SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  7
1 
ÓRAVÁZLAT 
Tanítás helye: Csabacsűdi Trefort Ágoston Általános Iskola 
Tanít: Lipták Mariann 
Tárgy: Matematika 
Osztály: 8. osztály 
Ideje: 2014.11.25. 
Az óra anyaga: Munkavégzéssel kapcsolatos feladatok 
Óratípusa: Új ismeretet feldolgozó óra 
Oktatási célok: 
Tanult ismeretek felidézése: 
- törtek 
- egyenletek 
Nevelési célok: 
- a szaknyelv helyes használata 
- logikus gondolkodásra nevelés 
- ok-okozati összefüggések meglátására nevelés 
Képzési célok: 
- problémamegoldó képesség fejlesztése 
- elemző és összehasonlító képességek fejlesztéseMunkaformák: frontális, csoportos, egyéni munkavégzés
2 
Időke re t Az óra menete 
Nevelési-oktatási stratégia 
Megjegyzések 
Módszerek 
Tanulói 
munkaformák 
Eszközök 
5 perc Be ve ze tő rés z: 
Házi feladatok ellenőrzése 
Megerősítés, visszacsatolás Frontálisan Interaktív tábla 
Visszajelzés kérése a 
feladatok 
megoldásáról 
5p. Fő rés z: 
Munkavégzéssel 
kapcsolatos szöveges 
feladatok 
Aktivizálás 
Frontális 
Kivetítés Power Point segítségével 
A feladattípusok 
megbeszélése 
7p. 1. feladat: 
Mozaik tankönyvkiadó: 
Sokszínű matematika 8. 
Tk. 75.o./ 2. példa 
Problémamegoldó gondolkodás 
Frontális 
Interaktív tábla 
A tanulók kreativitását 
fejlesztjük 
6p. 2. feladat: 
Apáczai Kiadó: 
Matematika tankönyv 8. 
I. kötet – 
kompetenciaalapú 
Tk. 62.o./1. példa) 
Megerősítés,visszacsatolás 
Differenciálás és 
frontális munka 
Interaktív tábla
3 
15p. 3. feladat: 
Apáczai Kiadó: 
Matematika tankönyv 8. 
I. kötet – 
kompetenciaalapú 
Tk. 63.o./2. példa) 
problémamegoldás, visszacsatolás 
Csoportos 
munkavégzés 
Tablet 
A tanulók körbeadják 
a lapot, lépésről-lépésre 
haladnak. 
5p. 4. feladat: 
(Apáczai Kiadó: 
Matematika tankönyv 8. 
I. kötet – 
kompetenciaalapú 
Tk. 64.o./3.) 
visszacsatolás 
Önálló 
Füzet 
2p. Házi feladat megbeszélése: 
Tk: 64. o. 4./ 5. 
Értékelés 
Frontális munka Szóbeli 
Facebook csoporton megosztás 
Mindenki abból a 
részből kap dicséretet, 
amiben a legaktívabb 
volt 
Bevezető rész: ( kb. 5 perc) 
Házi feladat ellenőrzése: ( frontális munka) 
Hány éves most János, ha 5 év múlva háromszor olyan idős lesz, mint 15 évvel ezelőtt volt? 
Adatok: 
15 évvel ezelőtt Most 5 év múlva 
x-15 x x+5 
Egyenlet felírása: 
x + 5 = 3* ( x-15) / szozattá alakítás
4 
x + 5 = 3 x – 45 / -x 
5 = 2 x – 45 /+ 45 
50 = 2 x / : 2 
25 = x x = 25 
Ellenőrzés: Ha most János 25 éves, akkor 15 évvel ezelőtt: x – 15= 25 – 15 = 10 éves volt. 
5 év múlva: x + 5 = 25 + 5 = 30 éves, tehát valóban háromszor annyi idős 5 év múlva, mint 15 évvel ezelőtt. 
Visszajelzés kérése a feladatok megoldásáról. 
Fő rész: 
Óraszám: 33. óra Dátum: 2014. november 25 
Cím: Munkavégzéssel kapcsolatos feladatok 
1 feladat: (Mozaik tankönyvkiadó: Sokszínű matematika 8. Tk. 75.o./ 2. példa) 
- Pókember egyedül 30 perc alatt, Pókasszony 20 perc alatt szőne meg egy pókhálót. Hány perc alatt lesz kész, ha együtt dolgoznak? 
Tekintsük a hálót 1 egésznek!!! Mi gondoltok, 20 percnél hamarabb készítik el a hálót? Indoklás! 
Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés , válasz. 
( Válasz: ketten együtt 12 perc alatt szövik meg a hálót.) 
2. feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 62.o./1. példa) 
A nyári táborban paprikás krumpli készül. Katit és Ferit bízzák meg a krumpli hámozásával. Kati egyedül 2 óra alatt, Feri egyedül 3 óra alatt készülne el a 
munkával. Mennyi idő alatt készülnek el, ha együtt dolgoznak? 
Itt is tekintsük 1 egésznek az egész munkát! 
Nem tudjuk mennyi idő alatt készülnek el, x óra alatt!
5 
Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. 
( Válasz: ketten együtt 1 óra és 12 perc alatt végeznek.) 
3. feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 63.o./2. példa) – csoportos munka 
Egy medencét több csapból is lehet tölteni. Az első csapból 5 óra alatt telik meg a medence, a második csapból 7 óra alatt. Mennyi idő alatt telhet meg a 
medence, ha mindkét csapot egyszerre nyitjuk meg? Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. 
Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. 
( Válasz: 2 óra és 55 perc alatt töltik meg a medencét.) 
4. feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 64.o./3.) – egyéni, önálló munka 
Két munkás üvegkancsókat fúj. Az első három óra alatt 8 kancsót készít, míg a másik hat óra alatt végez ugyanennyivel. Hány óra alatt készítenek el 8 kancsót 
ketten együtt? 
Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. 
( Válasz: ketten együtt 2 óra alatt végeznek.) 
Házi feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 64.o./4.) 
A gazdaság gabonáját a nagyobb teljesítményű gép 32 nap alatt aratja le, a kisebbik 40 nap alatt. Hány nap alatt lesz készen az aratás a két géppel? 
Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. 
( Válasz: A két gép 17,7 nap alatt végezne az aratással.) 
(Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú 
Tk. 64.o./5.) 
A talpfákat három fűrésztelep szállítja. Az egyik 5, a másik 6, a harmadik 7 nap alatt tudná az összes talpfát leszállítani. Mennyi idő alatt szállítják le a talpfákat 
együtt?
6 
Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. 
( Válasz: 1, 96, azaz körülbelül 2 nap alatt szállítják le együtt.)
7 
Befejező rész: (kb. 5 perc) 
Házi feladat kiosztása, megbeszélése: 
( Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú 
Tk. 64.o./6.)

Contenu connexe

En vedette

óRavázlat ped
óRavázlat pedóRavázlat ped
óRavázlat ped
csekekati
 
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóraTotyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
totyik
 
Digit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saciDigit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saci
Vargasaci
 

En vedette (20)

Interaktív tábla a matematika órákon
Interaktív tábla a matematika órákonInteraktív tábla a matematika órákon
Interaktív tábla a matematika órákon
 
Polgár Judit tanmenetjavaslata a Sakkpalota sorozat első osztályos elemeihez
Polgár Judit tanmenetjavaslata a  Sakkpalota sorozat első osztályos elemeihezPolgár Judit tanmenetjavaslata a  Sakkpalota sorozat első osztályos elemeihez
Polgár Judit tanmenetjavaslata a Sakkpalota sorozat első osztályos elemeihez
 
Matematika az Interneten
Matematika az InternetenMatematika az Interneten
Matematika az Interneten
 
óRavázlat ped
óRavázlat pedóRavázlat ped
óRavázlat ped
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlat
 
Bevezetés a matematikába 2
Bevezetés a matematikába 2Bevezetés a matematikába 2
Bevezetés a matematikába 2
 
Egészségtan óravázlat
Egészségtan óravázlatEgészségtan óravázlat
Egészségtan óravázlat
 
Lineáris függvények
Lineáris függvényekLineáris függvények
Lineáris függvények
 
Totyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóraTotyik tbemutatóóra
Totyik tbemutatóóra
 
Digit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saciDigit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saci
 
Törtek 2
Törtek 2Törtek 2
Törtek 2
 
Törtek 3
Törtek 3Törtek 3
Törtek 3
 
Médiapedagógia óravázlat
Médiapedagógia óravázlatMédiapedagógia óravázlat
Médiapedagógia óravázlat
 
Törtek 4
Törtek 4Törtek 4
Törtek 4
 
Törtek 5
Törtek 5Törtek 5
Törtek 5
 
Grafics3D_PAC1
Grafics3D_PAC1Grafics3D_PAC1
Grafics3D_PAC1
 
Camera diagrams
Camera diagramsCamera diagrams
Camera diagrams
 
TITTR Zika Virus
TITTR Zika VirusTITTR Zika Virus
TITTR Zika Virus
 
Crisis communication
Crisis communicationCrisis communication
Crisis communication
 
Aplicacions Interactives multiplataforma_pac3
Aplicacions Interactives multiplataforma_pac3Aplicacions Interactives multiplataforma_pac3
Aplicacions Interactives multiplataforma_pac3
 

Oravazlat jav

  • 1. 1 ÓRAVÁZLAT Tanítás helye: Csabacsűdi Trefort Ágoston Általános Iskola Tanít: Lipták Mariann Tárgy: Matematika Osztály: 8. osztály Ideje: 2014.11.25. Az óra anyaga: Munkavégzéssel kapcsolatos feladatok Óratípusa: Új ismeretet feldolgozó óra Oktatási célok: Tanult ismeretek felidézése: - törtek - egyenletek Nevelési célok: - a szaknyelv helyes használata - logikus gondolkodásra nevelés - ok-okozati összefüggések meglátására nevelés Képzési célok: - problémamegoldó képesség fejlesztése - elemző és összehasonlító képességek fejlesztéseMunkaformák: frontális, csoportos, egyéni munkavégzés
  • 2. 2 Időke re t Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök 5 perc Be ve ze tő rés z: Házi feladatok ellenőrzése Megerősítés, visszacsatolás Frontálisan Interaktív tábla Visszajelzés kérése a feladatok megoldásáról 5p. Fő rés z: Munkavégzéssel kapcsolatos szöveges feladatok Aktivizálás Frontális Kivetítés Power Point segítségével A feladattípusok megbeszélése 7p. 1. feladat: Mozaik tankönyvkiadó: Sokszínű matematika 8. Tk. 75.o./ 2. példa Problémamegoldó gondolkodás Frontális Interaktív tábla A tanulók kreativitását fejlesztjük 6p. 2. feladat: Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 62.o./1. példa) Megerősítés,visszacsatolás Differenciálás és frontális munka Interaktív tábla
  • 3. 3 15p. 3. feladat: Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 63.o./2. példa) problémamegoldás, visszacsatolás Csoportos munkavégzés Tablet A tanulók körbeadják a lapot, lépésről-lépésre haladnak. 5p. 4. feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 64.o./3.) visszacsatolás Önálló Füzet 2p. Házi feladat megbeszélése: Tk: 64. o. 4./ 5. Értékelés Frontális munka Szóbeli Facebook csoporton megosztás Mindenki abból a részből kap dicséretet, amiben a legaktívabb volt Bevezető rész: ( kb. 5 perc) Házi feladat ellenőrzése: ( frontális munka) Hány éves most János, ha 5 év múlva háromszor olyan idős lesz, mint 15 évvel ezelőtt volt? Adatok: 15 évvel ezelőtt Most 5 év múlva x-15 x x+5 Egyenlet felírása: x + 5 = 3* ( x-15) / szozattá alakítás
  • 4. 4 x + 5 = 3 x – 45 / -x 5 = 2 x – 45 /+ 45 50 = 2 x / : 2 25 = x x = 25 Ellenőrzés: Ha most János 25 éves, akkor 15 évvel ezelőtt: x – 15= 25 – 15 = 10 éves volt. 5 év múlva: x + 5 = 25 + 5 = 30 éves, tehát valóban háromszor annyi idős 5 év múlva, mint 15 évvel ezelőtt. Visszajelzés kérése a feladatok megoldásáról. Fő rész: Óraszám: 33. óra Dátum: 2014. november 25 Cím: Munkavégzéssel kapcsolatos feladatok 1 feladat: (Mozaik tankönyvkiadó: Sokszínű matematika 8. Tk. 75.o./ 2. példa) - Pókember egyedül 30 perc alatt, Pókasszony 20 perc alatt szőne meg egy pókhálót. Hány perc alatt lesz kész, ha együtt dolgoznak? Tekintsük a hálót 1 egésznek!!! Mi gondoltok, 20 percnél hamarabb készítik el a hálót? Indoklás! Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés , válasz. ( Válasz: ketten együtt 12 perc alatt szövik meg a hálót.) 2. feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 62.o./1. példa) A nyári táborban paprikás krumpli készül. Katit és Ferit bízzák meg a krumpli hámozásával. Kati egyedül 2 óra alatt, Feri egyedül 3 óra alatt készülne el a munkával. Mennyi idő alatt készülnek el, ha együtt dolgoznak? Itt is tekintsük 1 egésznek az egész munkát! Nem tudjuk mennyi idő alatt készülnek el, x óra alatt!
  • 5. 5 Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. ( Válasz: ketten együtt 1 óra és 12 perc alatt végeznek.) 3. feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 63.o./2. példa) – csoportos munka Egy medencét több csapból is lehet tölteni. Az első csapból 5 óra alatt telik meg a medence, a második csapból 7 óra alatt. Mennyi idő alatt telhet meg a medence, ha mindkét csapot egyszerre nyitjuk meg? Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. ( Válasz: 2 óra és 55 perc alatt töltik meg a medencét.) 4. feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 64.o./3.) – egyéni, önálló munka Két munkás üvegkancsókat fúj. Az első három óra alatt 8 kancsót készít, míg a másik hat óra alatt végez ugyanennyivel. Hány óra alatt készítenek el 8 kancsót ketten együtt? Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. ( Válasz: ketten együtt 2 óra alatt végeznek.) Házi feladat: (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 64.o./4.) A gazdaság gabonáját a nagyobb teljesítményű gép 32 nap alatt aratja le, a kisebbik 40 nap alatt. Hány nap alatt lesz készen az aratás a két géppel? Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. ( Válasz: A két gép 17,7 nap alatt végezne az aratással.) (Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 64.o./5.) A talpfákat három fűrésztelep szállítja. Az egyik 5, a másik 6, a harmadik 7 nap alatt tudná az összes talpfát leszállítani. Mennyi idő alatt szállítják le a talpfákat együtt?
  • 6. 6 Adatok kiírása, táblázat készítése, egyenlet felírása, ellenőrzés, válasz. ( Válasz: 1, 96, azaz körülbelül 2 nap alatt szállítják le együtt.)
  • 7. 7 Befejező rész: (kb. 5 perc) Házi feladat kiosztása, megbeszélése: ( Apáczai Kiadó: Matematika tankönyv 8. I. kötet – kompetenciaalapú Tk. 64.o./6.)