SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  7
Українська мова
3 клас
Тема. Практичне ознайомлення з фразеологізмами. Пояснення їх
значення шляхом добору синонімів.
Мета. Ознайомити учнів з фразеологізмами; вчити пояснювати їх
значення шляхом добору синонімів;розвивати мовне чуття, інтерес до
вивчення рідної мови, увагу до лексичних значень слів, уміння користуватися
ними;виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: таблиця « Слово. Значення слова», тематичні малюнки,
картки для індивідуальної та групової роботи, різнобарвні листочки.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Стали,дітки всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Працюватимем старанно,
Щоб почути в кінці,
Що в нашім класі
Діти просто молодці!
Сідайте, діти! На уроці
Зустрілися ми знову.
Про нашу мову чарівну
Поведемо розмову.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Гра « Збери слово»
- Зберіть слова із складів, записаних на дошці.
Ли, ве, кий; ро, вий, здо; ний, кри, хіт
- Прочитайте слова, які ви записали. (Великий, здоровий, крихітний).
- Яке слово зайве серед них? Чому?
- Що можна сказати про його значення?
(Це слово протилежне за значенням до інших слів, антонім).
2.2. « Мозковий штурм»
- Думай швидко, говори правильно.
Запитання.
- Основна одиниця мови… (слово).
- Слова бувають:.. і ...(однозначні і багатозначні).
- Слова: ключ, замок, лінійка – це …(багатозначні).
- Синоніми – це …( близькі за значенням слова).
- Антоніми – це …( протилежні за значенням слова).
- Говорити, балакати, розповідати – це слова…(синоніми).
- Лелека, бусол, чорногуз – це слова…( антоніми).
2.3. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть каліграфічно букви,сполучення букв, назву місця.
Ж ж ЖЖ жж жо ов вт те жовтень
- Поясніть назву місяця.
- Наші учні працювали у « Довідкому бюро».
2.4. Довідкове бюро
Учень 1. У народі цей місяць називали « хмурень», « зазимник»,
«листопадень», а ще – « весільник», оскільки в жовтні починали справляти
весілля.
Учень 2. Відносно недавно в Україні почали називати десятий місяць
жовтнем. Бо усідовколишнігаї, ліси, паркизодягаютьсяужовтогарячийколір.
2.5. Складання речення зі словом жовтень
- Складіть речення з цим словом.
- Запишемо речення на дошці: Жовтень гаптує клену сорочку.
- Вкажіть граматичну основу речення.
- Складіть схему речення.
- Поясніть значення слова гаптує.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми проведемо осінню подорож до славетної країни
Лексикології. Править цією країною Слово. У нього є свої помічники. Ось
вони.
- Але поряд з цими словамив українській мові вживаються словосполучення,
які не можна розривати. Вонимають цілісне значення. А як вони називаються
ви дізнаєтесь розгадавши анаграму.
Зеофразмилогі – фразеологізми
- Молодці. Так на сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати
фразеологізми. Сподіваюсь, ви будете добре, старанно працюватиідізнаєтесь
багато нового.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Робота за схемами, тематичними малюнками.
Як кіт наплакав Замітати сліди
- Розгляньте малюнки, прочитайте підписи.
- В якому значенні вживаються ці словосполучення?
- Але ці ж сталі словосполучення можуть вживатися і в переносному
значенні. І тоді такі словосполучення називатимуться фразеологізмами.
ом
он
ім
и
ан
то
ні
ми
синонімибагатозначні
однозначні
фр
азе
ол
огі
зм
и
слово
- І яке значення вони матимуть в поданих прикладах, спробуємо
здогадатися. Коли так говорять: як кіт наплакав; замітати сліди?
4.2. Пояснення вчителя.
- Фразеологізми – це частина українського фольклору,вонистановлять
наше мовненаціональне багатство. Цезолотізернанародної мови.Чим більше
і частіше ви вживаєте у своєму мовленні фразеологізми, тим
яскравіше,дотепніше ви зможете висловити свою думку.
4.3. Робота в парах
- На основіподаних слів і малюнків утворіть фразеологізми;спробуйте
пояснити їх значення.
Вішати Рука за Зарубати на
Задирати На швидку Водити за
- Зачитайте записані фразеологізми. Як ви їх розумієте?
4.4. Метод « Прес»
- Прочитайте словосполучення,поясніть, депростесловосполучення, а
де – фразеологізм.
Клювати зерно; Дівчинка радіє; Пасти корів;
клювати носом. душа радіє. пасти задніх.
(Діти починають свою відповідь словами : « Я вважаю, що …».
Продовжують обґрунтуванням «тому,що». Так аналізують всі
словосполучення.)
- Молодці. Ви правильно визначили фразеологізми. А тепер давайте
доберемо до них синоніми .
Клювати носом – дрімати.
Душа радіє – весело.
Пасти задніх – відставати.
4.5. Фізкультхвилинка
Фразеологізм – стійке поєднання слів
V. Систематизація і узагальнення знань
5.1. Робота з підручником. Вправа 144
5.2. Гра «Заміни одним словом». Коментоване письмо
- Замініть вислови-фразеологізми одним словом-синонімом і запишіть
їх.
Байдики бити – ( лінуватися);
Взяти ноги на плечі – ( побігти);
Набрати води в рот – (замовкнути);
Викинути з голови – ( забути);
Вертітися під ногами – ( заважати);
Пекти раків – ( почервоніти).
- Складіть речення з будь-яким висловом.
(Діти зачитують речення. Вибирають найбільш вдале.)
5.3. Робота в парах
- Перед вами деформованіречення. Відредагуйте їх, запишіть. Вкажіть
фразеологізми. Як ви їх розумієте?Доберіть усно слова-синоніми.
Наш, на, дідусь, руки, майстер, всі.
Бабуся, до, піклування, коси, нас,сивої, про.
У, тиждень, на, п’ятниць, Мишка, сім.
5.4. Гра « Знайди відповідність»
Діти, перед вами картки. Вам потрібно з’єднати слова-фразеологізми
лівого стовпчиказі словами-синонімами з правого. Хто швидше справиться із
завданням, той і переможе.
Крапля в морі легко
Крок за кроком несподівано
Тримати в голові мало
Як сніг на голову пам’ятати
Як по маслу поступово
5.5. Поетична хвилинка
- Сьогодні ми з вами познайомились із фразеологізмами, навчились
пояснювати їх значення, використовувати у своїй мові. А ось послухайте, як
поети використовують фразеологізми у своїй творчості.
(Вірш-сценка у виконанні учнів)
Хвастунець
Дівчинка. Хлопчик Толя молодець,
Тільки трішки хвастунець.
Якось ми ішли на став,
Він мені таке сказав:
Толя. Слово честі, не хвалюся –
Я нічого не боюся!..
Дівчинка. Враз на слові цім з дороги
Толі ящірка під ноги.
З переляку, у тривозі
Наш хвалько мерщій навтік.
Та спіткнувся на дорозі
Й прикусив собі язик!
Хто хвалитись полюбляє,
В кого звичка є така,–
Хай ці вірші прочитає
І прикусить язика.
- Що можна сказати про Толю?
- Який фразеологізм зустріли у вірші?
- Що він означає?
5.6. Гра « Так чи ні»
- Я зачитую фразеологізми і їх значення, а ви кажете чи правильно я
пояснила.
Розбити глека – посваритися ( так).
Бити байдики – лінуватися (так).
Від усієї душі – зі злом ( ні).
Пекти раків – готувати їсти ( ні).
Крутити носом – вередувати ( так).
Намотати на вус – забути ( ні).
Нагострити вуха – уважно слухати ( так).
VI. Підсумок уроку
- Молодці, ви сьогодні працювали на році нагостривши вуха,і багато
дізнались і навчились.
6.1. Фразеологічна гра « Найкмітливіший»
- Зараз побачимо хто з вас найкмітливіший і хто найкраще знає
фразеологізми. Дайте відповіді на запитання.
- Що можна ловити все життя, але не зловити ніколи? ( Вітер)
- Коли беруть ноги на плечі? ( Коли тікають)
- Що можна ламати без рук і без будь-якого знаряддя? ( Голову)
- Де треба тримати язик? ( За зубами)
6.2. Гра « Мікрофон»
- Наш урок закінчується. Сподіваюсь у вашому мовленні все частіше
з’являтимуться фразеологізми.
- Які з них ви запам’ятали сьогодні.
(Діти дають відповіді )
VII. Домашнє завдання
На картах у вас три фразеологізми. Складіть з ними речення. Запишіть
у зошити.

Contenu connexe

Tendances

Tendances (20)

Англійська мова. 4 клас. Робочий зошит (Федієнко В. В.) О. Карпюк
Англійська мова. 4 клас. Робочий зошит (Федієнко В. В.) О. КарпюкАнглійська мова. 4 клас. Робочий зошит (Федієнко В. В.) О. Карпюк
Англійська мова. 4 клас. Робочий зошит (Федієнко В. В.) О. Карпюк
 
урок 1, прислівник
урок 1, прислівникурок 1, прислівник
урок 1, прислівник
 
конкурс знавців укр.мови
конкурс знавців укр.мовиконкурс знавців укр.мови
конкурс знавців укр.мови
 
1
11
1
 
урок 1, прислівник
урок 1, прислівникурок 1, прислівник
урок 1, прислівник
 
Використання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях. Лексична...
Використання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях.   Лексична...Використання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях.   Лексична...
Використання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях. Лексична...
 
займенник
займенникзайменник
займенник
 
2k ukrmova-gavrish-makotenk-12
2k ukrmova-gavrish-makotenk-122k ukrmova-gavrish-makotenk-12
2k ukrmova-gavrish-makotenk-12
 
Робота з літературним твором 4 кл.
Робота з літературним твором 4 кл.Робота з літературним твором 4 кл.
Робота з літературним твором 4 кл.
 
3 um v_2020-1
3 um v_2020-13 um v_2020-1
3 um v_2020-1
 
прикметник
прикметникприкметник
прикметник
 
2 um p_2019
2 um p_20192 um p_2019
2 um p_2019
 
дорогань н.в. укр. мова тв. впр.
дорогань н.в. укр. мова тв. впр.дорогань н.в. укр. мова тв. впр.
дорогань н.в. укр. мова тв. впр.
 
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
Підручник Українська мова 4 клас Н. М. Кравцова, О. Д. Придаток, В. М. Романо...
 
1
11
1
 
4 klas-ukrayinska-mova-ponomarova-2021-1
4 klas-ukrayinska-mova-ponomarova-2021-14 klas-ukrayinska-mova-ponomarova-2021-1
4 klas-ukrayinska-mova-ponomarova-2021-1
 
Українська мова. Тестові завдання. 4 клас
Українська мова. Тестові завдання. 4 класУкраїнська мова. Тестові завдання. 4 клас
Українська мова. Тестові завдання. 4 клас
 
4 klas-ukrainska-mova-kovalenko-2021-1
4 klas-ukrainska-mova-kovalenko-2021-14 klas-ukrainska-mova-kovalenko-2021-1
4 klas-ukrainska-mova-kovalenko-2021-1
 
1
11
1
 
1
11
1
 

En vedette (9)

Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
 
Factool
FactoolFactool
Factool
 
Marcio Reinaldo - Plano de Governo 2017 2020
Marcio Reinaldo - Plano de Governo 2017 2020 Marcio Reinaldo - Plano de Governo 2017 2020
Marcio Reinaldo - Plano de Governo 2017 2020
 
Matt_Sterling_Portfolio
Matt_Sterling_PortfolioMatt_Sterling_Portfolio
Matt_Sterling_Portfolio
 
Plano de Governo Marcio Reinaldo
Plano de Governo Marcio ReinaldoPlano de Governo Marcio Reinaldo
Plano de Governo Marcio Reinaldo
 
Projetos e convênios
Projetos e convênios Projetos e convênios
Projetos e convênios
 
Hardware y software claudio
Hardware y software claudioHardware y software claudio
Hardware y software claudio
 
Reason Behind Your Child’s Behavior?
Reason Behind Your Child’s Behavior?Reason Behind Your Child’s Behavior?
Reason Behind Your Child’s Behavior?
 
свято
святосвято
свято
 

Similaire à укр мова фраз.

6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
Аня Иванова
 
4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua
RanoUA
 
3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр
3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр
3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр
Aira_Roo
 
4 um vol_2015
4 um vol_20154 um vol_2015
4 um vol_2015
UA4-6
 

Similaire à укр мова фраз. (20)

Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klasVidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
 
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
 
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-13 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
 
6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
 
4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua
 
4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua4 m kov_2015_ua
4 m kov_2015_ua
 
4 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-1
4 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-14 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-1
4 klas-ukrayinska-mova-varzatska-2021-1
 
Конкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docxКонкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docx
 
відкритий світ
відкритий світвідкритий світ
відкритий світ
 
3 klas-ukrainska-mova-varzatska-2020-1
3 klas-ukrainska-mova-varzatska-2020-13 klas-ukrainska-mova-varzatska-2020-1
3 klas-ukrainska-mova-varzatska-2020-1
 
Ukrajinska mova-2-klas-vashulenko-2019-1
Ukrajinska mova-2-klas-vashulenko-2019-1Ukrajinska mova-2-klas-vashulenko-2019-1
Ukrajinska mova-2-klas-vashulenko-2019-1
 
2 um vash_2019_1
2 um vash_2019_12 um vash_2019_1
2 um vash_2019_1
 
1
11
1
 
1
11
1
 
Українська мова 2 клас частина 1
Українська мова  2 клас частина 1Українська мова  2 клас частина 1
Українська мова 2 клас частина 1
 
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаУкраїнська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
 
Дієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієсловаДієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієслова
 
3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр
3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр
3 укр яз_захарійчук_мовчун_2013_укр
 
4 um vol_2015
4 um vol_20154 um vol_2015
4 um vol_2015
 
4 um vol_2015
4 um vol_20154 um vol_2015
4 um vol_2015
 

Plus de innapol

інтегрований урок
інтегрований урок інтегрований урок
інтегрований урок
innapol
 
портфоліо
портфоліопортфоліо
портфоліо
innapol
 
природа міш ліси
природа міш лісиприрода міш ліси
природа міш ліси
innapol
 
позакласне читання
позакласне читанняпозакласне читання
позакласне читання
innapol
 
природознавство 3 клас
природознавство 3 класприродознавство 3 клас
природознавство 3 клас
innapol
 
Червона книга України
Червона книга УкраїниЧервона книга України
Червона книга України
innapol
 

Plus de innapol (6)

інтегрований урок
інтегрований урок інтегрований урок
інтегрований урок
 
портфоліо
портфоліопортфоліо
портфоліо
 
природа міш ліси
природа міш лісиприрода міш ліси
природа міш ліси
 
позакласне читання
позакласне читанняпозакласне читання
позакласне читання
 
природознавство 3 клас
природознавство 3 класприродознавство 3 клас
природознавство 3 клас
 
Червона книга України
Червона книга УкраїниЧервона книга України
Червона книга України
 

Dernier

аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Dernier (14)

атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 

укр мова фраз.

  • 1. Українська мова 3 клас Тема. Практичне ознайомлення з фразеологізмами. Пояснення їх значення шляхом добору синонімів. Мета. Ознайомити учнів з фразеологізмами; вчити пояснювати їх значення шляхом добору синонімів;розвивати мовне чуття, інтерес до вивчення рідної мови, увагу до лексичних значень слів, уміння користуватися ними;виховувати любов до рідної мови. Обладнання: таблиця « Слово. Значення слова», тематичні малюнки, картки для індивідуальної та групової роботи, різнобарвні листочки. Хід уроку І. Організаційна частина. Стали,дітки всі рівненько, Усміхнулися гарненько, Настрій на урок взяли Й працювати почали. Працюватимем старанно, Щоб почути в кінці, Що в нашім класі Діти просто молодці! Сідайте, діти! На уроці Зустрілися ми знову. Про нашу мову чарівну Поведемо розмову. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 2.1. Гра « Збери слово» - Зберіть слова із складів, записаних на дошці. Ли, ве, кий; ро, вий, здо; ний, кри, хіт - Прочитайте слова, які ви записали. (Великий, здоровий, крихітний). - Яке слово зайве серед них? Чому? - Що можна сказати про його значення? (Це слово протилежне за значенням до інших слів, антонім). 2.2. « Мозковий штурм»
  • 2. - Думай швидко, говори правильно. Запитання. - Основна одиниця мови… (слово). - Слова бувають:.. і ...(однозначні і багатозначні). - Слова: ключ, замок, лінійка – це …(багатозначні). - Синоніми – це …( близькі за значенням слова). - Антоніми – це …( протилежні за значенням слова). - Говорити, балакати, розповідати – це слова…(синоніми). - Лелека, бусол, чорногуз – це слова…( антоніми). 2.3. Каліграфічна хвилинка. - Запишіть каліграфічно букви,сполучення букв, назву місця. Ж ж ЖЖ жж жо ов вт те жовтень - Поясніть назву місяця. - Наші учні працювали у « Довідкому бюро». 2.4. Довідкове бюро Учень 1. У народі цей місяць називали « хмурень», « зазимник», «листопадень», а ще – « весільник», оскільки в жовтні починали справляти весілля. Учень 2. Відносно недавно в Україні почали називати десятий місяць жовтнем. Бо усідовколишнігаї, ліси, паркизодягаютьсяужовтогарячийколір. 2.5. Складання речення зі словом жовтень - Складіть речення з цим словом. - Запишемо речення на дошці: Жовтень гаптує клену сорочку. - Вкажіть граматичну основу речення. - Складіть схему речення. - Поясніть значення слова гаптує. ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
  • 3. - Сьогодні ми проведемо осінню подорож до славетної країни Лексикології. Править цією країною Слово. У нього є свої помічники. Ось вони. - Але поряд з цими словамив українській мові вживаються словосполучення, які не можна розривати. Вонимають цілісне значення. А як вони називаються ви дізнаєтесь розгадавши анаграму. Зеофразмилогі – фразеологізми - Молодці. Так на сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати фразеологізми. Сподіваюсь, ви будете добре, старанно працюватиідізнаєтесь багато нового. ІV. Вивчення нового матеріалу. 4.1. Робота за схемами, тематичними малюнками. Як кіт наплакав Замітати сліди - Розгляньте малюнки, прочитайте підписи. - В якому значенні вживаються ці словосполучення? - Але ці ж сталі словосполучення можуть вживатися і в переносному значенні. І тоді такі словосполучення називатимуться фразеологізмами. ом он ім и ан то ні ми синонімибагатозначні однозначні фр азе ол огі зм и слово
  • 4. - І яке значення вони матимуть в поданих прикладах, спробуємо здогадатися. Коли так говорять: як кіт наплакав; замітати сліди? 4.2. Пояснення вчителя. - Фразеологізми – це частина українського фольклору,вонистановлять наше мовненаціональне багатство. Цезолотізернанародної мови.Чим більше і частіше ви вживаєте у своєму мовленні фразеологізми, тим яскравіше,дотепніше ви зможете висловити свою думку. 4.3. Робота в парах - На основіподаних слів і малюнків утворіть фразеологізми;спробуйте пояснити їх значення. Вішати Рука за Зарубати на Задирати На швидку Водити за - Зачитайте записані фразеологізми. Як ви їх розумієте? 4.4. Метод « Прес» - Прочитайте словосполучення,поясніть, депростесловосполучення, а де – фразеологізм. Клювати зерно; Дівчинка радіє; Пасти корів; клювати носом. душа радіє. пасти задніх. (Діти починають свою відповідь словами : « Я вважаю, що …». Продовжують обґрунтуванням «тому,що». Так аналізують всі словосполучення.) - Молодці. Ви правильно визначили фразеологізми. А тепер давайте доберемо до них синоніми . Клювати носом – дрімати. Душа радіє – весело. Пасти задніх – відставати. 4.5. Фізкультхвилинка Фразеологізм – стійке поєднання слів
  • 5. V. Систематизація і узагальнення знань 5.1. Робота з підручником. Вправа 144 5.2. Гра «Заміни одним словом». Коментоване письмо - Замініть вислови-фразеологізми одним словом-синонімом і запишіть їх. Байдики бити – ( лінуватися); Взяти ноги на плечі – ( побігти); Набрати води в рот – (замовкнути); Викинути з голови – ( забути); Вертітися під ногами – ( заважати); Пекти раків – ( почервоніти). - Складіть речення з будь-яким висловом. (Діти зачитують речення. Вибирають найбільш вдале.) 5.3. Робота в парах - Перед вами деформованіречення. Відредагуйте їх, запишіть. Вкажіть фразеологізми. Як ви їх розумієте?Доберіть усно слова-синоніми. Наш, на, дідусь, руки, майстер, всі. Бабуся, до, піклування, коси, нас,сивої, про. У, тиждень, на, п’ятниць, Мишка, сім. 5.4. Гра « Знайди відповідність» Діти, перед вами картки. Вам потрібно з’єднати слова-фразеологізми лівого стовпчиказі словами-синонімами з правого. Хто швидше справиться із завданням, той і переможе. Крапля в морі легко Крок за кроком несподівано Тримати в голові мало Як сніг на голову пам’ятати Як по маслу поступово 5.5. Поетична хвилинка
  • 6. - Сьогодні ми з вами познайомились із фразеологізмами, навчились пояснювати їх значення, використовувати у своїй мові. А ось послухайте, як поети використовують фразеологізми у своїй творчості. (Вірш-сценка у виконанні учнів) Хвастунець Дівчинка. Хлопчик Толя молодець, Тільки трішки хвастунець. Якось ми ішли на став, Він мені таке сказав: Толя. Слово честі, не хвалюся – Я нічого не боюся!.. Дівчинка. Враз на слові цім з дороги Толі ящірка під ноги. З переляку, у тривозі Наш хвалько мерщій навтік. Та спіткнувся на дорозі Й прикусив собі язик! Хто хвалитись полюбляє, В кого звичка є така,– Хай ці вірші прочитає І прикусить язика. - Що можна сказати про Толю? - Який фразеологізм зустріли у вірші? - Що він означає? 5.6. Гра « Так чи ні» - Я зачитую фразеологізми і їх значення, а ви кажете чи правильно я пояснила. Розбити глека – посваритися ( так). Бити байдики – лінуватися (так). Від усієї душі – зі злом ( ні). Пекти раків – готувати їсти ( ні). Крутити носом – вередувати ( так). Намотати на вус – забути ( ні). Нагострити вуха – уважно слухати ( так). VI. Підсумок уроку
  • 7. - Молодці, ви сьогодні працювали на році нагостривши вуха,і багато дізнались і навчились. 6.1. Фразеологічна гра « Найкмітливіший» - Зараз побачимо хто з вас найкмітливіший і хто найкраще знає фразеологізми. Дайте відповіді на запитання. - Що можна ловити все життя, але не зловити ніколи? ( Вітер) - Коли беруть ноги на плечі? ( Коли тікають) - Що можна ламати без рук і без будь-якого знаряддя? ( Голову) - Де треба тримати язик? ( За зубами) 6.2. Гра « Мікрофон» - Наш урок закінчується. Сподіваюсь у вашому мовленні все частіше з’являтимуться фразеологізми. - Які з них ви запам’ятали сьогодні. (Діти дають відповіді ) VII. Домашнє завдання На картах у вас три фразеологізми. Складіть з ними речення. Запишіть у зошити.