,,ცივი ომი "-,,დიფერენცირებული აქტივობების გამოყენება"
1. გაკვეთილის თემა : ცივი ომი(ასახსნელი მასალა)- (გამოსაკითხი მასალა- ,,მეორე მსოფლიო ომი“)
საგანი:ისტორია
მასწავლებლის სახელი გვარი : მარინე რეხვიაშვილი
სწავლების საფეხური საშუალო VIII კლასი
მოსწავლეთა პროფილი მიუთითოს მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში: 15
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე :არ არის
აქტუალობა მსოფლიო პოლიტიკური ქიშპი მუდმივ კომფლიქტით გამოიხატებოდა ისტორიის
მსვლელობაში,მოდმივი კომფლიქტი კი კაცობრიობის განადგურების საწყისი ეტაპია ,ხოლო
ტორელანტობა მუდმივი მშვიდობისა და კეთილდღეობის საწყისი.
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
შ6. მოსწავლესშეუძლია შეისწავლოს კონფლიქტების მიზეზები,განვითარება და შედეგები.
შ.6.ი.1ინდივიდუალურად ან კლასში ჯგუფური მუშაობისასცხრილის საშუალებით
აჯგუფებს სხვადასხვა ომის (კონფლიქტის)დაწყების მიზეზებსა და საბაბს;
შ.1მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ფაქტებიდა მოვლენები შესაბამის ისტორიულ
ეპოქებთან.
ი. 1.სახელმძღვანელოში არსებულ თემებთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან ფაქტებსადა
მოვლენებს ალაგებს ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით და მიაკუთვნებსმათ შესაბამის
ეპოქებს
(დიფერენცირებული აქტივობების გამოყენება)
მიზანი:1.ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით ალაგებს მეორე და ცივი ომის დროს მიმდინარე
ისტორიულ მოვლენებს,კარიკატურების ანალიზის მეშვეობით
2.აჯგუფებს მეორე მსოფლიო და ცივი ომის დაწყების მიზეზებს,საბაბს და
შედეგებს.(სქემატურად/კარიკატურების მეშვეობით )
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა პირველი და მეორე მსოფლიო ომი -დაწყების მიზეზები,მიმდინარეობა,საბოლოო
შედეგი,ისტორიული პერსონაჟები.
გაკვეთილის
მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
აქტივობა 1- საშინაო დავალების გამოკითხვა - განვლილი თემის ამსახველი
ილუსტრაციების-კარიკატურის სახით ანალიზი და ქრონოლოგიურად დაჯგუფება-10 წთ
აქტივობის აღწერა:
მეორე მსოფლიო ომის ამსახველი კარიკატურები ქრონოლოგიურად მიყვება ომის
მიმდინარე (ძირითად )მოვლენებს მოსწავლემ ანალიზის პროცესში უნდა უპასუხოს შემდეგ
კითხვებს/ზმნებს-უმთავრესად აღსანიშნია ის ,რომ კითხვები დიფერენცირებული
ჯგუფისთვის,დაბალი აკადემიური მოსწავლემ შეუძლია უპასუხოს ძირითათად პირველ
კითხვას/დაასახელე, ჩამოთვალე,ამოიცანი ,საშუალო აკადემიური მოსწრების მოსწავლემ
მეორე კითხვას /აღწერე,გამოიცანი,აღმოაჩინე,რასაკვირველია მათ პასუხი უნდა იცოდნენ
პირველ კითხვაზეც,მაღალი აკადემიური მოსწავლემ უნდა უპასუხოს მესამე
კითხვას/გააანალიზე,დაასაბუთე ,შეაჯამე -ამასთანავე მან პასუხი უნდა იცოდეს პირველ და
მეორე კითხვაზე -მისთვის განკუთვნილია დამატებითი (3ა)კითხვა.
(კარიკატურის გამოყენება სასწავლო პროცესში საკმაოდ ეფექტურად შეიძლება – იქიდან
გამომდინარე,რომ იგი საკმაოდ მრავლისმეტყველინფორმაციას შეიცავს.შესაბამისად, თუკი
გაკვეთილებზე მოსწავლეებს კონკრეტულმომენტშითქვენთვის საჭირო თემაზე შექმნილ
კარიკატურას წარუდგენთ და გაკვეთილს მისი გამოყენებით აუხსნით, ამას კარგი ეფექტი
ექნება,რადგან ისინი თავად შეძლებენ სურათზე გამოსახულ ცალკეულ ნიუანსებზე
მსჯელობას.ასეთი დისკუსიები მოსწავლეებს გაამხიარულებს და დიდხანს დარჩება მათ
ცნობიერებაში.)
2. აქტივობა2.მიზეზ -შედეგობრივი სწემა -5 წთ
თითოეულ ჯგუფში უნდა მოიაზრონ მეორე მსოფლო ომის 1 მიზეზი და 1 შედეგი ანუ სულ
უნდა დასახელდეს სულ მცირე 3 მიზეზი და 3 შედეგი.იდენტური პასუხები სწორად
ჩაითვლება(-მოვლენის მიზეზისა და შედეგის ახსნა გრაფიკის მიხედვით(საბაზო საფეხურზე
ერთ-ერთ უმთავრეს ამოცანას მოსწავლისატვის ისტორიული თემაზე მსჯელობის უნარი
გამომუშავება წარმოადგენს .მოსწავლეებმა ამ ეტაპზევე უნდა გააცნობიერონ ,რომ ისტორიაში
,ასევე შცხოვრებაში შემთხვევითი არაფერი ხდება .ყველა მოვლენას თავისი მიზეზი აქვს და
რომ ერთმანეთს ისეთი მოვლენებიც შეიძლება უკავშირდებოდეს ,რომელთა შორის კავშირები
ერთი შეხედვით არ ჩანს,დაფაზე ან ბილბორდზე დაიწერება რომელიმე ისტორიული
მოვლენის დასახელება ,რომელსაც ეპოქალური მნიშვნელობა ჰქონდა .გაუკეთდება მას
ზემოთ და ქვემოთ მიმავალი ნიშნულები ,შემდეგ კი მოსწავლეებთან ერთად დაასათაურეთ
ისინი.ზემოთ ამ მოვლენის მიზეზები ჩაწერეთ,ქვემოთ კი-შედეგები,მათ შორის კი საბაბი
დაიწერება
აქტივობა 3.გონებრივი იერიში- 5 წთ.გონებრივი იერიში- ,,ისე ცივა თოფში ტყვია გაიყინა“
მოსწავლე აწყობს ფაზლს სადაც ახალი მასალის თემა აწერია..ცივი ომი“-ამ აქტივობაში
გაიმარჯვებს ის ჯგუფი ,რომელიც სწრაფად ააწყობს ფაზლს-ამ ჯგუფის უპირატესობა ის
იქნება რომ -სამუშაოს შესრულებისას ,,მოიგებს“დამატებით დროს -ეს აქტივობაც
დიფერენცირებულია ,I (დაბალი აკადემიური მოსწრების )ჯგუფის ფაზლზე წარწერა
მთლიანად იქნება დატანილი,II (საშუალო აკადემიური მოსწრების ჯგუფი)რამდენიმე ასო
ეკლება.III (მაღალი აკადემიური მოსწრების ჯგუფს კი უფრო ნაკლები მინიშნება ექნება
(გონებრივი იერიში განსაკუთრებით ეფექტიანი შეიძლება იყოს გაკვეთილის საწყის
ეტაპზე, ახალი თემის შეტანისას. მისი მეშვეობით მასწავლებელს შეუძლია,სწრაფად
გაიგოს,რა იციან მოსწავლეებმა განსახილველი თემის შესახებ და როგორია მათი
დამოკიდებულება საკითხის მიმართ,რაც მას გაკვეთილის სწორად აგებაში
დაეხმარება და თავიდანვე უზრუნველყოფს საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეთა
მაქსიმალურ ჩართულობას.)
აქტივობა 4- ,,ცივი ომი ’’დაწყება -კარიკატურების ანალიზი-15 წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს კარიკატურებს და მოკლე ინსტრუქციით მათთან
ერთად აღწერს და აანალიზებს კარიკატურებს,ჯგუფებს დონის მიხედვით ეძლვათ
დიფერენცირებულ კითხვებს ა)-აქტივობები-კარიკატურის მეშვეობით ხდება ახსნილის
განმტკიცება,კარიკატურების თანმიმდევობა ემთხვევა ,,ცივი ომის“დროს მიმდინარე
მოვლენებს.ბ)-სარეზერვო აქტივობა-მოსწავლეები აწყობენ ფაზლებს ,სადაც ქრონოლოგიური
თანმიმდევრობით დაწყობილია მეორე და ცივი ომის დროს მიმდინარე მნიშვნელოვანი
მოვლენები.მასწავლებელი მოსწავლეებს აწვდის ინფორმაციას მხოლოდ ცივი ომის დაწყების
მიზეზებზე/
აქტივობა 5- საშინაო დავალება-2 წთ-
პირველმა ჯგუფის მოსწავლეებმა ამოირჩიონ თითო -თითო კარიკატურა ცივი ომის
ერთ-ერთი მოვლენის ამსახველი და აღწეროს წერილობით
მეორე ჯგუფის მოსწავლეებმა ამოირჩიონ თითო -თითო კარიკატურა ცივი ომის
მოვლენის ამსახველი და აღწეროს და გაანალიზოს წერილობით
მესამე ჯგუფის მოსწავლეებმა ამოირჩიონ თითო -თითო კარიკატურა ცივი ომის
მოვლენის ამსახველი და აღწეროს, არგუმენტირებულად გაანალიზოს , მოიძიოს
დამატებითი ინფორმაცია და წარმოადგინოს წერილობითი სახით
(კარიკატურები გაკრულია საკლასო ოთახის კედლებზე ,მოსწავლეებს შეუძლია ამოირჩიოს
მათგან სასურველი)
3. აქტივობა 6-შეფასება (იხ. დანართი N 1 შეფასების სქემა)-5 წთ
სარეზერვო 5 წითი
შეფასება და თვითშეფასება (იხ. დანართი N 1 შეფასების სქემa)
რესურსი სახელძღვანელო-ისტორია/გ.სანიკიძე,ნ.კიღურაძე,რ.გაჩეჩილაძე ;ბაკურ სულაკაურის
გამომცემლობა.
http://propagandahistory.ru/59/Natsistskie-karikatury-vremen-Vtoroy-mirovoy/
http://old.ahmadtea.ua/353/
http://3reich.ru/index/karikatury/0-1120
http://new-
retail.ru/livestyle/samye_shokiruyushchie_karikatury_o_ssha_vremyen_kholodnoy_voyny9592/
http://simferopol.in/topic/3718-karikaturi-vo-vremena-sssr-i-holodnoi-voini/
http://nuk18.livejournal.com/1102917.html
დანართი N 1
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები 1-3 4-6 7-8 9-10
ინდივიდუალურა
დ ან კლასში
ჯგუფური
მუშაობისას
ცხრილის
საშუალებით
აღწერს/აჯგუფებს
მეორე
მსოფლიო/ცივი
ომის დაწყების
მიზეზს/ებს,საბაბს
/ებს და
შედეგს/ებს
ვერ
აღწერს/აჯგუფებს
მეორე
მსოფლიო/ცივი
ომის დაწყების
მიზეზს/ებს,საბაბს
/ებს და
შედეგს/ებს
აღწერს,მაგრამ
ვერ
აჯგუფებს,მეორე
მსოფლიო/ცივი
ომის დაწყების
მიზეზს/ებს,საბაბ
ს/ებს და
შედეგს/ებს
ნაწილობრივ
აღწერს/აჯგუფებს
მეორე
მსოფლიო/ცივი
ომის დაწყების
მიზეზს/ებს,საბაბს
/ებს და
შედეგს/ებს
აღწერს/არგუმენტირებ
ულად აჯგუფებს
მეორე მსოფლიო/ცივი
ომის დაწყების
მიზეზს/ებს,საბაბს/ებს
და შედეგს/ებს
მნიშვნელოვან
ფაქტებსა და
მოვლენებს
ალაგებს
ქრონოლოგიური
თანმიმდევრობით
და მიკუთვნებს
მათ შესაბამის
ეპოქებს
ვერ ალაგებს
ფაქტებსა და
მოვლენებს
ალაგებს
ქრონოლოგიური
თანმიმდევრობით
და ვერ
მიკუთვნებს მათ
შესავბამის
ეპოქებს
მნიშვნელოვან
ფაქტებსა და
მოვლენებს
ალაგებს
ქრონოლოგიური
თანმიმდევრობი
თ ,მაგრამ ვერ
მიაკუთვნებს მათ
შესაბამის ეპოქებს
მნიშვნელოვან
ფაქტებსა და
მოვლენებს
ალაგებს
ქრონოლოგიური
თანმიმდევრობით
და ნაწილობრივ
მიკუთვნებს მათ
შესაბამის ეპოქებს
მნიშვნელოვან
ფაქტებსა და
მოვლენებს ალაგებს
ქრონოლოგიური
თანმიმდევრობით და
მიკუთვნებს მათ
შესაბამის ეპოქებს
მსჯელობს/ანალი
ზებს ისტორიულ
მოვლენებს
კარიკატურის
მეშვეობით
ვერ
მსჯელობს/ანალი
ზებს ისტორიულ
მოვლენებს
კარიკატურის
მეშვეობით
ნაწილობრივ
მსჯელობს,მაგრამ
ვერ ანალიზებს
ისტორიულ
მოვლენებს
კარიკატურის
მეშვეობით
ნაწილობრივ
მსჯელობს/ანალი
ზებს ისტორიულ
მოვლენებს
კარიკატურის
მეშვეობით
მსჯელობს,დასაბუთებ
ულად აანალიზებს
დაისტორიულ
მოვლენებს
კარიკატურის
მეშვეობით