1. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Mata pelajaran :Bahasa Malaysia
Tarikh :15.10.2012( Isnin)
Kelas : 1(1)
Masa : 10.00 – 10.30 pagi (30 minit )
Bilangan Murid : 40 murid
Tema : Keluarga
Tajuk : Seronoknya dengan keluarga
Fokus Utama: Standard 1.2 Mendengar, mengecam dan
Kandungan menyebut bunyi bahasa, iaitu
abjad, suku kata, perkataan,
frasa dan ayat yang betul.
Standard 1.2.2 Mendengar dan menyebut
Pembelajaran bunyi vokal dan suku kata
terbuka dengan betul dan tepat.
1.2.3 Mendengar dan menyebut
bunyi vokal dan suku kata
tertutup dengan betul dan tepat.
Fokus Sampingan Standard 2.1 Aras membaca dengan sebutan
Kandungan yang betul.
Standard 2.1.2 Mengeja dan membatang suku
Pembelajaran kata terbuka dengan sebutan
yang betul.
2.1.3 Mengeja dan membatang suku
kata tertutup dengan sebutan
yang betul.
Objektif : Pada akhir P&P, murid dapat
1. Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa
dengan betul.
2. Mendengar, menyebut dan mengeja lima daripada
tujuh perkataan yang mengandungi dua suku kata
dengan betul dan tepat.
3. Membaca lima daripada tujuh perkataan yang
mengandungi dua suku kata dengan betul.
Pengisian Ilmu : Kajian Tempatan (Keluarga )
Kurikulum : Nilai :Hormat-menghormati, kasih sayang
2. Kemahiran Bernilai Tambah :
EMK : Teknologi maklumat dan komunikasi
Kemahiran Berfikir : susun atur, kontekstual
Sistem Bahasa : Tatabahasa : kata panggilan
Kosa kata : datuk, nenek, ibu, bapa,abang, kakak, adik.
Media : kad gambar, kad perkataan, kad suku kata. Power point
(Lirik lagu )
Strategi P&P
Aktiviti Pengisian Kurikulum Catatan
Set induksi
1. Guru pamerkan carta bergambar Ilmu :
mengenai keluarga Ah Seng. Kajian Tempatan Carta
2. Guru meminta murid menamakan ahli Nilai : Hormat- Bergambar
keluarga yang terdapat dalam carta menghormati, kasih
bergambar itu. sayang
3. Guru minta murid bercerita tentang
ahli keluarga masing-masing.
Langkah 1
1. Guru memaparkan kad suku kata dan
perkataan di papan hitam. KBT : Kad suku
3. 2. Guru membimbing murid membaca Kemahiran berfikir : kata
suka kata dan perkataan dengan :hubung kait
sebutan yang betul.
Contoh :
+ =
i
+ =bu ibu
3. Murid menyebut bapa
ba pa
perkataan dengan
sebutan yang betul.
Langkah 2
1. Guru memaparkan lagu
bertajuk ”Sayang Keluarga ”. Lirik lagu
2. Murid mendengar lirik lagu yang KP: kinestetik
dimainkan oleh guru. Verbal linguistik
3. Guru menyanyikan lagu dengan
diikuti oleh murid.
4. Murid-murid menyanyi
bersama-sama.
5. Guru minta murid sebutkan kata
panggilan yang terdapt dalam seni
kata lagu.
Langkah 3
1. Guru menerangkan cara permainan
yang akan dijalankan KB:memadankan Kad
1.1 Murid-murid duduk ditempat TKP :Kinestetik, verbal perkataan
masing-masing linguistik
1.2 Guru mengedarkan kad
perkataan kepada murid.
1.2 Muzik dimainkan, Murid-murid
mengedarkan kad perkataan
1.3 Apabila muzik dihentikan,
murid yang memegang kad
perkataan dikehendaki
padankan pada gambar ahli
keluarga yang tepat di papan
hitam.
1.4 Murid membaca perkataan
secara mekanis diikuti dengan
murid-murid lain.
Rumusan
1. Murid-murid membuat lembaran KBT:kemahiran berfikir
4. kerja. : hubung kait
Lampiran (Set Induksi)
Keluarga Ah Seng
Seronoknya Dengan
Keluarga
Lampiran ( langkah 1) :
KAD SUKU KATA
nek nenek
+
ne
+ tuk datuk
da ibu
+ bu
adik
bapa
ba
a
i + dik
pa
5. ka + kak kakak
Sayang Keluarga
Bapa sayang ibu,
Saya pun begitu,
Bapa rajin bekerja,
Lampiran (langkah 2) Hati pun gembira.
Saya sayang adik,
Tidak suka marah,
Datuk sayang saya,
Hidup kami bahagia,
La,la,la,la,la,la,la.
(melodi:lengkang kangkung)
6. LEMBARAN KERJA
Nama : _______________ Markah:___________%
Kelas : 1 ( )
a) Isikan tempat kosong.
Ibu, bapa, datuk,
nenek, kakak, adik