BAHASA MELAYU TAHUN 2 -Unit 3SAUDARA MARA SAYApptx
Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3
1. Rancangan Pelajaran Harian
Mata Pelajaran : Sains
Tahun : 3 Alpha
Hari / Tarikh : 3 Oktober 2011
Masa : 8.45-9.15 pagi (30 minit)
Bilangan murid : 24 Orang
Tajuk : Ciri-ciri luaran haiwan
Objektif Pembelajaran : Memerhati dan mengenali ciri-ciri luaran haiwan
Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat,
1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan.
2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 8 ciri-ciri
luaran haiwan
3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual
4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara
haiwan berdasarkan jadual.
2. Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan /BBM
pembelajaran
Set induksi Mengenal pasti ciri- 1. Guru memberikan pantun Kad pantun
(5 minit) ciri luaran haiwan teka teki mengenai haiwan teka teki
kepada 10 orang murid.
2. Murid diminta meneka Kad gambar
jawapan bagi teka teki haiwan
tersebut.
3. Murid diminta melekatkan
10 jawapan (kad gambar
haiwan) yang diteka oleh
mereka dipapan tulis.
4. Guru mengaitkan aktiviti
yang dijalankan dengan
tajuk pelajaran hari ini.
Langkah 1 Menyenaraikan ciri- 1. Murid diminta Power point
( 10 minit) ciri luaran haiwan menyenaraikan ciri-ciri slide
luaran haiwan.
2. Guru menunjukkan ciri-ciri
luaran haiwan yang telah
disebutkan oleh murid
dalam bentuk peta minda.
Langkah 2 Mengelaskan ciri-ciri 1. Setiap murid diberikan Kad gambar
(20 minit) luaran haiwan sekeping gambar haiwan. haiwan
mengikut 2. Murid-murid diminta
kumpulannya. menyebutkan ciri-ciri luaran
yang terdapat pada setiap
haiwan tersebut.
3. Guru menyediakan 5 stesen
mengikut ciri-ciri luaran
haiwan iaitu :
i. Stesen 1
Haiwan yang mempunyai
kaki empat dan berbulu
halus.
ii. Stesen 2
3. Haiwan yang berkaki
dua dan berbulu
pelepah
iii. Stesen 3
Haiwan yang mempunyai
banyak kaki
iv. Stesen 4
Haiwan yang mempunyai
cangkerang
v. Stesen 5
Haiwan yang tiada kaki
dan bersisik
4. Sambil memegang gambar,
murid-murid diminta
bergerak kestesen yang
berkaitan dengan ciri-ciri
luaran yang terdapat pada
haiwan yang dipegang oleh
mereka.
Langkah 3 Persamaan dan 1. Guru melekatkan gambar Manila kad
(20 minit) perbezaan haiwan haiwan pada papan tulis. Marker pen
2. Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.
3. Murid diminta mengelaskan
haiwan-haiwan yang
dilekatkan dipapan tulis
kepada lima kumpulan di
dalam manila kad iaitu:
i. Haiwan yang mempunyai
kaki empat dan berbulu
halus.
ii. Haiwan yang berkaki dua
dan berbulu pelepah
iii. Haiwan yang mempunyai
banyak kaki
iv. Haiwan yang mempunyai
cangkerang
4. v. Haiwan yang tiada kaki
dan bersisik
4. Wakil setiap kumpulan
membentangkan hasil kerja
mereka dihadapan kelas.
Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan
(5minit) akhir isi pelajaran.
2. Murid dikehendaki mencari
perkataan tersembunyi dan
mengelaskan perkataan itu
mengikut kumpulannya.