Rangkuman singkat dokumen ini memberikan informasi tentang rancangan pengajaran harian untuk sesi praktikum menggambar bagi murid kelas 3 yang berfokus pada topik rumah. Rangkaian tersebut mencakupi tujuan pembelajaran, bahan, aktiviti, dan penilaian untuk memastikan murid dapat mengenal jenis garisan dan menghasilkan lukisan rumah melalui berbagai teknik garisan.
Pengenalan Susunan Organisasi dan Tata Kerja Dinas Pendidikan Kab. Bogor.pptx
Klon pendidikan seni-visual-1-cth-rncngn-pengajaran
1. Contoh Rancangan Pengajaran Harian bagi sesi Praktikum.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
PERANCANGAN
BIL PERKARA TINDAKAN
1 Kelas 3 Marikh
2 Bilangan Pelajar 35 Murid
3 Tarikh 10 Januari 2004
4 Masa 1 Jam( 60 Minit)
5 Bidang Menggambar
6 Tajuk Lukisan
7 Kemahiran / Tema Rumah saya
8 Pengetahuan Sedia
Ada
i. Mengenali berbagai jenis garisan.
ii. Mengetahui garisan yang pelbagai
dapat menghasilkan gambar yang
menarik.
iii. mengetahui kesan media kering (dry –
media) dan media basah(wet- media)
9 Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran ini murid dapat:
i. Mengenalpasti ciri-ciri istimewa kesan
bahan dalam alam semula jadi untuk
menghasilkan garisan ,
ii. Menghasilkan pelbagai jenis garisan
dengan menggunakan bahan daripada
alam benda.
iii. Menghasilkan gambar rumah melalui
berbagai jenis garisan.
iv. Memupuk semangat kerjasama serta
kekemasan kerja.
10 Kemahiran Berfikir Kritis-Mencirikan/mengelaskan, membanding-
membezakan,Kreatif- menjana idea,
merekacipta
11 Penerapan Nilai Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan.
12 Bahan Bantu Mengajar Contoh Hasil Kerja
13 Keperluan • Alat : Bekas warna, bahan alam benda.
• Bahan : Cat air, cat poster, kad manila.
• Rujukan: Buku Sumber Guru
Pendidikan Seni Visual.
1
2. PELAKSANAAN:
LANGKAH/
FASA
MASA(MIN)
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(10 min)
Pengenalan Konsep-
3 contoh hasil lukisan
bergambar.
Kesediaan belajar.
3 contoh lukisan
bergambar
berasaskan teknik
garisan dipamerkan.
Guru adakan sesi
soaljawab .
• Daripada
pendapat anda
manakah
lukisan yang
lebih menarik?
• Kenapa anda
berkata begitu?
• Cuba anda
nyatakan
bagaimana
lukisan tersebut
dihasilkan?
• Cuba nyatakan
jenis-jenis
garisan yang
digunakan oleh
pelukis untuk
menghasilkan
gambarnya.?
Contoh gambar,
atau Paparan
dari LCD
Kecerdasan
Pelbagai:
Visual – Ruang,
Verbal-
Linguistik,
Interpersonal,
Penyampaian:
Langkah 1
(10 min )
Perkaitan bahan,
media dan teknik.
Aras 1
1.Guru menunjuk
contoh bahan alam
benda ( lidi, ranting,
bulu ayam, daun
lalang dll) yang boleh
Kecerdasan
Pelbagai
(Naturalis)
2
3. Ciri-ciri istimewa
bahan alam benda .
digunakan.
2. Guru menunjukcara
menghasilkan
berbagai jenis garisan
menggunakan bahan
alam benda seperti
ranting, rumput,
dedaun , bulu ayam,
jari dsn.
3. Murid memerhati
dan menjalankan
aktiviti bebas
mengekplorasi bahan
bahan tersebut.
Murid mengenali
fungsi dan kesan hasil
daripada alam benda
yang digunakan .
Kontekstual
Bahan: alam
benda
Kontektual-
kenali bahan.
Konstruktivisme-
cuba melakukan
Kekemasan
Langkah 2
(5 min)
Langkah 3
(25 minit)
Mengenali jenis-jenis
garisan.
Melakar dan melukis
“Rumah Saya”
Aras 2
Guru memberi arahan
supaya murid-murid
dalam berkumpulan.
Murid melukis /
menghasilkan
berbagai jenis garisan
bebas pada kad
manila dengan bahan-
bahan alam benda
yang dikumpul.
Aras 3
-Di dalam kelas- Guru
memberi arahan
kepada murid untuk
memulakan tugasan.
mengeksplorasi /
mengolah gubahan
berbagai jenis garisan
dengan mengguna
alam benda tersebut
untuk menghasilkan
gambar rumah.
.Setiap murid
-Naturalis,
-Visual –ruang
-Menciri dan
membezakan
Bekerjasama,
Kekemasan
Menjana idea,
kreatif dan
inovatif
Kontekstual
Konstruktivisme
Bekerjasama,
Ketelitian,
3
4. digalakan
mengekplotasi dan
mengguna bahan alam
benda sebagai alat
lukis dan media seperti
cat air, poster, krayon,
pastel dan ink/ dakwat
yang dibawa/ untuk
menghasil lukisan
yang bertema ’Rumah
Saya.’
kekemasan.
Bahan dan
media
Ketelitian dan
kekemasan
Penilaian dan
Penutupan
(10 Minit)
Sesi Apresiasi dan
refleksi.
Penilaian dan
pengukuhan
Penggunaan laras
bahasa seni.
Hasil kerja dipamirkan.
Murid dapat menilai
keupayaan dan
pendapat diri sendiri
-Seronokkah?
-Lukisan mana anda
paling suka?
-Kenapa?
-Apa pendapat kamu
tentang warna/ media
yang digunakan?
-Apa pendapat kamu
tentang bahan yang
digunakan?
Guru akan
merumuskan dan
menerangkan tentang
kelebihan dan
kekurang yang
terdapat pada hasil
kerja murid- murid.
Interpersonal.
Verbal-linguistik,
Interpersonel.
Cinta pada
alam.
Catatan Refleksi Guru Pelatih :(Guru berusaha mengingat dan merenung
kembali aktiviti pengajaran dan pembelajaran, menganalisa dan menilai
kesannya bagi tujuan membaiki dan merancang rancangan, kaedah dan teknik
mengajar ke arah meningkatkan keberkesanannya pada masa depan)
4