Άρθρο και παρουσίαση σχετικά με τη διδασκαλία αντικειμένων των τομέων ηλεκτρολογίας και πληροφορικής με χρήση των αρχών STEM. Παρουσιάστηκε στο διεθνές συνέδριο HiSTEM 12/2016
Infotronia: Χρήση των αρχών του STEM σε τομείς ειδίκευσης του Επαγγελματικού Λυκείου Διδυμοτείχου
1. InfotroniaInfotronia
Καψίδης Ιωάννης –ΔημήτριοςΚαψίδης Ιωάννης –Δημήτριος
Τασίδου ΔήμητραΤασίδου Δήμητρα
Τσιοράλη ΘεοπούλαΤσιοράλη Θεοπούλα
11οο ΕΠΑΛ ΔιδυμοτείχουΕΠΑΛ Διδυμοτείχου
Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:
Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &
ΑυτοματισμούΑυτοματισμού
και Πληροφορικήςκαι Πληροφορικής
στο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχουστο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου
2. Να εμπλουτίσειΝα εμπλουτίσει
την εκπαιδευτικήτην εκπαιδευτική
εμπειρίαεμπειρία
των μαθητώντων μαθητών
στα αντικείμενα τουστα αντικείμενα του
STEM.STEM.
Σκοπός;Σκοπός;
3. Το σενάριοΤο σενάριο
Κατασκευή βάσης(μακέτας)Κατασκευή βάσης(μακέτας)
ΣιδηροδρομικόΣιδηροδρομικό
ΔίκτυοΔίκτυο
Οικισμός
με αυτόματο
φωτισμό
ΣύστημαΣύστημα
ασφαλείαςασφαλείας
ΤηλεχειρισμόςΤηλεχειρισμόςΟθόνηΟθόνη
πληροφοριώνπληροφοριών
8. Project Based LearningProject Based Learning
Κατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργου
ΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζει
ΘεωρίαΘεωρίαΘεωρίαΘεωρία ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτεί
Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές
προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
9. ●
Kοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης τηςKοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της
μάθησηςμάθησης (L. Vygotsky(L. Vygotsky))
●
ΕποικοδομισμόςΕποικοδομισμός ((J. Piaget και ο S. Papert)J. Piaget και ο S. Papert)
J. Piaget 1896 - 1980J. Piaget 1896 - 1980
L. Vygotsky 1896 - 1934L. Vygotsky 1896 - 1934
Θεωρίες ΜάθησηςΘεωρίες Μάθησης
11. ELECTRO HOUSE
Έργο: Φώτα οικισμού με
αισθητήρα φωτός
ΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣΑΛΗ
Έργο: Αισθητήρες
απόστασης , μπάρες,
φανάρια ,ήχος
ENERGY POWER
Έργο:Οθόνη TFT,
μετεωρολογικός σταθμός
The Coders
Κύριο Έργο:
Προγραμματισμός
ARDUINO
Υποέργο: Διαμόρφωση
κατασκευής
(περιβάλλων χώρος της
σιδηροδρομικής γραμμής,
όπως χωριό, πλατεία,
σταθμός, βουνό κ.α.)
Ομάδες - ΕταιρίεςΟμάδες - Εταιρίες
12. 1η φάση1η φάση 2η φάση2η φάση 3η φάση3η φάση
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικού
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Χωρισμός σε
υποέργα
Αφόρμηση με
παρουσίαση
υλικών.
Ιδεοθύελλα.
Οικοδόμηση
νοήματος
Προδιαγραφές Έναυσμα από
τον
εκπαιδευτικό
Τελική
Δοκιμή
Συνεργασία
μαθητών
διαφορετικών
ομάδων,
εκπαιδευτικός
σύμβουλος
Δημιουργία
ομάδων
Κοινωνικο-
πολιτισμική
προσέγγιση
μάθησης
Επίλυση
προβλήματος
Υποστηρικτικά
εργαστήρια,
έμφαση στη
θεωρία,
Τεκμηρίωση
Φύλλα
εργασίας
Υλοποίηση
Εκπαιδευτικός
διευκολυντής,
στη διαχείριση
χρόνου, υλικών
Παρουσίαση Συμβουλευτική
για παρουσίαση
Αναφορά
Πρότυπο
έγγραφο
Πίνακας φάσεων του έργουΠίνακας φάσεων του έργου
15. Αναμενόμενα αποτελέσματαΑναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους μαθητές)(για τους μαθητές)
Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτωνΑνάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων
Ενίσχυση ενδιαφέροντος για ταΕνίσχυση ενδιαφέροντος για τα
αντικείμενα της ειδικότητάς τουςαντικείμενα της ειδικότητάς τους
Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζονταΔιεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα
Απόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειαςΑπόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειας
16. Αναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους εκπαιδευτικούς)
Διαχείριση εκπαιδευτικών
προγραμμάτων
Διαχείριση Έργου
Εποπτεία και καθοδήγηση
ομάδων
Συνεργασία εκπαιδευτικών
διαφορετικών ειδικοτήτων
17. Αρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον καιΑρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και
ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.
Κατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμόςΚατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμός
όσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμωςόσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμως
στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.
Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.
Αυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκεΑυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκε
σταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογήσταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογή
ονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. πουονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. που
«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.
Προκαταρτικά ΑποτελέσματαΠροκαταρτικά Αποτελέσματα
18. Μελλοντικά σχέδιαΜελλοντικά σχέδια
Διερεύνηση της δυνατότητας στενότερης
συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς των φυσικών
επιστημών και των μαθηματικών όπου η
θεματολογία είναι κοινή.
Συνέχιση με νέες δράσεις και ευρύτερες
διεπιστημονικές συνεργασίες
Αξιολόγηση και μέτρηση αν υπάρχει θετική
διαφοροποίηση στη συμπεριφορά των μαθητών, στα
πειθαρχικά μέτρα και στη συνολική επίδοση των
μαθητών
19. Ευελπιστούμε…Ευελπιστούμε…
ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:
στην αλλαγή της στάσης και τηςστην αλλαγή της στάσης και της
κουλτούρας των μαθητών απέναντι στηκουλτούρας των μαθητών απέναντι στη
μάθηση,μάθηση,
και στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύκαι στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύ
των επιμέρους ειδικοτήτων.των επιμέρους ειδικοτήτων.
21. InfotroniaInfotronia
Καψίδης Ιωάννης –ΔημήτριοςΚαψίδης Ιωάννης –Δημήτριος
Τασίδου ΔήμητραΤασίδου Δήμητρα
Τσιοράλη ΘεοπούλαΤσιοράλη Θεοπούλα
11οο ΕΠΑΛ ΔιδυμοτείχουΕΠΑΛ Διδυμοτείχου
Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:Χρήση των αρχών του STEM στους τομείς:
Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής &
ΑυτοματισμούΑυτοματισμού
και Πληροφορικήςκαι Πληροφορικής
στο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχουστο Επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου
Καλημέρα, λέγομαι Καψίδης Ιωάννης και είμαι ηλεκτρολόγος Μηχανικός και
μηχανικός ΗΥ και εκπαιδευτικός στο επαγγελματικό Λύκειο Διδυμοτείχου.
Η εργασία ό που παρουσιάζουμε έχει να κάνει με την εφαρμογή των
αρχών που περιγράφονται από τον όρο STEM στα μαθήματα δυο τομέων
αυτών της Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής και αυτοματισμού και της
Πληροφορική στο ΕΠΑΛ Διδυμοτείχου. Αυτό έγινε μέσα από την
κατασκευή ενός έργου που συνολικά ονομάστηκε INFOTRONIA.
Το έργο έγινε με τη συνεργασία των τομέων και από τον τομέα
πληροφορικής εργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί κα Τασίδου Δήμητρα και
Τσιοράλη Θεοπούλα.
22. Να εμπλουτίσειΝα εμπλουτίσει
την εκπαιδευτικήτην εκπαιδευτική
εμπειρίαεμπειρία
των μαθητώντων μαθητών
στα αντικείμενα τουστα αντικείμενα του
STEM.STEM.
Σκοπός;Σκοπός;
Σκοπός του έργου είναι να εμπλουτίσει την εκπαιδευτική
εμπειρία των μαθητών στα αντικείμενα του STEM.
Αυτο θα γίνει μέσω μιας σειράς μαθημάτων, που
περιλαμβάνουν την ανάπτυξη δεξιοτήτων Τεχνολογίας και
Μηχανικής σε μια συνολική κατασκευή.
2
23. Το σενάριοΤο σενάριο
Κατασκευή βάσης(μακέτας)Κατασκευή βάσης(μακέτας)
ΣιδηροδρομικόΣιδηροδρομικό
ΔίκτυοΔίκτυο
Οικισμός
με αυτόματο
φωτισμό
ΣύστημαΣύστημα
ασφαλείαςασφαλείας
ΤηλεχειρισμόςΤηλεχειρισμόςΟθόνηΟθόνη
πληροφοριώνπληροφοριών
Το σενάριο περιλαμβάνει τις εξής κατασκευές:
Υλοποποίηση ενός σιδηροδρομικού δικτύου και
Ενός μικρού οικισμού
Στους οποίους θα ενσωματωθούν κάποιοι αυτοματισμοί όπως:
Δημοτικός φωτισμός με αισθητήρα φωτός
Οθόνη πληροφοριών
Σύστημα ασφαλείας κατά τη διελευση του τρένου
Πιθανός τηλεχειρισμός του τρένου
Μετεωρολογιακός σταθμός
24. Υλικά καιΥλικά και μέσαμέσα
Για μικροελεγκτής επιλέχθηκε η λύση του Arduino UNO γιατί έχει κάποια
πλεονεκτήματα όπως η μεγάλη κοινότητα υποστήριξης, πλήθος έργων
στο δίκτυο, ευκολία προγραμματισμού και συνδέσεων, φέρνει τους
μαθητές σε επαφή και με το ανοιχτό λογισμικό (Open Software) και το
ανοιχτό υλικό (Open Hardware) κ.α.
Ο εξοπλισμός σε μεγάλο μέρος του υπήρχε από κιτ που δωρήθηκε στο
σχολείο ύστερα από επιτυχή παρακολούθηση της συγγραφικής ομάδας
ενός σεμιναρίου με τον τίτλο Open Hardware for High School που
διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Ψηφιακών Συστημάτων και
Επεξεργασίας Ψηφιακών Μέσων (Digital Systems and Media Computing
Laboratory - http://dsmc2.eap.gr) της Σχολής Θετικών Επιστημών &
Τεχνολογίας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.
25. Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη
Τομέας ΗΗΑ
0
10
20
30
40
50
60
70
Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων
Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών
Ηλεκτροτεχνία
Ηλεκτροτ. (Ε)
Ηλεκτρονική (Θ)
Ηλεκτρον (Ε)
Ποσοστόύλης
Τομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & ΑυτοματισμώνΤομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμών
Σε όλη τη φάση του σχεδιασμού οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί τόσο του
τομέα ηλεκτρολογίας – ηλεκτρονικής όσο και του τομέα της πληροφορικής
συνέδεσαν τις κύριες κατασκευές και τον απαιτούμενο κώδικα με
αντίστοιχα τμήματα της ύλης των μαθημάτων του κάθε τομέα.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι από τις κατασκευές που θα πραγματοποιήσουν οι
μαθητές καλύπτονται σημαντικά στοιχεία από το 30% της ύλης της
θεωρίας του μαθήματος Ηλεκτροτεχνία [3], 63% των θεμάτων του
εργαστηριακού μέρους της Ηλεκτροτεχνίας [8], περίπου το 30% της
θεωρίας [6] και το 42% των εργαστηριακών ασκήσεων [7] του μαθήματος
Βασικά Ηλεκτρονικά, καθώς και μέρος από άλλα αντικείμενα της
ειδικότητας, όπως αυτοματισμοί, αισθητήρες, ψηφιακά ηλεκτρονικά και
ηλεκτρονικό σχέδιο.
26. Τομέας Πληροφορικής
0
5
10
15
20
25
30
35
40
45
Συσχέτιση με αντικείμενα ύλης μαθημάτων
Τομέας Πληροφορικής
Αρχ. Προγραμ.
Βασικά Θέματα Πληροφ
Υλικό Η/Υ
Ποσοστόύλης
Συσχέτιση με διδακτέα ύληΣυσχέτιση με διδακτέα ύλη
Τομέας ΠληροφορικήςΤομέας Πληροφορικής
Στα μαθήματα του τομέα Πληροφορικής, τόσο εργαστηριακά όσο και
θεωρητικά καλύπτεται περίπου το 40% της ύλης του μαθήματος Αρχές
Προγραμματισμού Υπολογιστών [1], το 20% σταΒασικά Θέματα
Πληροφορικής [4] και περίπου το 20% σε θέματα που αφορούν στο Υλικό
και Δίκτυα Υπολογιστών [2].
27. Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές
προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
Διαθεματική και διεπιστημονικήΔιαθεματική και διεπιστημονική
προσέγγισηπροσέγγιση
MultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinaryMultidisciplinary
Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας
ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής
Τομέας ΗλεκτρολογίαςΤομέας Ηλεκτρολογίας
ΗλεκτρονικήςΗλεκτρονικής
ΤομέαςΤομέας
ΠληροφορικήςΠληροφορικής
ΤομέαςΤομέας
ΠληροφορικήςΠληροφορικής
Για να εφαρμοστεί η διαθεματική – διεπιστημονική προσέγγιση των
τμημάτων του αναλυτικού προγράμματος των μαθημάτων που άπτονται
του STEM χρησιμοποιήθηκαν ποικίλες διδακτικές και παιδαγωγικές
προσεγγίσεις.
Ο βασικός άξονας του σχεδιασμού και της υλοποίησης του έργου είναι η
διαθεματική αλλά και διεπιστημονική προσέγγιση των αντικειμένων της
ύλης. Αυτό προέκυψε μέσα από τη συνεργασία
εκπαιδευτικών από τους δυο τομείς που συμμετέχουν [5]. Πιο συγκεκριμένα
σύμφωνα με την αναφορά [13] περιγράφονται διάφορες διαβαθμίσεις
διαθεματικότητας από την ξεχωριστή προσέγγιση κάθε αντικειμένου μέχρι
την δημιουργία ενός ενιαίου πλαισίου, το οποίο ξεπερνά τις
οπτικές των μεμονωμένων αντικειμένων. Διακρίνονται 5 τέτοια επίπεδα που
θα αναφερθούν με τους αγγλικούς όρους και είναι Intradisciplinary,
Crossdisciplinary, Multisciplinary, Interdisciplinary, Transdisciplinary.
Η δική μας διδακτική προσέγγιση κινείται στο τρίτο επίπεδο Multidisciplinary
όπου άνθρωποι από διαφορετικούς τομείς ειδίκευσης δουλεύουν μαζί
προσφέροντας ο καθένας από το δικό του τομέα ειδίκευσης.
28. Project Based LearningProject Based Learning
Κατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργουΚατασκευή του έργου
ΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζειΥποστηρίζει
ΘεωρίαΘεωρίαΘεωρίαΘεωρία ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΕργαστηριακέςΕργαστηριακές
ΑσκήσειςΑσκήσεις
ΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτείΝοηματοδοτεί
Παιδαγωγικές & ΔιδακτικέςΠαιδαγωγικές & Διδακτικές
προσεγγίσειςπροσεγγίσεις
Η μάθηση προκύπτει μέσα από ένα κατά το δυνατόν ρεαλιστικό έργο στο
οποίο εργάζονται οι μαθητές (project based learning) και το οποίο στο
τέλος θα κληθούν να παρουσιάσουν σε αυθεντικό κοινό.
Δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να προσεγγίσουν με ένα διαφορετικό
τρόπο τη σχολική ύλη και στους εκπαιδευτικούς να λάβουν υπόψη τις
ιδιαίτερες δυνατότητες του κάθε μαθητή και κατά συνέπεια να συμβάλλουν
τελικά στη μάθηση (θεωρία, εργαστήριο, κατασκευή έργου). [5]
Εκτός δηλαδή από τη θεωρία και το εργαστήριο έχουμε και την κατασκευή
του έργου η οποία:
Υποστηρίζει τη θεωρία αφού για να λυθούν κάποια από τα προβλήματα που
προκύπτουν πρέπει κανείς να ανατρέξει στη θεωρία και να
χρησιμοποιήσει εργαλεία που θα βρει εκεί.
Από την άλλη μεριά νοηματοδοτεί τις εργαστηριακές ασκήσεις αφού
εφαρμόζονται σε ένα πιο ρεαλιστικό περιβάλλον έξω από τα πλαίσια μιας
άσκησης.
29. ●
Kοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης τηςKοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της
μάθησηςμάθησης (L. Vygotsky(L. Vygotsky))
●
ΕποικοδομισμόςΕποικοδομισμός ((J. Piaget και ο S. Papert)J. Piaget και ο S. Papert)
J. Piaget 1896 - 1980J. Piaget 1896 - 1980
L. Vygotsky 1896 - 1934L. Vygotsky 1896 - 1934
Θεωρίες ΜάθησηςΘεωρίες Μάθησης
Η μια θεωρία μάθησης στην οποία στηρίζεται ο σχεδιασμός του έργου είναι αυτή της
κοινωνικοπολιτισμικής προσέγγισης της μάθησης, εισηγητής της οποίας είναι ο Vygotsky.
Σύμφωνα με αυτήν το παιδί αναπτύσσεται και μαθαίνει μέσα από το κοινωνικό του περιβάλλον
και τις αλληλεπιδράσεις με τα μέλη της κοινότητας στην οποία βρίσκεται. [5]
Η δευτερη θεωρία μάθησης στην οποία στηρίζεται ο σχεδιασμός του έργου είναι αυτή του
εποικοδομισμού βασική θέση της οποίας είναι ότι η μάθηση είναι μια διαδικασία προσωπικής
οικοδόμησης νοήματος μέσα από εμπειρίες. Η οικοδόμηση του νοήματος συμβαίνει πιο
αποτελεσματικά όταν προσπαθούμε να λύσουμε προβλήματα που έχουν νόημα για μας.
Βασικός εκπρόσωπος της θεωρίας αυτής είναι ο J. Piaget και ο S. Papert.
Ο κάθε μαθητής κατά τη διάρκεια κατασκευής του έργου γίνεται, για τους άλλους συνομηλίκους
του και ανάλογα με τις γνώσεις του και τα χαρίσματά του, μια πηγή γνώσης. Έτσι όλοι
μαθαίνουν κάτι περισσότερο από αυτό που θα μπορούσε να καταφέρει, σε μια ανάλογη
περίπτωση, ο κάθε ένας μόνος του.
31. ELECTRO HOUSE
Έργο: Φώτα οικισμού με
αισθητήρα φωτός
ΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣΑΛΗ
Έργο: Αισθητήρες
απόστασης , μπάρες,
φανάρια ,ήχος
ENERGY POWER
Έργο:Οθόνη TFT,
μετεωρολογικός σταθμός
The Coders
Κύριο Έργο:
Προγραμματισμός
ARDUINO
Υποέργο: Διαμόρφωση
κατασκευής
(περιβάλλων χώρος της
σιδηροδρομικής γραμμής,
όπως χωριό, πλατεία,
σταθμός, βουνό κ.α.)
Ομάδες - ΕταιρίεςΟμάδες - Εταιρίες
Εδώ βλέπουμε το χωρισμό των ομάδων τη σύσταση των εταιριών και την
ανάληψη των έργων με τα οποία θα ασχοληθεί κάθε ομάδα.
32. 1η φάση1η φάση 2η φάση2η φάση 3η φάση3η φάση
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικού
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Βήματα
Παιδαγωγική
– Ρόλος
εκπαιδευτικο
ύ
Χωρισμός σε
υποέργα
Αφόρμηση με
παρουσίαση
υλικών.
Ιδεοθύελλα.
Οικοδόμηση
νοήματος
Προδιαγραφές Έναυσμα από
τον
εκπαιδευτικό
Τελική
Δοκιμή
Συνεργασία
μαθητών
διαφορετικών
ομάδων,
εκπαιδευτικός
σύμβουλος
Δημιουργία
ομάδων
Κοινωνικο-
πολιτισμική
προσέγγιση
μάθησης
Επίλυση
προβλήματος
Υποστηρικτικά
εργαστήρια,
έμφαση στη
θεωρία,
Τεκμηρίωση
Φύλλα
εργασίας
Υλοποίηση
Εκπαιδευτικός
διευκολυντής,
στη διαχείριση
χρόνου, υλικών
Παρουσίαση Συμβουλευτική
για παρουσίαση
Αναφορά
Πρότυπο
έγγραφο
Πίνακας φάσεων του έργουΠίνακας φάσεων του έργου
Στον πίνακα αναφέρονται συγκεντρωτικά οι φάσεις του έργου σε σχέση με τα
διδακτικά και παιδαγωγικά εργαλεία και το ρόλο των εκπαιδευτικών σε
κάθε ένα από αυτά
33. Σύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλουΣύνοψη λειτουργίας ομάδων & ρόλου
εκπαιδευτικώνεκπαιδευτικών
Στο σχήμα αυτό βλέπουμε τον τρόπο λειτουργίας των μαθητών μέσα στις
ομάδες τους, στον τομέα και στην ολομέλεια του έργου.
Μέσα στις ομάδες και ανάλογα με το έργο που έχουν αναλάβει οι μαθητές
αποκτούν κάποιες δεξιότητες και γνώσεις. Αυτά μεταφέρονται μεταξύ των
ομάδων του τομέα αφού τα έργα είναι παρόμοια. Έτσι αν κάποιο μέλος
γνωρίζει κάτι που χρειάζεται κάποιο άλλο μέλος ή ομάδα μπορεί να
λειτουργήσει ως εμπειρογνώμον και να μεταφέρει την τεχνογνωσία ή
γνώση που κατέχει μεταξύ των ομοίων του.
Οι ομάδες των διαφορετικών τομέων λόγω της φύσης του έργου
συνεργάζονται και ανατροφοδοτούν η μια μεριά την άλλη
Οι εκπαιδευτικοί ακόμη πρέπει να θέτουν, σε συνεργασία με τους μαθητές,
καθαρούς και ρεαλιστικούς στόχους και να παίρνουν αποφάσεις σχετικές
με το ρυθμό, τη διαδοχή των αντικειμένων και το περιεχόμενό της
μάθησης Επίσης ορίζουν το διεπιστημονικό πλαίσιο του έργου.
35. Αναμενόμενα αποτελέσματαΑναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους μαθητές)(για τους μαθητές)
Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτωνΑνάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων
Ενίσχυση ενδιαφέροντος για ταΕνίσχυση ενδιαφέροντος για τα
αντικείμενα της ειδικότητάς τουςαντικείμενα της ειδικότητάς τους
Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζονταΔιεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα
Απόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειαςΑπόκτηση δεξιοτήτων αυτενέργειας
36. Αναμενόμενα αποτελέσματα
(για τους εκπαιδευτικούς)
Διαχείριση εκπαιδευτικών
προγραμμάτων
Διαχείριση Έργου
Εποπτεία και καθοδήγηση
ομάδων
Συνεργασία εκπαιδευτικών
διαφορετικών ειδικοτήτων
37. Αρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον καιΑρχικά οι μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και
ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.ενθουσιασμό στην ιδέα της κατασκευής.
Κατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμόςΚατά τη φάση του σχεδιασμού, υπήρχε δισταγμός
όσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμωςόσον αφορά στις προτάσεις υλοποίησης, όμως
στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.στην πορεία οι μαθητές έγιναν πιο τολμηροί.
Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.Τα μέλη των ομάδων προέκυψαν με τυχαίο τρόπο.
Αυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκεΑυτό έφερε δυσαρέσκεια, όμως αντιμετωπίστηκε
σταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογήσταδιακά με διάφορες δράσεις, όπως επιλογή
ονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. πουονόματος, δημιουργία λογοτύπου κ.α. που
«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.«έδεσαν» τις ομάδες αρμονικά.
Προκαταρτικά ΑποτελέσματαΠροκαταρτικά Αποτελέσματα
38. Μελλοντικά σχέδιαΜελλοντικά σχέδια
Διερεύνηση της δυνατότητας στενότερης
συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς των φυσικών
επιστημών και των μαθηματικών όπου η
θεματολογία είναι κοινή.
Συνέχιση με νέες δράσεις και ευρύτερες
διεπιστημονικές συνεργασίες
Αξιολόγηση και μέτρηση αν υπάρχει θετική
διαφοροποίηση στη συμπεριφορά των μαθητών, στα
πειθαρχικά μέτρα και στη συνολική επίδοση των
μαθητών
39. Ευελπιστούμε…Ευελπιστούμε…
ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:ότι τα προγράμματα αυτά θα συμβάλλουν:
στην αλλαγή της στάσης και τηςστην αλλαγή της στάσης και της
κουλτούρας των μαθητών απέναντι στηκουλτούρας των μαθητών απέναντι στη
μάθηση,μάθηση,
και στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύκαι στη διάχυση τεχνογνωσίας μεταξύ
των επιμέρους ειδικοτήτων.των επιμέρους ειδικοτήτων.