1. HOGESCHOOL ROTTERDAM LESBESCHRIJVING
PABO
Propedeuse en Hoofdfase Jongere kind - Oudere kind*
Semester 1 - 2 - 3 - 4 - 5*
Student: Eva Schouwenburg Studentnummer:0844964
Stageschool + BRIN:De
Paboklas: 3F Datum: 12-05-11
Kruidenhoek
Stagebegeleider: Tamar v Israel Mentor: Kitty Molenaar Groep:1/ 2
Vak: Taal/ Onderwerp: Pluk vd Petteflet
* omcirkelen wat van toepassing is
Persoonlijke doelen die bij deze activiteit extra aandacht hebben:
(zie je POP, reflecties e.d.)
Aspecten van onderwijs:
1. Verantwoording
De kinderen werken in het thema pluk van de petteflet, in deze les zijn ze bezig met taal
2. Leerstof
De kinderen werken met rijm en een beginletter herkennen
3. Beginsituatie
Zij hebben al kennisgemaakt met het thema en ook hebben ze wel eens gerijmd en zijn ze bezig geweest met letters
4. Leefwereld
De les sluit aan op het thema, de kinderen vinden dit thema heel erg leuk
5. Leerdoelen
De kinderen kunnen rijmen op eindrijm door te luisteren en het af te maken, de rijm wordt ook in een bepaalde context
geplaatst, de kinderen kunnen dingen vinden die beginnen met de letter P
6. Onderwijstijd
Max. 20 minuten
7. Spel/leeractiviteiten
De rijm wordt gedaan in de vorm van een versje het letterspel is ik zie ik zie wat jij niet ziet
8. Werkvormen
klassikaal
9. Groeperingsvormen
klassikaal
10. Samenwerking
De kinderen kunnen elkaar evt. helpen
11. Leer- en hulpmiddelen
Dingen die te zien zijn in de klas
12. Ict
13. Klassenmanagement
Ik wil consequent zijn in de regels en wil dat alle kinderen leuk meedoen
14. Differentiatie
Ik vermoed dat vooral de oudste kleuters dit goed kunnen, maar juist daarom wil ik een beetje proberen dit ook aan de
jongste over te brengen
15. Adaptief werken
16. Pedagogisch klimaat
17. Evaluatie
18. Introductie
Ik wil met de kinderen over Pluk praten
19. Leerlingbegeleiding
Ik wil de kinderen voornamelijk alles zelf laten doen en elkaar laten helpen
20. Afsluiting en overgang
Ik vertel over het werkboekje en leg dit uit, ook vertel ik over het memoriespel en het knutselwerk, daarna delen we het
werk uit
2. Didactische route
Tijd Leerstof Leerling Leefwereld
Inleiding
De kinderen zitten in de kring en ik vraag waar we het deze week over gehad hebben; pluk van de
petteflet, ik bespreek wat dingen over dat thema en heb daar een gesprekje over met de kinderen. Ik
vertel dat ik een rijmpje heb over pluk maar dat er steeds iemand is geweest die het laatste woord heeft
weggepikt, de kinderen moeten mij helpen om het rijmpje weer goed te krijgen. Zin voor zin lees ik het
Kern voor en laat de kinderen het laatste woord erbij zeggen.
Als we dit gedaan hebben lezen we het versje nog eens voor maar dan met de goede woorden. We
hebben nu gelukkig het versje helemaal kunnen maken!
Ik vraag vervolgens met welke letter Pluk begint. De kinderen mogen het zeggen. Als we daaruit
gekomen zijn start ik het spelletje; ik zie ik zie wat jij niet ziet en het begint met de letter P, dit spelletje
Afsluiting doen we een tijdje en ik probeer hierin iedereen te betrekken.
Als we dit gedaan hebben een tijdje vertel ik dat we vandaag ook weer veel dingen gaan doen die met
pluk te maken hebben en vertel wat we gaan doen, deel het werk uit en start de werkles
Pluk is heel blij, want Dollie legt een .. (ei)
Mevrouw Helderder heeft pret, ze wil nog niet naar ..
Meneer Pen heeft het erg druk, want zijn kassa is .. (stuk)
Dollie poept op de stoep, oh, zegt mevrouw Helderder, wat een ..
Zaza ligt buiten in de kou, oh, hij wordt helemaal ..
Duizeltje zit lekker droog, maar oei, die boom is ..
De stampertjes stampen in het rond, met de voeten op de ..
Langhors is heel erg lang, maar in het water is hij ..
Aagje woont in de petteflet, ze slaap in een roze ..
De kraanwagen van Pluk, hij staat stil, hij is ..
Ook dansen we als Pluk en Aagje in het rond, maar niet in onze blote ..
Bron: Ontwerpen van onderwijs, C. de Munnik en K. Vreugdenhil
Lesevaluatie
Zijn je lesdoelen behaald?
Zijn je persoonlijke doelen behaald?
Welke actiepunten stel je op n.a.v. deze les?
Feedback mentor: