Rangkaian Pengajaran Harian membincangkan pelajaran Bahasa Melayu untuk murid kelas Harapan 5 yang membahaskan topik Alam Sekitar dan Teknologi Hijau - Mari Kitar Semula. Pelajaran ini melibatkan aktiviti membaca, menulis, dan mengenal pasti kesalahan ejaan dalam ayat dan pantun. Murid-murid dibahagikan kepada dua kumpulan dan melaksanakan aktiviti secara berkumpulan dan individu di bawah bimbingan
1. Rancangan Pengajaran Harian
Kelas : Harapan 5
Tarikh :21 September 2012
Masa : 8.45 – 9.45 pagi
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau – Mari Kitar Semula
Tajuk : 4.0 Membaca
6.0 Tulisan
Kemahiran : 4.6 Membaca Beretika
4.6.1 Etika Membaca
6.9 Membina ayat
6.9.1 Ayat
Bilangan Murid : 6 orang
Kumpulan 1(Aras Tinggi)
Bil Nama Kategori Kehadiran
1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner
2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD
3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan
4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner
Kumpulan 2(Aras Sederhana)
Bil Nama Kategori Kehadiran
1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia
2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner
Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat
Kumpulan 1
i. membaca 3 daripada 4 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan
bimbingan guru.
ii. membina 3 daripada 4 perkataan menjadi ayat yang betul dengan bimbingan guru.
Kumpulan 2
i. membaca 2 daripada 4 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan
bimbingan guru.
ii. melengkapkan 2 daripada 5 tempat kosong dengan ayat yang bermakna dengan
betul dengan bimbingan dan bantuan guru.
Pengetahuan Sedia Ada :Murid pernah terlibat dengan program kitar semula yang
diadakan di peringkat sekolah.
Penerapan Nilai: Mendengar arahan, bersungguh-sungguh, keyakinan diri, ketelitian
Unsur Terapi: Pertuturan, fisio, pendengaran,
Penggabungjalinan :
BBB/BBM: Carta ( gambar tong kitar semula,latihan), kad ayat, lembaran kerja
2. Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi “Tong Kitar Semula” 1. Murid diminta bersedia BBB: Gambar
(+ 5 minit) untuk memulakan tong kitar semula
pengajaran.
2. Murid ditunjukkan gambar
“Tong Kitar Semula” oleh Unsur Terapi:
guru. Pertuturan
3. Murid dan guru bersoal
jawab mengenai “Tong Kitar
Semula” tersebut. Nilai: Mendengar
4. Murid menjawab soalan arahan,
Soalan: guru berdasarkan Keyakinan diri
1) Pernahkah kamu melihat
tong ini?
pengetahuan sedia ada
2) Di manakah kamu mereka.
melihatnya? 5. Guru mengaitkan aktiviti
3) Apakah kegunaan tong ini? dengan isi pelajaran pada
hari tersebut.
Langkah 1 1. Murid dipaparkan semula BBB: Carta
(+ 15 minit) Membaca maklumat dengan gambar “ Tong Kitar gambar tong kitar
berkaitan “ Tong Kitar Semula” beserta dengan semula
Semula” maklumat yang berkaitan
dengan tong tersebut.
2. Murid menyebut dan
membaca maklumat tersebut Unsur Terapi:
dengan suara yang jelas Pertuturan
dengan bimbingan guru.
3. Murid bersoal jawab
bersama guru tentang aktiviti
tersebut. Nilai:
Bersungguh-
sungguh,
keyakinan diri
Soalan:
1) Tong berwarna biru
digunakan untuk mengisi apa?
2) Tong berwarna coklat
digunakan untuk mengisi apa?
3) Tong berwarna jingga
digunakan untuk mengisi apa?
Langkah 2 Membaca Kad Ayat 1. Murid dipamerkan dengan BBB : Kad ayat
(+ 10 minit) kad ayat oleh guru.
Surat kabar lama boleh 2. Murid diperdengarkan Unsur Terapi:
dikitar semula. bacaan perkataan yang jelas Pendengaran dan
dalam kad ayat oleh guru. fisio
3. Murid diminta membaca
Tong coklat digunakan
kad ayat dengan sebutan Nilai: Ketelitian
untuk mengisi baham kaca. dan intonasi yang betul
bersama-sama dengan guru.
3. 4. Murid membaca kuat ayat-
ayat dalam kad ayat secara
Kita tidak boleh mendakar berkumpulan.
sampah secara terbuka. 5. Murid dan guru bersoal
jawab mengenai kesalahan
ejaan yang terdapat dalam
Pembakaran boleh kad ayat dan membetulkan
mencemalkan udala. semula ejaan tersebut.
5. Kemudian, seorang demi
seorang murid diminta berdiri
Soalan: dan membaca kad ayat
1) Perkataan yang manakah di dengan sebutan dan intonasi
eja secara salah? yang betul secara individu.
2) Cuba murid betulkan ejaan Murid lain mengikut
perkataan yang salah supaya menyebut perkataan yang
menjadi ejaan yang betul. disebutkan oleh murid yang
membaca kad ayat dengan
sebutan dan intonasi yang
betul.
Langkah 3 1.Murid diberi penerangan BBB: Carta
(+ 10 minit) tentang aktiviti yang akan Latihan,buku
dijalankan. latihan
2.Murid dibimbing dan
dibantu oleh guru untuk Unsur Terapi:
melansanakan aktiviti. Fisio
3. Pergerakan murid dipantau
dari semasa ke semasa oleh
guru. Nilai: Ketelitian
Kumpulan 1 Kumpulan 1
- Kenal pasti 1. Murid dikehendaki
kesalahan ejaan mengenal pasti kesalahan
yang terdapat ejaan yang terdapat dalam
dalam pantun pantun yang diberikan oleh
guru.
Kumpulan 2 Kumpulan 2
- Tulis semula ayat 1. Murid dikehendaki menulis
dengan ejaan yang semula ayat dengan ejaan
betul yang betul.
Langkah 4 1. Murid diberi penerangan BBB: Lembaran
(+ 15 minit) tentang aktiviti yang akan kerja
dilaksanakan.
2. Lembaran kerja diedarkan Unsur Terapi:
kepada murid oleh guru Fisio
3. Murid dikehendaki untuk
menyiapkan lembaran kerja Nilai: Mendengar
dan menghantar kepada arahan,
guru. Bersungguh-
4. Guru memantau murid sungguh
dari semasa ke semasa.
4. 5. Guru membimbing murid
yang lemah.
Kumpulan 1 Kumpulan 1
- Membina ayat 1. Murid dikehendaki
membina ayat daripada
perkataan yang diberikan
oleh guru..
Kumpulan 2 Kumpulan 2
- Melengkapkan 1. Murid dikehendaki
tempat kosong melengkapkan tempat
kosong dengan perkataan
yang sesuai.
Penutup Rumusan pengajaran 1.Murid bersoal jawab Unsur Terapi:
(+ 5 minit) - kognitif bersama guru tentang apa Pertuturan,
- sosial yang telah dipelajari pada
hari ini. Nilai: keyakinan
2. Guru merumuskan diri
pengajaran hari ini.
3. Murid beramai-ramai
melafazkan semula pantun
dengan sebutan dan intonasi
yang betul.
4.Bersurai