2. SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
Contextualització:
Els nens i nenes de la classe dels Exploradors (P5-A), han anat a fer una visita a
una fàbrica tèxtil, on han treballat la transformació del cotó en fils. Pocs dies
després, un infant porta a classe una imatge que ha retallat d’una revista, l’obra
Sintonia (2010) de Juan Genovés, la qual li recorda la visita a la fàbrica. Al veure
l’interès que desperta en tots els infants i aprofitant el Projecte Educatiu de Centre
-que insisteix en l’aparició d’aprenentatges significatius i contextualitzats-, es
decideix dedicar un dia sencer al seu estudi.
Objectius:
1.(3) Sentir que pertany a grups socials diversos, participant-hi activament i
utilitzant els hàbits, actituds, rutines i normes pròpies.
1.1. Establir relacions positives amb els diferents companys tot respectant els
errors i aportacions que puguin cometre.
1.2. Participar de manera activa en les converses i activitats, sent conscient i fent
referència a la diversitat existent.
2.(5) Observar i experimentar en l'entorn proper amb curiositat i interès,
interpretant-lo i fent-se preguntes que impulsin la comprensió del món natural,
social, físic i material.
2.1. Realitzar preguntes respecte l’obra Sintonia i participar en la cerca de la
seva resposta.
3.(9) Desenvolupar habilitats de comunicació, expressió, comprensió i
representació per mitjà dels llenguatges corporal, verbal, gràfic, musical,
audiovisual i plàstic; iniciar el procés d'aprenentatge de les habilitats
matemàtiques bàsiques i de l'ús de les tecnologies de la informació i la
comunicació.
3.1. Expressar i comunicar mitjançant diferents llenguatges: oral, corporal,
matemàtic, artístic…
3.2. Realitzar ordenacions.
3. Capacitats:
Progressar en la comunicació i expressió ajustada als diferents contextos i
situacions de comunicació habituals per mitjà dels diversos llenguatges.
Observar i explorar l'entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de
curiositat i respecte i participar, gradualment, en activitats socials i culturals.
Conviure en la diversitat, avançant en la relació amb els altres i en la
resolució pacífica de conflictes.
Criteris d’avaluació:
1. Ha creat vincles amb altres infants a partir del treball en petit grup.
2. Ha participat de manera activa en les converses i activitats, atrevint-se a actuar i
vencent la vergonya.
3. Ha realitzat preguntes respecte l’obra Sintonia i ha participat en la cerca de la
seva resposta.
4. Ha observat i identificat algunes característiques de l’obra d’art tot expressant-
les amb el llenguatge oral, corporal i/o plàstic.
5. Ha realitzat ordenacions.
Metodologia:
Per tal de realitzar la seqüència didàctica es necessitarà diversos espais: l’aula de
P5-A, l’aula de psicomotricitat i la pista de futbol. Per tal d’il·lustrar més
concretament la seva temporització, creiem important mostrar-ho en l’horari del
mateix dia, que acostuma a ser flexible i pot variar segons els interessos i les
motivacions dels infants. Volem destacar que no totes les activitats es realitzaran
amb la mestra tutora de l’aula, sinó que es comptarà amb la presència
d’especialistes en funció de l’activitat i també dels propis familiars una vegada
finalitzada la jornada.
4. ACTIVITATS ESPAI MATERIAL
9:00-9:15 Cercle de colors.
“Bon dia” amb el cabdell de llana.
Aula. Cabdell de llana.
9:15-9:45 Parlem-ne!
Conversa. Tema: Sintonia, de Juan Genovés.
Aula. Projecció de l’obra d’art a la pissarra electrònica.
9:45-10:30 Parlem amb el cos.
Expressió corporal amb música.
Aula de
psicomotriciat.
Cançoner de músiques del món.
Reproductor de CD.
Fils, cordills, cordes i cintes de diferents colors, gruix i
mides.
10:30-11:30
ESMORZAR I PATI
11:30-12:30 Fils per tothom.
Activitats matemàtiques a partir dels fils del matí.
Aula Cabdell de llana del matí.
Tisores.
Regle.
12:30-15:00
DINAR
15:00-16:30 Som artistes.
Producció d’una gran obra a la pista i exposició als
alumnes i famílies de l’escola.
Pista Guixos de colors.
Càmara fotogràfica.
5. Desenvolupament de les activitats:
- Cercle de colors:
De bon matí, aprofitant la rotllana de cada dia, els infants es donaran el bon dia
d’una manera diferent: llençant-se un cabdell de llana. Cada infant haurà d’esperar
que algun company o companya li passi la llana, agafarà el fil ben fort, saludarà
com li vingui de gust i el tornarà a llençar a un altre nen/a que no tingui fil. Quan
hagi passat per tots es formarà una teranyina i els infants podran expressar el que
els suggereix.
- Parlem-ne:
A partir de la teranyina que s’ha format amb la llana, els infants o la mestra
recordaran l’obra de Juan Genovés que havien vist el dia anterior. D’aquesta
manera, s’introduirà a l’artista amb més aprofundiment, es contextualitzarà l’obra a
grans trets i es projectarà a la pantalla per començar a investigar el seu significat.
Algunes preguntes que es faran als infants, directa o indirectament i adaptant el
llenguatge a les seves capacitats seran les següents: Què hi ha? Quants (nom
d’un element) hi ha? Com estan distribuïts? A què us recorda l’obra? Quines
sensacions us desperta?, entre altres que puguin sorgir en el moment. Tot això, es
procurarà anar-ho connectant amb les experiències personals dels infants.
- Parlem amb el cos:
Una vegada finalitzada la conversa, els infants i la mestra es dirigiran a l’aula de
psicomotricitat. Allà es trobaran amb un gran escampall de teles, cordills, cordes i
cintes pel terra, de diferents colors, gruix i mides. D’aquesta manera se’ls
proposarà que intentin recordar les emocions que han sentit al visualitzar Sintonia i
que, escoltant diferents cançons, ho expressin amb el seu moviment. Es podran
bellugar per tot l’espai i utilitzar tots els recursos que trobin escampats per facilitar
la seva expressió. En acabar, s’haurà de guardar el material a les safates
corresponents, segons si són prims o gruixuts.
- Fils per tothom:
Després del pati, es recuperarà el cabdell de llana utilitzat per fer el “Bon dia”, que
ha quedat embolicat a un racó de l’aula. Es plantejarà als infants si volen endur-
se’n un tros a casa i així sorgirà el problema que se’ls demanarà: què podem fer i
6. com ho podem fer per tal que tots els nens i nenes de la classe tinguin un tros de
llana? La finalitat de l’activitat és que els infants acabin tallant a trossos el cabdell i
facin la correspondència d’un fragment de llana per cada infant. Un cop tots els
infants en tinguin un, la mestra els ajudarà a organitzar-se en grups de 4 o 5
infants, els quals hauran d’ordenar els fils en funció de la seva llargada. Per
concloure la sessió, es lligarà el fil en forma de braçalet a tots els nens i nenes.
- Som artistes:
Just a l’arribar a l’escola, al matí, s’informarà a les famílies que si aquella tarda
volen/poden venir una mica més d’hora, estan convidats a veure una sorpresa.
Després de dinar, els infants sortiran al pati i s’acostaran a la pista de l’escola. Allà,
la mestra els explicarà que faran una obra d’art a gran escala perquè puguin veure-
la des de dalt de l’edifici de Primària. La faran amb guixos de colors, cada infant un
de determinat, i amb una sola indicació: que estigui feta amb línies rectes i corbes
(igual que l’obra que han tractat al llarg del dia). Se’ls dirà que pensin en les
emocions que han expressat a l’aula de psicomotricitat i en què voldran expressar
ells aquesta vegada. Quan ho tinguin decidit, procediran a crear-ho.
Després de dibuixar-ho, es situaran escampats per la pista i es faran una fotografia
des d’un lloc més elevat. Tot seguit, amb l’acompanyament d’una mestra de
suport, es dividiran en dos grups i se’ls proposarà que vagin classe per classe a
explicar a la resta d’infants de l’escola el que han fet, tot convidant-los a visitar-ho
en acabar la jornada. A més a més, els pares i mares que hagin volgut hauran anat
arribant i també se’ls explicarà a ells tot aquest procés, fent-los partícips de
l’experiència i realitzant una conversa de cloenda.