Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Erdi dermyshi

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 14 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Publicité

Erdi dermyshi

  1. 1. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu doli ne krye te jetes politike e ushtarake te vendit jo rastesisht. Per kete ndikuan: roli i vecante i tij ne organizimin e Kryengritjes se Pergjithshme te vitit 1443, pozita gjeografike e shtetit te Kastrioteve (qe ishte ne qender te viseve te lira dhe neper te kalonin rruget me te rendesishme qe lidhnin krahinat veriore me jugoret dhe lindoret me perendimoret), zoterimi prej tij i Krujes, keshtjelles me pozicionin gjeografik me te pershtatshem per administrimin e te gjitha viseve te cliruara, dhe per te hyre ne kontakte te shpejta me shtetet e huaja antiosmane, si dhe lidhjet e shumta farefisnore e martesore te Kastrioteve me shume familje fisnike te tjera, si Muzakajt, Arianitet, Stres Balshajt, Gjurashet (Cernojevicet), Balshajt etj. Mbi te gjitha ishte personaliteti i vete Skenderbeut qe beri te mundur daljen e tij ne krye te jetes politike e ushtarake te Shqiperise.
  2. 2. Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë ishte qeveria e parë krijuar nga kuvendi I Vlores me 4 dhjetor 1912. Krijimi i saj u vendos nga Kuvendi Kombëtar i Vlorës, i cili me kërkesë të Ismail Qemalit e caktoi vetë përbërjen e qeverisë. Ismail Qemali, veç detyrës së kryetarit të qeverisë, mbajti edhe atë të ministrit të Jashtëm. Kuvendi zgjodhi edhe Pleqësinë, që funksiononte si organ këshillues e mbikëqyrës i qeverisë. Shumë krahina u bashkuan me Qeverinë e Përkohshme të Vlorës duke e njohur atë si qeveri të gjithë Shqipërisë. Qeveria arriti rezultate të rëndësishme në krijimin e aparatit shtetëror dhe në krijimin e një sistemi gjyqësor sipas modeleve evropiane.
  3. 3. Ismail Qemali - Kryeministër dhe Ministër i Jashtëm Dom Nikoll Kocorri - Zv.Kryeministër Myfit bej Libohova - Ministër i Brendshëm Gjeneral Mehmet Pashe Duralla - Ministër i Luftës Abdi Bej Toptani - Ministër i Financave Dr. Petro Poga - Ministër i Drejtësisë dhe sistemit Gjyqësor Dr. Luigj Gurakuqi - Ministër i Arsimit Mit’hat Frasheri - Ministër i Punëve Publike Pandeli Cale - Ministër i Agrikulturës Lef Nosi - Ministër i Post-Telegrafit
  4. 4. Pas 102 vjetesh pavaresi ne nje ndeshje futbolli midis serbise e shqiperise u tentua te shkeleshin simbolet tona kombetare. Ne mesin e fushes u ul nje dron ne te cilin ishte varur nje flamur me figurat patriotike shqipetare si dhe trevat shqipetare ne kufinjte e nje shteti te vetem. Ndeshja e futballoit u nderpre per kte shkak.
  5. 5. Pas disa minutash djemte e shqipes do te viheshin ne prove per dashurine e tyre atdhetare. Futbollistet serb ulin me dhune flamurin qe po valvitej, ne ato caste nderhyjne futbollistet shqipetar per te mbrojtur flamurin konfrontohen fizikisht me futbollistet kundershtar por jo vetem, edhe me shume tifoze te cilet kishin pushtuar fushen e blerte.
  6. 6. Edhe pse vendimi I uefa-s nuk na favorizoi ne ndjehemi krenar qe vepruam ne ate menyre dhe qe nuk lejuam qe te shkeleshin me kembe simbolet tona kombetare. Futbollistet tane e treguan se jane bijte e ketij kombi dhe per te luftojne edhe kunder 5000 personave pa ju dridhur qerpiku.

×