Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Kansalaistoiminta ja  puolueet   Kpl 32 -33
VERTAILUAPUOLUEET             KANSALAISJÄRJESTÖT- Aatteen / ideologian      - Tietyn asian, näkökulman, ...
32. Kansalaiset voivat vaikuttaa
Taustaa:Suomessa edustuksellinen demokratia  Puolueet ja kansalaisjärjestöt 1800-l lopulla
Joukossa on voimaa:       järjestöt ja yhdistyksetKansalaisjärjestöt= hallituksesta riippumaton voittoa tavoittelem...
Erilaisia järjestöjä ja yhdistyksiä• Yhden asian liikkeet (esim. kyläkoulun lakkauttaminen)• Erityisryhmien etuja ajavat j...
Vaikuttamiskeinoja• 1) Lobbaus = ”käytäväpolitiikkaa”, informaation tarjoaminen ja asiantuntija-apu• 2) Adressi = nimilis...
Rekisteröidyn yhdistyksen (RY)    perustaminen• Vähintään 3 henkilö, jotka ovat täyttäneet 15 vuotta• Tarvittavat pap...
HUOM!Äänestäminen vain yksi tapavaikuttaa + suurin osa asioistatulee kansanedustajien tietoonedellä mainituilla tavoilla.
Ryhmätehtävä• 1) Lukekaa kpl 32 sivulta 149 ->• 2) Perustakaa kansalaisjärjestö (nimi & mitä ajaa)• 3) Miettikää 3 syytä m...
33. Puolueiden kautta  vaikuttamaan
Puolue:• Poliittinen järjestö/yhdistys -> puoluerekisterissä (5000 kannattajakorttia)• Aatteellinen tausta -> yhteinen nä...
PuoluejärjestelmätSuomessa monipuoluejärjestelmä                 Kaksipuoluejärjestelmä Yksipuoluejärjeste...
Miksi on olemassa puolueita?Puolueiden merkitys:• ”Imuroivat” eri kansanryhmien mielipiteitä -> tuovat niitä päätöksentek...
Vasemmisto                Oikeisto• Sosialismi, sosialidemokratia     • Liberalismi, konservatismi• Yh...
Ryhmätehtävä: tutustukaa puolueeseenTAULULLE•Perustettu?•Puolueen puheenjohtajisto ja puoluesihteeri•Ketkä ovat puolueen t...
Vasemmisto ja oikeistoVasemmisto:             Oikeisto:Suomen sosiaalidemokraattinen    Keskusta (KES):pu...
Puoluehistoriaa
Puolueen tulot: • Puoluetuki -> kansanedustajamäärän mukaan • Lehdistötuki • JäsenmaksutVaalirahakohu -> ehdokkaat olivat ...
Uusia puolueita (varteenotettavia)  puolueita on vaikea perustaa”vanhojen” puolueiden valta-aseman        vuoksi ...
Muuta…• 15-vuotias voi olla puolueen jäsen• Tärkein päättävä elin puoluekokous, jossa jäsenet äänestävät mm. puolueen joh...
Ryhmätehtävä: Perustakaa puolueOlemme tutustuneet olemassa olevineen puolueisiin sekä käyneet läpipuoleen määritelmää ja m...
32 33 kansalaisjarjestot ja puolueet
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

0

Partager

32 33 kansalaisjarjestot ja puolueet

Livres associés

Gratuit avec un essai de 30 jours de Scribd

Tout voir
 • Soyez le premier à aimer ceci

32 33 kansalaisjarjestot ja puolueet

 1. 1. Kansalaistoiminta ja puolueet Kpl 32 -33
 2. 2. VERTAILUAPUOLUEET KANSALAISJÄRJESTÖT- Aatteen / ideologian - Tietyn asian, näkökulman, puolesta  Puolueohjelma tai ryhmän puolesta- Osallistumalla poliittisen - Välillisesti vaikuttamalla, päätöksentekoon ja julkisen yleisen mielipiteen vallan käyttöön muokkaus, suora toiminta- Puoluerekisteri  oikeus - Rekistöröitymis- asettaa ehdokkaita vaaleihin mahdollisuus - RP = rekisteröity puolue varainkeruu - RY = rekisteröity yhdistys
 3. 3. 32. Kansalaiset voivat vaikuttaa
 4. 4. Taustaa:Suomessa edustuksellinen demokratia Puolueet ja kansalaisjärjestöt 1800-l lopulla
 5. 5. Joukossa on voimaa: järjestöt ja yhdistyksetKansalaisjärjestöt= hallituksesta riippumaton voittoa tavoittelematon järjestö tai yhdistys • Eivät tavoittele valtaan pääsyä  pyrkivät vaikuttamaan päättäjiin • Eivät välttämättä tavoittele suurta kannatuspohjaa  pyrkivät kuitenkin muokkaamaan yleistä mielipidettä
 6. 6. Erilaisia järjestöjä ja yhdistyksiä• Yhden asian liikkeet (esim. kyläkoulun lakkauttaminen)• Erityisryhmien etuja ajavat järjestöt (esim. SETA ry)• Kansainväliset omatunnonjärjestöt (esim. Amnesty International, Greenpeace) Monet asiat – kuten ympäristö ja ihmisoikeudet – ovat ylikansallisia
 7. 7. Vaikuttamiskeinoja• 1) Lobbaus = ”käytäväpolitiikkaa”, informaation tarjoaminen ja asiantuntija-apu• 2) Adressi = nimilista niistä jotka kannattavat / vastustavat asiaa• 3) Suora toiminta = esim. Turkistarhaiskut• 4) Mielenosoitus = julkinen mielipiteen osoittaminen (ei tarvitse lupaa, ilmoitus oltava)• 5) Julkinen keskustelu -> esim. mielipidekirjoitus)
 8. 8. Rekisteröidyn yhdistyksen (RY) perustaminen• Vähintään 3 henkilö, jotka ovat täyttäneet 15 vuotta• Tarvittavat paperit (ilmoituskaavake, säännöt, perustuskirja) yhdistysrekisteriin ja maistraattiin
 9. 9. HUOM!Äänestäminen vain yksi tapavaikuttaa + suurin osa asioistatulee kansanedustajien tietoonedellä mainituilla tavoilla.
 10. 10. Ryhmätehtävä• 1) Lukekaa kpl 32 sivulta 149 ->• 2) Perustakaa kansalaisjärjestö (nimi & mitä ajaa)• 3) Miettikää 3 syytä miksi järjestöjä perustetaan / niihin liitytään• 4) Pohtikaa 3 keinoa jolla yhdistykset voivat vaikuttaa -> konkretiaValitkaa ryhmässä seuraavat roolit:• 1) Ryhmänjohtaja (vastaa, että homma toimii) 2) Sihteeri (kirjuri) 3) Järjestäjä (hakee tarvittavat tavarat 4) Reportteri (raportoi muille ryhmän tuotoksista) 5) Ajanottaja (vastaa, että hommat tulee ajoissa valmiiksi)
 11. 11. 33. Puolueiden kautta vaikuttamaan
 12. 12. Puolue:• Poliittinen järjestö/yhdistys -> puoluerekisterissä (5000 kannattajakorttia)• Aatteellinen tausta -> yhteinen näkemys siitä minkälainen yhteiskunnan tulisi olla• Toimii paikallis-, piiri- ja valtakunnallisella tasolla
 13. 13. PuoluejärjestelmätSuomessa monipuoluejärjestelmä Kaksipuoluejärjestelmä Yksipuoluejärjestel- (17 puoluetta, joista 8:n (USA) mä (Kiina) eduskunnassa
 14. 14. Miksi on olemassa puolueita?Puolueiden merkitys:• ”Imuroivat” eri kansanryhmien mielipiteitä -> tuovat niitä päätöksentekoareenoilla• Ehdokasasettelu puolueitten kautta• Puolueet ”pyöristävät” mielipiteitä -> mahdollistaa päätöksenteon (kompromissit)Huonoja puolia:• ”Lehmänkaupat” virkanimityksissä yms. päätöksissä• Isojen puolueiden määräävä asema; uusia puolueita ei synny
 15. 15. Vasemmisto Oikeisto• Sosialismi, sosialidemokratia • Liberalismi, konservatismi• Yhteisö ! • Yksilö !• Kaikilla yhtäläiset mahdollisuudet • Kaikilla oikeus kykyjen ja taustan riippumatta kyvyistä ja taustasta mukaan• Yhteiskunnan ensisijainen tehtävä • Yhteiskunnan ensisijainen tehtävä turvata tasa-arvon toteutuminen ja suojella ihmistä ja omaisuutta korjattava epäkohtia • Yhteiskunta ei saa rajoittaa ja• Yhteiskunta tukee ja auttaa ihmistä ohjailla ihmistä  tuen avulla jokainen voi pärjätä  vapaus onnistua ja epäonnistua  heikoista huolehditaan kannustaa ihmistä yrittämään• Sääntelyä taloudessa, yhteiskunnan • Vapaa markkinatalous, yhteiskunta tuottamia palveluita, valtio omistaa tuottaa palveluita mahdollisimman yrityksiä vähän• Alhainen verotus ei itseisarvo, • Mahdollisimman alhainen verotus, progressiivinen verotus tasavero
 16. 16. Ryhmätehtävä: tutustukaa puolueeseenTAULULLE•Perustettu?•Puolueen puheenjohtajisto ja puoluesihteeri•Ketkä ovat puolueen tunnetuimpia / tärkeimpiä jäseniä?•Onko sillä kansanedustajia /europarlamentaarikkoja? Kuinka monta kumpaakin?•Onko hallituspuolue? Vai kuuluuko oppositioon?•Kuuluuko puolue oikeistoon vai vasemmistoon?SUULLISESTI•Perustoiminta-ajatus tai –maailmankatsomus (siis aate!)•Lisäksi esimerkkejä miten näkyy oikeissa, konkreettisissa kysymyksissä! (Löytyy esim.puolueen ohjelmasta, kannanotoista jne.)•Millainen henkilö voisi kuulua tai äänestää puoluetta?Ohje:Mene sivulle www.valtikka.fi ja valitse JÄRJESTÖMAAILMA ja sitten POLIITTISET JÄRJESTÖT.Näin löydät pienet tietoiskut puolueista ja linkit niiden kotisivulle!Muista myös: Kirjan sivut 154–157
 17. 17. Vasemmisto ja oikeistoVasemmisto: Oikeisto:Suomen sosiaalidemokraattinen Keskusta (KES):puolue (SDP) • Maaseudun asialla + perinteiset arvot • Juuret sosialismissa ja työväenliikkeessä Kokoomus: (KOK) • Tulonsiirrot ja sosiaaliturva • Yrittäjät • Talouden vapausVasemmistoliitto (VAS): • Perinteiset arvot (koti, uskonto, • Kommunistipuolueen perillinen isänmaa)”Uudet” puolueet: Suomen ruotsalainen kansanpuolue:Vihreä liitto: • Ruotsinkielen asema • Kaupunkilaisten puolue • Arvovapaus • Arvovapaus • Usein hallituksessa • Ympäristö Kristillisdemokraatit (KD) • Kristilliset perusarvotPerussuomalaiset (PS): • Perinteiset arvot • Maahanmuutto- ja EU-kriittisyys • Populismi
 18. 18. Puoluehistoriaa
 19. 19. Puolueen tulot: • Puoluetuki -> kansanedustajamäärän mukaan • Lehdistötuki • JäsenmaksutVaalirahakohu -> ehdokkaat olivat saaneet vaalitukea, joka olisiPitänyt ilmoittaa.
 20. 20. Uusia puolueita (varteenotettavia) puolueita on vaikea perustaa”vanhojen” puolueiden valta-aseman vuoksi Islamilainen puolue?
 21. 21. Muuta…• 15-vuotias voi olla puolueen jäsen• Tärkein päättävä elin puoluekokous, jossa jäsenet äänestävät mm. puolueen johdosta• Harva puoluetta vaaleissa äänestänyt on puolueen varsinainen jäsen• Aktiivinen puoluetoiminta laskussa…
 22. 22. Ryhmätehtävä: Perustakaa puolueOlemme tutustuneet olemassa olevineen puolueisiin sekä käyneet läpipuoleen määritelmää ja merkitystä yhdessä läpi. Nyt tehtävänä perustaaoma puolue!Suunnitteluvaihe (paperille ryhmissä)- Nimi ja logo- Puolueohjelma: aatteellinen pohja, mihin yhteiskunnallisiin ongelmiin puolue puuttuu ja millä tavalla• Vasemmisto -> sosialismi eli työväenaate• Oikeisto -> liberalismi eli vapausaate (kansalaisoikeudet ja talous) ja konservatismi eli yhteiskunnan maltillinen kehittäminen sekä perinteiset arvot• Puoluekoneisto: Puheenjohtaja, vara pj, puoluesihteeri, rivijäsen (valitkaa roolit)• Puolueen rahoitus: Mistä puolueenne saa tulonsa?• Mitä nykyistä puoluetta lähinnä puolueenne on?• PowerPoint -> tiedot (edellä mainitut kysymykset) ja visuaalinen puoli (esim. logo, epäkohdat, fotot)

Vues

Nombre de vues

4 252

Sur Slideshare

0

À partir des intégrations

0

Nombre d'intégrations

1 784

Actions

Téléchargements

0

Partages

0

Commentaires

0

Mentions J'aime

0

×