1. გაკვეთილის თემა ჯანსაღი ცხოვრების წესი
ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი და
გვარი
ბუნებისმეტყველება, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო
ტექნოლოგიები (ისტ)
ნელი მაღლაკელიძე
ნინო ჭიპაშვილი
სწავლების საფეხური მეექვსე კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 32 მოსწავლე. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების
მქონე მოსწავლე კლასში არ არის
გაკვეთილის მიზანი ბუნებისმეტყველება
მოსწავლემ:
-გაიაზროს რას ნიშნავს ჯანსაღი ცხოვრების წესი
-აღწეროს ადამიანის ჯანმრთელობაზე კვების გავლენა
-გააცნობიეროს რა საფრთხეს უქმნის არაჯანსაღი კვება
ორგანიზმს
-აღწეროს ჰიგიენის მნიშვნელობა ჯანმრთელობის
შენარჩუნებისათვის
-დაარწმუნოს თანატოლი თუ რატომ არ უნდა იკვებებოდეს
მუდმივად სწრაფი კვების ობიექტში შეძენილი საკვებით
-დაარწმუნოს თანატოლი, რომ ჯანმრთელობის
შენარჩუნებისათვის აუცილებელია სპორტული
გამასანჯაღებელი ვარჯიშები
ისტ რესურსების შექმნა
- მოსწავლემ შეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული
საშუალებების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის
შექმნისას
-მოსწავლემ შეძლოს ისტ-ს ეფექტიანად გამოყენება
ინფორმაციის მიღების, შენახვისა და ორგანიზების დროს
-შეძლოს სხვადსხვა სახის ციფრული საშუალებების შერჩევა
და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის
გაკვეთილის შედეგები ბუნ.VI.8.მოსწავლეს შეუძლია ჯანსაღი ცხოვრების წესის
დაცვა და ადამიანის ჯანმრთელობაზე მოქმედი მავნე
ფაქტორების ამოცნობა.
მოსწავლე:
-ასახელებს ადამიანის ჯანმრთელობაზე უარყოფითად
მოქმედ ფაქტორებს (მაგ., მომატებული რადიაცია, მაღალი
ძაბვა) და აღწერს მათ;
-მოიძიებს ინფორმაციას ადამიანის მავნე ჩვევების შესახებ და
ამზადებს მათ საწინააღმდეგო სააგიტაციო მასალას (მაგ.,
პლაკატი, აუდიო/ვიდეო მასალა).
ისტ
-აუდიტორიის მოთხოვნების და საკუთარი მიზნების
გათვალისწინებით, ამზადებს პრეზენტაციას/სლაიდებს
საკუთარო მოსაზრებების წარმოსაჩენად და მუშაობის
შედეგების სადემონსტრაციოდ
2. -ინფორმაციის და ციფრული მასალის შენახვისას,
წაკითხვისას და გადაცემისას აფასებს მასალის ზომას და
შეარჩევს შესაფერის საშუალებას და ხერხს
- ინფორმაციის და ციფრული მასალის ძიებისას ეფექტიანად
იყენებს გავრცელებული საძიებო სისტემების
შესაძლებლობებს
წინასწარი ცოდნა -მოსწავლეებს აქვთ გარკვეული ინფორმაცია საკვები
პროდუქტებისა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის შესახებ შესახებ
-ინტერნეტში მასალების მოძიება
-პრეზენტაციის მომზადება
გაკვეთილის მსვლელობა/
საკლასო მენეჯმენტი
ფაზა გამოწვევა
აქტივობა 1-(2 წუთი)
ორგანიზაციული საკითხი, გაკვეთილის თემისა და
მიზნების გაცნობა
აქტივობა 2.პროვოცირება.(7 წთ)-(გონებრივი იერიში)
მოსწავლეებს დავუსვამ კითხვებს და მოვისმენ პასუხებს.
1.რას ნიშნავს იყო ჯანმრთელი?
2.როგორ შევარჩიოთ ჯანსაღი და არა ჯანსაღი საკვები?
3.რატომ არ უნდა ვიკვებოთ სწრაფი კვების ობიექტებში?
4.რა შეიძლება გამოიწვიოს ჯართი საკვების მიღებამ?
აქტივობა 3. (5წთ)პრეზენტაცია-ჯანსაღი ცხოვრების წესი
აქტივობა 4. (2 წთ) ბროშურის წარდგენა
ფაზა-სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 4. (10 წთ)მინი ლექცია
ვისაუბრებ ჯანსაღ საკვებ პროდუქტებზე, დღის რეჟიმზე,
ჰიგიენის წესებზე, სპორტულ ცხოვრებაზე.
აქტივობა 5. (10 წთ) დისკუსია
აქტივობა 6.(5 წთ) ჩამოწერენ თავიანთ მოსაზრებებს
ფლიფჩარტზე.
ფაზა-რეფლექსია
აქტივობა 7 (2 წთ) ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე-ცხრილის
შევსება
აქტივობა 8-(1წთ)საშინაო დავალება-შევადგინოთ ჩვენი დღის
რეჟიმი.
შეფასების საგანი და
პროცედურები
შეფასდება პრეზენტაცია, და საგაკვეთილო პროცესში
ჩართულობა, გამოვიყენებ განმავითარებელ და
განმსაზღვრელ შეფასებას. ( შეფასების კრიტერიუმები
გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის)
სასწავლომასალა და
ტექნიკური რესურსები
კომპიუტერი, ინტერნეტი, სახელმძღვანელო
ელექტრონული რესურსები:ვიდეოები,
http/Bazieri.ucoz.org.
http/www.red-list.ge
4. საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
შედეგები 1-4 5-6 7-8 9-10
აქტიური
მონაწილეობა
არ არის
ჩართული
პერიოდულად
ერთვება მაგრამ
არანაყოფიერად
აქტიურია, მაგრამ
მნიშვნელოვანი
წვლილი ვერ შეაქვს
აქტიურია,
კონსტრუქციული
და შეაქვს დიდი
წვლილი
აზრების
დამოუკიდებლად
გამოთქმა
ვერ გამოთქვამს
საკუთარ აზრს
იშვიათად
გამოთქვამს
საკუთარ აზრებს
გამოთქვამს
საკუთარ აზრებს,
მაგრამ ზოგჯერ
აკლია
დამაჯერებლობა
ყველა საკითხზე
აქვს საკუთარი
აზრი,
დამაჯერებელი,
არგუმენტირებული
კონცენტრირება
სამუშაოზე
ვერ ახერხებს
კონცენტრირებას
ცდილობს
კონცენტრირებას,
მაგრამ ხშირად
ეფანტება გონება
ძირითადად
კონცენტრირებულია
სამუშაოზე
მთელი გაკვეთილის
განმავლობაში
კონცენტრირებულია
სამუშაოზე
სხვისი აზრების
მოსმენა და
პატივისცემა
არ უსმენს
სხვების აზრებს
და აწყვეტინებს
ყოველთვის არ
უსმენს სხვების
აზრებს ან
უსმენს, მაგრამ
აქვს
უსმენს სხვების
აზრებს და
ცდილობა იყოს
კორექტული
ყურადღებით ისმენს
სხვების აზრებს,
აანალიზებს და
კორექტულია
auditoriasTan
kontaqti
periodulad cdilobs
auditoriis yuradRebis
mipyrobas, magram ver
axerxebs
grZnobs auditorias
da ZiriTadad
amyarebs kontaqts
flobs auditorias,
adekvaturad
reagirebs mis
reaqciebze
efeqturad iyenebs
verbalur da
araverbalur xerxebs
pasuxebi
auditoriis
SekiTxvebze
pasuxebi ar aris
srulyofili
TiTqmis yvela
kiTxvas upasuxebs
srulyofil pasuxs
scems yvela
SekiTxvas
Power point
slaidebi/ suraTebi
srulad ar pasuxobs
Temas
TiTqmis yvela slaidi
srulyofilia ar aqvs
warwerebi
slaidebi
srulyofilia
warwerebi pasuxobs
Temas
5. არაადექვატური
რეაქცია
მოსწავლეთა პრეზენტაციის შეფასება
N მოსწავლის გვარი, სახელი
შესავალი
პრეზენტაციის
გასაგებად
წარმოდგენა
ლოგიკურობა
აუდიტორიასთან
კონტაქტი
პასუხები
აუდიტორიის
კითხვებზე
Powerpoint
საერთოქულა
1 ლინა ოდიკაძე 10 10 10 9 10 10 10
2 ელენე ჭანკოტაძე 10 10 10 10 10 10 10
6. საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
N მოსწავლის გვარი, სახელი
აქტიური
მონაწილეობა
აზრების
დამოუკიდებლად
გამოთქმა
კონცენტრირება
სამუშაოზე
სხვისიაზრების
მოსმენა
საერთოქულა
1 აბაშიძე ირაკლი 10 10 10 9 10
2. ცერცვაძე გიგი 10 10 8 8 9
3. მდინარაძე ირაკლი 10 10 10 10 10
4 პაპიძე თეკლა 10 9 10 10 10
5 გოცაძე სალომე 10 10 10 10 10