SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  11
Télécharger pour lire hors ligne
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Тема. Вода – джерело життя на Землі. Властивості та біологічні функції води.
Проблема життєвої води.
Мета.
Освітня. Узагальнити та доповнити знання учнів про воду, про її фізичні і хімічні
властивості. Продовжити формувати знання учнів про хімічний склад живих організмів;
розкрити біологічний вплив води на організм, відзначити велике народногосподарське
значення води,
Розвиваюча. Розвивати уміння визначати біологічне значення води як компонентів живих
організмів; розвивати увагу, пам’ять, спостережливість.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до води як основної рідини нашої планети та
живих організмів.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з
підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення,
одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення
вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги
та мислення.
4.Візуальний: складання схем.
5.Сугестивний: застосування різних видів мистецтва – вірші.
6.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв’язки: хімія, географія, фізика.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, мм дошка.
Основні поняття та терміни: неорганічні сполуки
Наочність: схеми, таблиці на тему «Вода», географічна карта України.
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Крилаті вислови:
Без води нема життя X Без праці – добробуту.
Де вода там і життя.
Вода – наша мати.
Крапля води дорожча алмазу
Епіграф
Ти не маєш ні смаку, ні кольору, ні запаху,
тебе не опишеш, тобою насолоджуються,
не розуміючи, що ти таке.
Ти просто необхідна для життя , ти і є життя.
Антуан де Сент- Екзюпері
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Створення емоційного фону уроку, привітання, побажання хорошого настрою.
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Що для нас значить вода? Які асоціації пов’язані у вас із цим словом?
(Складання асоціативної схеми)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
* Прийом «Проблемне питання»
- Чому воду називають джерелом життя?
- чому саме їй відводиться першочергове значення?
* Прийом «Дивуй»
Без води людина може прожити 3-5 днів, без їжі 30-50 днів. Значення води підкреслюють
різними висловами:
-Хліб — батько, вода — мати.
- Воді дана чарівна влада- стати соком Землі.
- Зрозуміти воду – значить пізнати всесвіт, усі чудеса природи та саме життя. -Вода —
еліксир життя.
Не можна жити без води:
Вона навкруг, вона в тобі.
Озерах, річках, океанах.
Дощу краплинах і в фонтанах.
Вона в емоціях людини:
В сльозах від радощів чи гніву.
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Й краса природи на Землі
Не може жити без води.
Чудова наша гідросфера.
Існує все навколо неї:
І людство, й фауна, і флора,
І все, що є у нас навколо.
А не було б її.
Життя все зникло б на Землі X (Фалес)
Учитель. Сьогодні ми дізнаємося про надзвичайно важливу для людства речовину, без
якої життя на не було б. Це - вода. «Вода – найдивовижніший мінерал на Землі».
Дивовижний тому, що створює умови для росту й розвитку різних форм життя. Оскільки
поверхня Землі на ? вкрита водою, то було б правильніше назвати нашу планету Вода.,
так вважають вчені. Неначе артерії, пронизують земну поверхню ріки , озера, моря та
океани.
Вода – універсальний мінерал, найбільш розповсюджений серед інших мінералів на нашій
планеті. Для живої та неживої природи роль води дуже велика.
Вода є для нас самим важливим інгредієнтом, якщо ми прагнемо мати здорове тіло і
відмінне самопочуття. Ніщо так не впливає на наше здоров'я, як споживання води.
Відомо, що кров людини і тварин за своїм складом дуже близька океанічній воді.
Життя на нашій планеті «замішана» на воді. Недарма вчені вважають воду - колискою
життя на Землі.( Доповнення в перегляді ком пакт - диска «Зелений пакет» - Компоненти
довкілля – Вода.
Тому і наш урок буде присвячений воді, воді, яка дарує життя.
Оголошення, представлення теми і мети, очікуваних результатів. Читання епіграфу
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Метод «Рольова гра»
Учитель об’єднує дітей у групи за «професійною діяльністю».(7 хв. на виконання
підручника ст. 79 – 84 С.В. Межжерін 2008р. та додаткової літератури В.І.Соболь ст. 45)
Завдання команді географів
1.У яких станах в природі зустрічається вода ?
2 .Що є причиною коло обігу води?
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Відповіді. Вода зустрічається в трьох агрегатних станах. Величезна маса води, кожного
дня, переміщується по земній кулі, випаровується, випадає на Землю у вигляді опадів,
здійснюючи кругообіг води в природі. Завдяки цьому існує життя на планеті.
Вертикальне перемішування морської води здійснюється за рахунок дії вітру, припливів і
зміни щільності по висоті. Перемішування води вітром відбувається в напрямку зверху
вниз, приливне - знизу вгору. Горизонтальне перемішування виникає за рахунок
охолодження поверхневих вод.
Завдання команді фізиків
1.Назвіть основні фізичні константи води.
2.Чому лід плаває на поверхні води?
Відповіді. Вода — єдиний гідрид, що не горить. За фізичними властивостями це прозора
рідина, яка не має запаху, стійка за атмосферних умов і абсолютно не токсична. Вона
безбарвна у тонких шарах, а у товстих мас блакитний відтінок. Кристалічна вода розриває
каміння і лист сталі. У кристалічному стані вода легша від рідини. Лід - абразивний
матеріал. Звичайна вода - добрий розчинник.
Парадокси води. Визначення поняття «аномалія». Аномальними властивостями води є
температури кипіння - 100 °С та замерзання - 0 °С. Максимальна густина при температурі
4 °С — 1 г/см3 (зі зниженням температури густина зменшується, тому лід плаває на
поверхні. Коли б лід був важчий за воду, то у зимовий час річки й озера замерзали б до
самого дна, і це призвело б до загибелі риби й інших живих істот). Вода має високу
теплоємність (вона повільно нагрівається і повільно охолоджується; завдяки цьому водні
басейни регулюють температуру на нашій планеті), звукопровідність, ентропію
пароутворення, поверхневий натяг, текучість, діелектричну провідність (взаємодія між
зарядженими частинками води у 80 разів слабша, ніж у вакуумі), здатність змочувати
поверхню твердих речовин (адгезія) та зчеплюватися (когезія).
Завдання команді біологів
1.Леонардо да Вінчі назвав воду «сік життя». Як ви вважаєте, чому?
2.Без їжі людина може прожити 30-50 днів, а без води – тільки -3. Чому?
Відповіді Людський організм складається з води приблизно на 75%. Вважається, що мозок
складається на 85% з води і відрізняється винятковою чутливістю до обезводнення. Мозок
постійно омивається спинномозковою солоною рідиною.
Граючи головну роль, вона присутня в усіх клітинах і тканинах, бере участь у всіх
біологічних процесах від травлення до кровообігу, вода виконує багато важливих
функцій. Поповнення запасу чистою водою, являється основною потребою організму.
Вода є найважливіше хімічна сполука, що визначає можливість існування життя на Землі.
Щоденне споживання людиною питної води становить в середньому близько 2 л, а
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
загальне споживання води на душу населення в розвинених країнах становить 150 - 300 л
в день. Вміст води в організмі новонародженого становить 97%, з віком знижуючись до 70
- 75%, зокрема, в мозку міститься близько 85% води.
Завдання команді хіміків
1.Пригадайте хімічні властивості води. (Взаємодія води з активними металами, з оксидами
металічних елементів, з оксидами неметалічних елементів).
2.Пригадайте , що відбувається з водою під дією електричного струму? Відповіді
Найважливішим властивістю води є її надзвичайно висока чутливість до різних фізико-
хімічними та енерго інформаційним впливів за рахунок наявності низько енергетичних
водневих зв'язків, здатних перебудуватися під дією різноманітних зовнішніх впливів, які
потребують великих витрат енергії.
Таким чином, можна стверджувати, що вплив на воду безпосередньо пов'язане з впливом
на живі системи, зокрема, на людський організм
ІІ. Фізико-хімічні властивості води
Інтерактивна бесіда з доповненням вчителя при перегляді ком пакт - диска «Зелений
пакет» - Компоненти довкілля – Вода - Властивості води.
Які функції води в організмах? (варіанти відповідей)
1. Збереження об’єму клітин організмів.
2. Створення пружності клітин (тургор).
3. Універсальний розчинник.
4. Середовище, де відбуваються хімічні реакції.
5. Безпосередня участь в хімічних реакціях.
6. Забезпечення рівномірного розподілу тепла в організмі.
7. Створення водного балансу організму.
8. Захист організму від коливань температури.
9. Змащувальний матеріал в органах.
10. Забезпечення транспорту речовин (поживних, продуктів обміну).
* Прийом «Дерево рішень»
Завдання. На Землі є дуже багато води. Чому ж людство потерпає від її нестачі? Назвіть
основні фактори, що роблять воду непридатною для використання, та шляхи вирішення
цих проблем.
Учитель. Всі хімічні і фізико-хімічні процеси, які протікають в організмі, здійснюються в
водному середовищі. Вода виконує в організмі важливі функції. Назвіть ці функції.(
служить розчинником продуктів харчування і обміну; переносить розчинені в ній
речовини; послаблює тертя між до торканими поверхнями в тілі людини; бере участь в
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
регуляції температури тіла за рахунок великої теплопровідності, великої теплоти
випаровування).
(Надія Красоткіна.)
Вода
А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
* Прийом «Дерево рішень»
Завдання. На Землі є дуже багато води. Чому ж людство потерпає від її нестачі?
1. Проблема життєвої води.
(випереджувальне завдання повідомлення учня)
Вода займає 70.8% поверхні нашої планети. Загальні запаси води становлять 1386 млн.
км3. З них 97,5% – солона або мінералізована вода. Прісна вода становить 2,5% від
загальних запасів, з яких 71% припадає на льодовики та сніговий покрив (переважно в
Антарктиді). Дефіцит прісної води відчувається на 60% поверхні суходолу (більше 40
країн розташовані в азійських, а також посушливих регіонах). Дефіцит питної води на
початок XXІ ст.. сягав 120-150 млрд. м3 . На країни Близького Сходу припадає 76%
виробництва опрісненої води у світі, зокрема, Саудівська Аравія виробляє 25% опрісненої
води від світового об’єму.
2. Прогнозовані ресурси питної води в Україні . Повідомлення учня ().
Основні джерела прісної води на території України – річки Дніпро, Дністер, Південний
Буг, Сіверський Донець, Дунай з притоками, а також малі річки північного узбережжя
Чорного та Азовського морів. Прогнозовані ресурси підземних вод питної якості
розподілені на території України вкрай нерівномірно і становлять 22,5 млрдкм3 на рік.
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Водозабір підземних вод у складі прогнозних ресурсів становить 21%, що свідчить про
можливість їх ширшого використання у багатьох областях. В Україні збудовано 1087
водосховищ загальним об’ємом понад 55млрд км3, 7 великих каналів
Запаси прісної води на Землі
Перегляд відеофільму ком пакт-диск 1 «Зелений пакет» - Компоненти довкілля – Вода –
Прісна вода.
Відеофільм містить інформацію про те, що на 70% планета вкрита водою, з них 3%-
прісна. Кожного дня людина в Україні необхідно 80 літер води. В Індії на кожного
жителя – 25 літрів, а в Америці – 500л. Сільське господарство та промисловість
споживають 95% усієї прісної води. Наводяться приклади , що найбільшого забруднення
отримуємо від стічних вод, кислотних дощів, та бактеріального забруднення. Ставлять
проблемні питання, як необхідно раціонально використовувати воду, як навчитися
економити. Після перегляду виконайте завдання із « Зеленого пакету» (дидактичний
матеріал: солона та прісна вода)
Розповідь учителя з елементами бесіди
Запаси прісної води на Землі постійно зменшуються, бо з кожним роком зростає її
споживання. Питна вода становить близько 3 % від загальної кількості. Нестача води
може стати однією з найважчих проблем людства в найближчі десятиліття. На нашій
планеті є великі природні запаси води, однак несолоної (питної) води на нашій планеті в
тисячі раз менше, ніж солоної. Нестача питної води відчутна вже тепер.
Перегляд ком пакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – вода та люди
Де є повідомлення, про те що 2-3% води використовується на життєво важливі функції,
решта може бути регульована і скоригована.
Клацнувши кнопку на підпункті «як люди використовують воду і для чого?» проводимо
«мозковий штурм», далі розглянемо діаграму і порівняємо відповіді:
3%- для пиття та приготування їжі,
4% - особиста гігієна,
3%- для прибирання оселі,
3%- для миття посуду,
20%- для прання,
32%- в туалеті,
30%- для купання
5%- інше.
* Прийом «Дерево рішень»
Назвіть основні фактори, що роблять воду непридатною для використання, та шляхи
вирішення цих проблем.
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Перегляд ком пакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – вода – втручання –
джерела забруднення.
Завдання розгляньте малюнок, знайдіть 10 джерел забруднень.
Перелік забруднень:
1.Будівництво мостів,
2. Розлив нафтопродуктів,
3. немає споруд для очищення стічних вод,
4. очисні споруди не працюють,
5. свійська худоба,
6. скидання відходів у воду
7. промислові стічні води,
8. видобуток піску,
9. побутові стічні води,
10. використання пестицидів.
Клацнувши кнопкою на джерела – отримаємо відповіді, яким же чином це відбувається.
Перегляд ком пакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля - дилема
Перегляд компакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – дилема.
Щоб дізнатися, що відбудеться при виборі варіанта клацнемо мишкою на «?»
Розгляньте дидактичний матеріал «як захистити воду від забруднення і як економити
воду»
Запропонуйте можливі, на вашу думку, шляхи вирішення глобальної проблеми людства
по нестачі прісної води.
Робота в групах : виконайте завдання (дидактичний матеріал)
ІІІ. Етап осмислення
Вікторина
Запитання:
1.Як називається водна оболонка землі? (Гідросфера).
2. Який природний мінерал перебуває одночасно в трьох агрегатних станах? (Вода).
3. Який колір має чиста вода? (Безбарвна).
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
4. Чому лід не тоне? (Густина льоду менша за густину води).
5. Яку воду називають мінеральною? (Це вода з розчиненими в ній мінеральними солями).
6. Який відсоток води з усієї планети становить прісна вода? (2%).
7. Де зосередженні основні запаси прісної води? (Льодовики Антарктиди і Гренландії).
8. Яку функцію в біосфері виконує вода? (Кліматоутворювальну).
9. Скільки днів людина може прожити без води? (3-5 дні).
10. Воду з яких водоймищ використовують жителі Києва? (Дніпро, артезіанські
свердловини).
Перегляд компакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – тест.
Самоперевірка. клацнути мишкою відповідь.
Це цікаво:
1. Обезводнення організму на 12-15% веде до порушення обміну речовин, а якщо на 25%
— до його загибелі.
2. В організмах йде повне оновлення води: у черепахи за 1 рік, у верблюда за З місяці, у
людини за 1 місяць.
3. Біологи довели, що вода не лише живить організм, а ще й розносить інформацію. Через
неї органи тіла отримують сигнали про стан кожного з них.
4. Доросла людина щоденно споживає 2 л води. Не можна прожити без неї більше, ніж
вісім діб.
5. Одне доросле дерево витягає з ґрунту і випаровує 50-70 відер води за добу.
6. Для вирощування однієї тонни пшениці потрібно 1,5 тис. т води; рису — 4 тис. т;
бавовнику — 10 тис. т.
7. У кактусах оновлення води йде за 28 років.
V. Рефлексія.
Я буду економити воду тому, що…
VІ. Підведення підсумків уроку.
Учитель. Воді належить першочергова роль у забезпеченні функціонування окремих
клітин, органів та цілісних організмів. висновок :
Здоров'я, існування людини й усього живого на Землі залежить від чистоти води.
Сьогодні на уроці ми з вами з,ясували, що вода – це речовина яка дарує життя. Як
висловився Фалес, «усе починається з води».
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Пам’ятайте, люди назавжди:
Неможливо жити без води.
Це життя колиска, це – дощі,
Це роса і квітка на межі,
Це тумани, ріки і моря,
Джерело у спеку це - життя ,
Це кришталь озер і джерело,
Шурхіт хвиль і шторму дикий рев ,
Це струмочок у травах між дерев,
Зелень трав, веселки кольори.
Пам’ятайте, люди назавжди.
Додаток
Вода, що дарує життя
Лікування водою
Щоб підтримувати свої нормальні фізіологічні функції, наш організм кожні 24 години
використовує і повертає в оборот приблизно 40 тисяч стаканів води. Він робить це кожен
день протягом усього життя. У рамках даної моделі водного обміну і процесу
рециркуляції в залежності від умов навколишнього середовища вашому організму не
вистачає від шести до десяти склянок води на день. Це відсутню кількість необхідно
приймати щодня.
• Воду потрібно пити перед їдою. Оптимальний час - за 30 хвилин до прийому їжі. Це
дозволить підготувати травний тракт, особливо тим, хто страждає на гастрит, дуоденітом,
печією, виразкою, коліт або іншими розладами травлення.
• Воду треба пити завжди, коли ви відчуваєте спрагу, - навіть під час їжі.
• Воду треба пити через 2,5 години після їжі, щоб завершити процес травлення і усунути
зневоднення, викликане розщепленням їжі.
• Воду потрібно пити вранці відразу після пробудження, щоб усунути зневоднення,
викликане тривалим сном.
• Воду потрібно пити перед виконанням фізичних вправ, щоб створити запас вільної води
для виділення поту.
• Воду повинні пити ті, хто схильний до запорів і споживає недостатньо фруктів і овочів.
Два-три склянки води вранці відразу після пробудження діють як найефективніший
проносне ».
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити відповідний матеріал підручника -14 С.В.Межжерін.
Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Проведіть анкетування
Анкета
1. Чи користуєтеся Ви фільтрами для очищення води?
2. Чи допомагають Вам фільтри очищати воду?
3. Як Ви ставитеся до Святих джерел води?
4. Чи знаєте Ви про лікування і властивості талої води?
5. Чи вірите ви в властивості водохресної води?

Contenu connexe

Tendances

корисні копалини
корисні копалини корисні копалини
корисні копалини
xmil1977
 
"Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ...
"Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ..."Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ...
"Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ...
labinskiir-33
 
презентація патріотичне виховання
презентація патріотичне вихованняпрезентація патріотичне виховання
презентація патріотичне виховання
оля гнатик
 

Tendances (20)

збірник контрольні роботи з біології
збірник контрольні роботи з біологіїзбірник контрольні роботи з біології
збірник контрольні роботи з біології
 
вода
водавода
вода
 
Тиждень хімії
Тиждень хіміїТиждень хімії
Тиждень хімії
 
розчин та його компоненти
розчин та його компонентирозчин та його компоненти
розчин та його компоненти
 
Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.
Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.
Поняття про оксиди. Умови виникнення й припинення горіння.
 
Внутрішня будова листка
Внутрішня будова листкаВнутрішня будова листка
Внутрішня будова листка
 
ЮНИЙ ДОСЛІДНИК (ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ З БІОЛОГІЇ ДЛЯ 6 КЛАСУ)
ЮНИЙ ДОСЛІДНИК (ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ З БІОЛОГІЇ ДЛЯ 6 КЛАСУ)ЮНИЙ ДОСЛІДНИК (ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ З БІОЛОГІЇ ДЛЯ 6 КЛАСУ)
ЮНИЙ ДОСЛІДНИК (ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ З БІОЛОГІЇ ДЛЯ 6 КЛАСУ)
 
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя. Те...
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя.  Те...Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя.  Те...
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя. Те...
 
презентація методичного об`єднання вчителів природничого циклу
презентація методичного об`єднання вчителів природничого циклупрезентація методичного об`єднання вчителів природничого циклу
презентація методичного об`єднання вчителів природничого циклу
 
Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.
Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.
Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.
 
корисні копалини
корисні копалини корисні копалини
корисні копалини
 
презентація до уроку у 6 класі "Умови,необхідні для проростання насінини"
презентація до уроку у  6 класі "Умови,необхідні для проростання насінини"презентація до уроку у  6 класі "Умови,необхідні для проростання насінини"
презентація до уроку у 6 класі "Умови,необхідні для проростання насінини"
 
Форми періодичної системи хімічних елементів
Форми періодичної системи хімічних елементівФорми періодичної системи хімічних елементів
Форми періодичної системи хімічних елементів
 
Застосування електролізу в практичній діяльності людини. Проєкт 8 клас
Застосування електролізу в практичній діяльності людини. Проєкт 8 класЗастосування електролізу в практичній діяльності людини. Проєкт 8 клас
Застосування електролізу в практичній діяльності людини. Проєкт 8 клас
 
оксиген
оксигеноксиген
оксиген
 
Унікальні фізичні властивості води. Проєкт 7 клас
Унікальні фізичні властивості води. Проєкт 7 класУнікальні фізичні властивості води. Проєкт 7 клас
Унікальні фізичні властивості води. Проєкт 7 клас
 
"Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ...
"Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ..."Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ...
"Фізико-хімічна сутність процесу розчинення. Теплові явища, що супроводжують ...
 
презентація патріотичне виховання
презентація патріотичне вихованняпрезентація патріотичне виховання
презентація патріотичне виховання
 
Презентація на тему: "Хімічні явища в природньому довкіллі"
Презентація на тему: "Хімічні явища в природньому довкіллі"Презентація на тему: "Хімічні явища в природньому довкіллі"
Презентація на тему: "Хімічні явища в природньому довкіллі"
 
Легенда спорту
Легенда спортуЛегенда спорту
Легенда спорту
 

En vedette

Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
Евгения Сажнева
 
Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"
Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"
Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"
Irina1104
 
Вода - джерело життя
Вода - джерело життяВода - джерело життя
Вода - джерело життя
chepaschool
 
дослідження.образ вовка в укранській літературі
дослідження.образ вовка в укранській літературідослідження.образ вовка в укранській літературі
дослідження.образ вовка в укранській літературі
svetlananekh
 
україна європейська держава
україна   європейська державаукраїна   європейська держава
україна європейська держава
svetlananekh
 
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
Jo01
 
презентація про воду
презентація про водупрезентація про воду
презентація про воду
azazin
 
вода джерело життя-вчитель
вода джерело життя-вчительвода джерело життя-вчитель
вода джерело життя-вчитель
antipovasvetl
 
урок дослідження вода.
урок дослідження вода.урок дослідження вода.
урок дослідження вода.
elochka2109
 

En vedette (13)

Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
 
Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"
Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"
Учительська презентація " Вода-джерело життя на Землі"
 
Вода - джерело життя
Вода - джерело життяВода - джерело життя
Вода - джерело життя
 
хімія н2о
хімія н2охімія н2о
хімія н2о
 
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
Зелений Пакет. План уроку на тему "Вода"
 
дослідження.образ вовка в укранській літературі
дослідження.образ вовка в укранській літературідослідження.образ вовка в укранській літературі
дослідження.образ вовка в укранській літературі
 
україна європейська держава
україна   європейська державаукраїна   європейська держава
україна європейська держава
 
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
 
презентація про воду
презентація про водупрезентація про воду
презентація про воду
 
вода джерело життя-вчитель
вода джерело життя-вчительвода джерело життя-вчитель
вода джерело життя-вчитель
 
урок дослідження вода.
урок дослідження вода.урок дослідження вода.
урок дослідження вода.
 
11
1111
11
 
2 um v_ua
2 um v_ua2 um v_ua
2 um v_ua
 

Similaire à Вода – джерело життя на землі. План уроку

конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
Jo01
 
Вода як екологічний фактор
Вода як екологічний факторВода як екологічний фактор
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
liliya2896
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
liliya2896
 
урок природознавства у 5 класі
урок природознавства у 5 класіурок природознавства у 5 класі
урок природознавства у 5 класі
Elena Bosa
 

Similaire à Вода – джерело життя на землі. План уроку (20)

Проєкт.docx
Проєкт.docxПроєкт.docx
Проєкт.docx
 
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
 
8688787
86887878688787
8688787
 
вода це є життя.
вода   це є життя.вода   це є життя.
вода це є життя.
 
8 unykalny vlastyvosty_vody_1
8 unykalny vlastyvosty_vody_18 unykalny vlastyvosty_vody_1
8 unykalny vlastyvosty_vody_1
 
вода вч
вода вчвода вч
вода вч
 
Позакласний захід "Цікаве про воду"
Позакласний захід "Цікаве про воду"Позакласний захід "Цікаве про воду"
Позакласний захід "Цікаве про воду"
 
87877878788787
8787787878878787877878788787
87877878788787
 
Интегрированный урок
Интегрированный урокИнтегрированный урок
Интегрированный урок
 
Вода як екологічний фактор
Вода як екологічний факторВода як екологічний фактор
Вода як екологічний фактор
 
Проект вода в природі Махнач В.В.
Проект вода в природі Махнач В.В.Проект вода в природі Махнач В.В.
Проект вода в природі Махнач В.В.
 
конспект.docx
конспект.docxконспект.docx
конспект.docx
 
Вода має бути чистою
Вода має бути чистоюВода має бути чистою
Вода має бути чистою
 
"Вода для життя"
"Вода для життя"  "Вода для життя"
"Вода для життя"
 
2013 проект джерело (2 толькочтени)
2013 проект джерело (2 толькочтени)2013 проект джерело (2 толькочтени)
2013 проект джерело (2 толькочтени)
 
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
 
85
8585
85
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
урок природознавства у 5 класі
урок природознавства у 5 класіурок природознавства у 5 класі
урок природознавства у 5 класі
 

Plus de greenpack-ukraine

Зелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєсаЗелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєса
greenpack-ukraine
 

Plus de greenpack-ukraine (11)

Її величність температура - провидиця майбутнього
Її величність температура - провидиця майбутньогоЇї величність температура - провидиця майбутнього
Її величність температура - провидиця майбутнього
 
Органічні сполуки як компоненти їжі. Раціональне харчування
Органічні  сполуки  як  компоненти  їжі. Раціональне  харчуванняОрганічні  сполуки  як  компоненти  їжі. Раціональне  харчування
Органічні сполуки як компоненти їжі. Раціональне харчування
 
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
Зелений Пакет - Як стати ощадливим користувачем енергії? Прилади вимкнуто.
 
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будоваЗелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
 
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втратЗелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
Зелений Пакет - Засоби зменшення теплових втрат
 
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
Підсумковий звіт - Тернопіль 2013
 
Зелений пакет - Хліб усьому голова
Зелений пакет - Хліб усьому головаЗелений пакет - Хліб усьому голова
Зелений пакет - Хліб усьому голова
 
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слухуЗелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
Зелений Пакет - Сприйняття звуків. Гігієна слуху
 
Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів
Зелений пакет - оксиди неметалічних елементівЗелений пакет - оксиди неметалічних елементів
Зелений пакет - оксиди неметалічних елементів
 
Зелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєсаЗелений пакет - екологічна казка-пьєса
Зелений пакет - екологічна казка-пьєса
 
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задачЗелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
 

Dernier

Dernier (10)

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 

Вода – джерело життя на землі. План уроку

  • 1. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Тема. Вода – джерело життя на Землі. Властивості та біологічні функції води. Проблема життєвої води. Мета. Освітня. Узагальнити та доповнити знання учнів про воду, про її фізичні і хімічні властивості. Продовжити формувати знання учнів про хімічний склад живих організмів; розкрити біологічний вплив води на організм, відзначити велике народногосподарське значення води, Розвиваюча. Розвивати уміння визначати біологічне значення води як компонентів живих організмів; розвивати увагу, пам’ять, спостережливість. Виховна. Виховувати бережливе ставлення до води як основної рідини нашої планети та живих організмів. Тип уроку. Засвоєння нових знань. Форма уроку. Синтетична. Місце уроку в навчальній темі. Поточний. Методи і методичні прийоми: 1. Інформаційно- рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником. б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН. Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом. 2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. 3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання. Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення. 4.Візуальний: складання схем. 5.Сугестивний: застосування різних видів мистецтва – вірші. 6.Релаксопедичний: психологічне розвантаження. Міжпредметні зв’язки: хімія, географія, фізика. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, мм дошка. Основні поняття та терміни: неорганічні сполуки Наочність: схеми, таблиці на тему «Вода», географічна карта України.
  • 2. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Крилаті вислови: Без води нема життя X Без праці – добробуту. Де вода там і життя. Вода – наша мати. Крапля води дорожча алмазу Епіграф Ти не маєш ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуються, не розуміючи, що ти таке. Ти просто необхідна для життя , ти і є життя. Антуан де Сент- Екзюпері Хід уроку І. Організаційний етап. Створення емоційного фону уроку, привітання, побажання хорошого настрою. ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності. Учитель. Що для нас значить вода? Які асоціації пов’язані у вас із цим словом? (Складання асоціативної схеми) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності * Прийом «Проблемне питання» - Чому воду називають джерелом життя? - чому саме їй відводиться першочергове значення? * Прийом «Дивуй» Без води людина може прожити 3-5 днів, без їжі 30-50 днів. Значення води підкреслюють різними висловами: -Хліб — батько, вода — мати. - Воді дана чарівна влада- стати соком Землі. - Зрозуміти воду – значить пізнати всесвіт, усі чудеса природи та саме життя. -Вода — еліксир життя. Не можна жити без води: Вона навкруг, вона в тобі. Озерах, річках, океанах. Дощу краплинах і в фонтанах. Вона в емоціях людини: В сльозах від радощів чи гніву.
  • 3. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Й краса природи на Землі Не може жити без води. Чудова наша гідросфера. Існує все навколо неї: І людство, й фауна, і флора, І все, що є у нас навколо. А не було б її. Життя все зникло б на Землі X (Фалес) Учитель. Сьогодні ми дізнаємося про надзвичайно важливу для людства речовину, без якої життя на не було б. Це - вода. «Вода – найдивовижніший мінерал на Землі». Дивовижний тому, що створює умови для росту й розвитку різних форм життя. Оскільки поверхня Землі на ? вкрита водою, то було б правильніше назвати нашу планету Вода., так вважають вчені. Неначе артерії, пронизують земну поверхню ріки , озера, моря та океани. Вода – універсальний мінерал, найбільш розповсюджений серед інших мінералів на нашій планеті. Для живої та неживої природи роль води дуже велика. Вода є для нас самим важливим інгредієнтом, якщо ми прагнемо мати здорове тіло і відмінне самопочуття. Ніщо так не впливає на наше здоров'я, як споживання води. Відомо, що кров людини і тварин за своїм складом дуже близька океанічній воді. Життя на нашій планеті «замішана» на воді. Недарма вчені вважають воду - колискою життя на Землі.( Доповнення в перегляді ком пакт - диска «Зелений пакет» - Компоненти довкілля – Вода. Тому і наш урок буде присвячений воді, воді, яка дарує життя. Оголошення, представлення теми і мети, очікуваних результатів. Читання епіграфу ІІІ. Вивчення нового матеріалу Метод «Рольова гра» Учитель об’єднує дітей у групи за «професійною діяльністю».(7 хв. на виконання підручника ст. 79 – 84 С.В. Межжерін 2008р. та додаткової літератури В.І.Соболь ст. 45) Завдання команді географів 1.У яких станах в природі зустрічається вода ? 2 .Що є причиною коло обігу води?
  • 4. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Відповіді. Вода зустрічається в трьох агрегатних станах. Величезна маса води, кожного дня, переміщується по земній кулі, випаровується, випадає на Землю у вигляді опадів, здійснюючи кругообіг води в природі. Завдяки цьому існує життя на планеті. Вертикальне перемішування морської води здійснюється за рахунок дії вітру, припливів і зміни щільності по висоті. Перемішування води вітром відбувається в напрямку зверху вниз, приливне - знизу вгору. Горизонтальне перемішування виникає за рахунок охолодження поверхневих вод. Завдання команді фізиків 1.Назвіть основні фізичні константи води. 2.Чому лід плаває на поверхні води? Відповіді. Вода — єдиний гідрид, що не горить. За фізичними властивостями це прозора рідина, яка не має запаху, стійка за атмосферних умов і абсолютно не токсична. Вона безбарвна у тонких шарах, а у товстих мас блакитний відтінок. Кристалічна вода розриває каміння і лист сталі. У кристалічному стані вода легша від рідини. Лід - абразивний матеріал. Звичайна вода - добрий розчинник. Парадокси води. Визначення поняття «аномалія». Аномальними властивостями води є температури кипіння - 100 °С та замерзання - 0 °С. Максимальна густина при температурі 4 °С — 1 г/см3 (зі зниженням температури густина зменшується, тому лід плаває на поверхні. Коли б лід був важчий за воду, то у зимовий час річки й озера замерзали б до самого дна, і це призвело б до загибелі риби й інших живих істот). Вода має високу теплоємність (вона повільно нагрівається і повільно охолоджується; завдяки цьому водні басейни регулюють температуру на нашій планеті), звукопровідність, ентропію пароутворення, поверхневий натяг, текучість, діелектричну провідність (взаємодія між зарядженими частинками води у 80 разів слабша, ніж у вакуумі), здатність змочувати поверхню твердих речовин (адгезія) та зчеплюватися (когезія). Завдання команді біологів 1.Леонардо да Вінчі назвав воду «сік життя». Як ви вважаєте, чому? 2.Без їжі людина може прожити 30-50 днів, а без води – тільки -3. Чому? Відповіді Людський організм складається з води приблизно на 75%. Вважається, що мозок складається на 85% з води і відрізняється винятковою чутливістю до обезводнення. Мозок постійно омивається спинномозковою солоною рідиною. Граючи головну роль, вона присутня в усіх клітинах і тканинах, бере участь у всіх біологічних процесах від травлення до кровообігу, вода виконує багато важливих функцій. Поповнення запасу чистою водою, являється основною потребою організму. Вода є найважливіше хімічна сполука, що визначає можливість існування життя на Землі. Щоденне споживання людиною питної води становить в середньому близько 2 л, а
  • 5. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php загальне споживання води на душу населення в розвинених країнах становить 150 - 300 л в день. Вміст води в організмі новонародженого становить 97%, з віком знижуючись до 70 - 75%, зокрема, в мозку міститься близько 85% води. Завдання команді хіміків 1.Пригадайте хімічні властивості води. (Взаємодія води з активними металами, з оксидами металічних елементів, з оксидами неметалічних елементів). 2.Пригадайте , що відбувається з водою під дією електричного струму? Відповіді Найважливішим властивістю води є її надзвичайно висока чутливість до різних фізико- хімічними та енерго інформаційним впливів за рахунок наявності низько енергетичних водневих зв'язків, здатних перебудуватися під дією різноманітних зовнішніх впливів, які потребують великих витрат енергії. Таким чином, можна стверджувати, що вплив на воду безпосередньо пов'язане з впливом на живі системи, зокрема, на людський організм ІІ. Фізико-хімічні властивості води Інтерактивна бесіда з доповненням вчителя при перегляді ком пакт - диска «Зелений пакет» - Компоненти довкілля – Вода - Властивості води. Які функції води в організмах? (варіанти відповідей) 1. Збереження об’єму клітин організмів. 2. Створення пружності клітин (тургор). 3. Універсальний розчинник. 4. Середовище, де відбуваються хімічні реакції. 5. Безпосередня участь в хімічних реакціях. 6. Забезпечення рівномірного розподілу тепла в організмі. 7. Створення водного балансу організму. 8. Захист організму від коливань температури. 9. Змащувальний матеріал в органах. 10. Забезпечення транспорту речовин (поживних, продуктів обміну). * Прийом «Дерево рішень» Завдання. На Землі є дуже багато води. Чому ж людство потерпає від її нестачі? Назвіть основні фактори, що роблять воду непридатною для використання, та шляхи вирішення цих проблем. Учитель. Всі хімічні і фізико-хімічні процеси, які протікають в організмі, здійснюються в водному середовищі. Вода виконує в організмі важливі функції. Назвіть ці функції.( служить розчинником продуктів харчування і обміну; переносить розчинені в ній речовини; послаблює тертя між до торканими поверхнями в тілі людини; бере участь в
  • 6. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php регуляції температури тіла за рахунок великої теплопровідності, великої теплоти випаровування). (Надія Красоткіна.) Вода А вода це справжнє диво! Як прожити без води? З нею ми завжди щасливі, З нею в нас нема біди. Є вода — ростуть рослини: Ліс, сади, рясні поля. Це чудово для людини І радіє вся Земля. Плавають в водичці діти, Риби у воді живуть. Розцвітають в лузі квіти. І рясні дощі ідуть. Кругообіг повсякчасно На Землі вода веде. Тож з водою всім прекрасно І біди нема ніде! * Прийом «Дерево рішень» Завдання. На Землі є дуже багато води. Чому ж людство потерпає від її нестачі? 1. Проблема життєвої води. (випереджувальне завдання повідомлення учня) Вода займає 70.8% поверхні нашої планети. Загальні запаси води становлять 1386 млн. км3. З них 97,5% – солона або мінералізована вода. Прісна вода становить 2,5% від загальних запасів, з яких 71% припадає на льодовики та сніговий покрив (переважно в Антарктиді). Дефіцит прісної води відчувається на 60% поверхні суходолу (більше 40 країн розташовані в азійських, а також посушливих регіонах). Дефіцит питної води на початок XXІ ст.. сягав 120-150 млрд. м3 . На країни Близького Сходу припадає 76% виробництва опрісненої води у світі, зокрема, Саудівська Аравія виробляє 25% опрісненої води від світового об’єму. 2. Прогнозовані ресурси питної води в Україні . Повідомлення учня (). Основні джерела прісної води на території України – річки Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай з притоками, а також малі річки північного узбережжя Чорного та Азовського морів. Прогнозовані ресурси підземних вод питної якості розподілені на території України вкрай нерівномірно і становлять 22,5 млрдкм3 на рік.
  • 7. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Водозабір підземних вод у складі прогнозних ресурсів становить 21%, що свідчить про можливість їх ширшого використання у багатьох областях. В Україні збудовано 1087 водосховищ загальним об’ємом понад 55млрд км3, 7 великих каналів Запаси прісної води на Землі Перегляд відеофільму ком пакт-диск 1 «Зелений пакет» - Компоненти довкілля – Вода – Прісна вода. Відеофільм містить інформацію про те, що на 70% планета вкрита водою, з них 3%- прісна. Кожного дня людина в Україні необхідно 80 літер води. В Індії на кожного жителя – 25 літрів, а в Америці – 500л. Сільське господарство та промисловість споживають 95% усієї прісної води. Наводяться приклади , що найбільшого забруднення отримуємо від стічних вод, кислотних дощів, та бактеріального забруднення. Ставлять проблемні питання, як необхідно раціонально використовувати воду, як навчитися економити. Після перегляду виконайте завдання із « Зеленого пакету» (дидактичний матеріал: солона та прісна вода) Розповідь учителя з елементами бесіди Запаси прісної води на Землі постійно зменшуються, бо з кожним роком зростає її споживання. Питна вода становить близько 3 % від загальної кількості. Нестача води може стати однією з найважчих проблем людства в найближчі десятиліття. На нашій планеті є великі природні запаси води, однак несолоної (питної) води на нашій планеті в тисячі раз менше, ніж солоної. Нестача питної води відчутна вже тепер. Перегляд ком пакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – вода та люди Де є повідомлення, про те що 2-3% води використовується на життєво важливі функції, решта може бути регульована і скоригована. Клацнувши кнопку на підпункті «як люди використовують воду і для чого?» проводимо «мозковий штурм», далі розглянемо діаграму і порівняємо відповіді: 3%- для пиття та приготування їжі, 4% - особиста гігієна, 3%- для прибирання оселі, 3%- для миття посуду, 20%- для прання, 32%- в туалеті, 30%- для купання 5%- інше. * Прийом «Дерево рішень» Назвіть основні фактори, що роблять воду непридатною для використання, та шляхи вирішення цих проблем.
  • 8. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Перегляд ком пакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – вода – втручання – джерела забруднення. Завдання розгляньте малюнок, знайдіть 10 джерел забруднень. Перелік забруднень: 1.Будівництво мостів, 2. Розлив нафтопродуктів, 3. немає споруд для очищення стічних вод, 4. очисні споруди не працюють, 5. свійська худоба, 6. скидання відходів у воду 7. промислові стічні води, 8. видобуток піску, 9. побутові стічні води, 10. використання пестицидів. Клацнувши кнопкою на джерела – отримаємо відповіді, яким же чином це відбувається. Перегляд ком пакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля - дилема Перегляд компакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – дилема. Щоб дізнатися, що відбудеться при виборі варіанта клацнемо мишкою на «?» Розгляньте дидактичний матеріал «як захистити воду від забруднення і як економити воду» Запропонуйте можливі, на вашу думку, шляхи вирішення глобальної проблеми людства по нестачі прісної води. Робота в групах : виконайте завдання (дидактичний матеріал) ІІІ. Етап осмислення Вікторина Запитання: 1.Як називається водна оболонка землі? (Гідросфера). 2. Який природний мінерал перебуває одночасно в трьох агрегатних станах? (Вода). 3. Який колір має чиста вода? (Безбарвна).
  • 9. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php 4. Чому лід не тоне? (Густина льоду менша за густину води). 5. Яку воду називають мінеральною? (Це вода з розчиненими в ній мінеральними солями). 6. Який відсоток води з усієї планети становить прісна вода? (2%). 7. Де зосередженні основні запаси прісної води? (Льодовики Антарктиди і Гренландії). 8. Яку функцію в біосфері виконує вода? (Кліматоутворювальну). 9. Скільки днів людина може прожити без води? (3-5 дні). 10. Воду з яких водоймищ використовують жителі Києва? (Дніпро, артезіанські свердловини). Перегляд компакт-диск «Зелений пакет» .- компоненти довкілля – тест. Самоперевірка. клацнути мишкою відповідь. Це цікаво: 1. Обезводнення організму на 12-15% веде до порушення обміну речовин, а якщо на 25% — до його загибелі. 2. В організмах йде повне оновлення води: у черепахи за 1 рік, у верблюда за З місяці, у людини за 1 місяць. 3. Біологи довели, що вода не лише живить організм, а ще й розносить інформацію. Через неї органи тіла отримують сигнали про стан кожного з них. 4. Доросла людина щоденно споживає 2 л води. Не можна прожити без неї більше, ніж вісім діб. 5. Одне доросле дерево витягає з ґрунту і випаровує 50-70 відер води за добу. 6. Для вирощування однієї тонни пшениці потрібно 1,5 тис. т води; рису — 4 тис. т; бавовнику — 10 тис. т. 7. У кактусах оновлення води йде за 28 років. V. Рефлексія. Я буду економити воду тому, що… VІ. Підведення підсумків уроку. Учитель. Воді належить першочергова роль у забезпеченні функціонування окремих клітин, органів та цілісних організмів. висновок : Здоров'я, існування людини й усього живого на Землі залежить від чистоти води. Сьогодні на уроці ми з вами з,ясували, що вода – це речовина яка дарує життя. Як висловився Фалес, «усе починається з води».
  • 10. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Пам’ятайте, люди назавжди: Неможливо жити без води. Це життя колиска, це – дощі, Це роса і квітка на межі, Це тумани, ріки і моря, Джерело у спеку це - життя , Це кришталь озер і джерело, Шурхіт хвиль і шторму дикий рев , Це струмочок у травах між дерев, Зелень трав, веселки кольори. Пам’ятайте, люди назавжди. Додаток Вода, що дарує життя Лікування водою Щоб підтримувати свої нормальні фізіологічні функції, наш організм кожні 24 години використовує і повертає в оборот приблизно 40 тисяч стаканів води. Він робить це кожен день протягом усього життя. У рамках даної моделі водного обміну і процесу рециркуляції в залежності від умов навколишнього середовища вашому організму не вистачає від шести до десяти склянок води на день. Це відсутню кількість необхідно приймати щодня. • Воду потрібно пити перед їдою. Оптимальний час - за 30 хвилин до прийому їжі. Це дозволить підготувати травний тракт, особливо тим, хто страждає на гастрит, дуоденітом, печією, виразкою, коліт або іншими розладами травлення. • Воду треба пити завжди, коли ви відчуваєте спрагу, - навіть під час їжі. • Воду треба пити через 2,5 години після їжі, щоб завершити процес травлення і усунути зневоднення, викликане розщепленням їжі. • Воду потрібно пити вранці відразу після пробудження, щоб усунути зневоднення, викликане тривалим сном. • Воду потрібно пити перед виконанням фізичних вправ, щоб створити запас вільної води для виділення поту. • Воду повинні пити ті, хто схильний до запорів і споживає недостатньо фруктів і овочів. Два-три склянки води вранці відразу після пробудження діють як найефективніший проносне ». VІ. Домашнє завдання. Вивчити відповідний матеріал підручника -14 С.В.Межжерін.
  • 11. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет – Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок». Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх інструментів. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму: http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php Проведіть анкетування Анкета 1. Чи користуєтеся Ви фільтрами для очищення води? 2. Чи допомагають Вам фільтри очищати воду? 3. Як Ви ставитеся до Святих джерел води? 4. Чи знаєте Ви про лікування і властивості талої води? 5. Чи вірите ви в властивості водохресної води?