1. ი.კრილოვი /თარგმანი ა. წერეთლისა/ ,,ჭრიჭინა და ჭიანჭველა” პრეზენტაციის ავტორი: მ. ჯანელიძე mananajanelidze@gmail.com პრეზენტაცია მომზადდა ქართულისა და ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილისათვის III კლასში. 3. 05. 2010.
2.
3. გაკვეთილის მიზანი ქართული ენა მოსწავლეები: * იმუშავებენ ენობრივ მასალაზე; * დაინახავენ ისტ-ის საშუალებების გამოყენების უპირატესობას.
4. გაკვეთილის მიზანი ხელოვნება მოსწავლეები: მიმოიხილავენ ხელოვნების დარგებს: ლიტერატურას, მუსიკასა და ხატვას; შეძლებენ ტექსტის როლებში წარმოდგენას, ლექსის დაწერას, ნახატის შექმნასა და სიმღერას. :
5. ესგ განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები ქართული ენა ქართ. III. 4. მოსწავლე დამოუკიდებლად კითხულობს და იგებს სხვადასხვა ტექსტს მისთვის ნაცნობ თემაზე; * ყოფს ტექსტს შინაარსობრივ ნაწილებად და ასათაურებს მას. ქართ. III. 2.მარტივი გამოთქმებით აფასებს ნაწარმოებს, პერსონაჟებსა და მათ საქციელს.
6. ესგ განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები ქართული ენა * მარტივი გამოთქმებით აფასებს ნაწარმოებს, პერსონაჟებსა და მათ საქციელს, ცდილობს ახსნას საკუთარი მოსაზრებები. ქართ. III. 3. მოსწავლე იყენებს ძირითად ენობრივ-გრამატიკულ საშუალებებს. * მართებულად სვამს კითხვებს.
7. ესგ განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები ხელოვნება ს.გ. III.7. წარმოადგენს ინდივიდუალურ, ან ჯგუფურ ნამუშევრებს და თანაკლასელებს უზიარებს აზრსა და იდეებს. * წარმოადგენს როლურ გათამაშებას; ქმნის ლექსს; შინაარსს გადმოსცემს ნახატით; მღერის.
8. ქართული ენა აქტივობა № 1 /2 წთ/ კომპიუტერის დახმარებით მოსწავლეებს ვუჩვენებ ჭრიჭინასა და ჭიანჭველას ფოტოსურათებს, რომლებიც დაეხმარებათ წინა დღით ახსნილი ტექსტის უკეთ გაგებაში.
9.
10. აქტივობა № 2 /8 წთ/ ჩუმად წაიკითხეთ წინა გაკვეთილზე ახსნილი ტექსტი, დაყავით აზრობრივად და თითოეულ მონაკვეთს შეურჩიეთ სათაური. მუშაობთ ჯერ ინდივიდუალურად, შემდეგ - -ჯგუფურად. სამუშაოს ასრულებთ ფერად ბარათებზე და აკეთებთ პრეზენტაციას.
11. აქტივობა № 3 /3 წთ/ * აზრობრივად დაყოფილი ტექსტის თითოეულ ნაწილს, თანმიმდევრობით, დაუსვით შესაბამისი კითხვები და პასუხები გაეცით ტექსტის გამოყენებით. მუშაობა მიმდინარეობს ინდივიდუალურად.
12. აქტივობა № 4 /10 წთ/ ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს: * როგორ გაატარა ჭრიჭინამ ზაფხული? * რის გამო შეშინდა ჭრიჭინა? *თქვენი აზრით, დასახმარებლად, ჭრიჭინა, რატომ მიადგა ჭიანჭველას? * გონივრულია ჭიანჭველას მიერ დასმული შეკითხვა? რატომ? * ჭრიჭინას პასუხმა რა გრძნობა აღძრა თქვენში? რატომ?
13. აქტივობა № 4 /10 წთ/ ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს: * თქვენი აზრით, სამართლიანია ჭიანჭველას განაჩენი? *თქვენ როგორ მოიქცეოდით თითოეული მათგანის ნაცვლად?
14. გონებრივი იერიშის რუკა: /1 წთ/ როგორ ადამიანს მოგაგონებთ ჭრიჭინა? უქნარა უდარდელი ზარმაცი წინდაუხედავი მხიარული შეშინებული გაწბილებული სხვისი მოიმედე
15. გონებრივი იერიშის რუკა: /1 წთ/ როგორ ადამიანს მოგაგონებთ ჭიანჭველა? მშრომელი საქმიანი წინდახედული შორსმჭვრეტელი შეუბრალებელი გულქვა სამართლიანი
16. აქტივობა № 4 /10 წთ/ ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს: * თქვენი აზრით, როგორ წარიმართებოდა ჭრიჭინას ბედი მას შემდეგ, რაც ჭიანჭველამ კარი მიუხურა? * როგორ გააგრძელებდით იგავ-არაკს? * რას გვასწავლის ეს იგავ-არაკი? * გაიხსენეთ ანდაზები, რომლებსაც მიუსადაგებდით იგავ-არაკს.
17. აქტივობა № 4 /10 წთ/ ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს: *უკვე შესწავლილ რომელიმე ნაწარმოებთან ხომ არ გაავლებდით პარალელს? * თქვენ აღნიშნეთ, რომ ჭრიჭინა უდარდელ, უსაქმურ, მუდამ მხიარულ და გართობის მოყვარულ ადამიანს მოგაგონებთ. რომელ ქართულ ფილმში გინახავთ მსგავსი პერსონაჟი?
18. აქტივობა № 5 /4 წთ/ * დასვით კითხვები და წინადადებაში მოძებნეთ შესაბამისი მეტყველების ნაწილები. მუშაობა ინდივიდუალურია. ერთი ზარმაცი ჭრიჭინა ჭიანჭვე- ლას ეწვია.
19. ხელოვნება აქტივობა№ 1 /2წთ/ * ისაუბრეთ, რა მსგავსება და განსხვავება შეიძლება იყოს ხელოვნების დარგებს - ლიტერატურას, მუსიკასა და მხატვრობას შორის.
20. აქტივობა № 2 /10 წთ/ ჯგუფური სამუშაო: I ჯგუფი - იგავ-არაკი წარმოადგინეთ როლებში; II ჯგუფი - დაწერეთ იგავ-არაკის გაგრძელება ლექსად; III ჯგუფი - ტექსტის შინაარსი გადმოეცით ნახატით; IV ჯგუფი - შეასრულეთ სიმღერა ,,კინო-ფილმიდან ,,ჭრიჭინა.”
23. საშინაო დავალება /1 წთ/ ზეპირი: ტექსტი ისწავლონ ზეპირად და შინაარსით. წერითი: ანდაზის: ,,რაც მოგივა დავითაო, ყველა შენი თავითაო” მიხედვით, შეადგინეთ მოთხრობა.
24. შეფასება: ქართული ენა განმავითარებელი, ინდივიდუალური შეფასება კომენტარებითა და შეფასების ცხრილში მოცემული რუბრიკების მიხედვით; წინასწარ დამზადებული სიმბოლოებით.
25. შეფასების ცხრილი:
26. შეფასება: ხელოვნება განმავითარებელი კომენტარები და შეფასების ცხრილი. მოსწავლეები აკეთებენ თვითშეფასებასა და ურთიერთშეფასებას.