setiap kumpulan dikehendaki untuk
menerangkan langkah-langkah bantu mula bagi
kecederaan yang diperoleh.
8. Murid mendengar penambahbaikan daripada guru
berdasarkan pembentangan yang telah dibuat oleh
semua kumpulan.
9. Murid diedarkan lembaran kerja oleh guru.
Penutup
(5 minit)
1. Soal jawab dan
rumusan isi pelajaran.
2. Nyanyian lagu ‘Kalau
Rasa Gembira’.
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang apa yang
dipelajari pada hari ini.
2. Guru memuji sikap murid kerana memberi kerjasama
sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran
berlangsung.
3. Murid dan guru bersama-sama menyanyikan lagu ‘Kalau
Rasa Gembira’ sekali lagi.
Nilai
Kerjasama
KBAT
Menilai
EMK
Didik Hibur
BBM
Video nyanyian
Catatan
Menerusi aktiviti ini murid
7. dapat menghubungkaitkan
pengetahuan dan
pengalaman sedia ada
dengan kemahiran
menjawab soalan.
Refleksi Pembelajaran :
Dalam melaksanakan pengajaran mikro ini, masa yang diperuntukkan adalah 30 minit. Terdapat kekuatan, kelemahan dan penambahbaikan
yang telah kami peroleh iaitu:
Kekuatan :
Bagi menarik minat murid semasa proses Pengajaran dan Pembelajaran (P&P), set induksi dimulakan dengan menggunakan tayangan
video nyanyian. Murid-murid menyanyi sambil membuat gaya dengan penuh semangat. Set induksi berjalan dengan baik. Semua murid
bekerjasama, seronok dan boleh mengikuti set induksi dengan baik.
Langkah satu dan langkah dua diteruskan dengan tayangan slaid power point kepada murid. Penerangan yang jelas oleh kami memudahkan
pemahaman murid-murid untuk melakukan aktiviti seterusnya. Kawalan kelas juga baik kerana semua murid mendengar arahan guru dan tidak
ada murid yang pasif. Terdapat segelintir murid yang memberi respons dengan baik apabila guru mengemukakan soalan berkaitan tajuk
pelajaran. Dalam perbincangan kumpulan, setiap murid mampu memberi ulasan tentang tajuk yang diajar. Pembentangan kumpulan dibuat
selesai sahaja perbincangan. Setiap kumpulan mampu membuat simulasi langkah bantu mula dengan baik. Seterusnya dalam langkah
penutup, kami menayangkan semula video lagu kepada murid-murid untuk mengelakkan kebosanan. Kami dan murid-murid bersama-sama
8. membuat gaya semasa menyanyikan lagu tersebut. Lembaran kerja diberikan kepada murid-murid untuk memberi kefahaman yang lebih
kepada mereka. Secara keseluruhannya, pengajaran pada kali ini telah mencapai objektif yang ditetapkan.
Kelemahan :
Kelemahan yang kami dapati ialah masa yang diperuntukkan untuk mengajar melebihi masa.Terdapat dua orang murid yang agak
keliru misalnya losyen tersenarai dalam bahan-bahan yang boleh digunakan dalam langkah bantu mula atau tidak. Selain itu, terdapat juga
beberapa orang murid yang memberi respons negatif apabila lembaran kerja diedarkan untuk latihan di rumah. Sesetengah murid tidak gemar
membuat kerja rumah dan memberi pelbagai alasan untuk mengelak. Masa yang diperuntukkan untuk membuat perbincangan dalam
kumpulan diambil agak lama oleh beberapa kumpulan menyebabkan P&P terlebih sedikit masa. Selain itu, semasa aktiviti berkumpulan
dijalankan, murid membuat bising menyebabkan guru terpaksa memantau setiap pergerakan murid.
Penambahbaikan :
Tayangan slaid power point akan lebih menarik dengan adanya animasi-animasi yang membuatkan murid terpegun dan menimbulkan
tanda tanya. Kumpulan perbincangan juga mungkin boleh dipecahkan kepada unit yang lebih kecil bagi mengelakkan murid lain dalam
kumpulan tersebut berbual kosong sesama mereka. Arahan yang diberikan kepada setiap aktiviti di dalam kelas mestilah ditegaskan dan
peraturan mestilah ditetapkan oleh guru supaya murid-murid takut untuk melakukan kesalahan. Perancangan masa yang rapi diperlukan agar
masa mengajar tidak lebih. Latihan pengayaan mestilah diberikan pada murid-murid dan mereka haruslah melakukan latihan tersebut di dalam
kelas dengan pengawasan guru. Tindakan susulan juga mestilah dibuat selesai sahaja proses P&P dibuat bagi meningkat mutu pengajaran.