Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes

Hysni Dida
Hysni DidaDoctor/ General physician/ Lecturer/ Medical Imaging Resident à Qendra Spitalore Universitare "Nene Tereza"​ Tirane
ANAMNEZA PEDIATRIKE DHE
EKZAMINIMI OBJEKTIV I
FEMIJES
HYSNI DIDA
REALD 2020
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
NE RAST ALERGJIE NGA MEDIKAMENTET TE SHENOHET NE
NJE VEND TE DUKSHEM NE KARTELE, TE INFORMOHET PRINDI,
DHE TE TRAJTOHET ME SERIOZITET…
•
ANAMNEZA RRETH PERIUDHES SE LINDJES DUHET KRYER PER
FEMIJET DERI NE DY VJEC, OSE PER ME TE RRITURIT KUR KA
DYSHIME KLINIKE
• SSADASS
•
•
•
•
•
•
•
•
1.
2.
3.
4.
PER SEMUNDJE METABOLIKE DHE INFEKTIVE PYESIM PER
TE AFERMIT
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
• EKZAMINIMI FIZIK I FEMIJES ESHTE ME SHUME ART SESA SHKENCE
• QELLIMI ESHTE TE BEHET EKZAMINIMI SA ME PRODUKTIV DHE ME PAK TRAUMATIK.
• MINIMIZIMI I FRIKES: FEMIJA TE QENDROJE NE PREHRIN E NENES OSE NE SHPATULLEN E SAJ. NESE FEMIJA DUKET
QE KA FRIKE FOL ME PRINDIN NE FILLIM KESHTU QE FEMIJA MUND TE TE STUDIOJE . FOL QETE, ME NJE TON
MIQESOR TE ZERIT. LEVIZ NGADALE DUKE EVITUAR LEVIZJET E PAPRITURA.
• ZAKONISHT MBI TETE VJEC EKZAMINOHEN NJESOJ SI ADULTET, NEN TETE VJEC SHIH ZONAT ME TE RENDESISHME NE
FILLIM PARA SE FEMIJA TE NISI TE QAJE. GJITHNJE NIS ME OBSERVIMIN. KUR KE NJE ANKESE SPECIFIKE NGA NJE
ORGAN NISE NGA ATY. NE NJE FEMIJE TE VOGEL PA ANKESA SPECIFIKE NISE ME PALPIMIN E FONTANELAVE,DHE ME
PAS AUSKULTIMIN E ZEMRES DHE PULMONIT. PRIT DERI NE FUND TE EKZAMINIMIT PER TE PARE ZONAT ME TE
NDJESHME PSH VESHET DHE KAVITETI ORAL
•
•
•
• FEMIJET FEBRILE BEHEN ME TE KENDSHEM PASI U BIE TEMPERATURA.
• FEMIJET ME MENINGIT NUK QETESOHEN KUR MBAHEN NE KRAHE MADJE MUND TE QAJNE ME
SHUME.
•
•
•
•
•
• NJE INFANT OSE FEMIJE I VOGEL MUND TE KETE NJE TEMPERATURE 39.4-40.5 °C EDHE ME INFEKSIONE MINORE.
• NJE I PORSALINDUR I SEMURE MUND TE KETE NJE TEMPERATURE ME TE ULET SESA NORMALE.
•
• PULSI TEK FEMIJET ESHTE ME I NDRYSHUESHEM GJATE USHTRIMEVE, SEMUNDJEVE, STRESIT
SESA TEK ADULTI
• FREKUENCA RESPIRATORE: MATJA ME E SAKTE E FREKUENCES RESPIRATORE BEHET GJATE GJUMIT. TEK
INFANTET DHE FEMIJET E VEGJEL ( 6 VJEC )FRYMEMARRJA ESHTE DIAGFRAGMATIKE DHE MATJA E
FREKUENCES BEHET DUKE NUMERUAR NUMRINE ELVIZJEVE ABDOMINALE NE MINUTE. TEK FEMIJET E
RRITUR DHE ADOLESHENTET DUHET PARE LEVIZJA E KRAHARORIT.
• INFANTET MUND TE SHFAQIN “FRYMEMARRJEN PERIODIKE” PERIUDHA TE SHKURTRA TE
FRYMEMARRJES SE SHPEJTE TE NDJEKURA NGA DISA SEKONDA PA FRYMEMARJE . KUJDES
PAUZAT MBI 10 SEKONDA JANE ANORMALE .
Mosha(vite) Frekuenca respiratore(/min) Frekuenca kardiake(min)
•
•
•
•
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
•
•
•
•
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•

LIMFONODUJT DERI NE 1 CM JANE NORMAL TEK FEMIJET NEN 10 VJEC

 FEMIJET NEN DY VJEC JO GJITHNJE ZHVILLOJNE RIGIDITET NUKAL
GJATE MENINGITIT

•





•



Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
•
•
•
• DYFISHIMI I TONIT TE DYTE ESHTE FIZIOLOGJIK
• ZHURMAT DIASTOLIKE THUAJSE GJITHMONE JANE PATOLOGJIKE
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
•
•
1 sur 43

Recommandé

Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreDenisa Caushi
12.1K vues21 diapositives
Parimet e ndihmes se shpejteParimet e ndihmes se shpejte
Parimet e ndihmes se shpejteHysni Dida
281 vues35 diapositives
ObezitetiObeziteti
ObezitetiMelissa Cani
13.1K vues9 diapositives
4 Stinet e Vitit4 Stinet e Vitit
4 Stinet e Vititentela kreka
7.8K vues26 diapositives
Familja shqiptare ne viteFamilja shqiptare ne vite
Familja shqiptare ne viteD. Sh
45K vues21 diapositives

Contenu connexe

Tendances(20)

Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj41.4K vues
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
the blue bee84.3K vues
Mënyra dëftore - kohët Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët
Alush Kryeziu26.5K vues
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
Esmer Alda261.1K vues
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200240.9K vues
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunder
the blue bee15.2K vues
Si e sheh frojdi zhvillimin e femijes…Si e sheh frojdi zhvillimin e femijes…
Si e sheh frojdi zhvillimin e femijes…
#MesueseAurela Elezaj11.7K vues
Elementët kimikë Elementët kimikë
Elementët kimikë
Esmer Alda19.6K vues
Elasticiteti dhe forcat elastike  albin berishaElasticiteti dhe forcat elastike  albin berisha
Elasticiteti dhe forcat elastike albin berisha
QAKP 'Gjon Nikollë Kazazi'-Gjakovë12.4K vues
Armiqtë e shëndetitArmiqtë e shëndetit
Armiqtë e shëndetit
Gerta Hoxha3.1K vues
Problemet e adoleshenteveProblemet e adoleshenteve
Problemet e adoleshenteve
shkolla-arianiti40.4K vues
problemet e respektimit te te drproblemet e respektimit te te dr
problemet e respektimit te te dr
Donalda Kellezi8.1K vues
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugore
Arlinda 48.8K vues
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovari
the blue bee58.6K vues

Similaire à Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes

Anxiety Disorder.pptxAnxiety Disorder.pptx
Anxiety Disorder.pptxSalmonFish2
29 vues43 diapositives
organizing camps.pptxorganizing camps.pptx
organizing camps.pptxlydiaevelyn2
723 vues17 diapositives

Similaire à Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes(8)

Plus de Hysni Dida

Abdomen gjeneral.pptxAbdomen gjeneral.pptx
Abdomen gjeneral.pptxHysni Dida
5 vues23 diapositives
Djegiet ndihma e pare IIDjegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare IIHysni Dida
439 vues28 diapositives
Djegiet. Ndihma e pareDjegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pareHysni Dida
371 vues12 diapositives
OksigjenoterapiaOksigjenoterapia
OksigjenoterapiaHysni Dida
3.2K vues48 diapositives

Plus de Hysni Dida(19)

Abdomen gjeneral.pptxAbdomen gjeneral.pptx
Abdomen gjeneral.pptx
Hysni Dida5 vues
Djegiet ndihma e pare IIDjegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare II
Hysni Dida439 vues
Djegiet. Ndihma e pareDjegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pare
Hysni Dida371 vues
OksigjenoterapiaOksigjenoterapia
Oksigjenoterapia
Hysni Dida3.2K vues
Kirurgjia e neoplaziveKirurgjia e neoplazive
Kirurgjia e neoplazive
Hysni Dida96 vues
Triazhimi, kodet e triazhitTriazhimi, kodet e triazhit
Triazhimi, kodet e triazhit
Hysni Dida3.1K vues
Periudha preoperatorePeriudha preoperatore
Periudha preoperatore
Hysni Dida1.5K vues
Historiku i AnesteziseHistoriku i Anestezise
Historiku i Anestezise
Hysni Dida141 vues
Crregullimet acido bazikeCrregullimet acido bazike
Crregullimet acido bazike
Hysni Dida7.8K vues
Acid base disordersAcid base disorders
Acid base disorders
Hysni Dida2K vues
Intravenous sedativesIntravenous sedatives
Intravenous sedatives
Hysni Dida307 vues
Emergency medicationsEmergency medications
Emergency medications
Hysni Dida2.6K vues

Dernier(20)

NMP-4.pptxNMP-4.pptx
NMP-4.pptx
Sai Sailesh Kumar Goothy32 vues
Pediatric IntussusceptionPediatric Intussusception
Pediatric Intussusception
DrArjunPawar53 vues
Anorectal malformation.pptxAnorectal malformation.pptx
Anorectal malformation.pptx
DrArjunPawar175 vues
JANUARY 2013-Classical Prescribing.pdfJANUARY 2013-Classical Prescribing.pdf
JANUARY 2013-Classical Prescribing.pdf
Allen College of Homoeopathy USA13 vues
 Fastest Growing Pharmaceutical Companies in India Fastest Growing Pharmaceutical Companies in India
Fastest Growing Pharmaceutical Companies in India
Unimarck Pharma India Ltd.32 vues
Pathogenesis of Cell Injury.pptxPathogenesis of Cell Injury.pptx
Pathogenesis of Cell Injury.pptx
Systematic Learning52 vues
Scalp Cooling 101Scalp Cooling 101
Scalp Cooling 101
bkling36 vues
 CAPSULE CAPSULE
CAPSULE
Ganapathi Vankudoth57 vues
ROSE CASE CARDIAC  ARRHYTHMIA SBRTROSE CASE CARDIAC  ARRHYTHMIA SBRT
ROSE CASE CARDIAC ARRHYTHMIA SBRT
Kanhu Charan31 vues
Referral-system_April-2023.pdfReferral-system_April-2023.pdf
Referral-system_April-2023.pdf
manali905432 vues
Anaemia,jaundice.pptxAnaemia,jaundice.pptx
Anaemia,jaundice.pptx
Reena Gollapalli13 vues
NMP-6.pptxNMP-6.pptx
NMP-6.pptx
Sai Sailesh Kumar Goothy40 vues
Biopharmaceutics.pptxBiopharmaceutics.pptx
Biopharmaceutics.pptx
TsegayeNigussie510 vues

Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes