SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 6
Hari / Tarikh Ahad / 10 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30 tgh
Aspek Kemahiran membaca
Tema Perpaduan
Tajuk Kawan Baikku
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.2
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya dua(K.L) daripada empat(K.S.P)
perenggan dengan sebutan yang betul.
Aktiviti PDP 1. Murid-muriddibimbing membaca teksyangbertajuk ‘KawanBaikku’
serta diberi penerangan oleh guru.
2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap stesen. Setiap
stesen diberi satu petikan.Mentor diminta mencatatkannama murid
yang tidakdapatmembacapetikandengansebutanyangbetul. (bus
stop) (K.Sederhana.Pandai)
3. Guru membimbing murid dalam membaca dua perenggan yang
ringkas yangmengandungi gambarbagi memberipemahamanyang
lebih mendalam kepada murid. (K.Lemah)
4. Murid-murid bermain permainan kotak beracun menjawab soalan
yang berkaitan dengan teks dalam kelas.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Hormat-menghormati
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan , mencirikan, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, bahan lakonan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 6
Hari / Tarikh Isnin / 11 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 10.30 pg-11.30 pg
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Perpaduan- Sahabat Karib
Tajuk Bantu-membantu
Standard Kandungan 3.2
Standard Pembelajaran 3.2.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membina sekurang-kurangnya 3(K.L) daripada 6 (K.S.P) perkataan
dengan betul.
b) Menulis sekurang-kurangnya 5 (K.L) daripada 10 (K.S.P) frasa
berdasarkan gambar dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid diberi penerangan mengenai perkataan dan frasa.
2) Murid membaca teks (m/s 24) bantu-membantu dan dibimbing
dalam membina perkataan dan frasa dengan menggunakan suku
kata dan perkataan yang diberikan.
3) Kerja kumpulan (window pane ):
 Murid dipaparkan gambar dan suku kata pertama. Dalam
kumpulan murid menulis suku kata kedua ataupun suku kata
akhir bagi membina perkataan berdasarkan gambar yang
dipaparkan. (K.L). (peta bulatan)
 Murid dipaparkan gambar. Dalam kumpulan murid
melengkapkan ayat dengan gabungkan perkataan menjadi frasa
berdasarkan gambar yang diberikan. (K.S.P) peta buih)
4) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti. 28&29
5) Murid membuat kuiz (frog vle).
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Suku kata & frasa
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan , menggabungkan , visual ruang
BBM Buku teks, buku aktiviti, peta ithink
Penilaian PDP/ Penilaian 3.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3&4)
Pentaksiran PDP
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 6
Hari / Tarikh Selasa / 12 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 12.00 -1.00 tgh
Aspek Seni bahasa
Tema Perpaduan- Sahabat Karib
Tajuk Berbakti kepada kawan
Standard Kandungan 4.1
Standard Pembelajaran 4.1.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menuturkan sekurang-kurangnya 2 (lemah) daripada 4 (sederhana
& pandai) dialog yang mengandungi perumpamaan dengan betul.
b) Mengisi sekurang-kurangnya 2 (lemah) daripada 4 (sederhana &
pandai) tempat kosong dalam dialog dengan perumpamaan yang
betul.
Aktiviti PDP 1. Murid diberi penerangan mengenai perumpamaan berserta dengan
maksudnya.
2. Dalam kumpulan murid melakonkan teks dialog ‘Berbakti kepada
rakan’. Guru melantik2 murid sebagai mentorbagi setiap kumpulan.
Mentor diminta mencatatkannama murid yang tidakdapatmenutur
dialog dan menjawab maksud perumpamaan dengan betul. (K.P.S)
(role play)
3. Murid dibimbing dalam membaca perumpamaan dengan betul.
(K.L)
4. Dalam kumpulan murid memadankan perumpamaan dengan
maksud yang betul.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 30
(mengisi tempat kosong)
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Perumpamaan
Nilai Murni Baik hati
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan dan kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, jadual
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 4.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 &4)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 6
Hari / Tarikh Rabu / 13 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 -12.30 tgh
Aspek Tatabahasa
Tema Perpaduan -Sahabat Karib
Tajuk Rakanku Tanggungjawabku
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.2
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya 3 (K.L)daripada 5 (K.S.P) kata
kerja aktif transitif yang terdapat dalam teks dengan betul.
b) Membina sekurang-kurangnya 2 (K.L)daripada 5 (K.S.P) ayat
menggunakankata kerja aktif transitif mengikutkonteks yang betul.
Aktiviti PDP 1) Murid membaca dan melengkapkan cerita rakanku
tanggungjawabku. (Peta Alir)
2) Berdasarkan cerita yang dilengkapkan murid diberi penerangan
mengenai kata kerja aktif transitif.
3) Dalam kumpulan murid diminta mengenalpasti dan membulatkan
kata kerja aktif transitif yang terdapat dalam teks. Seterusnya murid
diminta menulis kata kerja aktif transitif dan objek yang
mengikutinya dalam jadual yang di sediakan. (K.S.P)
4) Murid dibimbing dalam memadankan kata kerja aktif transitif
dengan objek. (K.L)
5) Murid membuat latihan bina ayat dalam buku aktiviti (31-32).
 Melengkapkan ayat (K.L)
 Membina ayat (K.S.P)
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Kata kerja aktif transitif
Nilai Murni Prihatin
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, mencirikan bacaan mekanis, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, peta alir
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3, 4&5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 6
Hari / Tarikh Khamis / 14 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 pg-10.00pg
Aspek Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Bantu Jiran
Standard Kandungan 1.1
Standard Pembelajaran 1.1.2
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Memberikan sekurang-kurangnya 3 (K.L) 5 (K.S.P) respons bagi
ayat suruhan dengan betul.
Aktiviti PDP
1) Murid-murid diperdengarkan dengan beberapa ayat suruhan dan
di bawa kepada tajuk hari ini.
2) Murid-muriddiberi penerangantentangayatsuruhan berdasarkan
teks ‘Bantu Jiran,
3) Setiap kumpulan diberi dialog berlainan. Murid diminta
melakonkan dialog tersebut. Selepas sesi lakonan murid
menjawab soalan guru.
4) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti (m/s 33)
5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Ayat suruhan –Sintaksis
Nilai Murni Semangat bermasyarakat
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan, Menjana idea, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku latihan, skrip dialog
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 1.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 dan 4)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 7
Hari / Tarikh Ahad / 17 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30 tgh
Aspek Kemahiran membaca
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Majlis pengikat kemesraan
Standard Kandungan 2.2
Standard Pembelajaran 2.2.1.
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kosa kata
dengan sebutan yang betul.
b) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) maksud
kosa kata dengan betul.
Aktiviti PDP 1. Murid-murid dibimbing membaca teks yang bertajuk ‘Majlis
Pengikat Kemesraan’ serta diberi penerangan oleh guru..
2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap kumpulan.
Mentor diminta membimbing dan mencatatkan nama murid yang
tidak dapat membaca kosa kata dengan sebutan yang betul. (K.S.P)
3. Murid dibimbing oleh guru dalam membaca dan memadankan kosa
kata dengan maksudnya. (K.L)
4. Murid bermain permainan kad. Setiap kumpulan diberi 16 kad yang
mengandungi kosa kata dan maksud. Seorang fasilitator dilantik
dalam setiap kumpulan. Fasilitator akan meletakkan kad kosa kata
manakala ahlinya perlu mencari kad maksud kosa kata tersebut. Ahli
yang dapat kumpulkan banyak kad dikira sebagai pemenang.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan
BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan.
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 7
Hari / Tarikh Isnin / 18 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 10.30 pg-11.30 tgh
Aspek Kemahiran membaca
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Majlis pengikat kemesraan
Standard Kandungan 2.2
Standard Pembelajaran 2.2.1.
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kosa kata
dengan sebutan yang betul.
b) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) maksud
kosa kata dengan betul.
Aktiviti PDP 1. Murid-murid dibimbing membaca teks yang bertajuk ‘Majlis
Pengikat Kemesraan’ serta diberi penerangan oleh guru..
2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap kumpulan.
Mentor diminta membimbing dan mencatatkan nama murid yang
tidak dapat membaca kosa kata dengan sebutan yang betul. (K.S.P)
3. Murid dibimbing oleh guru dalam membaca dan memadankan kosa
kata dengan maksudnya. (K.L)
4. Murid bermain permainan kad. Setiap kumpulan diberi 16 kad yang
mengandungi kosa kata dan maksud. Seorang fasilitator dilantik
dalam setiap kumpulan. Fasilitator akan meletakkan kad kosa kata
manakala ahlinya perlu mencari kad maksud kosa kata tersebut. Ahli
yang dapat kumpulkan banyak kad dikira sebagai pemenang.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan
BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan.
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 7
Hari / Tarikh Selasa / 19 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 12.00 pg-1.00 tgh
Aspek Kemahiran membaca
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Majlis pengikat kemesraan
Standard Kandungan 2.2
Standard Pembelajaran 2.2.1.
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Membaca sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kosa kata
dengan sebutan yang betul.
b) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) maksud
kosa kata dengan betul.
Aktiviti PDP 1. Murid-murid dibimbing membaca teks yang bertajuk ‘Majlis
Pengikat Kemesraan’ serta diberi penerangan oleh guru..
2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap kumpulan.
Mentor diminta membimbing dan mencatatkan nama murid yang
tidak dapat membaca kosa kata dengan sebutan yang betul. (K.S.P)
3. Murid dibimbing oleh guru dalam membaca dan memadankan kosa
kata dengan maksudnya. (K.L)
4. Murid bermain permainan kad. Setiap kumpulan diberi 16 kad yang
mengandungi kosa kata dan maksud. Seorang fasilitator dilantik
dalam setiap kumpulan. Fasilitator akan meletakkan kad kosa kata
manakala ahlinya perlu mencari kad maksud kosa kata tersebut. Ahli
yang dapat kumpulkan banyak kad dikira sebagai pemenang.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan
BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan.
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 7
Hari / Tarikh Rabu / 20 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 -12.30 tgh
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Perpaduan –Hidup Berjiran
Tajuk Orang Berbudi, Kita Berbahasa
Standard Kandungan 3.2
Standard Pembelajaran 3.2.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menulis ayat bagi sekurang-kurangnya tiga (K.L) daripada
enam(K.S.P) gambar dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid-murid diminta membaca teks cerita ‘Orang Berbudi, Kita
Berbahasa’ dan mengisi tempat kosong dengan perkataan yang
betul untuk melengkapkan ayat dalam cerita.
2) Dalam kumpulan murid
 Membina ayat berdasarkan gambar yang diberi. (K.S.P)
 Menyusun perkataan bagi membina ayat yang berkaitan
dengan gambar yang diberikan. (K.L)
3) Murid membentangkan jawapan. (one stay three stray)
4) Murid membuat latihan bina ayat dalam buku aktiviti (36).
5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sintaksis
Nilai Murni Bertimbang rasa
EMK/KB/BCB Menjanakan idea , mengembangkan idea, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, gambar bina ayat.
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 3.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt )
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 7
Hari / Tarikh Khamis / 21 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 pg-10.00pg
Aspek Seni Bahasa
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Seia Sekata
Standard Kandungan 4.2
Standard Pembelajaran 4.2.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menyatakan sekurang-kurangnya dua(K.L) daripada empat(KSP)
pembayang dan maksud dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid-murid dibimbing melafazkan pantun dengan jeda dan
intonasi yang betul.
2) Murid-murid diberi penerangan tentang ciri-ciri pantun iaitu
pembayang dan maksud dalam setiap rangkap pantun.
3) Dalam kumpulan murid:
 Mengenalpasti dan mengariskan baris maksud dengan
highlighter.
 Mengenalpasti maksud pantun dan melekatkan dibawa
rangkap pantun.
 Setiap kumpulan diagihkan dengan satu rangkap pantun
dan aktiviti ‘MESTAMU’ dijalankan.
4) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti (m/s 33)
5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Pantun
Nilai Murni Hemah Tinggi
EMK/KB/BCB Mengecam, Menjana idea, kreatif daninovatif
BBM Buku teks, buku latihan, lembaran pembayangdan maksud
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 4.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 dan 4)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 8
Hari / Tarikh Ahad / 24 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30 tgh
Aspek Tatabahasa
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Terima Kasih, Jiranku
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.2
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 (K.L) daripada 5 (K.S.P) kata kerja
pasif dengan betul.
b) Mengisi sekurang-kurangnya 2 (K.L)daripada 5 (K.S.P) ayat
menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks yang betul.
Aktiviti PDP
1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2. Murid diberi penerangan tentang kata kerja pasif.
3. Dalam kumpulan murid:
 Mengenalpasti dan melengkapkan peta bulatan dengan kata
kerja pasif yang terdapat dalam teks “Terima Kasih, Jiranku”.
 Membina ayat bagi 5 kata kerja pasif. (K.S.P)
 Melengkapkan 5 ayat(K.L)
4. Murid membentangkan jawapan selepas guru menyemak jawapan.
(one stay three stray)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 38
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Kata kerja pasif
Nilai Murni Keprihatinan
EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan
BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan.
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 8
Hari / Tarikh Isnin / 25 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 10.30 pg-11.30 tgh
Aspek Tatabahasa
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Saling Melengkapi
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.3
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kata
adjektif sifat dengan betul.
b) Mengisi sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) tempat
kosong dengan kata adjektif sifat yang betul.
Aktiviti PDP 1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2. Murid diberi penerangan umum mengenai kata adjektif dan
seterusnya diberi penerangan yang lebih terperinci tentang kata
adjektif sifat.
3. Dalam kumpulan murid:
 Mengenalpasti dan melengkapkan peta bulatan dengan kata
adjektif sifat yang terdapat dalam teks.
 Dibimbing dalam membaca 5 ayat dan membulatkan kata
adjektif sifat (K.L).
 Membentangkan jawapan melalui kaedah “one stay three
stray”
4. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 40
5. Murid membuat kuiz dalam Frog Vle
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Kata adjektif-golongan kata
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan
BBM Buku teks, buku aktiviti, peta bulatan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.3 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 8
Hari / Tarikh Selasa / 26 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 12.00 pg-1.00 tgh
Aspek Tatabahasa
Tema Perpaduan – Hidup berjiran
Tajuk Kata kerja Pasif dan Kata adjektif Sifatan
Standard Kandungan 5.1
Standard Pembelajaran 5.1.3
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya 6 (K.L) daripada 10 (K.S.P) kata kerja
pasif dan kata adjektif sifat dengan betul.
b) Membina sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 6 (K.S.P) ayat dengan
menggunakan kata kerja pasif dan kata adjektif sifat yang betul.
Aktiviti PDP 1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas.
2. Dalam kumpulan murid:
 Mengenalpasti dan melengkapkan peta bulatan dengan kata kerja
pasif dan kata adjektif sifat yang terdapat dalam teks.
 Membina enam ayat berdasarkan perkataan yang
dikenalpasti.(K.S.P)
 Dibimbing dalam membaca perkataan dan mewarnakan kata
adjektif sifat dan kata kerja pasif (K.L).
 Membentangkan jawapan melalui kaedah three stray one stay
3. Beberapa murid dipilih sebagai fasilitator. Fasilitator membaca ayat yang
diberikan dan menyebut kata kerja ataupun kata adjektif yang salah.
Kumpulan yang dapat mengenalpasti kata kerja ataupun kata adjektif
dengan betul diberi markah. (Find the fib)
4. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 39
5. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Kata adjektif/ kata kerja -golongan kata
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan, menganalisis
BBM Buku teks, buku aktiviti, peta bulatan
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 5.1.3 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 8
Hari / Tarikh Rabu / 27 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 11.30 pg-12.30 tgh
Aspek Kemahiran mendengar dan bertutur
Tema Perpaduan – Sepakat Membawa Berkat
Tajuk Berbincang dalam ceria
Standard Kandungan 1.1
Standard Pembelajaran 1.1.2
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Memberikan sekurang-kurangnya 3 (K.L) 5 (K.S.P) respons bagi ayat
pesanan dengan betul.
Aktiviti PDP 1. Murid-murid diperdengarkan dengan beberapa ayat pesanan dan
dibawa kepada tajuk hari ini.
2. Murid-murid diberi penerangan tentang ayat pesanan berdasarkan
teks ‘Berbincang dalam Ceria’
3. Setiap kumpulan diberi dialog berlainan dan diminta melengkapkan
dialog tersebut.
4. Murid diminta melakonkan dialog tersebut. Selepas sesi lakonan
murid menjawab soalan guru.(main peranan)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti (m/s 41)
6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan
Nilai Murni Kerjasama
EMK/KB/BCB Menyelesaikan masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, kertas mahjong (dialog)
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 1.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5)
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Minggu 8
Hari / Tarikh Khamis / 28 Feb 2019
Kelas 2 Excel
Masa 9.00 -10.00 tgh
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Perpaduan - Sepakat Membawa Berkat
Tajuk Jiran Sepakat
Standard Kandungan 2.2
Standard Pembelajaran 2.2.1
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat;
a) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga (K.L) daripada lima (K.S.P) isi
tersurat dengan betul.
Aktiviti PDP 1) Murid-murid diminta membaca teks cerita ‘Jiran Sepakat’.
2) Murid dibimbing dalam mengenalpasti isi tersurat dalam petikan
pertama.
3) Setiap kumpulan diberi perenggan berlainan. Dalam kumpulan
murid membaca perenggan dan mencatat isi tersurat dalam kertas
mahjong. Murid membentangkan jawapan. (one stay three stray)
(K.S.P)
4) Murid dibimbingmembaca perenggandanmemadankanisi tersurat
dengan perenggan yang dibaca. (K.L)
5) Murid membuatlatihanmencatatisi tersuratdalambukuaktiviti (42).
6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Nilai Murni Tanggungjawab terhadap masyarakat
EMK/KB/BCB Mengenal pasti, bacaan intensif, kreatif dan inovatif
BBM Buku teks, buku aktiviti,
Penilaian PDP/
Pentaksiran PDP
Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (4 akt )
Refleksi
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)

Contenu connexe

Tendances

Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
shikinabdaziz
 
INTERVENSI PBD 1 2022.pptx
INTERVENSI PBD 1 2022.pptxINTERVENSI PBD 1 2022.pptx
INTERVENSI PBD 1 2022.pptx
ssuser3fe836
 
Topik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertemaTopik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertema
Wany Hardy
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
tamya65
 
Instrumen penilaian bahasa kemahiran membaca
Instrumen penilaian bahasa kemahiran membacaInstrumen penilaian bahasa kemahiran membaca
Instrumen penilaian bahasa kemahiran membaca
Wan Nur Aziemah Izyan
 
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranDokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Gulit Rukag
 

Tendances (20)

Contoh senarai semak
Contoh senarai semakContoh senarai semak
Contoh senarai semak
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
 
INTERVENSI PBD 1 2022.pptx
INTERVENSI PBD 1 2022.pptxINTERVENSI PBD 1 2022.pptx
INTERVENSI PBD 1 2022.pptx
 
CONTOH PERMAINAN BAHASA
CONTOH PERMAINAN BAHASACONTOH PERMAINAN BAHASA
CONTOH PERMAINAN BAHASA
 
6. pentaksiran bilik darjah
6. pentaksiran bilik darjah6. pentaksiran bilik darjah
6. pentaksiran bilik darjah
 
Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1
 
Contoh rpi
Contoh rpiContoh rpi
Contoh rpi
 
Topik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertemaTopik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertema
 
Rph pengurusan diri kssm pendidikan khas - abdul murad abd hamid
Rph    pengurusan diri  kssm pendidikan khas -     abdul murad abd hamidRph    pengurusan diri  kssm pendidikan khas -     abdul murad abd hamid
Rph pengurusan diri kssm pendidikan khas - abdul murad abd hamid
 
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
 
Instrumen penilaian bahasa kemahiran membaca
Instrumen penilaian bahasa kemahiran membacaInstrumen penilaian bahasa kemahiran membaca
Instrumen penilaian bahasa kemahiran membaca
 
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
 
Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
 
Kata nama am dan kata nama khas
Kata nama am dan kata nama khasKata nama am dan kata nama khas
Kata nama am dan kata nama khas
 
contoh rph
contoh rphcontoh rph
contoh rph
 
CONTOH RPH TRANSISI.docx
CONTOH RPH TRANSISI.docxCONTOH RPH TRANSISI.docx
CONTOH RPH TRANSISI.docx
 
Rph pengakap m2
Rph pengakap m2Rph pengakap m2
Rph pengakap m2
 
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranDokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
 

Similaire à RPH BM THN 2 (BULAN FEB)

Contoh rancangan harian tahun 4 sjk
Contoh rancangan harian tahun 4 sjkContoh rancangan harian tahun 4 sjk
Contoh rancangan harian tahun 4 sjk
Kamarudin Jaafar
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Kimimaru Chan
 
Bm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamisBm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamis
Izzati Sofi
 
Minit curai kursus bm 5
Minit curai  kursus bm 5Minit curai  kursus bm 5
Minit curai kursus bm 5
zahorien
 

Similaire à RPH BM THN 2 (BULAN FEB) (20)

Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)
 
Contoh rancangan harian tahun 4 sjk
Contoh rancangan harian tahun 4 sjkContoh rancangan harian tahun 4 sjk
Contoh rancangan harian tahun 4 sjk
 
Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
 
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
 
Rph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari SelasaRph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari Selasa
 
R harian contoh
R harian contohR harian contoh
R harian contoh
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
 
Rph pdpr bm_t6_01-07.09.2021-m29&m30
Rph pdpr bm_t6_01-07.09.2021-m29&m30Rph pdpr bm_t6_01-07.09.2021-m29&m30
Rph pdpr bm_t6_01-07.09.2021-m29&m30
 
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
 
Rph
RphRph
Rph
 
RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5
 
Minggu 8 2020
Minggu 8 2020Minggu 8 2020
Minggu 8 2020
 
Rph bm ( 16)tahun 3 b(23 27.04.2018 )
Rph bm  ( 16)tahun 3 b(23 27.04.2018 )Rph bm  ( 16)tahun 3 b(23 27.04.2018 )
Rph bm ( 16)tahun 3 b(23 27.04.2018 )
 
Bm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamisBm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamis
 
Rph thn 1
Rph thn 1Rph thn 1
Rph thn 1
 
Rph thn 1
Rph thn 1Rph thn 1
Rph thn 1
 
Khamis 27 januari 2022
Khamis 27 januari 2022Khamis 27 januari 2022
Khamis 27 januari 2022
 
Minit curai kursus bm 5
Minit curai  kursus bm 5Minit curai  kursus bm 5
Minit curai kursus bm 5
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
 

RPH BM THN 2 (BULAN FEB)

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 6 Hari / Tarikh Ahad / 10 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 11.30 pg-12.30 tgh Aspek Kemahiran membaca Tema Perpaduan Tajuk Kawan Baikku Standard Kandungan 2.1 Standard Pembelajaran 2.1.2 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Membaca sekurang-kurangnya dua(K.L) daripada empat(K.S.P) perenggan dengan sebutan yang betul. Aktiviti PDP 1. Murid-muriddibimbing membaca teksyangbertajuk ‘KawanBaikku’ serta diberi penerangan oleh guru. 2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap stesen. Setiap stesen diberi satu petikan.Mentor diminta mencatatkannama murid yang tidakdapatmembacapetikandengansebutanyangbetul. (bus stop) (K.Sederhana.Pandai) 3. Guru membimbing murid dalam membaca dua perenggan yang ringkas yangmengandungi gambarbagi memberipemahamanyang lebih mendalam kepada murid. (K.Lemah) 4. Murid-murid bermain permainan kotak beracun menjawab soalan yang berkaitan dengan teks dalam kelas. 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Nilai Murni Hormat-menghormati EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan , mencirikan, kreatif dan inovatif BBM Buku teks, buku aktiviti, bahan lakonan Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 2.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 6 Hari / Tarikh Isnin / 11 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 10.30 pg-11.30 pg Aspek Kemahiran Menulis Tema Perpaduan- Sahabat Karib Tajuk Bantu-membantu Standard Kandungan 3.2 Standard Pembelajaran 3.2.1 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Membina sekurang-kurangnya 3(K.L) daripada 6 (K.S.P) perkataan dengan betul. b) Menulis sekurang-kurangnya 5 (K.L) daripada 10 (K.S.P) frasa berdasarkan gambar dengan betul. Aktiviti PDP 1) Murid diberi penerangan mengenai perkataan dan frasa. 2) Murid membaca teks (m/s 24) bantu-membantu dan dibimbing dalam membina perkataan dan frasa dengan menggunakan suku kata dan perkataan yang diberikan. 3) Kerja kumpulan (window pane ):  Murid dipaparkan gambar dan suku kata pertama. Dalam kumpulan murid menulis suku kata kedua ataupun suku kata akhir bagi membina perkataan berdasarkan gambar yang dipaparkan. (K.L). (peta bulatan)  Murid dipaparkan gambar. Dalam kumpulan murid melengkapkan ayat dengan gabungkan perkataan menjadi frasa berdasarkan gambar yang diberikan. (K.S.P) peta buih) 4) Murid-murid membuat latihan dalam buku aktiviti. 28&29 5) Murid membuat kuiz (frog vle). 6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Suku kata & frasa Nilai Murni Kerjasama EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan , menggabungkan , visual ruang BBM Buku teks, buku aktiviti, peta ithink Penilaian PDP/ Penilaian 3.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3&4)
  • 3. Pentaksiran PDP Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 6 Hari / Tarikh Selasa / 12 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 12.00 -1.00 tgh Aspek Seni bahasa Tema Perpaduan- Sahabat Karib Tajuk Berbakti kepada kawan Standard Kandungan 4.1 Standard Pembelajaran 4.1.1 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Menuturkan sekurang-kurangnya 2 (lemah) daripada 4 (sederhana & pandai) dialog yang mengandungi perumpamaan dengan betul. b) Mengisi sekurang-kurangnya 2 (lemah) daripada 4 (sederhana & pandai) tempat kosong dalam dialog dengan perumpamaan yang betul. Aktiviti PDP 1. Murid diberi penerangan mengenai perumpamaan berserta dengan maksudnya. 2. Dalam kumpulan murid melakonkan teks dialog ‘Berbakti kepada rakan’. Guru melantik2 murid sebagai mentorbagi setiap kumpulan. Mentor diminta mencatatkannama murid yang tidakdapatmenutur dialog dan menjawab maksud perumpamaan dengan betul. (K.P.S) (role play) 3. Murid dibimbing dalam membaca perumpamaan dengan betul. (K.L) 4. Dalam kumpulan murid memadankan perumpamaan dengan maksud yang betul. 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 30 (mengisi tempat kosong) 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Perumpamaan Nilai Murni Baik hati EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan dan kreatif dan inovatif
  • 4. BBM Buku teks, buku aktiviti, jadual Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 4.1.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 &4) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 6 Hari / Tarikh Rabu / 13 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 11.30 -12.30 tgh Aspek Tatabahasa Tema Perpaduan -Sahabat Karib Tajuk Rakanku Tanggungjawabku Standard Kandungan 5.1 Standard Pembelajaran 5.1.2 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya 3 (K.L)daripada 5 (K.S.P) kata kerja aktif transitif yang terdapat dalam teks dengan betul. b) Membina sekurang-kurangnya 2 (K.L)daripada 5 (K.S.P) ayat menggunakankata kerja aktif transitif mengikutkonteks yang betul. Aktiviti PDP 1) Murid membaca dan melengkapkan cerita rakanku tanggungjawabku. (Peta Alir) 2) Berdasarkan cerita yang dilengkapkan murid diberi penerangan mengenai kata kerja aktif transitif. 3) Dalam kumpulan murid diminta mengenalpasti dan membulatkan kata kerja aktif transitif yang terdapat dalam teks. Seterusnya murid diminta menulis kata kerja aktif transitif dan objek yang mengikutinya dalam jadual yang di sediakan. (K.S.P) 4) Murid dibimbing dalam memadankan kata kerja aktif transitif dengan objek. (K.L) 5) Murid membuat latihan bina ayat dalam buku aktiviti (31-32).  Melengkapkan ayat (K.L)  Membina ayat (K.S.P) 6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Kata kerja aktif transitif
  • 5. Nilai Murni Prihatin EMK/KB/BCB Mengenalpasti, mencirikan bacaan mekanis, kreatif dan inovatif BBM Buku teks, buku aktiviti, peta alir Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 5.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3, 4&5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 6 Hari / Tarikh Khamis / 14 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 9.00 pg-10.00pg Aspek Kemahiran Mendengar dan Bertutur Tema Perpaduan – Hidup berjiran Tajuk Bantu Jiran Standard Kandungan 1.1 Standard Pembelajaran 1.1.2 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Memberikan sekurang-kurangnya 3 (K.L) 5 (K.S.P) respons bagi ayat suruhan dengan betul. Aktiviti PDP 1) Murid-murid diperdengarkan dengan beberapa ayat suruhan dan di bawa kepada tajuk hari ini. 2) Murid-muriddiberi penerangantentangayatsuruhan berdasarkan teks ‘Bantu Jiran, 3) Setiap kumpulan diberi dialog berlainan. Murid diminta melakonkan dialog tersebut. Selepas sesi lakonan murid menjawab soalan guru. 4) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti (m/s 33) 5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Ayat suruhan –Sintaksis
  • 6. Nilai Murni Semangat bermasyarakat EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan, Menjana idea, kreatif dan inovatif BBM Buku teks, buku latihan, skrip dialog Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 1.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 dan 4) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 7 Hari / Tarikh Ahad / 17 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 11.30 pg-12.30 tgh Aspek Kemahiran membaca Tema Perpaduan – Hidup berjiran Tajuk Majlis pengikat kemesraan Standard Kandungan 2.2 Standard Pembelajaran 2.2.1. Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Membaca sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kosa kata dengan sebutan yang betul. b) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) maksud kosa kata dengan betul. Aktiviti PDP 1. Murid-murid dibimbing membaca teks yang bertajuk ‘Majlis Pengikat Kemesraan’ serta diberi penerangan oleh guru.. 2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap kumpulan. Mentor diminta membimbing dan mencatatkan nama murid yang tidak dapat membaca kosa kata dengan sebutan yang betul. (K.S.P) 3. Murid dibimbing oleh guru dalam membaca dan memadankan kosa kata dengan maksudnya. (K.L) 4. Murid bermain permainan kad. Setiap kumpulan diberi 16 kad yang mengandungi kosa kata dan maksud. Seorang fasilitator dilantik dalam setiap kumpulan. Fasilitator akan meletakkan kad kosa kata manakala ahlinya perlu mencari kad maksud kosa kata tersebut. Ahli yang dapat kumpulkan banyak kad dikira sebagai pemenang.
  • 7. 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Nilai Murni Kerjasama EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan. Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 7 Hari / Tarikh Isnin / 18 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 10.30 pg-11.30 tgh Aspek Kemahiran membaca Tema Perpaduan – Hidup berjiran Tajuk Majlis pengikat kemesraan Standard Kandungan 2.2 Standard Pembelajaran 2.2.1. Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Membaca sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kosa kata dengan sebutan yang betul. b) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) maksud kosa kata dengan betul. Aktiviti PDP 1. Murid-murid dibimbing membaca teks yang bertajuk ‘Majlis Pengikat Kemesraan’ serta diberi penerangan oleh guru.. 2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap kumpulan. Mentor diminta membimbing dan mencatatkan nama murid yang tidak dapat membaca kosa kata dengan sebutan yang betul. (K.S.P) 3. Murid dibimbing oleh guru dalam membaca dan memadankan kosa kata dengan maksudnya. (K.L)
  • 8. 4. Murid bermain permainan kad. Setiap kumpulan diberi 16 kad yang mengandungi kosa kata dan maksud. Seorang fasilitator dilantik dalam setiap kumpulan. Fasilitator akan meletakkan kad kosa kata manakala ahlinya perlu mencari kad maksud kosa kata tersebut. Ahli yang dapat kumpulkan banyak kad dikira sebagai pemenang. 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Nilai Murni Kerjasama EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan. Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 7 Hari / Tarikh Selasa / 19 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 12.00 pg-1.00 tgh Aspek Kemahiran membaca Tema Perpaduan – Hidup berjiran Tajuk Majlis pengikat kemesraan Standard Kandungan 2.2 Standard Pembelajaran 2.2.1. Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Membaca sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kosa kata dengan sebutan yang betul. b) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) maksud kosa kata dengan betul. Aktiviti PDP 1. Murid-murid dibimbing membaca teks yang bertajuk ‘Majlis Pengikat Kemesraan’ serta diberi penerangan oleh guru.. 2. Guru melantik 2 murid sebagai mentor bagi setiap kumpulan. Mentor diminta membimbing dan mencatatkan nama murid yang tidak dapat membaca kosa kata dengan sebutan yang betul. (K.S.P)
  • 9. 3. Murid dibimbing oleh guru dalam membaca dan memadankan kosa kata dengan maksudnya. (K.L) 4. Murid bermain permainan kad. Setiap kumpulan diberi 16 kad yang mengandungi kosa kata dan maksud. Seorang fasilitator dilantik dalam setiap kumpulan. Fasilitator akan meletakkan kad kosa kata manakala ahlinya perlu mencari kad maksud kosa kata tersebut. Ahli yang dapat kumpulkan banyak kad dikira sebagai pemenang. 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 26 & 27 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Nilai Murni Kerjasama EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan. Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 7 Hari / Tarikh Rabu / 20 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 11.30 -12.30 tgh Aspek Kemahiran Menulis Tema Perpaduan –Hidup Berjiran Tajuk Orang Berbudi, Kita Berbahasa Standard Kandungan 3.2 Standard Pembelajaran 3.2.1 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Menulis ayat bagi sekurang-kurangnya tiga (K.L) daripada enam(K.S.P) gambar dengan betul. Aktiviti PDP 1) Murid-murid diminta membaca teks cerita ‘Orang Berbudi, Kita Berbahasa’ dan mengisi tempat kosong dengan perkataan yang betul untuk melengkapkan ayat dalam cerita. 2) Dalam kumpulan murid
  • 10.  Membina ayat berdasarkan gambar yang diberi. (K.S.P)  Menyusun perkataan bagi membina ayat yang berkaitan dengan gambar yang diberikan. (K.L) 3) Murid membentangkan jawapan. (one stay three stray) 4) Murid membuat latihan bina ayat dalam buku aktiviti (36). 5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Sintaksis Nilai Murni Bertimbang rasa EMK/KB/BCB Menjanakan idea , mengembangkan idea, kreatif dan inovatif BBM Buku teks, buku aktiviti, gambar bina ayat. Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 3.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt ) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 7 Hari / Tarikh Khamis / 21 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 9.00 pg-10.00pg Aspek Seni Bahasa Tema Perpaduan – Hidup berjiran Tajuk Seia Sekata Standard Kandungan 4.2 Standard Pembelajaran 4.2.1 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Menyatakan sekurang-kurangnya dua(K.L) daripada empat(KSP) pembayang dan maksud dengan betul.
  • 11. Aktiviti PDP 1) Murid-murid dibimbing melafazkan pantun dengan jeda dan intonasi yang betul. 2) Murid-murid diberi penerangan tentang ciri-ciri pantun iaitu pembayang dan maksud dalam setiap rangkap pantun. 3) Dalam kumpulan murid:  Mengenalpasti dan mengariskan baris maksud dengan highlighter.  Mengenalpasti maksud pantun dan melekatkan dibawa rangkap pantun.  Setiap kumpulan diagihkan dengan satu rangkap pantun dan aktiviti ‘MESTAMU’ dijalankan. 4) Murid membuat latihan dalam buku aktiviti (m/s 33) 5) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Pantun Nilai Murni Hemah Tinggi EMK/KB/BCB Mengecam, Menjana idea, kreatif daninovatif BBM Buku teks, buku latihan, lembaran pembayangdan maksud Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 4.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3 dan 4) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 8 Hari / Tarikh Ahad / 24 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 11.30 pg-12.30 tgh Aspek Tatabahasa Tema Perpaduan – Hidup berjiran Tajuk Terima Kasih, Jiranku Standard Kandungan 5.1
  • 12. Standard Pembelajaran 5.1.2 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 (K.L) daripada 5 (K.S.P) kata kerja pasif dengan betul. b) Mengisi sekurang-kurangnya 2 (K.L)daripada 5 (K.S.P) ayat menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks yang betul. Aktiviti PDP 1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas. 2. Murid diberi penerangan tentang kata kerja pasif. 3. Dalam kumpulan murid:  Mengenalpasti dan melengkapkan peta bulatan dengan kata kerja pasif yang terdapat dalam teks “Terima Kasih, Jiranku”.  Membina ayat bagi 5 kata kerja pasif. (K.S.P)  Melengkapkan 5 ayat(K.L) 4. Murid membentangkan jawapan selepas guru menyemak jawapan. (one stay three stray) 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 38 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Kata kerja pasif Nilai Murni Keprihatinan EMK/KB/BCB Menghubungkaitkan BBM Buku teks, buku aktiviti, kad permainan. Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 5.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 8 Hari / Tarikh Isnin / 25 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 10.30 pg-11.30 tgh Aspek Tatabahasa Tema Perpaduan – Hidup berjiran
  • 13. Tajuk Saling Melengkapi Standard Kandungan 5.1 Standard Pembelajaran 5.1.3 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) kata adjektif sifat dengan betul. b) Mengisi sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 8 (K.S.P) tempat kosong dengan kata adjektif sifat yang betul. Aktiviti PDP 1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas. 2. Murid diberi penerangan umum mengenai kata adjektif dan seterusnya diberi penerangan yang lebih terperinci tentang kata adjektif sifat. 3. Dalam kumpulan murid:  Mengenalpasti dan melengkapkan peta bulatan dengan kata adjektif sifat yang terdapat dalam teks.  Dibimbing dalam membaca 5 ayat dan membulatkan kata adjektif sifat (K.L).  Membentangkan jawapan melalui kaedah “one stay three stray” 4. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 40 5. Murid membuat kuiz dalam Frog Vle 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Kata adjektif-golongan kata Nilai Murni Kerjasama EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan BBM Buku teks, buku aktiviti, peta bulatan Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 5.1.3 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 8 Hari / Tarikh Selasa / 26 Feb 2019 Kelas 2 Excel
  • 14. Masa 12.00 pg-1.00 tgh Aspek Tatabahasa Tema Perpaduan – Hidup berjiran Tajuk Kata kerja Pasif dan Kata adjektif Sifatan Standard Kandungan 5.1 Standard Pembelajaran 5.1.3 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Mengenalpasti sekurang-kurangnya 6 (K.L) daripada 10 (K.S.P) kata kerja pasif dan kata adjektif sifat dengan betul. b) Membina sekurang-kurangnya 4 (K.L) daripada 6 (K.S.P) ayat dengan menggunakan kata kerja pasif dan kata adjektif sifat yang betul. Aktiviti PDP 1. Murid mengimbas kembali pembelajaran lepas. 2. Dalam kumpulan murid:  Mengenalpasti dan melengkapkan peta bulatan dengan kata kerja pasif dan kata adjektif sifat yang terdapat dalam teks.  Membina enam ayat berdasarkan perkataan yang dikenalpasti.(K.S.P)  Dibimbing dalam membaca perkataan dan mewarnakan kata adjektif sifat dan kata kerja pasif (K.L).  Membentangkan jawapan melalui kaedah three stray one stay 3. Beberapa murid dipilih sebagai fasilitator. Fasilitator membaca ayat yang diberikan dan menyebut kata kerja ataupun kata adjektif yang salah. Kumpulan yang dapat mengenalpasti kata kerja ataupun kata adjektif dengan betul diberi markah. (Find the fib) 4. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. m/s 39 5. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Kata adjektif/ kata kerja -golongan kata Nilai Murni Kerjasama EMK/KB/BCB Mengenalpasti, bacaan luncuran dan imbasan, menganalisis BBM Buku teks, buku aktiviti, peta bulatan Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 5.1.3 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 8 Hari / Tarikh Rabu / 27 Feb 2019
  • 15. Kelas 2 Excel Masa 11.30 pg-12.30 tgh Aspek Kemahiran mendengar dan bertutur Tema Perpaduan – Sepakat Membawa Berkat Tajuk Berbincang dalam ceria Standard Kandungan 1.1 Standard Pembelajaran 1.1.2 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Memberikan sekurang-kurangnya 3 (K.L) 5 (K.S.P) respons bagi ayat pesanan dengan betul. Aktiviti PDP 1. Murid-murid diperdengarkan dengan beberapa ayat pesanan dan dibawa kepada tajuk hari ini. 2. Murid-murid diberi penerangan tentang ayat pesanan berdasarkan teks ‘Berbincang dalam Ceria’ 3. Setiap kumpulan diberi dialog berlainan dan diminta melengkapkan dialog tersebut. 4. Murid diminta melakonkan dialog tersebut. Selepas sesi lakonan murid menjawab soalan guru.(main peranan) 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti (m/s 41) 6. Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Sebutan Nilai Murni Kerjasama EMK/KB/BCB Menyelesaikan masalah BBM Buku teks, buku aktiviti, kertas mahjong (dialog) Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 1.1.2 dilaksanakan dan dinilai. (akt 3,4& 5) Refleksi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
  • 16. BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Minggu 8 Hari / Tarikh Khamis / 28 Feb 2019 Kelas 2 Excel Masa 9.00 -10.00 tgh Aspek Kemahiran Membaca Tema Perpaduan - Sepakat Membawa Berkat Tajuk Jiran Sepakat Standard Kandungan 2.2 Standard Pembelajaran 2.2.1 Objektif Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat; a) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga (K.L) daripada lima (K.S.P) isi tersurat dengan betul. Aktiviti PDP 1) Murid-murid diminta membaca teks cerita ‘Jiran Sepakat’. 2) Murid dibimbing dalam mengenalpasti isi tersurat dalam petikan pertama. 3) Setiap kumpulan diberi perenggan berlainan. Dalam kumpulan murid membaca perenggan dan mencatat isi tersurat dalam kertas mahjong. Murid membentangkan jawapan. (one stay three stray) (K.S.P) 4) Murid dibimbingmembaca perenggandanmemadankanisi tersurat dengan perenggan yang dibaca. (K.L) 5) Murid membuatlatihanmencatatisi tersuratdalambukuaktiviti (42). 6) Murid dibimbing dalam merumuskan isi pelajaran. Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Nilai Murni Tanggungjawab terhadap masyarakat EMK/KB/BCB Mengenal pasti, bacaan intensif, kreatif dan inovatif BBM Buku teks, buku aktiviti, Penilaian PDP/ Pentaksiran PDP Penilaian 2.2.1 dilaksanakan dan dinilai. (4 akt ) Refleksi