Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Turkcell Sosyal Sorumluluk Çalışması Analizi

 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Turkcell Sosyal Sorumluluk Çalışması Analizi

 1. 1. TURKCELL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ ÖRNEKLERİNDEN KARDELENLER
 2. 2. Turkcell Sosyal Sorumluluk, Sponsorluk ve STK İlişkileri Topluma olan sorumluluğumuzu farklı alanlarda yerine getirmekteyiz. Topluma olan sorumluluğumuzu kurulduğumuz günden bu yana eğitim, kültür sanat, spor gibi farklı alanlarda desteklediğimiz projeler ile yerine getirmekteyiz. Turkcell'in toplumsal sorumluluk anlayışının temelinde hissedarları, çalışanları, müşterileri, bayileri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve medyanın oluşturduğu sosyal paydaşlarına duyduğu sorumluluk yatmaktadır. Turkcell olarak paydaşlarımızın beklentilerini tüm iş yapış süreçlerimize yansıttığımız gibi desteklediğimiz sosyal sorumluluk ve sponsorluklar projelerimizi de bu beklentiler doğrultusunda oluşturuyoruz.
 3. 3. BİR SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMASI KARDELENLER Doğu Anadolu'nun soğuk ikliminde, kar kalkmadan açan kış çiçeklerine Kardelen adı verilir. Yöre koşullarına ve törelerine baskın çıkarak okula, bilgiye koşan kız çocukları gibi, onlar da kendi varoluş çabalarının sembolüdür, kara toprağı delerek ışığa ulaşan Kardelenler. 2000 yılında Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan Kardelenler projesi, Türkiye genelinde, okuma azmi ve kararlılığı gösteren 5.000 kız öğrenciye eğitim bursu vererek başladı. 2007 yılında Turkcell projenin kapsamını genişleterek her yıl burs sayısını 10.000’e çıkardı. Kardelenler projesinde, ailelerinin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve kızlarımızın meslek sahibi, ufku açık "birey"ler haline gelmeleri amaçlanıyor.
 4. 4. Yönderlik Programı Eğitimlerini üniversitede sürdürmeye hak kazanan “Kardelenler”in, sosyal ve davranış becerilerinin gelişimine katkıda bulunan ve üniversite eğitimine paralel bir destek süreci olan Yönderlik Programı, 2004 yılında Kardelenler Projesi’nin bir parçası oldu. Program kapsamında öncelikle kızlarımıza yeni yaşamlarında destek ve karşılaştıkları sorunları çözmek konusunda yardımcı olmak, onlara yol göstermek için gönüllü “Yönder” adayları seçildi. İlk olarak Turkcell yöneticileri ve basın camiasının önde gelen kadın gazeteci-yazarları arasından seçilen ve “yol gösterici” rolünü üstlenen gönüllü adaylar, uzun ve titiz çalışmalar ve eğitim sonucunda bilinçli birer yönder olarak programa katıldılar. Türkiye’de ilk defa uygulanan Yönderlik Programı, yönder-öğrenci ilişkisinin gücünden yararlanarak, öğrencilerin eğitim sürecinde ve sonrasında karşılaşacakları olanak ve fırsatları değerlendirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. “Kardelenler”in hayata atıldıkları andan itibaren, hem kendi yaşamları ve aileleri için hem de yaşadıkları bölge ve ülkemiz için üstlenecekleri etkin ve sorumlu bir birey olarak her süreçte başarılı olacaklarına güvenimiz tamdır.
 5. 5. Sayısal Veriler 2000 yılından itibaren proje dahilinde yaklaşık;  100.000 Turkcell bursu verildi.  28.000 öğrenciye ulaşıldı.  17.000 Kardelen liseden mezun oldu.  1.800 Kardelen üniversiteden mezun oldu.
 6. 6. PROJE KAPSAMINDA  Kardelenler Kitabı ve Albümü  Kardelenler Belgeseli
 7. 7. Ayşe Kulin - Kardelenler Kitabı 10 yılını geride bırakan Kardelenler projesi, Turkcell’in kurumsal sosyal sorumluluk projesi olmaktan çıkıp “Türkiye’nin Projesi” oldu. Bu 10 yıllık süre zarfında, pek çok kesimden projeye destek geldi. Kardelenler projesi kapsamında 2000 yılından bu yana burs alan başarılı kız öğrencilerin hayatlarındaki değişimin ve umutlarının öyküsü, Turkcell tarafından ünlü yazar Ayşe Kulin’in kalemi ve fotoğraf sanatçısı Manuel Çıtak’ın fotoğraflarıyla “Kardelenler” adı altında kitap haline getirildi. Proje kapsamında burs alan kızların eğitimlerine ek destek sağlamak amacıyla Turkcell ve Ayşe Kulin, kitabın satışından kaynaklanan hakların tüm gelirini, “Kardelenler” projesine bağışlıyorlar. Satılan her kitap, hem projenin hem de Türkiye’nin geleceğine ışık tutan “Kardelenler”in biraz daha güçlenmesine olanak sağlıyor. “Kardelenler”, bugüne kadar 30 baskı yaparak yüz binlerce okuyucu ile buluştu.
 8. 8. Sezen Aksu-Kardelenler Albümü Sezen Aksu, Kardelenlerimize destek için 2005 yılında projenin şarkısı olan “Kardelen” şarkısını besteledi ve “Kardelen” albümünü çıkardı. Kardelen albümünün tanıtımı ve bağışlara destek sağlamak amacıyla Sezen Aksu, Edirne’den Kars’a uzanan bir güzergahta toplam 21 konser verdi. Sanatçının tüm halkımıza “Kızlarımızı okutalım, kızlarımız geleceğimizdir” çağrısında bulunduğu konserlere 75.000 kişi katıldı. Ayşe Kulin’in “Kardelenler” kitabı, Sezen Aksu’nun “Kardelen” albümü, Sezen Aksu’nun Kardelen konser biletlerinin satışı ve toplanan bağışlarla 770 Kardelen daha 4 yıllık lise eğitimi alma şansına sahip oldu.
 9. 9. Kardelenler Belgeseli ve Sergisi Kardelenler Projesi, geçtiğimiz yıl dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic ekibinin dikkatini çekti ve belgesel haline getirilmesi kararlaştırıldı. Çekimler, 11 kişilik bir ekiple Eylül 2008’den Nisan 2009’a kadar sürdü. Belgesel için İstanbul, Kars, Erzurum ve Mardin’de Kardelen kızları ve aileleri ile görüşüldü. Böylelikle ilk kez Türkiye’den bir sosyal sorumluluk projesi belgeseli, National Geographic Channel’da yayınlandı. 1 Temmuz - 30 Eylül 2009 tarihleri arasında National Geographic Channel Türkiye’de yayınlanan belgesel, daha sonra 4 Ekim 2009’da NTV’de yayınlandı. National Geographic ekibi tarafından, belgesel hazırlıkları sırasında çekilen fotoğraflardan oluşturulan sergi, geçtiğimiz eylül ayında Beyoğlu-Galatasaray Meydanı’nda sergilendi.
 10. 10. BAŞARILARIMIZ Kardelenler Birleşmiş Milletler’de örnek proje seçildi. Kardelenler Projesi 2010 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen Pekin+15 etkinliği kapsamında, BM Merkezi’nde düzenlenen panelde, örnek proje olarak dünyaya tanıtıldı. Kardelen bursuyla ODTÜ Uluslararası İlişkiler 3. Sınıfta okuyan Güleser Çelik, panele konuşmacı olarak katıldı. Güleser yaptığı konuşmanın ardından, BM’de staja kabul edildi.
 11. 11. Kardelenler Projesinin Aldığı Uluslararası Ödüller  Türkiye’nin en uzun soluklu projelerinden biri olan Kardelenler yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da başarısını aldığı prestijli ödüllerle kanıtladı.  "Kardelenler" projesi Turkcell'e, The Institute of Public Relations (IPR)’ın düzenlediği, halkla ilişkiler sektörünün en prestijli yarışmalarından IPR Excellence Awards'da birincilik ödülünü kazandırdı. 14 kategoride 270'in üzerinde projenin katıldığı, 54'ünün finale kaldığı yarışmada, proje "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorisinde birinci seçildi. Tüm dünyadan 6.500 halkla ilişkiler profesyonelinin üye olduğu IPR'ın düzenlediği Excellence Awards'a katılan projeler, süreklilikleri ve yarattıkları fayda açısından değerlendiriliyor.  Halkla ilişkilerin, iş hayatı ve topluma yarar sağlayacak biçimde değerlendirilmesi amacıyla 1946'da ABD'de kurulan ve tüm dünyada şirketler tarafından gerçekleştirilen en başarılı toplumsal sorumluluk projelerini belirleyen Foundation of Women Executives in Public Relations(WEPR)’da, 2002 yılında "Kardelenler - Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları” projesini "Crystal Obelisk” ile ödüllendirildi.  Amerika’nın saygın strateji ve halkla ilişkiler dergisi PR News tarafından her yıl düzenlenen "2004 Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Ödülleri”nde (CSR Awards 2004) "Kardelenler” projesi "Toplumsal Çalışmalar” kategorisinde Mansiyon kazandı.  European Sponsorship Association (ESA) tarafından "Topluma Fayda Sağlayan Sponsorluk Projeleri” dalında 2008 yılında Kardelenler Projesi büyük ödül kazandı.
 12. 12. Kardelenler Projesinin Türkiye’de Aldığı Ödüller  Platin Dergisi’nin 2002 yılının başarılı kişi ve kurum değerlendirmesinde, Turkcell Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları projesiyle "Platin Zirvedekiler” ödülünü kazandı.  Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 2003 yılında dördüncüsü gerçekleştirilen "İletişim Ödülleri'nde Kardelenler projesi "En Başarılı Halkla İlişkiler Kampanyası Ödülü”ne layık görüldü.  Kardelenler 2003 yılında, 19 dernek ve vakfın oluşturduğu, Gönüllü Kuruluşlar Ulusal Kadın Sağlığı Komisyonu KASAKOM'un kız çocuklarının eğitimi alanındaki" En Başarılı Özel Sektör Hizmet Ödülü' nü kazandı.  2003 yılı içinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri ile projelere destek veren şirketler değerlendirmesinde, Turkcell Kardelenler - Yönderlik Programı "Zirvedekiler Sosyal Sorumluluk Ödülü”nü kazandı.  "Kardelenler - Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları" projesi "Finans Zirvesi" kapsamında düzenlenen "Active Academy Ödülleri'nde "Kurumsal Sosyal Sponsorluk" dalında ödüle layık görüldü.
 13. 13. BAĞIŞLARINIZ İÇİN KARDELENLER (BURS) ŞUBE KODU IBAN NO İş Bankası-Kuledibi Şb. - 5555555 - TL 1078 TR82 0006 4000 0011 0785 5555 55 İş Bankası-Kuledibi Şb. - 5000006 - USD 1078 TR78 0006 4000 0021 0785 0000 06 İş Bankası-Kuledibi Şb. - 0567767 - EURO 1078 TR79 0006 4000 0021 0780 5677 67
 14. 14. BİR BAŞARILI KARDELEN ÖRNEĞİ RÖPORTAJI  New York'ta bir Kürt Kızı Güleser Çelik, Diyarbakırlı bir genç kız, bir Kürt kızı...İri siyah gözleri var. Güzel mi güzel... Onun asıl güzelliği aklı ve zekasında... Bu aklı ve zekası, onun Diyarbakır'ın bir köyünden çıkıp, ta New York'a gitmesini, örnek kardelen seçilmesini ve Birleşmiş Milletler'de yaptığı harikulade konuşma ile hepimizin gururlanmasını sağladı. "Tıpkı ayazda karla kaplı toprağın içinden umutla, inatla boy veren kardelen çiçekleri gibiyim. Ben de o Kardelenler'den biriyim. Sekiz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğuyum. Okumak, tek kurtuluş yolu oldu. Okumak, ablamın deyimiyle 'Bu dünyadaki haksızlığa, yoksulluğa, adaletsizliğe ve baskıya karşı bir başkaldırı, bir mücadele. Okumak, onurlu ve insanca bir yaşamın tek yolu bizim için'. Bir zamanlar köyümüzün önündeki nehri aşıp karşı köydeki okula gitmek çok zorken şimdi okyanusları aşıp burada olmak çok güzel." Böyle diyor Güleser Çelik... Ve bu sözleriyle, "Türkiye’de Kürtlere çok zulüm yapıldı" diyen Ahmet Altan ile tüm bölücülerin suratına izi asla silinemeyecek bir tokat atıyor. Güleser'in Kürtlüğünü kimse sorgulamadı. Güleser'e hiç kimse, "Sen Kürtsün, sana burs veremeyiz" demedi.
 15. 15. Güleser'in New York'a giderek, Birleşmiş Milletler'de konuşmasını kimse engellemedi. Güleser, "Onurlu ve insanca yaşamanın tek yolunun okumak olduğunu" kendi aklı ve zekasıyla keşfetti. Yaşıtları dağa çıkıp terör örgütü PKK'ya katılırken, o, kardelen çiçeği olmayı tercih etti. Tıpkı ayazda karla kaplı toprağın içinden umutla, inatla boy veren kardelen çiçekleri gibi olmayı... * Birleşmiş Milletler, Kardelenler'i "Örnek Proje", Güleser Çelik'i de "Örnek Kardelen" seçti. "Türkiye'de bir başarı hikayesi"dir Güleser Çelik ve Kardelenler Projesi... Okula gitme şansını yakalayan 21 bin 772 kardelen çiçeğinden biri olan Güleser, yedi yıldır Kardelen Bursu ile okuyor ve halen Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi... Okulu bitirince diplomat veya kaymakam olmak istiyor. Sonra da vali, içişleri bakanı, dışişleri bakanı, belki başbakan hatta cumhurbaşkanı bile olacak. Yolun açık olsun Diyarbakırlı Kürt kızı... * Güleser Çelik, tam da çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde, güzel bir örnek oldu. Onun gibi kardelen çiçeği olmaya aday yüzbinlerce, milyonlarca genç kız var Türkiye'de. Bu genç kızların önü açılmalı. Bunun yolu ise, onurlu ve insanca yaşamanın tek şartı olan eğitimden geçiyor. "Kürt açılımı" ya da "demokratik özerklik" masallarından değil... Teşekkürler Güleser Çelik. Teşekkürler Diyarbakırlı Kürt kızı. Teşekkürler Örnek Kardelen.
 16. 16. GÜLÜSER ÇELİK’İN KONUŞMASINDAN BİR ALINTI “Yaşamın kıyısına vurur bazı kadınlar, acıyla, yoklukla kavrulur. Hak ettiği gibi insanca yaşayamayan o kadar çok kadın var ki. Hepsini hayatın içine çekmek belki zordur; ama ulaşılan, yardım edilen kadınların yaşamlarındaki değişikliğin anlamı çok büyüktür. Ben sekiz kardeşin dördüncüsüyüm. Babam küçükken bize meslekler biçerdi; sen hakim, sen öğretmen ol diye. 10 yıl önce öldü. Sonra annem gitti. En büyük abim çalıştı. Okumak, ben ve yedi kardeşim için kurtuluş yolu oldu. Burs olmasaydı benim lise ve üniversite eğitimi sürdürmemin imkanı yoktu, herhalde yarıda bırakırdım.” Güleser, projenin mimarı Türkan Saylan’a teşekkür ederken, olması gerektiği için değil, içinden geldiği için onu andığını herkese hissettirdi. Panelin sonunda Bakan Kavaf, müjdeyi verdi: Diplomat olmak isteyen Güleser’e BM’de üç aylık staj imkanı sağlanacak. Her kız çocuğu burs alacak kadar şanslı olmadığı gibi, her bursla okutulan kız çocuğu bir Güleser olmayabilir. Ama tek bir örnek bile ki şu zamana dek 755 Kardelen üniversiteden mezun oldu, her kız çocuğu için olduğu kadar, hepimiz için bir umut.
 17. 17. TEŞEKKÜRLER Merve ŞAHİN

×