1. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: ICT
TINGKATAN : 5
TINGKATAN: TEMPAT :
TEMPAT:
TARIKH : MASA :
TOPIK : Sistem Maklumat (6.2 - Perisian)
HASIL PEMBELAJARAN:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran (P&P):
1. Menyatakan definisi pangkalan data (database) dan Sistem pengurusan
pangkalan data (DBMS) dengan betul.
2. Menyatakan perbezaan antara Pangkalan data (Database) dan Sistem
pengurusan pangkalan data (DBMS) dengan tepat.
3. Menyenaraikan kelebihan menggunakan Pangkalan data (Database) dengan
tepat.
4. Menyatakan perhubungan antara attribute (field), row (rekod) dan relation
(file) dengan betul.
5. Mendefinisikan kunci primer (Primary Key) dan kunci asing (Foriegn Key)
dengan tepat.
BAHAN BANTU MENGAJAR:
1. Paparan Gambar
2. Slide Power Point
3. Manila Kad - Flash card
4. Kertas A4
5. Kertas Mahjong
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
Pelajar mengetahui maksud sistem maklumat dan komponen dalam sistem
maklumat.
2. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
PELAKSANAAN PENGAJARAN
ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN/KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI
Set Induksi a) Pelajar dapat mengaitkan set
induksi dengan pelajaran hari ini.
6.2 Perisian
6.2.1 Definisi 1. Pelajar dapat mengetahui definisi
6.2.1.1 Definisi Pangkalan data Pangkalan data dan Sistem
(Database) dan Sistem Pengurusan pangkalan data.
Pengurusan pangkalan data 2. Pelajar dapat mengetahui
(DBMS). Perbezaan diantara pangakalan
Data dan Sistem pengurusan
Pangkalan data.
3. Pelajar dapat mengetahu kata
Kunci bagi definisi pangakalan
Data dan Sistem pengurusan
Pangkalan data.
6.2.1.2 Menyenaraikan kelebihan 4. Pelajar dapat menyenaraikan
menggunakan pangkalan Kelebihan menggunakan
Data. pangkalan data.
3. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGA CATATAN
PENGENALAN:
Set induksi:
1. Guru menunjukkan gambar situasi keadaan pejabat
yang tidak tersusun dan orang sedang menangkap Masa: 5 minit
ikan di lautan.
2. Guru membincangkan bersama pelajar tentang ABM: Slide Show
gambar yang dipaparkan. Powerpoint ‘gambar’
3. Pelajar dapat menghubungkait gambaran yang
dibincangkan dengan topik yang akan diajar. Nilai:Rasional
Aktiviti 1
1. Guru menyatakan tajuk yang akan diajar Masa: 10 minit
2. Guru memaparkan slide power point berkenaan tajuk
yang dibincangkan. ABM: Slide Show
3. Guru menerangkan definisi Pangkalan Data dan Powerpoint ‘Definisi'
Sistem Pengurusan Pangkalan Data dan memberi Flash Card Peta
beberapa contoh yang berkaitan. Minda.
4. Guru menyoal pelajar, adakah terdapat perbezaan
antara kedua-dua definisi tersebut.
5. Pelajar menjawab pertanyaan guru dan memberi
contoh perbezaan berdasarkan pengetahuan sedia
ada.
6. Guru menerangkan lebih lanjut tentang perbezaan
dengan menggunakan set bantu mengajar
menggunakan paparan gambar dan kata kunci.
Aktiviti 2
7. Pelajar diminta untuk membentuk lima kumpulan.
8. Setiap kumpulan diberikan satu sampul surat yang Masa: 10 minit
mengandungi maklumat tertentu bagi menyiapkan ABM: Slide Show
peta minda di kertas mahjong dan dilekatkan di Powerpoint
papan putih. 'Kegunaan'
9. Pelajar akan melengkapkan peta minda tersebut Flash Card
mengikut maklumat yang mereka peroleh. Peta Minda
10. Guru menyambung perbincangan dengan
menerangkan kelebihan Pangkalan Data.
11. Guru menyambung aktiviti yang sama bagi
melengkapkan keseluruhan peta minda.
Aktiviti 3
1. Guru akan mengedarkan helaian isi tempat kosong Masa: 6 minit
dan meminta pelajar menyalin mengikut maklumat ABM: Peta minda
yang diperoleh daripada peta minda dan bahan Helaian Nota
tersebut akan dijadikan sebagai nota.
4. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
.AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGA CATATAN
PENUTUP
1. Guru meminta pelajar (secara sukarela) merumuskan
hasil pembelajaran pada hari ini.
2. Guru memanggil sekurng-kurangnya 2 orang untuk
merumuskan pembelajaran
3. Pelajar merumuskan hasil pembelajaran secara Masa : 6 minit
ringkas.
4. Guru merumus semula pembelajaran topik
berkenaan.
5. Guru memberi kerja rumah berkaitan topik
Pengkalan data dan Sistem pengurusan pengkalan
data.
6. Guru mmenunjukkan paparan gambar seterusnya
sebagai set induksi topik baru yang akan diajar.
TUGASAN
Pelajar diminta untuk mencari maklumat atau contoh
sebenar yang berkaitan dengan pengajaran pangkalan Data Masa : 3 minit
di internet dan surat khabar
REFLEKSI KENDIRI
CATATAN/TUGAS-TUGAS LAIN
5. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
PELAKSANAAN PENGAJARAN
ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN/KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI
Set Induksi b) Pelajar dapat mengaitkan set
induksi dengan pelajaran hari ini.
6.2 Perisian
6.2.2 Ciri-ciri 1. Pelajar dapat mengetahui ciri-ciri
6.2.2.1 Menyatakan perhubungan Attribute (field), row(record) dan
attribute (field), row (rekod) Relation (file).
dan relation (file). 2. Pelajar dapat membezakan
Attribute (field), row(record) dan
Relation (file).
3. Pelajar dapat mengetahui
perhubungan antara Attribute
(field), row(record) dan
Relation (file).
6.2.2.2 Definisi Kunci Primer 4. Pelajar dapat mengetahui kata
(Primary Key) dan Kunci asing Kunci bagi definisi pengakalan
(Foreign Key). Data dan Sistem pengurusan
Pengkalan data.
5. Pelajar dpat membezakan Kunci
Primer dan Kunci Asing.
6. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGA CATATAN
PENGENALAN:
Set induksi:
4. Guru menunjukkan gambar beberapa orang pelajar
lelaki yang mempunyai gambaran yang berbeza Masa: 5 minit
berdasarkan ciri-ciri tertentu.
5. Guru membincangkan bersama pelajar tentang ABM: Slide Show
gambar yang dipaparkan. Powerpoint ‘gambar’
6. Pelajar dapat menghubungkait gambaran yang
dibincangkan dengan topik yang akan diajar. Nilai:Menghubungkait
Aktiviti 1
12. Guru menyatakan tajuk yang akan diajar Masa: 10 minit
13. Guru memaparkan slide power point berkenaan tajuk
yang dibincangkan. ABM: Slide Show
14. Guru menerangkan ciri-ciri attribute (field), row Powerpoint ‘Definisi'
(record) dan relation (file) dengan mengaitkan set Flash Card Peta
induksi yang ditunjukkan. Minda.
15. Guru menyoal pelajar, adakah terdapat perbezaan
antara ketiga-tiga ciri tersebut.
16. Guru berbincang tentang perbezaan tentang ciri-ciri
bersma-sama pelajar.
17. Guru menerangkan lebih lanjut tentang perbezaan
dengan menggunakan set bantu mengajar
menggunakan paparan gambar keadaan sebenar
dan contoh sedia ada.
18. Pelajar diminta untuk membentuk 3 kumpulan.
19. Setiap kumpulan diberikan satu sampul surat yang
mengandungi maklumat tertentu bagi menyiapkan
peta minda di kertas mahjong dan dilekatkan di
papan putih.
20. Pelajar akan melengkapkan peta minda tersebut
mengikut maklumat yang mereka peroleh.
Aktiviti 2
21. Guru menyambung perbincangan dengan Masa: 10 minit
menerangkan definisi bagi Kunci Primer (Primary ABM: Slide Show
Key) dan Kunci Asing (Foreign Key). Powerpoint
22. Guru menerangkan definisi dengan bantuan Kata 'Kegunaan'
Kunci dan paparan gambar. Flash Card
23. Guru menyambung aktiviti yang sama bagi Peta Minda
melengkapkan keseluruhan peta minda.
7. [KPD4046: KAEDAH MENGAJAR]
.AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGA CATATAN
Aktiviti 3
24. Guru akan mengedarkan helaian isi tempat kosong Masa: 6 minit
dan meminta pelajar menyalin mengikut maklumat ABM: Peta minda
yang diperoleh daripada peta minda dan bahan Helaian Nota
tersebut akan dijadikan sebagai nota.
PENUTUP
7. Guru meminta pelajar (secara sukarela) merumuskan
hasil pembelajaran pada hari ini.
8. Guru memanggil sekurng-kurangnya 2 orang untuk Masa : 6 minit
merumuskan pembelajaran
9. Pelajar merumuskan hasil pembelajaran secara
ringkas.
10. Guru merumus semula pembelajaran topik
berkenaan dengan mudah dan senang difahami.
TUGASAN
Pelajar diminta untuk mencari maklumat atau contoh bagi Masa : 3 minit
Kunci Primer dan Kunci Asing di internet.
REFLEKSI KENDIRI
CATATAN/TUGAS-TUGAS LAIN