Publicité
Publicité

Contenu connexe

Présentations pour vous(20)

Publicité
Publicité

Konya tanıtım slaytı

  1. Cennet Yurdumuzun, adı eski devirlerden beri değişmeyen şehirlerinden biri de Konya'dır. Konya adının "Kutsal Tasvir" anlamındaki "İkon" sözcüğüne bağlı olduğu iddia edilir. Bu konuda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; kente dadanan ejderhayı öldüren kişiye şükran ifadesi olarak bir anıt yapılır ve üzerine de olayı anlatan bir resim çizilir. Bu anıta verilen isim, "İkonion" dur. .
  2. İkonion adı, İcconium'a dönüşürken, Roma döneminde İmparator adlarıyla değişen yeni söyleniş biçimlerine rastlanır. Bunlar; "Claudiconium, Colonia Selie, Augusta İconium" dur. Arapların Kuniya dedikleri güzel kentimiz, selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bir daha değişmeyerek günümüze kadar gelen ismine kavuşmuştur: Konya...
  3. İlk ismi KUBBE-İ HADRA idi.1954 yılında ise müzenin teşhir tanzimi yeniden elden geçilmiş ve müzeni adı “Mevlana Müzesi olarak değiştirilmiştir. Müzenin avlusuna “Dervişan Kapısı” ndan girilir. Avlunun Kuzey ve Batı yönü boyunca Derviş hücreleri yer almaktadır. Güney yönü, Matbah ve Hürrem Paşa Türbesinden sonra, Üçler Mezarlığına açılan Hamuşun (Susmuşlar) kapısı ile son bulur. Avlunun doğusunda ise Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa Türbeleri yanında Semâhâne ve Mescit bölümleri ile Mevlana ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana bina yer alır. Avluya Yavuz Sultan Selim’in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı Şadırvan ile Şeb-i Aruz (Düğün Gecesi) havuzu ve avlunun kuzey yönünde yer alan selsebil adı verilen çeşme, ayrı bir renk katmaktadır.
  4. Karatay Medresesi, Sultan İzzeddin Keykavus II. Devrinde Emir Celaleddin Karatay tarafından, 649 Hicri (1251 Miladi) yılında yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir
  5.  Konya’daki Selçuklu Devri eski eserlerinden Sırçalı Medrese’de 1960 yılında açılmıştır
  6.  Akşehir MÜZESİ  Atatürk Müzesi  Arkeoloji Müzesi  Etnografya Müzesi  İnce Minare Medresesi (Taş ve Ahşap Eserler Müzesi)
  7.  Mevlana Dergâhı Kütüphanesi (Karatay)
  8.  İl Halk Kitaplığı (Karatay)
  9.  Sultan Hamamı  Mahkeme Hamamı  Meram Hamamı  Meydan Hamamı  Orta Hamamı  Eski hamam
  10.  Alâeddin Camii  İplikçi Camii  Sahip Ata Camii Ve Külliyesi  Sahip Ata Camii Ve Külliyesi vb
Publicité