1. CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas : Tahun 2 Venus
Tarikh : 8 Februari 2012 (Rabu)
Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Bidang Pelajaran : Sains Hayat - Haiwan
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas
untuk hidup.
Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu
makanan, air, udara dan tempat perlindungan.
2.1.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas
kepada haiwan.
2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran,
TMK, penulisan atau lisan.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,
murid dapat :
A Menguasai isi kandungan
a. menyatakan empat keperluan asas haiwan
haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat
perlindungan dalam lembaran kerja yang diberi.
b. menyatakan kepentingan keperluan asas
kepada haiwan secara lisan.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan
strategi berfikir
a. berbincang bagi mengenalpasti keperluan
asas bagi haiwan untuk terus hidup.
b. membuat pemerhatian dan pengelasan haiwan
berdasarkan tempat perlindungan.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.
2. a. mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh
Tuhan semasa menyatakan kepentingan
keperluan asas kepada haiwan.
b. menghargai keseimbangan alam semulajadi
kepada semua benda hidup.
Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :
Keperluan asas haiwan
a. makanan
b. air
c. udara
d. tempat perlindungan
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
Klip video.
Kad gambar haiwan – 13 keping.
Dokumen persembahan powerpoint tentang keperluan asas
haiwan
Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran
Lembaran kerja 3 – Pengayaan
Lembaran 4 - Pemulihan
Langkah berjaga-jaga : -
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui secara umum tentang apa
yang haiwan perlukan untuk hidup berdasarkan
rencana sains, bacaan dan juga pengalaman seharian.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : 1.1.2, 2.1.4, 3.1.2 dan 4.1.1
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Masa
Set Induksi Keperluan 1. Guru 1. Murid Strategi/
(5 minit) asas haiwan menayangkan klip memerhatikan Teknik :
video tentang harimau tayangan klip video Penyoalan
yang sedang yang ditayangkan seluruh
mengejar rusa. oleh guru. kelas.
3. 2. Guru menyoal
murid selepas
tayangan klip video
tersebut
Contoh :
2. Murid menjawab
a) Apakah yang
soalan yang
sedang dilakukan oleh
dikemukakan oleh
harimau tersebut.
b) Mengapakah
harimau memakan
guru.
rusa tersebut?
Contoh :
c) Apa yang akan
a) Sedang makan
terjadi jika harimau itu
rusa itu, cikgu.
tidak makan?
d) Selain dari
makanan, apakah
perkara lain yang b) Harimau lapar,
harimau perlukan cikgu.
untuk terus hidup?
c) Ia akan mati, cikgu.
d) Murid memberi
pelbagai jawapan.
Langkah 1 Persembahan 1. Guru menayangkan 1. Murid Strategi/
(10 minit) powerpoint persembahan memerhatikan Teknik :
tentang powerpoint tentang persembahan Perbincan-
empat keperluan asas powerpoint yang gan
keperluan haiwan. ditayangkan oleh kumpulan.
asas haiwan guru. Pembentan
4. dan gan hasil.
kepentingan 2. Guru 2. Murid Penyoalan
nya. membimbing murid menyatakan
untuk menyatakan empat keperluan
keperluan asas asas haiwan dengan
haiwan dengan bimbingan guru.
mengemukakan Murid menjawab
soalan. soalan yang
Contoh : dikemukakan.
a) Selain dari Contoh :
makanan, apakah a) Air, udara dan
lagi keperluan tempat berlindung,
asas haiwan yang cikgu.
lain?
5. Langkah 2 Aktiviti 1. Seterusnya, guru 1. Murid Strategi/
(15 minit) kumpulan menampalkan memerhatikan Teknik :
-perbinca- empat keping gambar gambar yang Perbincang
haiwan yang sedang dipamerkan oleh guru. an
ngan
mendapatkan
keperluan asas di
papan putih.
Contoh :
Gambar A Gambar B
Gambar C Gambar D
2. Guru meminta
2. Murid berbincang Kemahiran
murid berbincang
bersama ahli saintifik
dalam kumpulan dan
kumpulan. dan nilai
mengenalpasti
murni
keperluan asas yang
:Bekerjasa
diperlukan oleh
ma.
haiwan tersebut
berdasarkan gambar.
3. Guru meminta 3. Wakil murid dari
seorang wakil dari setiap kumpulan
setiap kumpulan untuk membentangkan hasil
membentangkan hasil perbincangan. Murid
perbincangan. lain mendengar
dengan teliti dan
membuat
perbandingan.
4. Murid menjawab
4. Guru menyoal
soalan guru.
6. Murid. Contoh : Contoh :
a) Apakah yang a) Zirafah sedang
sedang dilakukan oleh minum air, kambing
haiwan-haiwan sedang makan
tersebut? rumput, ikan sedang
bernafas dan burung
berlindung, cikgu.
b) Cuba kamu b) Makanan, air,
senaraikan empat udara dan tempat
keperluan asas berlindung, cikgu.
haiwan yang utama?
Langkah 3 Perbincangan 1. Guru berbincang 1. Murid berbincang Strategi/
(10 minit) tentang bersama murid bersama guru tentang Teknik :
kepentingan tentang kepentingan kepentingan Perbincang
keperluan keperluan asas keperluan asas an
asas kepada kepada haiwan. kepada haiwan. Penyoalan
haiwan.
2. Guru menyoal 2. Murid menjawab
murid. soalan guru.
Contoh : Contoh :
a) Apakah a) Makanan dan
kepentingan keperluan air untuk ia membesar
7. asas tersebut kepada dan memberi tenaga,
haiwan? udara untuk bernafas
dan tempat
b) Apakah yang akan perlindungan supaya
terjadi kepada haiwan ia selamat dari
tersebut jika tidak gangguan musuh dan
mendapat cuaca, cikgu.
keperluan asas
yang cukup? b) Haiwan akan
mati, cikgu
3. Guru menegaskan 3. Murid mendengar
bahawa haiwan penjelasan guru.
perlu hidup untuk
menyeimbangkan
alam semula jadi.
Langkah 4 Penilaian- 1. Guru memberi 2. Murid Strategi/
(10 minit) Lembaran murid Lembaran Kerja melengkapkan Teknik :
Kerja 1 dan 2 1 dan 2 untuk Lembaran Kerja 1 dan Penyoalan
dilengkapkan. 2.
2, Guru berbincang 2. Murid menyemak
bersama murid bagi jawapan bersama
menyemak jawapan guru.
yang dibuat.
Penutup Kesimpulan 1. Guru meminta 1. Murid menyebut Strategi/
(10 minit) murid menyenaraikan semula empat Teknik :
semula empat keperluan asas Penyoalan
keperluan asas haiwan dan untuk
haiwan secara melengkapkan membuat
lisan dan bertulis. Lembaran Kerja kesimpulan
(Lembaran Kerja1 & 2) 1 dan 2.
8. 2. Guru membimbing 2. Murid dibimbing
murid membuat membuat kesimpulan
kesimpulan. dengan bimbingan
guru.
Refleksi : a) 23 orang murid mencapai objektif.
- Lembaran kerja 3.
b) 2 orang murid tidak mencapai objektif
- Murid diberi lembaran kerja 4.
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
9. Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas : Tahun 2 Venus
Tarikh : 22 Februari 2012 (Rabu)
Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Bidang Pelajaran : Sains Hayat
Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas
untuk hidup.
Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwan
seperti sarang, reban, lubang, atas pokok,
kandang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di
celah batu atau kayu.
2.1.6 Menyatakan kepentingan haiwan kepada
manusia, tumbuhan dan haiwan lain.
2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
A Menguasai isi kandungan
a. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga contoh
haiwan berdasarkan tempat perlindungan haiwan
seperti sarang, reban, lubang, atas pokok,
kandang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di
celah batu atau kayu.
b. Menyebut satu kepentingan haiwan kepada
manusia, tumbuhan atau haiwan lain secara
lisan.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi
berfikir
a. mengumpul dan mengelaskan haiwan
berdasarkan tempat perlindungan.
b. menghubungkaitkan kepentingan haiwan
kepada manusia, tumbuhan dan haiwan lain.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.
a. bekerjasama semasa menjalankan aktiviti
kumpulan.
b. Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan
10. data semasa aktiviti kajian lapangan.
c. Minat dan bersifat ingin tahu terhadap alam
sekeliling semasa aktiviti kajian lapangan.
Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :
Tempat perlindungan haiwan
a. sarang f. gua
b. reban g. di dalam air
c. lubang h. dalam tanah
d atas pokok i. celah tanah
e. kandang k. celah batu
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
Kad gambar haiwan dan tempat perlindungannya – 5 keping
Dokumen persembahan powerpoint
- haiwan dan tempat perlindungannya.
- lagu “Old Mac Donald Had A Farm”
Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran
Lembaran Kerja 3 – Pemulihan
Lembaran kerja 4 – Pengayaan
Langkah berjaga-jaga : 1. Guru mesti sentiasa mengawal disiplin murid semasa
membawa mereka ke luar kelas.
2. Murid hanya diminta melihat dan tidak menyentuh
haiwan yang diperhatikan.
3. Hanya guru sahaja yang dibenarkan mengalih atau
mengubah pasu, batu atau kayu.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui serba sedikit mengenai
tempat perlindungan haiwan berdasarkan pengalaman
seharian dan rencana sains yang ditonton dan juga dari
bahan bacaan.
11. Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi Tempat tinggal 1. Guru 1. Murid Strategi/
(5 minit) haiwan menayangkan memerhatikan Teknik :
sekeping gambar gambar yang Penyoalan.
haiwan di skrin ditayangkan oleh
putih. guru di skrin putih.
Contoh :
2. Guru menyoal
2. Murid menjawab
murid tentang apa
soalan yang
yang dilihat dalam
dikemukakan oleh
gambar yang
guru. Contoh :
ditayangkan.
a) Sarang burung,
Contoh :
cikgu.
a) Cuba kamu
nyatakan, apa
yang
kamu perhatikan
dalam gambar di
atas.
b) Burung tempua,
b) Burung apakah
cikgu.
yang mempunyai
sarang seperti itu?
c) Apakah c) Sebagai tempat
kegunaan berlindung, cikgu.
sarang tersebut
kepada burung
tempua itu?
12. 3. Guru 3. Murid
menegaskan mendengar
kepada murid penjelasan guru.
bahawa setiap
haiwan
mempunyai
tempat
perlindungan
masing-masing.
Langkah 1 Kajian 1. Guru memberi 1. Murid Strategi/
(20 minit) Lapangan arahan dan mendengar Teknik :
menegaskan arahan guru Kajian
tentang langkah- dengan teliti Lapangan
langkah terutama tentang
keselamatan langkah-langkah Sikap saintifik
sebelum keselamatan dan nilai murni:
membawa murid sebelum Bekerjasama
untuk melakukan menjalankan aktiviti
kajian lapangan. kajian lapangan.
2. Guru membawa 2. Murid mengikut
murid ke Taman guru keluar ke
Sains yang Taman Sains
terletak di hujung dalam dua barisan.
padang.
3. Guru meminta 3. Murid
murid mendengar mendengar
arahannya dengan arahan guru
teliti. Kawasan dengan teliti.
kajian dibahagikan
kepada tiga iaitu :
a) Bawah pasu
bunga
13. b) Celah batu.
c) Kawasan kayu
reput/ celah kayu.
4. Guru 4. Murid
mengalihkan pasu memerhatikan
bunga, kawasan tersebut
mengangkat batu dengan teliti.
dan menguis
celah-celah kayu.
5. Guru meminta 5. Murid memerhati
murid dan menyebutkan
memerhatikan jika nama haiwan yang
terdapat haiwan di terdapat di
kawasan kajian kawasan tersebut
tersebut. secara lisan.
6. Guru meminta 6. Murid
murid merekodkan merekodkan
pemerhatian pemerhatian
mereka dengan mereka ke dalam
menamakan Jadual 1 yang
haiwan yang dibawa bersama.
mungkin berada di
tiga kawasan
tersebut dalam
Jadual 1 yang
diberikan.
7. Murid kembali ke
7. Guru meminta
kelas secara
murid kembali ke
teratur.
kelas selepas
selesai aktiviti
pemerhatian.
14. Langkah 2 Pembentangan 1. Guru meminta 1. Seorang wakil Strategi/
(5 minit) hasil kajian seorang wakil murid yang terpilih Teknik :
murid untuk membentangkan Perbincangan
membentangkan hasil kajian. Murid-
hasil kajian murid lain
mereka di mendengar
hadapan kelas. dan
membandingkan
hasil kajian
mereka.
Langkah 3 Pemerhatian 1. Guru 1. Murid Strategi/
(10 minit) menayangkan memerhatikan Teknik :
lima keping gambar haiwan Penyoalan
gambar haiwan yang dipamerkan.
melalui skrin putih.
2. Murid
2. Guru meminta mengenalpasti
murid haiwan dan tempat
mengenalpasti tinggalnya
haiwan dan tempat berdasarkan
tinggal yang gambar yang
ditunjukkan ditunjukkan.
3.Guru menyoal 3.Murid menjawab
murid. Contoh : soalan guru
a) Haiwan apakah berdasarkan
yang kamu lihat gambar-gambar
dalam gambar ini? yang ditayangkan.
Contoh :
a) Lebah madu,
cikgu.
15.
16. b) Cuba kamu b) Dalam sarang,
nyatakan, atas pokok,
dimanakah haiwan cikgu.
ini tinggal?
4. Guru 4. Murid
menggunakan memerhatikan
persembahan persembahan
powerpoint untuk powerpoint yang
menunjukkan guru tayangkan.
haiwan dan tempat
tinggalnya.
5.Guru memberi 5. Murid
peluang kepada menyelesaikan
wakil dari lima aktiviti dalam
kumpulan untuk persembahan
cuba powerpoint yang
menyelesaikan guru
aktiviti yang persembahkan.
terdapat dalam
persembahan
powerpoint
tersebut.
Langkah 4 Aktiviti kumpulan 1. Guru 1. Murid Strategi/Teknik:
(10 minit) -Perbincangan membincangkan berbincang Penyoalan,
bersama murid bersama guru perbincangan
tentang mengenai
kepentingan kepentingan
haiwan kepada haiwan kepada :
manusia, tumbuhan a) manusia-
dan haiwan lain sebagai sumber
dengan merujuk makanan
kepada peta minda membantu
yang disediakan. membuat kerja,
alat
pengangkutan,
sumber ekonomi.
b) haiwan lain-
sebagai sumber
makanan.
c) tumbuhan-
17. Refleksi : 1. 23 orang murid mencapai objektif.
- Diberi Lembaran Kerja 3 sebagai pengayaan.
2. 2 orang murid tidak mencapai objektif.
- Diberi Lembaran Kerja 4 sebagai pemulihan.