Publicité
Publicité

Contenu connexe

Publicité

Plastic free sea ים נקי מפלסטיק

 1. ‫ים חלומי‬
 2. ‫וים מזוהם מפלסטיק‬
 3. ‫אם נביט על החול והצדפים‬ ‫מרחוק...‬
 4. ‫וגם אם נביט מקרוב...‬
 5. ‫נראה שיש בחופים שלנו המון‬ ‫פלסטיק....‬
 6. ‫שקיות הפלסטיק מתעופפות‬ ‫ומגיעות לטבע, למקורות המים,‬ ‫לבעלי החיים...‬
 7. ‫כ 002 סוגים שונים ומאות אלפי פרטים של‬ ‫בעלי חיים ימיים מתים מדי שנה כתוצאה‬ ‫מבליעת שקיות וחנק!!!‬ ‫אריה ים באיי גלפאגוס שנחנק למוות עקב‬ ‫שקית פלסטיק שנכרכה סביב צווארו וחנקה‬ ‫אותו באיטיות.‬ ‫צילום: )‪(WWF-Canon‬‬
 8. ‫עופות ים בולעים פלסטיק רב‬ ‫הנראה להם כמזון‬ ‫מדי שנה מתים כ 000,000,1 עופות ימיים‬
 9. ‫דולפינים וצבי ים מתים כי הם‬ ‫רואים את שקיות הפלסטיק כמזון‬ ‫ובולעים אותן...‬
 10. ‫האם קל להבדיל בין מדוזה‬ ‫לשקית?‬
 11. ‫הפלסטיק נערם ורובו מגיע‬ ‫בסוף לאוקיאנוסים‬
 12. ‫הזרמים מסיעים את‬ ‫הפלסטיק...‬
 13. ‫"אי" של פלסטיק‬
 14. ‫שטחו של "אי הפלסטיק" באוק'‬ ‫השקט גדול פי 53 משטח מדינת‬ ‫ישראל‬
 15. ‫בואו נחזור בזמן יחד עם שקית‬ ‫אחת‬ ‫מאיזה חומר עשויה השקית ?‬
 16. ‫שקיות הניילון מיוצרות מנפט‬ ‫דרושות מעל 061 מיליון חביות נפט כל שנה‬ ‫כדי לייצר את שקיות הפלסטיק שאנו צורכים!‬
 17. ‫הכל ארוז בפלסטיק‬
 18. ‫ואז אנחנו אורזים את הפלסטיק‬ ‫בעוד שקיות העשויות מפלסטיק!‬
 19. ‫בכל שנה בעולם משתמשים ב- 005 ביליון שקיות‬ ‫בשנה!!‬ ‫) 000,000,000,000,005 (‬
 20. ‫רק %1 מהשקיות ממוחזרות‬ ‫זמן השימוש של השקיות הוא רק כמה‬ ‫דקות! הזמן שלוקח להגיע מהסופר הביתה!‬
 21. ‫אך זמן ההתכלות הוא ארוך‬ ‫מאוד‬
 22. ‫השקיות מוטמנות בהרי זבל‬ ‫שלפעמים צמודים לנחל או לים‬
 23. ‫לעיתים, יתעופפו השקיות‬ ‫ברוח‬
 24. ‫ויצטברו בביוב ובנחלים‬
 25. ‫כל הנחלים מגיעים אל הים‬ ‫ואיתם - הפלסטיק...‬
 26. ‫הפלסטיק מתפרק לחלקיקים...‬ ‫ונכנס לשרשרת המזון‬
 27. ‫אם לא נפעל, נשחה בים של‬ ‫פלסטיק...‬
 28. ‫אך אפשר גם אחרת!‬ ‫אומרים לא לשקיות‬ ‫הפלסטיק!‬ ‫מדינות רבות אסרו או הגבילו את השימוש בשקיות ניילון :‬ ‫סין, הודו, בנגלדש, אוגנדה, אוסטריה, איטליה, אוסטרליה‬ ‫ועוד....‬
 29. ‫עוברים לאריזה מבד!‬ ‫בדים = כותנה = צמח = טבע‬
 30. ‫שימוש בשקית מבד יחסוך:‬ ‫6 שקיות לשבוע‬ ‫שהם 42 שקיות כל חודש,‬ ‫882 שקיות בשנה‬ ‫וכ- 671,22 שקיות במשך החיים!!‬
 31. ‫עכשיו גם אתם יודעים....‬ ‫פוקחים את העיניים ומעבירים את‬ ‫המסר‬ ‫היו שותפים בצמצום השימוש בשקיות ובמוצרי‬ ‫פלסטיק נוספים. הם מגיעים לטבע שלנו, לים‬ ‫שלנו.... ולא נעלמים!!‬
 32. ‫הבחירה בידיך!!!‬ ‫אומרים לא לפלסטיק‬
 33. ‫ים נקי מפלסטיק‬ ‫תחרות עיצוב כרזות‬ ‫מכינים כרזה עם הסיסמא "ים נקי מפלסטיק"‬ ‫.‬ ‫מציירים, או מצלמים את הרקע לכרזה ושולחים אלינו‬ ‫עד ה -21/01/91 למייל ‪MISHMARHOF@GMAIL.COM‬‬ ‫)רעיונות: פיסול בחול או בפסולת, כתובת אנושית, צילום אומנותי(‬ ‫הכרזה המקורית ביותר ואשר תעביר את המסר בצורה הטובה ביותר‬ ‫תזכה‬ ‫ביום כיף לימודי חוויתי במרכז מגלים בשדות ים‬ ‫מתנת עמותת אקו-אושן‬ ‫התחרות מיועדת לקבוצות/כיתות ילדים או בני נוער. הפרס מיועד לעד 04 משתתפים‬

Notes de l'éditeur

 1. במסגרת שבוע ניקיון החופים הבינ"ל שבו תשתתפו, לפניכם מצגת המתארת את מצב הפלסטיק בים. אנו רוצים, יחד אתכם, לשאוף ולהגיע למצב שהים יהיה נקי מפלסטיק.
 2. הים שלנו יכול להראות כך שהוא נקי מפלסטיק וכולו טבעי וטהור. או שהוא יכול להיות מלוכלך, מגעיל וכזה שלא עושה חשק. רחוק מלהיות טבעי ונעים.
 3. כשמביטים על החוף במרחק מסוים לא מבחינים בלכלוך הקיים בו. רק כשמסתכלים טוב מספיק, רואים עד כמה החוף מטונף. כך גם כשמביטים בחול מקרוב, לא מבחינים בתחילה בלכלוך הקיים, אך בעצם, בין החול והצדפות נראה שיש המון פלסטיק.
 4. כיום, שקיות הפלסטיק נמצאות בכל מקום והן מגיעות לכל פינה בעולם. שקיות הפלסטיק ומוצרי פלסטיק אחרים, נשטפים בכל יום מחדש אל חופי הארץ וחופים רבים אחרים בעולם.
 5. 7 בעלי חיים רבים, אם בים ואם ביבשה מתים או נפצעים כתוצאה מפסולת הפלסטיק. הפלסטיק מדמה מזון או משחק אשר יכול להיהפך לקטלני. דולפינים, כלבי ים ובעלי חיים אחרים תופסים את השקים בעזרת פיהם וזה משתחל על צווארם. ברגע שהשקית נכרכת על הצוואר, בעלי החיים נכנסים ללחץ ודוחפים את השקית עמוק יותר. לבסוף, שקית הפלסטיק תיצמד אל הצוואר ולא תצא יותר. השקית עשויה לגרום לבעלי החיים קשיי נשימה וגירוי מתמיד.
 6. עופות ימיים אשר ניזונות מבעלי החיים על פני הים, מדמות את הפלסטיק לבעלי חיים ובולעות אותן. הפלסטיק מצטבר בגופם ולא מתפרק! בשלב מסוים, הפלסטיק תופס את מקום המזון הרגיל, לבסוף הם מתים מרעב ויובש.
 7. צבי ים ודולפינים מדמים את שקיות הפלסטיק למדוזות והן בולעים אותן. השקיות שאינן מתפרקות, סותמות את הקיבה של הצבים והדולפינים עד שהם מתים מכשל מערכות. בתמונה – דולפין שנמצא מת בחוף ניצנים שליד אשדוד. בניתוח שלאחר המוות מצאו בתוך בטנו 5 קילוגרם של פלסטיק! נסו לדמיין את משקלה של שקית אחת, ואז נסו לדמיין מה זה 5 קילו!!!
 8. ) ניתן לשים לב לדמיון הרחב הקיים בין שקית פלסטיק למדוזה! מה דעתכם? האם קל להבדיל בין השניים?
 9. הפלסטיק מצטבר ומצטבר ואינו מתפרק. כ 15% מהפלסטיק בים צף. 15% נוספים מצויים בתהליך שקיעה בים, ו 40% מהפלסטיק בים מצוי בקרקעית – אם בחופים ואם במעמקי הים.
 10. זרמים הקיימים באוקיינוסים סוחפים את הפלסטיק למרכזי האוקיינוסים. כך, קיימים 9 אזורים בארבעת האוקיינוסים אשר מרכזים כמויות פלסטיק אדירות. בתמונה – שני ריכוזי פלסטיק באוקיינוס השקט.
 11. נוצרים אם כך איים של פלסטיק עצומים בגודלם!
 12. באוקיינוס השקט קיים אי הגדול משטח ישראל פי 35 . בשל מושבות של בע"ח זעירים המתיישבים עליהם, חלקי הפלסטיק באי נעשים כבדים עם הזמן עד שלבסוף, ישקע הפלסטיק למצולות. האדם עומד חסר אונים מול הכמות האדירה של הפסולת.
 13. אז כיצד בכלל הגענו למצב הזה? בואו נחזור אחורה וננסה להבין. בתמונה – שקית באוקיינוס הארקטי ליד הקוטב הצפוני – הרחק הרחק מיישוב.
 14. הפלסטיק ושקיות הפלסטיק מיוצרות מנפט! רק על מנת לספק את הצריכה של שקיות הפלסטיק בלבד – דרושים מעל ל 160 מיליון חביות נפט לייצר פלסטיק מדי שנה.
 15. כשהולכים לסופר, רואים שהכל ארוז בפלסטיק. אם היינו לרגע מביטים מהצד ומסתכלים על כמות הפלסטיק המשמש אותנו לזמן כה קצר (!) היינו לבטח מתפלאים על עצמנו.
 16. ובנוסף לכל זה, את כל הפלסטיק שלנו, אנו אורזים בעוד שקית פלסטיק. האם זה הגיוני???
 17. אוכלוסיית האדם משתמשת מדי שנה ב 500 אלף מיליארד שקיות פלסטיק! כל שנה!!.
 18. שקיות הפלסטיק משמשות אותנו אך ורק לסחוב את מצרכינו למספר דקות עד הגיענו הביתה. מתוך 100 שקיות פלסטיק, רק אחת תשלח למחזור. כל השאר יזרקו לפח רגיל
 19. לכל חלקי הפלסטיק הנזרקים לפח זמן התכלות גבוה וממושך מאד. לעיתים יתפרק הפלסטיק כעבור מאות שנים – מאות שנים !!!!
 20. כל הזבל שלנו בבית מוטמן במטמנות ענק. במדינות שאינן מפותחות, המטמנות מצויות על קו המים, וכך ניתן לשפוך את כל הזבל ישר לנחלים ולים!!!
 21. שקיות הפלסטיק לא רק שאינן מתפרקות, הן גם קלות מאד, ועשויות להתעופף ברוח.
 22. שקיות הפלסטיק מצטברות במקורות הביוב ומגיעות אל הנחלים.
 23. כידוע,כל הנחלים זורמים אל הים ויחד איתם מצטברים להם שפכי הפלסטיק בים הגדול.
 24. אמנם הפלסטיק אינו מתכלה, אך הוא מתפרק לחלקיקים קטנים אשר גם הם, נבלעים בתמימות על ידי בעלי החיים הימיים. בתוך הקיבה של דג, ניתן למצוא חלקיקי פלסטיק קטנים שכנראה גרמו לכשל במערכותיו ולמוות. הפלסטיק שבולעים הדגים מגיע כך לצלחת שלנו.
 25. מתקבלת איפה תמונה קשה הצריכה להדאיג אותנו ולעלות במודעות שלנו שאם לא נפעל, כל הים שלנו ייהפך לים של פלסטיק!!!
 26. את שנעשה, לא ניתן להשיב! אך עדיין ביכולתנו לשנות את העתיד. אומרים לא לשקיות הפלסטיק!!!
 27. במקום להשתמש בשקית פלסטיק – נעבור לשקית העשויה מבד ויכולה לשמש אותנו פעמים רבות. בד הינו חומר טבעי המתכלה במהירות יחסית ואינו פוגע בטבע. יחד עם זאת, יש לה את אותן תכונות שיש לשקית הפלסטיק. היא קלה וחזקה.
 28. שקיות הפלסטיק נצרכות ללא היכר! לפעמים בחזרה מהסופר, נראה ששנים שלושה מצרכים ארוזים בשקית. פתאום מצאנו את עצמנו עם 20 שקיות פלסטיק שאין לנו בהם יותר שימוש. בממוצע בעולם, כל אדם צורך 6 שקיות בשבוע. אם רק אתה תחסוך, תצמצם את צריכת השקיות של עצמך באלפי מונים.
 29. אם תהיו שותפים בצמצום צריכת שקיות הפלסטיק ותספרו על כך לחבריכם, תוכלו להשפיע בצורה רצינית ביותר על אופי העולם שבו נחיה בעתיד. כל שקית שכן תחליטו להשתמש בה, עשויה שלא להיעלם, ולפגוע ישירות בבעלי החיים ובטבע שלנו. המקור לאפשרותנו לחיות על פני כדור הארץ.
 30. ניתן אם כך בשתי ידיים – לומר – לא לפלסטיק!
Publicité