1. (Заняття в початковій школі)
Вчитель початкової школи
Степаненко Тетяна Миколаївна
Мартинівська загальноосвітня школаI-III ступенів
2. Тема. Як лампочки бережуть довкілля
Мета. Вчити дітей жити в сучасних умовах, використовуючи
енергоефективне освітлювання; розвиватиекономічні здібності,
формулюючивласне ставлення щодо ламп; виховувати бажання берегти
довкілля.
Обладнання. Індивідуальні листівки Програмарозвитку ООН : «Заміни
лампи – зміни світ», інформатор «Енергоефективні лампи», мультимедійний
супровід, фільм «Добресвітло», таблиця-висновок.
1. Хід заняття
І.Організаційниймомент.
ІІ. Повідомленнятеми та мети (вступ)
ІІ. Основна частина.
1.Інформаційнийвісник
3. ІНФОРМАЦІЙНИЙ ВІСНИК
На сьогоднішній день зміна клімату є актуальною
проблемою. Встановлено, що цей процес викликаний
діяльністю людини. Дані спостережень свідчать про
підвищення рівня Світового океану, танення
льодовиків, нерівномірне випадання опадів, зміну
режиму стоку річок. Сюди відноситься мінливість
погоди – сильні морози, різкі відлиги взимку,
надзвичайно спекотні дні влітку.
Наслідки кліматичних змін проявляються, в тому числі
і у вигляді збільшення частоти та інтенсивності
небезпечних погодних явищ, поширення інфекційних
захворювань.
Розповідь вчителя
Озирніться навколо. Нас оточують звичніта зручні речі. Прокинулись вран-
ці взимку – увімкнули світло в кімнаті і все виконуємо по режиму дня
школяра. А як гарно повертатися ввечері додомуосвітленими вулицями. І
все це завдякиелектриці та лампочці.
На сьогоднішній день українці використовують різнілампи освітлювання.
- А які у вас вдома вмикаються?
Оці маленькі лампочки розжарювання змушують людей спалювати вугілля
собіна загибель. Вони споживають велику кількість електрики. А чим біль-
ше потрібно електрики, тим більше вугілля доводитьсяспалювати на ТЕС,
щоб її виробити. Чим більше на електростанції спалять вугілля, тим більше
виділиться в атмосферупарникового газу(вуглекислого) і тим сильніше бу-
де парниковий ефект.
Мабуть, нам потрібно з'ясувати, що це таке. Парниковий ефект – це явище,
коли вуглекислий газ поряд з іншими парниковимигазами створює над
землею щільну «ковдру». Променісонця легко проникають через неї,
нагріваючи нашу планету, а от назад це тепло вийти практично не може. Так
Земля нагрівається все більше і більше, що призводить до змін у погоді:
засух, ураганів, повеней, а саме – глобального потепління.
2.Ми, сьогоднібудемо шукати відповідіна ці запитання, а саме, як нам
зберегти нашу планетуі наше життя.
4. Хвилина міркувань
1.Як лампочки зможуть допомогти нам
зберегти нашу планету і наше життя?
2.Чи всі лампочки однакові?
3.На вашу думку, яку шкоду несуть
розжарюванні лампи?
3.Розглянемо їх вид…
4. Чи є у вас ідеї, як вирішувати цю проблему?
5.Назвемо недоліки ламп розжарювання:
(-високеенергоспоживання та короткий термін служби)
6.Що ж є світловим потоком?
7.Чим характеризується електрична потужність лампи?
8.Назвіть одиницю виміру електричної потужності
3.Переглянемо колективноНавчальний фільм «Добре світло».
-Як ви вважаєте, з огляду на назву, про що йтиметься в ньому?
-Як ви думаєте до кого/чого електричне світло може бути добрим чи
навпаки?
Після перегляду– обговорення.
-Чи співпали ваші передбачення прозавершення з тим, що побачили?
-Які думки та почуття у вас виникли?
-До яких висновків ви особисто підійшли?
-До кого/чого є недобрими застарілілампи?
-До кого/чого добрі сучасні лампочки?
4.Робота з Програмою розвиткуООН: «Заміни лампи – зміни світ!»
5. (Презентують знання творчі групи )
-В кожній групі визначте експерта та доповідача.
Завдання 1.
Учні розповідають, що вони знають про глобальне потепління та його
наслідки. Про недоліки лампи розжарювання.
Завдання 2.
Учні вивчають карту на малюнку 1 та називають країни:
-які вже відмовилися від ламп розжарювання;
-які в процесі відмови від ламп розжарювання;
-які не відмовилися від ламп розжарювання.
З'ясовують основніпереваги енергоефективних ламп.
Завдання 3.
Визначають, де треба поставити кому:
-Використовуватилампурозжарювання не можна, відмовитися!
-Використовуватиенергоефективну лампу, не можна відмовитися!
Завдання 4.
Розгадуємокросворд.
Горизонтально:1.Електоростанція. 5.Ват. 6.Вугілля. 9.Вуглекислий.
11.Енергоефективні. 12.П'ятдесят.
Вертикально:2.Збереження. 3.Екологія. 4.Парниковий. 7.Ціна.
8.Світлодіодна. 10.Люмінесцентна.
5. Розгляньтетаблицюхарактеристикламп
Характеристики
ламп
Лампи
розжарювання
Люмінесцентні
лампи
Світлодіодні
лампи
Електрична
потужність
100 Вт 20 Вт 12 Вт
Тривалість
служби
1 рік
(1000 годин)
10 років
(10 000 годин)
50 років
(50 000 годин)
6. 6. Робота впарі (діалог «Між двома лампочками»)
Гра - діалог “між двома лампами”
(В ролі виступають учні)
-Мене звуть люмінесцентна(світлодіодна)
лампа
-Я можу допомогти…
-Я пишаюсь тим, що…
Рухлива гра “ВІТЕР ДМЕ…»
-Я буду говорити«Вітер дмедля тих, хто згоден, що….» і називаю якийсь
факт, а ви, якщо згодні, то піднімаєтесь і імітуєте подих вітру. Готові?!
- «Вітер дме для тих, хто зрозумів пройдеться на занятті»
- «Вітер дме для тих, хто активнопрацюєзараз»
- «Вітер дме для тих, у кого вдома вже використовують енергоефективні
лампи»
- «Вітер дме для тих, кому подобається дбати про довкілля»
- «Вітер дме для тих,хтохоче поговорити з батьками прозаміну лампо-
чок»
7. Кожна група розгляне лампурозжарювання
(дотримуємось правилбезпеки життєдіяльності)
-Як ви думаєте після роботи з таблицею «Характеристика ламп»чи
корисно використовувати такулампочку?
-Яку шкоду приносить довкіллю?
-Отож, які недоліки?
7. Недоліки ламп розжарювання
1.Високе енергоспоживання: лише 5%
електроенергії йде на освітлення, а 95% - на
нагрів самої лампи.
2. Короткий термін служби: лише 1000 годин,
що дорівнює у середньому 1 року
експлуатації.
8. Розглянемоенергоефективнілампи(будову).
Розгляньте будову лампи
8. -З'ясуємо перевагив освітленні!
ВАРТО чи НІ?!
Переваги енергоефективних ламп
1.Споживають менше електроенергії: на 80-
90%!
2.Довше служать в освітленні квартир!
3.Економлять гроші вашої сім’Ї!
4.Зменшують дію парникового ефекту!
5.Впливають на припинення глобального
потепління!
-Чи доводилось вам зустрічатись з такими лампами іде?
9. На закінченняосновноїчастини нам потрібно узагальнити
опрацьований матеріал. Коженз вас заповнює таблицю.
Питаннядля
порівняння
Лампа
розжарювання
Люмінесцентна
лампа
Світлодіодна
лампа
Скільки
електричної енергії
споживає
100 Вт 20 Вт 12 Вт
Яка тривалість
служби
1 рік 10 років 50 років
Чи дружні до
довкілля та
людини
ні так так
10. 3.
4.
5.Гра «Мікрофон» - закінчи речення.
-Тепер, я знаю…
6.Прес-діалог: «Запитуйте – відповідаємо…»
-Що вам найбільше сподобалось під час заняття?
-Про що ви розкажетесвоїм рідним і знайомим?
-Що хочеться зробити?
7. «Два погляди на один факт»
11. Тож, скажімо «ТАК!» енергоефективним лампам,томущо вони:
-Споживають меншеелектроенергії:на 80-90%!
-Довше служать в освітленні квартир!
-Економлятьсімейнийбюджет!
-Зменшують дію парниковогоефекту!
-Впливаютьна припиненняглобальногопотепління!
Я надіюсь, що ви зацікавились у тому, щоб змінити ситуацію з
енергозбереженням на краще. Позитивні зміни є результатом маленьких
дій звичайнихлюдей.І ми скажемо:ТАК!- енергоефективним лампам!
ВИСНОВОК
Отож, розмотуючи клубок питань пошуковою
стежиною, скажемо:
“ТАК” – ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИМ,
“НІ” – ЛАМПАМ РОЗЖАРЮВАННЯ!
Всім дякую за увагу та роботу!!!