1. Pelajaran mengajar teknik origami membuat burung dari kertas.
2. Murid belajar melipat dan mewarnai kertas menjadi burung secara kreatif.
3. Kegiatan memberikan peluang untuk murid mempelajari kemahiran baru dan bekerjasama.
REFLEKSI MANDIRI_Prakarsa Perubahan BAGJA Modul 1.3.pdf
Rph Membuat Binaan Tahun 6
1. Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas/ Tahap : 6 Gigih / Tahap 2
Tarikh : 25 Mac 2011 (Jumaat)
Masa : 10.20 – 11.20 pagi (1 jam)
Bil. Murid : 39 orang
Bidang Kegiatan: Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk : Origami (Burung)
Hasil Pembelajaran :
Murid dapat membentuk dan membuat binaan dengan menggunakan bahan dan teknik berbeza dalam penghasilan serta
menghasilkan binaan dan menghias dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat:
1. Memahami konsep origami.
2. Menggunting dan melipat kertas dengan betul untuk menghasilkan origami burung.
3. Menghasilkan origami bentuk burung secara kreatif.
4. Melukis dan mewarna origami tersebut dengan kemas dan teliti.
5. Menghias origami burung mengikut kreativiti masing-masing.
2. Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah melihat origami di sekolah, kedai-kedai, buku atau di televisyen.
2. Murid pernah melukis, menggunting dan mewarna
Nilai Murni : Bekerjasama, disiplin, ketekunan, ketelitian dan kekemasan
Alat : Pembaris, gunting,
Bahan : pensel warna, pensel, pen magik, kertas warna
Kemahiran Berfikir : Kemahiran belajar, pemudahcara
Strategi Pembelajaran : Direktif, Pemerhatian, Kontekstual, Kecerdasan Pelbagai
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh origami hasil kerja guru, Video langkah-
langkah membuat origami
3. Langkah Perkembangan Isi pelajaran Aktiviti P&P Strategi/Gambarajah
Pengajaran/Masa /Nilai/ Catatan
Set Induksi · Guru menayang video contoh- Murid melihat contoh-contoh Kecerdasan Pelbagai-
(5 minit) contoh pelbagai jenis burung dan yang guru tayangkan. linguistik
memperkenalkan setiap jenis
burung dalam dwi bahasa. Nilai – Kerjasama, disiplin
Langkah 1 Memperkenalkan tajuk pelajaran Murid mendengar Strategi:
(10 minit) pada hari ini iaitu membuat penerangan guru dengan Kontekstual
origami burung. penuh minat.
Menyoal murid-murid tentang Murid menjawab soalan Kecerdasan Pelbagai –
origami. guru dengan pelbagai Verbal Linguistik
jawapan yang mereka tahu.
Soalan :
1. Apa itu Origami? Murid memberi perhatian
2. Pernahkah mereka melihat terhadap penerangan guru ABM maujud (origami yang
kertas yang berlipat-lipat dan mengenai definisi origami telah siap dihasilkan)
akhirnya menjadi bentuk
tertentu?
Sekali – sekala murid
bersoal jawab.
4. Guru menerangkan definisi
origami kepada murid-murid.
Definisi :
˝Origami merupakan satu teknik
lipatan sama ada dengan
menggunakan kain ataupun
kertas yang dapat menghasilkan
sesuatu bentuk atau objek.”
Langkah 2 Guru menerangkan jenis alat dan Murid memberi perhatian Strategi:
( 5 minit) bahan yang hendak digunakan. terhadap penerangan guru. Koperatif
Konstruktivisme
1) Kertas Warna
Murid mengambil alat dan
2) Pensil Warna
bahan dari guru.
3) Pen magik
4) Gunting
Langkah 3 Guru menunjukkan video Kecerdasan Pelbagai –
(10 minit) demonstrasi cara menghasilkan Murid melihat aktiviti melipat Intrapersonal - Ruang
5. origami bentuk burung. kertas seperti yang
ditayangkan oleh guru. Nilai: tekun, berhati-hati
Menunjukkan cara melipat kertas
dengan betul kepada murid-
murid.
Langkah-langkah:
1) Sediakan kertas warna Rajah 1
bersaiz segi empat sama
(Rajah 1)
2) Lipatkan kertas
membentuk segi tiga Rajah 2
(Rajah 2)
3) Lipatkan pula mengikut
garis putus-putus yang Rajah 3
ditunjukkan
(Rajah 3)
4) Ambil sebelah helaian
segitiga kecil itu dan Rajah 4
6. lipatkan ke arah
bertentangan
(Rajah 4 dan Rajah 5)
Rajah 5
5) Lipat dua dari satu bucu
ke bucu satu lagi
(Rajah 6)
6) Kemudian, lipat ke bawah Rajah 6
seperti rajah untuk
membentuk sayap.
(Rajah 7)
7) Akhir sekali, lukiskan
Rajah 7
bulatan hitam sebagai
mata burung.
(Rajah 8)
8) Hias origami mengikut
Rajah 8
kreativiti masing-masing.
7. Langkah 4 Guru mengarahkan murid Murid melakukan gerak Pembelajaran Akses Kendiri
(15 minit) melakukan aktiviti gerak kerja kerja yang diberikan. –Bertanggung jawab ke atas
seperti yang telah ditunjukkan. pembelajaran sendiri untuk
Murid mula membuat lipatan menghasilkan tugasan
Guru membimbing dan untuk menghasilkan origami
memantau murid-murid di dalam bentuk burung.
kelas semasa aktiviti gerak kerja
dijalankan.
Langkah 5 Guru menunjukkan cara-cara Murid mula mewarnakan Kecerdasan Pelbagai –
(10 minit) menghias origami burung. bahagian-bahagian tertentu Intrapersonal - Visual
pada burung.
Guru mengarahkan murid
memperkemaskan hasil lipatan Murid menghias origami
origami burung dan membuat mengikut kreativiti mereka
kemasan mengikut kreativiti yang tersendiri.
masing-masing.
8. Penutup Guru mengambil beberapa hasil Murid memberikan Kecerdasan Pelbagai
(5 minit) karya murid untuk dipamerkan. kerjasama kepada guru
Penilaian Hasil dengan memberikan hasil
Pembelajaran : Guru meminta beberapa orang kerja mereka untuk
Apresiasi dan refleksi : murid untuk membuat sesi dijadikan contoh dalam sesi
apresiasi dengan memberikan apresiasi.
komen terhadap hasil karya
rakan-rakan yang lain. Murid memberikan komen
terhadap origami yang
Guru bertanyakan beberapa dihasilkan oleh rakan-rakan
soalan kepada murid-murid. mereka.
1.Adakah kamu sudah faham Murid menjawab soalan
apa itu origami? guru dengan pelbagai jenis kemahiran interpersonal dan
jawapan. intrapersonal– Linguistik
2.Bagaimanakah perasaan kamu
sepanjang menghasilkan origami Murid dapat menghargai
bentuk burung? tentang ilmu dan kemahiran
yang mereka perolehi.
Memberi pujian kerana murid
dapat memahami tajuk hari ini.