1. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
Rancangan Pengajaran
Negeri Selangor Daerah Banting
Sekolah SM Sains Banting Tarikh 11 Mei 2012
Kelas 1 Al-Farabi Saiz kelas 32 pelajar
Waktu 7.30-8.40 pagi Tempoh (minit) 60 minit
Matapelajaran Sains Tingkatan 1 Bidang pembelajaran Penyiasatan saintifik
Topik Kepelbagaian Sumber di Bumi
Tema Jirim dalam Alam
Konsep utama Membanding beza diantara campuran dan sebatian
Rasional Untuk memperbaiki kemahiran proses sains pelajar
Objektif
pembelajaran
Memahami unsur, sebatian dan campuran
Hasil pembelajaran
1. Membanding dan membezakan sifat-sifat sebatian dan campuran
2. Mengasingkan komponen dalam campuran melalui aktiviti
Pengetahuan lepas murid Mempunyai pengetahuan asas unsur,sebatian dan campuran
Kemahiran Saintifik dan kemahiran
berfikir
Membanding beza, membuat pemerhatian,membuat inferen dan membuat kesimpulan
Sikap saintifik dan nilai murni Bekerjasama, membuat kerja secara sistematik dan berani
Sumber pembelajaran dan
pengajaran
(1) Rujukan HSP dan RPT
Buku Teks : Sains Tingkatan 1
(3) Alat / Radas Piring petri, mangkuk pijar, rod kaca, penunu bunsen,
kasa dawai, kanta pembesar, tungku kaki tiga, magnet,
spatula,
(5) Bahan Serbuk besi, serbuk sulfur
Pendekatan
pembelajaran
pembelajaran berasaskan inkuiri penemuan
Perkembangan Kandungan / Konsep Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/Nota
1
2. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
Pengajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Fasa 1
SET INDUKSI /
PENGENALAN
(5 minit)
Gambarajah
Susunan zarah bagi
unsur, campuran
dan sebatian
1. Memperkenalkan objektif pembelajaran
2. Menggunakan teknik penyoalan menjurus
ke arah objektif pembelajaran
Soalan :
S1. Berdasarkan gambarajah apakah bentuk
sumber bumi tersebut?
S2. Senaraikan contoh-contoh bagi unsur
sebatian dan campuran
S3. Nyatakan definasi sebatian dan campuran
S1 : unsur, sebatian dan
campuran
S2 : Sebatian : air,karbon
dioksida dsb.
Campuran : tanah,
udara dsb
Unsur : oksigen,
logam,sulfur
S3 : Sebatian : bahan yang
terdiri dari 2 @ lebih unsur
yang bergabung secara
kimia
Campuran : bahan yang
terdiri daripada 2 @ lebih
unsur @sebatian yang
bercampur secara fizikal
Fasa 2
PERKEMBANGAN A
(Penerokaan)
(20 minit)
Eksperimen
• Membanding dan membezakan sifat-
sifat sebatian dan campuran
• Guru menerangkan dan mengarahkan
pelajar menjalannkan eksperimen
dalam kumpulan (dengan bantuan
guru).
• Pelajar menjalankan ujikaji campuran
dan sebatian (eksperimen rujuk ms
104-105)
Membanding beza
campuran (sulfur dan besi)
dan sebatian (besi sulfida)
setelah dipanaskan
2
3. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
Fasa 3
PERKEMBANGAN B
(Penerangan)
(10 minit)
• Pemerhatian
• Membuat
kesimpulan
Guru mengarahkan pelajar membuat pemerhatian
terhadap campuran besi dan sulfur,hasil
pemanasan campuran yang terbentuk (besi
sulfida)
Persamaan perkataan
Besi + sulfur →besi sulfida
Membuat pemerhatian
Fasa 4
PERKEMBANGAN C
(Aplikasi / Penelitian)
(15 minit)
Jadual untuk
menunjukkan
persamaan dan
perbezaan antara
campuran dengan
sebatian
Guru mengarahkan pelajar menjawab soalan
didalam lembaran kerja
Aktiviti A Mengkaji sifat-sifat campuran
S1. Apakah warna serbuk besi dan serbuk sulfur?
S2. Apakah campuran serbuk besi dan serbuk
sulfur
berubah bentuk selepas digaul dengan sebati?
S3. Apakah yang tertarik kepada magnet?
Mengapa?
S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi
dengan sulfur?
S5. Bolehkah besi dan sulfur diasingkan daripada
campuran tersebut?
S6. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?
S1 : serbuk besi(kelabu),
sulfur (kuning)
S2 : Tidak berubah
S3 : serbuk besi kerana ia
adalah bahan magnetik
S4 : Tidak
S5 : Boleh
S6 : Campuran boleh
diasingkan menggunakan
kaedah fizikal
Ativiti B Mengkaji sifat-sifat sebatian S1 : Hitam
3
4. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
S1. Apakah warna bahan baharu yang terbentuk?
S2. Dapatkah anda mengecam serbuk besi dan
serbuk sulfur dalam bahan baharu terbentuk itu?
S3. Adakah bahan baharu yang terbentuk tertarik
kepada magnet? Kenapa?
S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi
dengan sulfur?
S5. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?
S6. Berdasarkan pemerhatian anda, sediakan satu
jadual untuk menunjukkan persamaan dan
perbezaan antara campuran dengan sebatian
Jawapan S6
S2 : Tidak
S3 : Tidak kerana
unsur/bahan tersebut tidak
dapat diasingkan
menggunakan kaedah kimia
S4 : Ya
S5 : Sebatian boleh
diasingkan menggunakan
kaedah kimia/tidak boleh
diasingkan menggunakan
kaedah fizikal
4
Campuran Ciri-ciri Sebatian
Tidak Adakah
tindakbalas
kimia terlibat
Ya
Tidak Adakah bahan
baru terbentuk?
Ya
Ya Adakah
komponen
dalam bahan
menunjukkan
ciri-ciri asalnya
Tidak
Ya Bolehkah
komponen
dalam bahan
diasingkan
melalui kaedah
fizikal
Tidak
5. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
Fasa 5
PENUTUP
(Pentaksiran)
(10 minit)
Refleksi pelajar dan
kesimpulan oleh guru
• Pelajar menyatakan inferens daripada
eksperimen
• Guru membuat kesimpulan
Inferens :
Suatu campuran dapat
diasingkan dengan kaedah
fizikal. Sebatian tidak
Kesimpulan : Campuran
dapat diasingkan
menggunakan kaedah
fizikal tetapi sebatian tidak
Respon murid yang dijangkakan (sebelum pengajaran) Refleksi guru (selepas pengjaran)
Sebelum pengajaran
• Pelajar berupaya menjalankan eksperimen secara
sistematik didalam kumpulan
• Pelajar berupaya membanding dan membezakan
sifat-sifat campuran dan sebatian dengan betul
Selepas pengajaran
• Pelajar berupaya menjalankan eksperimen secara
sistematik didalam kumpulan
• Pelajar seronok untuk belajar
• Hasil pembelajaran tercapai
5
6. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
Lembaran Kerja Amali
Soalan
Aktiviti A Mengkaji sifat-sifat campuran
S1. Apakah warna serbuk besi dan serbuk sulfur?
S2. Apakah campuran serbuk besi dan serbuk sulfur berubah bentuk selepas digaul dengan sebati?
S3. Apakah yang tertarik kepada magnet? Mengapa?
S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi dengan sulfur?
S5. Bolehkah besi dan sulfur diasingkan daripada campuran tersebut?
S6. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?
Ativiti B Mengkaji sifat-sifat sebatian
S1. Apakah warna bahan baharu yang terbentuk?
S2. Dapatkah anda mengecam serbuk besi dan serbuk sulfur dalam bahan baharu terbentuk itu?
S3. Adakah bahan baharu yang terbentuk tertarik kepada magnet? Kenapa?
S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi dengan sulfur?
S5. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?
6
7. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
S6. Berdasarkan pemerhatian anda, sediakan satu jadual untuk menunjukkan persamaan dan perbezaan antara campuran
dengan sebatian
Jawapan S6
7
Campuran Ciri-ciri Sebatian
8. Panitia Sains/MWM/SMS BANTING
Disediakan oleh :
1. Pn Emy Mastura bt Zulkifli (ahli panitia)
2. Pn Norrizar bt Muhammad (ahli panitia)
3. Cik Mazlawati binti Marzuki (Ketua Panitia)
8