Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Kış hastalıklarına 
yakalanmamak için 
nasıl beslenmeliyiz?
Sıcaklığın düşmesiyle birlikte soğuk algınlıkları ve grip 
kapımızda. Onları henüz içeri girmeden, kapıdan 
kovmanın yolu,...
“Kış mevsiminin başlamasıyla daha çok yağlı ve şekerli 
besinlere yönelip kapalı ortamlarda daha fazla vakit 
gAktiviteler...
“Lütfen bu yıl hayatınızda bir değişiklik yapın ve kış 
mevsiminde sağlıklı beslenmeye devam edin!” diyen Çıtak, 
hem kilo...
. Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın 
korunması için esastır. Bu nedenle, beş besin grubunda 
bulu...
. Taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi önemlidir. Meyve 
sularının tüketiminde önemli olan sıkıldıktan hemen sonra 
t...
. E vitamini de bağışıklık sisteminin 
güçlendirilmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve diğer 
enfeksiyonlara karşı vücut ...
. Magnezyum, selenyum ve çinko da bağışıklık 
sistemimizde etkili minerallerdir. Magnezyum ve 
çinko buğdayın embriyo kısm...
. Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve 
tatlıları tercih edilmeli.
Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz

101 vues

Publié le

nazlı

Publié dans : Formation
 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz

 1. 1. Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz?
 2. 2. Sıcaklığın düşmesiyle birlikte soğuk algınlıkları ve grip kapımızda. Onları henüz içeri girmeden, kapıdan kovmanın yolu, vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmek. Bunu da ancak sağlıklı beslenerek yapabiliriz. Oysa özellikle kış mevsiminde sağlıklı beslenme prensiplerini bir kenara bırakabiliyoruz. Ortaya çıkan manzarayı Beslenme ve Diyet Uzmanı Simge Çıtak şöyle tarif ediyor:
 3. 3. “Kış mevsiminin başlamasıyla daha çok yağlı ve şekerli besinlere yönelip kapalı ortamlarda daha fazla vakit gAktiviteler azalınca atıştırmalar da artıyor. Bu döngüye girilince de kaçınılmaz son: Kilo artışı başlıyor! Çoğu insan kalın giysiler altında kilosunu gizleyebildiğini düşünerek kış aylarında rahat davranır ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bahara kadar erteler.”eçirmeye başlıyoruz. Bununla birlikte fiziksel aktiviteler azalıp daha çok televizyon karşısında vakit geçiriliyor.
 4. 4. “Lütfen bu yıl hayatınızda bir değişiklik yapın ve kış mevsiminde sağlıklı beslenmeye devam edin!” diyen Çıtak, hem kilo almamak hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için Pudra.com okuyucularına şu beslenme önerilerinde bulunuyor.
 5. 5. . Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, beş besin grubunda bulunan çeşitli besinler yeterli miktarlarda alınmalıdır. . Her gün, mevsiminde ve bol meyve, sebze tüketmelisiniz. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. Salata ve sebze yemeklerini ana öğünlerinizde mutlaka bulundurun. Sebze yemeklerini pişirirken C vitamini kaybını azaltmak için, sebzeleri önce yıkayıp sonra büyük parçalar halinde doğramak, haşlama sularını dökmemek, düdüklü tencerede pişirmek, taze olarak tüketmek gerekir. Salataları mümkün olduğunca tüketmeye yakın, büyük parçalar halinde doğramalı. Sirke, limon gibi sosları son anda ilave etmek C vitamini kayıplarını azaltacaktır.
 6. 6. . Taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi önemlidir. Meyve sularının tüketiminde önemli olan sıkıldıktan hemen sonra tüketilmesidir. Çünkü meyve suyunun bekletilmesi C vitamininin azalmasına neden olur.
 7. 7. . E vitamini de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır, A vitamininin okside olmasını da engeller. E vitaminin iyi kaynakları olan yeşil yapraklı sebzeler, fındık ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagillerin yeterli miktarlarda tüketilmesi önemlidir.
 8. 8. . Magnezyum, selenyum ve çinko da bağışıklık sistemimizde etkili minerallerdir. Magnezyum ve çinko buğdayın embriyo kısmında bol miktarda bulunur. Bu yüzden tam taneli ekmeklerini tercih etmek, çinko ve selenyumu bol içerdiği için balığa soframızda sıkça yer vermek, hem omega-3 kaynağı hem de antioksidan mineraller açısından beslenmenizde yer almalıdır.
 9. 9. . Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları tercih edilmeli.

×