SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  3
Учитель інформатики та математики вищої категорії,
учитель-методист НВК «Школа-ліцей інформаційних технологій» №69 м. Маріуполь
Курява Тетяна Дмитрівна
9 клас, геометрія
Урок №3
0
Тема: Синус, косинус і тангенс кутів від 0 до 1800 .
Мета: - Повторити означення тригонометричних функцій гострого кута прямокутного трикутника
на їх розширення для кутів від 00 до 1800; поняття «тригонометричне коло»;
- ввести означення тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800;
- розглянути властивості тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800, що випливають з їх
означення;
Сформувати первинні вміння:
- відтворювати означення вивчених понять;
- формулювати вивчені властивості;
- розв’язувати найпростіші задачі на використання вивчених понять.
Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пам'ять;
- виховувати активність, увагу, наполегливість,
- формувати навички зібраності, акуратності в роботі.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність та обладнання : презентація «Означення тригонометричних функцій кута від 00 до
1800» .
Структура уроку.
I. Організаційний момент (2 хв.)
II. Актуалізація опорних знань учнів (8 хв.)
III. Формулювання теми, мети і завдань уроку (2 хв.)
IV. Вивчення нового матеріалу (10 хв.)
V. Закріплення нового матеріалу (19 хв.)
VI. Підсумок уроку (3 хв.)
VII.
Домашнє завдання (1 хв.).
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя. Ми продовжуємо вивчення геометрії. У дев'ятому класі ви
ознайомитеся з новими розділами геометрії: розв'язування довільних трикутників; правильні
многокутники; декартові координати на площині; геометричні перетворення; вектори на площині;
початкові відомості зі стереометрії. Попереду на вас чекають нові теореми про властивості
геометричних фігур, цікаві задачі.
Бажаю вам подолати перешкоди, які стануть на вашому шляху лабіринтами геометрії. Нехай
вивчення геометрії принесе вам радість від одержаних перемог.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Перевірка д/з – розв’язати трикутник (усно з місця ланцюжком)
1. Сформулюйте означення синуса, косинуса, тангенса гострого кута
прямокутного трикутника.
2. Знайдіть за рис.1 (усно) sinα, cosα, tgα, cosβ, sinβ, tgβ.
3. Де знаходиться точка М, якщо:
1) її абсциса додатна, а ордината від’ємна;
2) абсциса та ордината від’ємні;
3) абсциса дорівнює нулю, а ордината від’ємна;
4) абсциса від’ємна, а ордината дорівнює нулю?
4. Укажіть значення виразів:
а) sin 30°, cos 30°, tg 30°; б) sin 45°, cos 45°, tg 45°;
y
в) sin 60°, cos 60°, tg 60°.
В(х;у)
ІІІ. Формулювання теми, мети і завдань уроку.
D
IV. Вивчення нового матеріалу.
R
y
1) Поняття тригонометричного кола.
O

x

A

1

x
На координатній площині з центром у початку координат О(0;0) побудуємо півколо одиничного
радіуса R=1 (рис. 2). Таке півколо називається тригонометричним.

2) Означення тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800 (на тригонометричному колі).
Побудуємо гострий кут α , який утворює радіус ОВ цього кола з додатним напрямом осі Ох.
Нехай точка В має координати (х; у). Тоді для прямокутного трикутника КОВ маємо:
sin α =

BK y
= = y;
R
1

cos α =

OK x
= = x;
R
1

tgα =

OK
x
BK
y
= .
= ; ctgα =
BK
y
OK
x

Аналогічно будемо визначати синус, косинус, тангенс для тупого (мал. 2.), прямого, розгорнутого
кута, міра якого дорівнює нулю.
Таким чином:
Якщо на тригонометричному колі взято точку В(х;у), яка відповідає куту α , де 0 0 ≤ α ≤ 180 0 , то
sin α = y ;

cos α = x ;

tgα =

x
y
; ctgα = y .
x

(синусом кута α є ордината точки В одиничного кола, причому радіус ОВ утворює з додатним
напрямом осі Ох кут α. Косинусом кута α є абсциса точки В одиничного кола, причому радіус ОВ
утворює з додатним напрямом осі Ох кут α. Тангенсом кута α є відношення ординати точки В до
абсциси цієї точки, причому радіус ОВ утворює з додатним напрямом осі Ох кут α.)
Знаходження значень синуса, косинуса і тангенса тупих кутів
Якщо α – тупий кут (рис. 3), то cos α = ОК = - OD = -cos (180°- α),
sinα = ВК = AD = sin (180° - α), тоді tg α =

BK
AD
= −
KO
OD

= -tg(180° - α).

Отже, щоб знайти синус тупого кута, досить знайти синус суміжного кута; щоб знайти косинус,
тангенс тупого кута, треба знайти число, протилежне косинусу, тангенсу суміжного кута.
Наприклад, sin 120° = sin (180° - 120°) = sin 60° =
cos 150o = - cos (180° - 150°) = - cos 30° = -

3
,
2

3
,
2

tg 135° = -tg (180° - 135°) = - tg 45° = - 1.
3) Основні властивості тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800, що випливають з їх
означень.
а) якщо α - гострий кут ( 0 0 < α < 90 0 ), то sin α > 0, cos α > 0, tgα > 0, ctgα > 0 .
Якщо α - тупий кут ( 90 0 < α < 180 0 ), то
sin α > 0, cos α < 0, tgα < 0, ctgα < 0 .
б) користуючись означеннями
тригоном
00
900
1800
функція
sin α
0
1
0
cos α
1
0
-1
α
tg
0
0
ctg α
0
0
0
в) для кутів 0 ≤ α ≤ 180 виконуються нерівності −1 ≤ cos ≤1, 0 ≤ sin ≤ 1 .
Якщо учні класу мають недостатню математичну підготовку, то можна спростити пояснення.
Досить сказати, що синус тупого кута дорівнює синусу суміжного кута, а косинус і тангенс тупого
кута дорівнюють числу, протилежному косинусу і тангенсу суміжного кута.
Синус 0° дорівнює 0, синус 180° дорівнює 0, синус 90° дорівнює 1; а косинус 0° дорівнює 1,
косинус 180° дорівнює -1, косинус 90° дорівнює 0; тоді тангенс 0° і 180° дорівнюють 0, а тангенс
90° не існує.
V. Формування первинних навичок.
Виконання усних вправ
1. Сторона кута α , відкладеного від додатної півосі ОХ у напрямку проти годинникової стрілки,
перетинає тригонометричне коло в точці М.
а) Назвіть координати точки М, якщо α = 90°.
б) Визначте величину кута, якщо М (

2
2
;
) .
2
2

2. Визначте, чи є кут α (0° < α < 180°) гострим, прямим або тупим,
якщо: a)cos α = 0; б) sin α ·cos α <0; в) tg α >0.
3. Чи може косинус тупого кута дорівнювати 0,01; -0,8; -3? Чи може косинус тупого кута дорівнювати
синусу того самого кута?
4. За малюнком обґрунтуйте твердження:
1) якщо кут α зростає від 0° до 90°, то синус цього кута зростає від 0 до 1, а
косинус спадає від 1 до 0;
2) якщо кут α зростає від 90° до 180°, то синус цього кута спадає від 1 до 0, а
косинус спадає від 0 до –1.
Виконання письмових вправ

1. Обчисліть:
1) 3 cos 0° – 2 sin 90°;
3) 6 sin 90° – 3 tg 180°;
2. Знайдіть sin α , якщо 1) cos α = –1;
2) cos α = 0;
3) cos α = 1.
3. стор. 44 №9
4. Користуючись рис. 2, знайдіть:
a) sinα;
б) cosα;
в) tgα.
5. (додаткове) Порівняйте:
a)cos65° і cos115°; б) tg48° і tg148°; B)sin35° і sin145°.

1.
2.
3.
4.

VI. Підсумок уроку
Дайте означення синуса, косинуса і тангенса для довільного кута від 0° до 180°.
Для якого кута тангенс не існує і чому?
Чому синуси тупих кутів додатні, а косинуси і тангенси – від’ємні?
Назвіть значення синуса і косинуса для кутів 0°, 90°, 180°.

5. Чому дорівнює cos180° ? 1) 0; 2) -1; 3) 1; 4)

3
.
2

6. Половина класу здає тест на ПК в програмі Test-W2 (зараховано - не зараховано)
VII. Домашнє завдання
Вивчити зміст основних понять уроку (див. конспект).
§4 стор. 43 №10 (б,г)
Розв'язати задачі.
1. У прямокутному трикутнику з гострим кутом 30° гіпотенуза дорівнює 6 см. Знайдіть катети
трикутника.
2. Висота ромба, проведена з вершини тупого кута, ділить сторону ромба на відрізки
завдовжки 8 см і 9 см. Знайдіть площу ромба. Скільки розв'язків має задача?

Contenu connexe

Tendances

Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
sveta7940
 
к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8
jkmuffgrhdcv
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробом
sveta7940
 
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
sveta7940
 
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Formula.co.ua
 
суміжні та вертикальні кути
суміжні та вертикальні кутисуміжні та вертикальні кути
суміжні та вертикальні кути
Raisa Kulinich
 
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
sveta7940
 
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чиселПрезентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
sveta7940
 
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограмаПрезентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
sveta7940
 

Tendances (20)

презентація уроку 8 клас технологія критичного мислення
презентація уроку 8 клас технологія критичного мисленняпрезентація уроку 8 клас технологія критичного мислення
презентація уроку 8 клас технологія критичного мислення
 
6 клас контрольна робота 2 (математика)
6 клас контрольна робота 2 (математика)6 клас контрольна робота 2 (математика)
6 клас контрольна робота 2 (математика)
 
Математика 6 клас
Математика 6 класМатематика 6 клас
Математика 6 клас
 
9кл. квадратні нерівності
9кл. квадратні нерівності9кл. квадратні нерівності
9кл. квадратні нерівності
 
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
 
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класідіагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
 
к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8к.р. за рік геометрія 8
к.р. за рік геометрія 8
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробом
 
розвязування трикутників 9 клас
розвязування трикутників 9 класрозвязування трикутників 9 клас
розвязування трикутників 9 клас
 
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Презентація:Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
 
діагностична контрольна робота для 6 класу
діагностична контрольна робота для 6 класудіагностична контрольна робота для 6 класу
діагностична контрольна робота для 6 класу
 
Урок-подорож Множення звичайних дробів. 6 клас
Урок-подорож Множення звичайних дробів. 6 класУрок-подорож Множення звичайних дробів. 6 клас
Урок-подорож Множення звичайних дробів. 6 клас
 
задачі на відсотки
задачі на відсоткизадачі на відсотки
задачі на відсотки
 
суміжні та вертикальні кути
суміжні та вертикальні кутисуміжні та вертикальні кути
суміжні та вертикальні кути
 
18361 збірник контрольних робіт 6 клас
18361 збірник контрольних робіт 6 клас18361 збірник контрольних робіт 6 клас
18361 збірник контрольних робіт 6 клас
 
5 клас математика
5 клас математика5 клас математика
5 клас математика
 
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
 
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чиселПрезентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
 
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограмаПрезентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
 

Similaire à 9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.

Тригонометричні функції
Тригонометричні функціїТригонометричні функції
Тригонометричні функції
Юра Марчук
 
Презентація:Поняття площі многокутника.
Презентація:Поняття площі многокутника. Презентація:Поняття площі многокутника.
Презентація:Поняття площі многокутника.
sveta7940
 
подорож до семи чудес світу (геометрія)
подорож до семи чудес світу (геометрія)подорож до семи чудес світу (геометрія)
подорож до семи чудес світу (геометрія)
Olexandr Lazarets
 
8057 трикутники
8057 трикутники8057 трикутники
8057 трикутники
jasperwtf
 

Similaire à 9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180. (20)

уроки геометрії
уроки геометріїуроки геометрії
уроки геометрії
 
вся тема "тригонометрія"
вся тема "тригонометрія"вся тема "тригонометрія"
вся тема "тригонометрія"
 
Тригонометричні функції
Тригонометричні функціїТригонометричні функції
Тригонометричні функції
 
Зовнішній кут трикутника
Зовнішній кут трикутникаЗовнішній кут трикутника
Зовнішній кут трикутника
 
функції
функціїфункції
функції
 
правильні многокутники 9 клас геометрія
правильні многокутники 9 клас геометріяправильні многокутники 9 клас геометрія
правильні многокутники 9 клас геометрія
 
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
 
Тема 3. Тригонометричні функції
Тема 3. Тригонометричні функціїТема 3. Тригонометричні функції
Тема 3. Тригонометричні функції
 
3384 1
3384 13384 1
3384 1
 
опорні факти геометрія 9 клас
опорні факти геометрія 9 класопорні факти геометрія 9 клас
опорні факти геометрія 9 клас
 
Презентація:Поняття площі многокутника.
Презентація:Поняття площі многокутника. Презентація:Поняття площі многокутника.
Презентація:Поняття площі многокутника.
 
подорож до семи чудес світу (геометрія)
подорож до семи чудес світу (геометрія)подорож до семи чудес світу (геометрія)
подорож до семи чудес світу (геометрія)
 
Розвязання трикутників
Розвязання трикутниківРозвязання трикутників
Розвязання трикутників
 
189,23.docx
189,23.docx189,23.docx
189,23.docx
 
34 (2)
34 (2)34 (2)
34 (2)
 
формули зведення
формули зведенняформули зведення
формули зведення
 
8057 трикутники
8057 трикутники8057 трикутники
8057 трикутники
 
розвязування трикутників
розвязування трикутниківрозвязування трикутників
розвязування трикутників
 
9 klas geometrija_burda_2009_ukr
9 klas geometrija_burda_2009_ukr9 klas geometrija_burda_2009_ukr
9 klas geometrija_burda_2009_ukr
 
Urok (6)
Urok (6)Urok (6)
Urok (6)
 

Plus de jasperwtf

3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнники3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнники
jasperwtf
 
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
jasperwtf
 
3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призми3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призми
jasperwtf
 
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
jasperwtf
 
3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпед3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпед
jasperwtf
 
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кути
jasperwtf
 
3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.
jasperwtf
 
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.
jasperwtf
 
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
jasperwtf
 
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
jasperwtf
 
3160 показникові рівняння
3160 показникові рівняння3160 показникові рівняння
3160 показникові рівняння
jasperwtf
 
3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн
jasperwtf
 
2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшее2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшее
jasperwtf
 
1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранники1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранники
jasperwtf
 
1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправ1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправ
jasperwtf
 
1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс
jasperwtf
 
642 презентація застос похідн
642 презентація застос похідн642 презентація застос похідн
642 презентація застос похідн
jasperwtf
 
642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыдн642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыдн
jasperwtf
 
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
jasperwtf
 
092 теорема крамера
092 теорема крамера092 теорема крамера
092 теорема крамера
jasperwtf
 

Plus de jasperwtf (20)

3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнники3254 урок 6 правильні многокутнники
3254 урок 6 правильні многокутнники
 
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
3254 урок 5 піраміда. площі бічної та повної поверхні
 
3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призми3254 урок 4 площі поверхні призми
3254 урок 4 площі поверхні призми
 
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
3254 урок 3 пряма і правильна призма. перерізи многогранників, їх побудова
 
3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпед3254 урок 2 призма та паралелепіпед
3254 урок 2 призма та паралелепіпед
 
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний        кути
3254 урок 1 двогранний, тригранний і многогранний кути
 
3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.3254 правильні многогранники.
3254 правильні многогранники.
 
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і  конус.
3254 поняття про тіло і поверхню обертання. циліндр і конус.
 
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
3254 піраміда. площі бічної та повної поверхні.
 
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
3254 куля і сфера. переріз сфери площиною. дотична площина до
 
3160 показникові рівняння
3160 показникові рівняння3160 показникові рівняння
3160 показникові рівняння
 
3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн3160 показникові рівнянн
3160 показникові рівнянн
 
2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшее2044 наибольшее и наименьшее
2044 наибольшее и наименьшее
 
1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранники1897 презентація многогранники
1897 презентація многогранники
 
1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправ1366 похідна розв вправ
1366 похідна розв вправ
 
1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс
 
642 презентація застос похідн
642 презентація застос похідн642 презентація застос похідн
642 презентація застос похідн
 
642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыдн642 презентация застос похыдн
642 презентация застос похыдн
 
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.092 урок методи розвязування систем рівнянь.
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
 
092 теорема крамера
092 теорема крамера092 теорема крамера
092 теорема крамера
 

9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.

  • 1. Учитель інформатики та математики вищої категорії, учитель-методист НВК «Школа-ліцей інформаційних технологій» №69 м. Маріуполь Курява Тетяна Дмитрівна 9 клас, геометрія Урок №3 0 Тема: Синус, косинус і тангенс кутів від 0 до 1800 . Мета: - Повторити означення тригонометричних функцій гострого кута прямокутного трикутника на їх розширення для кутів від 00 до 1800; поняття «тригонометричне коло»; - ввести означення тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800; - розглянути властивості тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800, що випливають з їх означення; Сформувати первинні вміння: - відтворювати означення вивчених понять; - формулювати вивчені властивості; - розв’язувати найпростіші задачі на використання вивчених понять. Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пам'ять; - виховувати активність, увагу, наполегливість, - формувати навички зібраності, акуратності в роботі. Тип уроку: засвоєння нових знань. Наочність та обладнання : презентація «Означення тригонометричних функцій кута від 00 до 1800» . Структура уроку. I. Організаційний момент (2 хв.) II. Актуалізація опорних знань учнів (8 хв.) III. Формулювання теми, мети і завдань уроку (2 хв.) IV. Вивчення нового матеріалу (10 хв.) V. Закріплення нового матеріалу (19 хв.) VI. Підсумок уроку (3 хв.) VII. Домашнє завдання (1 хв.). Хід уроку. І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя. Ми продовжуємо вивчення геометрії. У дев'ятому класі ви ознайомитеся з новими розділами геометрії: розв'язування довільних трикутників; правильні многокутники; декартові координати на площині; геометричні перетворення; вектори на площині; початкові відомості зі стереометрії. Попереду на вас чекають нові теореми про властивості геометричних фігур, цікаві задачі. Бажаю вам подолати перешкоди, які стануть на вашому шляху лабіринтами геометрії. Нехай вивчення геометрії принесе вам радість від одержаних перемог. ІІ. Актуалізація опорних знань. - Перевірка д/з – розв’язати трикутник (усно з місця ланцюжком) 1. Сформулюйте означення синуса, косинуса, тангенса гострого кута прямокутного трикутника. 2. Знайдіть за рис.1 (усно) sinα, cosα, tgα, cosβ, sinβ, tgβ. 3. Де знаходиться точка М, якщо: 1) її абсциса додатна, а ордината від’ємна; 2) абсциса та ордината від’ємні; 3) абсциса дорівнює нулю, а ордината від’ємна; 4) абсциса від’ємна, а ордината дорівнює нулю? 4. Укажіть значення виразів: а) sin 30°, cos 30°, tg 30°; б) sin 45°, cos 45°, tg 45°; y в) sin 60°, cos 60°, tg 60°. В(х;у) ІІІ. Формулювання теми, мети і завдань уроку. D IV. Вивчення нового матеріалу. R y 1) Поняття тригонометричного кола. O x A 1 x
  • 2. На координатній площині з центром у початку координат О(0;0) побудуємо півколо одиничного радіуса R=1 (рис. 2). Таке півколо називається тригонометричним. 2) Означення тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800 (на тригонометричному колі). Побудуємо гострий кут α , який утворює радіус ОВ цього кола з додатним напрямом осі Ох. Нехай точка В має координати (х; у). Тоді для прямокутного трикутника КОВ маємо: sin α = BK y = = y; R 1 cos α = OK x = = x; R 1 tgα = OK x BK y = . = ; ctgα = BK y OK x Аналогічно будемо визначати синус, косинус, тангенс для тупого (мал. 2.), прямого, розгорнутого кута, міра якого дорівнює нулю. Таким чином: Якщо на тригонометричному колі взято точку В(х;у), яка відповідає куту α , де 0 0 ≤ α ≤ 180 0 , то sin α = y ; cos α = x ; tgα = x y ; ctgα = y . x (синусом кута α є ордината точки В одиничного кола, причому радіус ОВ утворює з додатним напрямом осі Ох кут α. Косинусом кута α є абсциса точки В одиничного кола, причому радіус ОВ утворює з додатним напрямом осі Ох кут α. Тангенсом кута α є відношення ординати точки В до абсциси цієї точки, причому радіус ОВ утворює з додатним напрямом осі Ох кут α.) Знаходження значень синуса, косинуса і тангенса тупих кутів Якщо α – тупий кут (рис. 3), то cos α = ОК = - OD = -cos (180°- α), sinα = ВК = AD = sin (180° - α), тоді tg α = BK AD = − KO OD = -tg(180° - α). Отже, щоб знайти синус тупого кута, досить знайти синус суміжного кута; щоб знайти косинус, тангенс тупого кута, треба знайти число, протилежне косинусу, тангенсу суміжного кута. Наприклад, sin 120° = sin (180° - 120°) = sin 60° = cos 150o = - cos (180° - 150°) = - cos 30° = - 3 , 2 3 , 2 tg 135° = -tg (180° - 135°) = - tg 45° = - 1. 3) Основні властивості тригонометричних функцій кутів від 00 до 1800, що випливають з їх означень. а) якщо α - гострий кут ( 0 0 < α < 90 0 ), то sin α > 0, cos α > 0, tgα > 0, ctgα > 0 . Якщо α - тупий кут ( 90 0 < α < 180 0 ), то sin α > 0, cos α < 0, tgα < 0, ctgα < 0 . б) користуючись означеннями тригоном 00 900 1800 функція sin α 0 1 0 cos α 1 0 -1 α tg 0 0 ctg α 0 0 0 в) для кутів 0 ≤ α ≤ 180 виконуються нерівності −1 ≤ cos ≤1, 0 ≤ sin ≤ 1 .
  • 3. Якщо учні класу мають недостатню математичну підготовку, то можна спростити пояснення. Досить сказати, що синус тупого кута дорівнює синусу суміжного кута, а косинус і тангенс тупого кута дорівнюють числу, протилежному косинусу і тангенсу суміжного кута. Синус 0° дорівнює 0, синус 180° дорівнює 0, синус 90° дорівнює 1; а косинус 0° дорівнює 1, косинус 180° дорівнює -1, косинус 90° дорівнює 0; тоді тангенс 0° і 180° дорівнюють 0, а тангенс 90° не існує. V. Формування первинних навичок. Виконання усних вправ 1. Сторона кута α , відкладеного від додатної півосі ОХ у напрямку проти годинникової стрілки, перетинає тригонометричне коло в точці М. а) Назвіть координати точки М, якщо α = 90°. б) Визначте величину кута, якщо М ( 2 2 ; ) . 2 2 2. Визначте, чи є кут α (0° < α < 180°) гострим, прямим або тупим, якщо: a)cos α = 0; б) sin α ·cos α <0; в) tg α >0. 3. Чи може косинус тупого кута дорівнювати 0,01; -0,8; -3? Чи може косинус тупого кута дорівнювати синусу того самого кута? 4. За малюнком обґрунтуйте твердження: 1) якщо кут α зростає від 0° до 90°, то синус цього кута зростає від 0 до 1, а косинус спадає від 1 до 0; 2) якщо кут α зростає від 90° до 180°, то синус цього кута спадає від 1 до 0, а косинус спадає від 0 до –1. Виконання письмових вправ 1. Обчисліть: 1) 3 cos 0° – 2 sin 90°; 3) 6 sin 90° – 3 tg 180°; 2. Знайдіть sin α , якщо 1) cos α = –1; 2) cos α = 0; 3) cos α = 1. 3. стор. 44 №9 4. Користуючись рис. 2, знайдіть: a) sinα; б) cosα; в) tgα. 5. (додаткове) Порівняйте: a)cos65° і cos115°; б) tg48° і tg148°; B)sin35° і sin145°. 1. 2. 3. 4. VI. Підсумок уроку Дайте означення синуса, косинуса і тангенса для довільного кута від 0° до 180°. Для якого кута тангенс не існує і чому? Чому синуси тупих кутів додатні, а косинуси і тангенси – від’ємні? Назвіть значення синуса і косинуса для кутів 0°, 90°, 180°. 5. Чому дорівнює cos180° ? 1) 0; 2) -1; 3) 1; 4) 3 . 2 6. Половина класу здає тест на ПК в програмі Test-W2 (зараховано - не зараховано) VII. Домашнє завдання Вивчити зміст основних понять уроку (див. конспект). §4 стор. 43 №10 (б,г) Розв'язати задачі. 1. У прямокутному трикутнику з гострим кутом 30° гіпотенуза дорівнює 6 см. Знайдіть катети трикутника. 2. Висота ромба, проведена з вершини тупого кута, ділить сторону ромба на відрізки завдовжки 8 см і 9 см. Знайдіть площу ромба. Скільки розв'язків має задача?