Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
RAKUÕPETUS
Helina Reino
GAG
2014
KÕIKI RAKKE JAOTATAKSE:
EELTUUMSED e.
prokarüoodid (ainult bakterid)
PÄRISTUUMSED e.
eukarüoodid (protistid, taime-,
loo...
RAKKUDE MITMEKESISUS:
Üldise ehitusplaani järgi jagatakse elusloodus:
 Üherakulised -
 mikroskoopiliste mõõtmetega.
 ha...
RAKKUDE SUURUS:
 Kõige väiksem üherakuline organism on
mükoplasma (bakter) - 0,1 - 0,3 µm suurune.
 Kõige suurem on jaan...
Bakterirakk
Ainurakne
Seenerakk
Taimerakk
Loomarakk
Teadusharu, mis uurib rakkude
ehitust ja talitlust nimetatakse
tsütoloogiaks ehk rakubioloogiaks.
Mikroskoopide leiutamine...
Esimese mikroskoobi valmistasid 1595.a. hollandi
prillimeistrid Hans ja Zacharias JanssenHans ja Zacharias Janssen
Ingla...
TÄHTSAD MEHED JA AVASTUSED:
Inglane Robert HookRobert Hook leiutas valgusmikroskoobi 1665.a. ja võttis
kasutusele raku (c...
RAKUTEOORIA
PÕHISEISUKOHAD ON:
• Kõik organismid koosnevad rakkudest.
• Iga uus rakk saab alguse olemasolevast
rakust.
• R...
Rakuõpetus i
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Rakuõpetus i

2 557 vues

Publié le

 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Rakuõpetus i

 1. 1. RAKUÕPETUS Helina Reino GAG 2014
 2. 2. KÕIKI RAKKE JAOTATAKSE: EELTUUMSED e. prokarüoodid (ainult bakterid) PÄRISTUUMSED e. eukarüoodid (protistid, taime-, looma-, seenerakud)
 3. 3. RAKKUDE MITMEKESISUS: Üldise ehitusplaani järgi jagatakse elusloodus:  Üherakulised -  mikroskoopiliste mõõtmetega.  harilikult iseloomuliku väliskujuga.  aine- ja energiavahetus toimub ühe rakumembraani kaudu.  nt: bakterid, algloomad, pärmseened jt.  Hulkraksed –  iga koe rakkude ehitus on kooskõlas nende talitlusega.  nt. selgrootud, selgroogsed loomad, taimed, kandseened jt. www.miksike.ee/.../images/8-2-13-3-1.jpg
 4. 4. RAKKUDE SUURUS:  Kõige väiksem üherakuline organism on mükoplasma (bakter) - 0,1 - 0,3 µm suurune.  Kõige suurem on jaanalinnu munarakk (munarebu) Kõige pikem on vöötlihasrakk (kuni 30 cm pikkune), kuid väga väikese läbimööduga, et palja silmaga me seda ei näe. www.toidutare.ee www.kcl.ac.uk
 5. 5. Bakterirakk
 6. 6. Ainurakne
 7. 7. Seenerakk
 8. 8. Taimerakk
 9. 9. Loomarakk
 10. 10. Teadusharu, mis uurib rakkude ehitust ja talitlust nimetatakse tsütoloogiaks ehk rakubioloogiaks. Mikroskoopide leiutamine 17. saj. alguses võimaldas rakke uurima hakata.
 11. 11. Esimese mikroskoobi valmistasid 1595.a. hollandi prillimeistrid Hans ja Zacharias JanssenHans ja Zacharias Janssen Inglane Robert HookRobert Hook leiutas valgusmikroskoobi 1665.a. millega uuris korgilõike. Binokulaarne mikroskoop - võimalik vaadelda preparaati kahe silmaga. Stereomikroskoop - suuremate objektide uurimiseks. Elektronmikroskoop - valguskiirt asendab seal elektronvoog. Leiutati 1931.a.
 12. 12. TÄHTSAD MEHED JA AVASTUSED: Inglane Robert HookRobert Hook leiutas valgusmikroskoobi 1665.a. ja võttis kasutusele raku (cellula) mõiste. Saksamaa teadlane Anton van LeeuwenhoekAnton van Leeuwenhoek valmistas mitmesuguseid mikroskoope ning uuris ainurakseid ja baktereid 17.saj. teisel poolel. Karl Ernst von BaerKarl Ernst von Baer avastas 1826.a. imetaja munaraku ja järeldas, et loomorganismi areng saab alguse munarakust. Matthias SchleidenMatthias Schleiden jõudis 1838.a. järeldusele, et kõik taimed on rakulise ehitusega. Theodor SchwannTheodor Schwann leidis 1839.a. et ka loomorganismid on rakulise ehitusega.
 13. 13. RAKUTEOORIA PÕHISEISUKOHAD ON: • Kõik organismid koosnevad rakkudest. • Iga uus rakk saab alguse olemasolevast rakust. • Rakkude ehitus ja talitlus on vastastiku-ses kooskõlas.

×