1. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Tarikh/Hari 01-07 September 2021
Mata Pelajaran Bahasa Melayu Kelas Tahun 6
Masa PdPr (1 Jam) Bil. Murid ___ Orang/ 4 Orang
Tema Tema 8: Damainya Bumiku
Unit/Tajuk Unit 24: Lestarikan Keindahan Alam
Standard
Kandungan
1.6 Berbicara untuk menyampaikan
maklumat tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber dengan tepat
secara bertatasusila.
2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan
bukan sastera yang sesuai bagi memupuk
minat membaca.
3.6 Menulis untuk menyampaikan
maklumat tentang sesuatu perkara dengan
menggunakan bahasa yang santun.
3.3 Membina dan menulis perkataan,
frasa, dan ayat dengan betul.
Standard
Pembelajaran
1.6.2 Berbicara dengan menerapkan
bahasa yang indah untuk menyampaikan
maklumat dengan tepat secara
bertatasusila.
2.6.2 Membaca bahan bukan sastera untuk
menghasilkan idea baharu.
3.6.2 Menulis untuk menyampaikan
maklumat dalam bentuk karangan
berformat dengan menggunakan bahasa
yang santun.
3.3.3 Membina dan menulis jawapan
secara kritis dan kreatif dengan betul.
Objektif Pengajaran
dan Pembelajaran
Pada akhir PdPr ini murid dapat;
Objektif Pembelajaran (OP):
1. Berbicara dengan menerapkan bahasa yang indah untuk menyampaikan maklumat
dengan tepat secara bertatasusila.
2. Membaca bahan bukan sastera untuk menghasilkan idea baharu.
3. Menulis untuk menyampaikan maklumat dalam bentuk karangan berformat dengan
menggunakan bahasa yang santun.
4. Membina dan menulis maklumat yang tepat berdasarkan maklumat.
Kriteria Kejayaan (KK):
1. Murid dapat berbicara menggunakan bahasa yang indah untuk menyampaikan
sekurang-kurangnya 3-5 maklumat dengan betul.
2. Murid dapat menghasilkan 4 idea baharu daripada bahan bukan sastera dengan
betul.
3. Murid dapat menyampaikan 3-4 maklumat melalui penulisan karangan berformat
dengan betul.
4. Menulis 5 jawapan bagi soalan pemahaman berdasarkan bahan bacaan yang
disediakan.
Aktiviti PdPr
Aktiviti PdPr murid:
1. Aktiviti 1: Kemahiran mendengar dan bertutur (01.09.2021-Rabu): SK1.6, SP1.6.2
• Murid merujuk Buku Teks BM Tahun 6 (ms135)
• Murid meneliti maklumat pada Peta Bulatan (Murid telah didedahkan
bagaimana cara mengecam maklumat pada Peta Bulatan semasa Sesi
Bersemuka)
• Murid mencatat maklumat yang diperolehi pada Borang Pengurusan Grafik.
2. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
2. Aktiviti 2: Kemahiran Membaca (02.09.2021-Khamis): SK2.6, SP2.6.2
• Murid membaca petikan bertajuk “Bas Mesra Alam”
• Murid mengecam maklumat penting dalam petikan.
• Murid melengkapkan petak yang disediakan dengan idea baharu berdasarkan
gambar.
3. Aktiviti 3:Kemahiran Menulis (03.09.2021-Jumaat): SK3.6, SP3.6.2
• Murid disediakan contoh Surat Kiriman Rasmi dan Panduan Penulisan Surat
Kiriman Rasmi
• Murid meneliti Format Penulisan Surat Kiriman Rasmi.
4. Aktiviti 4: Kemahiran Menulis (06.09.2021-Isnin): SK3.6, SP3.6.2
• Murid menulis karangan dengan betul berdasarkan format Surat Kiriman
Rasmi.
5. Aktiviti 5: Aktiviti Tatabahasa (07.09.2021-Selasa): SK3.3, SP3.3.3
• Murid disediakan sebuah karangan fakta bertajuk “Punca-punca berlakunya
pencemaran alam”
• Murid membaca dan menaakul maklumat.
• Murid menjawab soalan pemahaman (Pelbagai aras KBAR-KBAT)
Pengayaan:
Pemulihan: ____________________________________________________________
Sistem Bahasa Tatabahasa:
Kosa Kata/peribahasa:
BBB
✓ Modul PdPr Bahasa Melayu Tahun 6
✓ Peta ithink-Peta Bulatan
✓ Jadual Pengurusan Grafik
✓ Nota Tatabahasa
✓ Karangan Fakta
Elemen Merentas
Kurikulum [EMK]
Kreativiti & Inovasi
Bahasa
Pendidikan Alam Sekitar
Patriotisme
Sains & Teknologi
TMK
Keusahawanan
Nilai Murni
KBAT / i-THINK
P. Buih
P. Buih Berganda
P. Titi
P.Pokok
P. Bulatan
P. Alir
P. Pelbagai Alir
P.Dakap
Pengisian
Kurikulum
Ilmu : Sains,
Nilai: Menghargai alam sekitar
KB: Menjana idea, reka cipta
Penilaian PdPC
Lembaran Kerja
Hasil Kerja
Kuiz
Perbincangan
Soal Jawab
Lisan
Penilaian Kendiri
Pemerhatian
Refleksi guru
Kekuatan, Kelemahan & Intervensi:
....................................................................................................................................
.................................................................................................................................…
....................................................................................................................................
.................................................................................................................................…
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
.................................................................................................................................…
3. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Aktiviti 1 : Kemahiran mendengar dan bertutur (01.09.2021-Rabu): SK1.6, SP1.6.2
Arahan Cikgu:
BIL Kebaikan Menjaga Alam Sekitar Keburukan Tidak Menjaga Alam Sekitar
• Murid merujuk Buku Teks BM Tahun 6 (ms135)
• Murid meneliti maklumat pada Peta Bulatan (Murid telah didedahkan bagaimana cara
mengecam maklumat pada Peta Bulatan semasa Sesi Bersemuka)
• Murid mencatat maklumat yang diperolehi pada Borang Pengurusan Grafik.
Cintai
Alam
Kenderaan
elektrik
Teknologi
Moden
Penguatkuasaan
undang-undang
Kawasan
larangan
merokok
√ kurang jerebu
hidup ceria
√ Udara
bersih hidup
sejahtera
√ Tanpa
karbon
monoksida
kita selamat
√ Tumbuhan
segar bumi
terperlihara
4. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Aktiviti 2: Kemahiran Membaca (02.09.2021-Khamis): SK2.6, SP2.6.2
Arahan Guru:
• Murid membaca petikan bertajuk “Bas Mesra Alam”
• Murid mengecam maklumat penting dalam petikan.
• Murid melengkapkan petak yang disediakan dengan idea baharu berdasarkan gambar.
• Murid mengemukakan idea baharu (Peta Buih)-Kebaikan Kereta elektrik.
Maklumat 1:
Maklumat 2:
Maklumat 3:
Maklumat 4:
5. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Kereta Elektrik
Kebaikan
Menggunakan Kereta
Elektrik
Tulis kebaikan jika masyarakat menggunakan kereta elektrik.
6. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Aktiviti 3: Kemahiran Menulis (03.09.2021-Jumaat): SK3.6, SP3.6.2
• Murid disediakan contoh Surat Kiriman Rasmi dan Panduan
Penulisan Surat Kiriman Rasmi
• Murid meneliti format Surat Kiriman Rasmi
Sila Teliti Format Penulisan Surat Kiriman Rasmi di bawah.
7. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Aktiviti 4: Kemahiran Menulis (03.09.2021-Jumaat): SK3.6, SP3.6.2
………………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
……………………………………………………………….
………………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………. ……………………………………
……………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2.…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
3.…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
.…………………………………………………………………………………………………………………………………………………...
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
(……………………………………………………………)
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
• Murid menulis rasmi berdasarkan maklumat yang disediakan.
8. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Aduan Pembungan Sampah Sarap dalam Kalangan Murid
Dengan segala hormatnya, saya selaku setiausaha Kelab Alam Sekitar SK
Oyan Tengah, ingin membuat aduan tentang murid yang membuang
sampah sarap di sekitar sekolah.
2. Pada hari Isnin yang lalu saya mendapati seramai lima orang murid
Tahun 4 telah menyebabkan pencemaran alam sekitar di sekolah.
Mereka telah membuang beg plastik dan kota minuman di depan
dewan makan. Selain daripada itu, mereka membuang sampah seperti
botol dan kertas di belakang bilik kelas.
3. Sehubungan itu, saya berharap pihak Lembaga Pengawas sekolah
sentiasa memantau perlakuan murid yang tidak bertanggungjawab
terhadap kebersihan alam sekitar di sekolah.
Saya berharap pihak tuan mempertimbangkan aduan saya ini.
Sekian, terima kasih.
Yang benar,
Setiausaha,
Kelab Alam Sekitar,
Sekolah Kebangsaan Oyan Tengah.
Ketua Pengawas,
Sekolah Kebangsaan Oyan Tengah,
96800 Kapit,
Sasrawak
Kelab Alam Sekitar,
Sekolah Kebangsaan Oyan Tengah,
96800 Kapit,
Sasrawak
• Pilih maklumat mengikut urutan isi surat kiriman rasmi yang betul, dan tulis semula
pada format surat di atas.
9. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Aktiviti 5: Aktiviti Tatabahasa (07.09.2021-Selasa): SK3.3, SP3.3.3
" Punca-Punca Berlakunya Pencemaran Alam".
Pencemaran alam seperti pencemaran udara, pencemaran air dan pencemaran bunyi yang membawa
pelbagai akibat buruk semakin berleluasa sejak akhir-akhir ini. Hal ini bertambah parah dari tahun ke
tahun.
Terdapat pelbagai punca berlakunya pencemaran alam. Sikap manusia yang gemar membuang sampah-
sarap dan sisa toksik ke dalam sungai dan sumber air menjadi punca kepada pencemaran air. Rumah-
rumah kediaman dan kilang-kilang yang terletak berhampiran sungai kebanyakannya mengambil langkah
mudah menyalurkan bahan buangan ke sungai-sungai. Hal ini menyebabkan berlakunya pencemaran air
yang memusnahkan hidupan akuatik.
Pembakaran terbuka, pelepasan asap kenderaan dan asap kilang-kilang perusahaan pula menjadi punca
kepada pencemaran udara. Asap yang mengandungi karbon monoksida ini amat berbahaya kepada
hidupan. Sebagai contoh, Saban tahun negara kita dilanda jerebu yang teruk berpunca daripada sikap
masyarakat yang gemar melakukan pembakaran terbuka.
Penebangan hutan yang tidak terkawal untuk pembalakan dan penerokaan kawasan pertanian
juga menjadi punca berlakunya pencemaran alam. Apabila pokok-pokok ditebang, maka banyak
kawasan tadahan musnah. Hal ini menyebabkan berlakunya pencemaran sungai apabila hujan turun dengan
lebat. Lumpur-lumpur daripada kawasan hutan yang telah ditebang akan mengalir ke sungai dan seterusnya
dibawa arus ke hilir sungai. Hal ini menyebabkan sungai menjadi cetek dan tercemar oleh lumpur. Banjir
lumpur yang mengancam nyawa juga mudah berlaku.
Selain itu, bunyi enjin kenderaan dan jentera kilang juga menyumbang kepada pencemaran
bunyi. Pertambahan bilangan kenderaan dan kilang-kilang perusahaan menyebabkan masalah pencemaran
bunyi semakin parah saban tahun. Keadaan ini boleh menyebabkan kita menghadapi masalah pendengaran.
Kesimpulannya, sikap manusialah yang menyebabkan berlakunya pencemaran alam yang membawa
kesan yang buruk kepada hidupan. Semua anggota masyarakat perlu peka sekiranya ingin mengatasi
masalah ini.
1. Apakah contoh-contoh pencemaran alam?
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
• Berdasarkan petikan “Punca-punca berlakunya pencemaran alam”
• Murid menjawab 5 soalan pemahaman dengan betul berdasarkan bahan
bacaan.
10. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
2. Bagaimanakah pencemaran sungai berlaku?
3. Mengapakah penebangan hutan yang tidak terkawal sangat dilarang oleh pihak kerajaan ?
4. Bagaimanakah pencemaran bunyi menjadi punca kehidupan manusia tidak tenteram?
5. Pada pendapat anda, bagaimanakah cara kita menjaga alam sekitar?
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
11. Disemak Oleh:______________ Panitia Bahasa Melayu/2021
Rancangan Pelajaran Harian (PdPr) Minggu ke-29&30/2021)
SEKOLAH KEBANGSAAN OYAN TENGAH
96800 KAPIT
SARAWAK
KSSR
RHP PdPR/2021
Nama Murid:_______________________________
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
Ulasan guru:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
DSKP: SK:1.6, SP:1.6.1, DSKP: SK:2.6, SP:2.6.1 DSKP: SK:3.2, SP:3.2.6
DSKP: SK:3.3, SP:3.3.3